Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maciora ile razy

31 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 29 grudzień 2011 - 22:42

Maciora ile razy Ja nic o oszczędności nie pisałem, knury które utrzymywaliśmy na fermie gdzie pracowałem, kosztowały ponad 10tys zł za sztukę. Knur stacyjny to po prostu jest wygoda, można nawet tak jak to w Austrii robiłem inseminować maciorę 3razy, co zwiększa też liczbę prosiąt. A co do tych 500loch to może trochę przesadziłem, ale dla stada 10loch to nigdy w życiu nie wstawił bym knura stacyjnego. A co do szału macic, to zazwyczaj zostawia się knurka z tuczników żeby paradował przed lochami w czasie inseminacji, oraz w czasie, kiedy przygotowuje się maciory do rui.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maciora ile razy Dzisiaj, 23:40
  •  

#22 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 30 grudzień 2011 - 10:49

Maciora ile razy U mnie tacy sa pojebani weterynarze .Jak chciałem zastrzyka dla swinie ten słabszy 40 zł a jak sie pytałem o ten drugi mocniejszy 80 zł ale tata mówi mi ze mam znajomego wetrynarza ktory uczył sie u nich w szkole no i podał mi numer i dzwonie do niego i mówie ze locha ze mi sama nie zagoniła i dałem słabszy zastrzyk a on do mnie wez szklanke cukru podziel ja na 3 trzesci i rano jak bedziesz jej dawał jesc wsyp te jedna czesc i tak trzy dni i swinia bedzie przygotowana po zastrzyk i u mnie ten zastrzyk słabszy kosztuje 20 zł a mocniejszy kosztuje 40 zł wiec radze ci dac tego mocniejszego i po trzech dniach jak dałem zastrzyk swinia do kojca gdzie w puszczam knura patrze a swinia stoji i jednak miał racje te weterynarz i od tamtej pory tylko jego sie radze a ci co sa koło mnie wetyrynarze to sztrzała nie wartaja...

#23 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 30 grudzień 2011 - 15:28

Maciora ile razy kolego xabi32 a co to za słabszy i mocniejszy zastrzyk? Ja znam tylko PGF, i tu nie ma różnicy, czy słabszy, czy mocniejszy, może się różnić jedynie nazwą i firmą która go produkuje. PGF jest hormonem, podaje się go zazwyczaj 2ml. A co do rui, to my zawsze odsadzamy prosiaki w czwartki rano, w piątki rano podajemy PGF i od poniedziałku do środy inseminujemy. A co do weterynarzy to wiem doskonale że niektórzy to krętacze, ale ja na szczęście mam dobrego weterynarza i niedrogiego.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 23:08

Maciora ile razy Krzynio257:
wy podajecie prostaglandynę (np Dinolytic)?
Czy podajecie wszystkim odsadzonym lochom bez wyjątku ?
jaką osiągacie skuteczność krycia ?
czy synchronizujecie porody ?

#25 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 09:44

Maciora ile razy A czy prostaglandyna nie jest czasem na wywołanie porodów??
Ja daje gonadotropiny: surowicy źrebnej klaczy (eCG) i kosmówkowa (hCG)
zawsze dawałem PG 600 ale teraz stosuje również Gestavet, Seridon, bo są tańsze a skład ten sam

#26 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 04 styczeń 2012 - 13:51

Maciora ile razy Osobiście stosuję od wielu lat wszystkim lochom PG 600 i jestem do niego najbardziej przekonany. Stosowałem także Gestavet w poprzednich latach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:05

Maciora ile razy Synchronizację porodów stosowałem tylko na fermie w Polsce, dlatego że mieliśmy cykl jedno tygodniowy, tak po prostu było wygodniej moim pracownikom, podawaliśmy lochom Oestrophan w 113dniu ciąży. W Austrii i w Niemczech nie stosujemy synchronizacji porodów, poród wywołujemy tylko gdy jest to konieczne, jeżeli maciora przechodzi termin. W Niemczech podajemy właśnie Dinolytic.

Na fermie w Polsce po oproszeniu podawaliśmy lochom Veteglan, dla łatwiejszego oczyszczenia dróg rodnych, dostawały wszystkie lochy. Na zachodzie podajemy, tylko jeżeli maciora miała jakieś komplikacje przy porodzie.

Ruje synchronizujemy za pomocą PG600, jeżeli zestawiamy nową grupę, lub do stawiamy loszki do już istniejącej grupy, to synchronizujemy je za pomocą Regumate, lub Virba Gest przez 17dni, na 18dzień podajemy PG600, a zazwyczaj po 3dniach inseminujemy.

Co do skuteczności krycia, to jest różnie.

#28 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:17

Maciora ile razy nie wiem czy się rozumiemy
napisałeś że podajecie dzień po odsadzeniu lochom PGF
a PGF to właśnie prostaglandyna czyli Dinolytic

zaciekawiło mnie to czy podajecie to wszystkim lochom po odsadzeniu

#29 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:29

Maciora ile razy Tak rozumiemy się przez podanie prostaglandyny PGF2alfa, powodujesz dłuższe otwarci szyjki macicy, co sprzyja szybszemu oczyszczeniu dróg rodnych maciory. Zapobiega to komplikacjom po porodzie, miedzy innymi MMA, które może być spowodowane między innymi zapaleniem macicy, w Polsce również stosowaliśmy dla każdej maciory zapobiegawczo amoksycylinę. Po odsadzeniu podajemy tylko pierworódkom PGF, żeby weszły normalnie w ruję. A co do PGF, to każda firma ma swoją nazwę handlową dla swojego produktu.

#30 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:44

Maciora ile razy Krzynio257 po porodzie czy po odsadzeniu podajecie PGF bo co post to inaczej piszesz :)

#31 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:52

Maciora ile razy zdziwiło mnie ,że na taka skalę podajecie PGF, jeśli tylko pierwiastki to wszystko jasne

tą skuteczność macie taką słabą że nie chcesz podać ?
macie pewnie jakiegoś agrosoft'a czy coś takiego to widać jak na dłoni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#32 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 19:53

Maciora ile razy lukaczmarek przeczytaj moje posty jeszcze raz. Napisałem że w Polsce po porodzie wszystkie maciory bez wyjątku dostawały PGFa, a po odsadzeniu tylko pierworódki. Mam nadzieję że teraz już OK.