Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PawelWlkp    726

Zależy w jakiej części kraju mieszkasz, jaki będzie przebieg pogody w danym roku. U mnie kukurydza rozwija ostatni liść, niektóra wyrzuciła wieche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Mieszkam w południowej części województwa Łódzkiego :P

Chodzi mi o to by tak do 15 maja zebrać żyto na kiszonkę i potem końcem września zebrać kukurydzę i siać znów żyto na kiszonkę :)

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

mam pytanie, otóż w jednej odmianie kukurydzy są 3 kolby, a w niektórych roślinach nawet 4 ;/ nie na wszystkich roślinach tak jest ale tych z 3 kolbami jest dużo.

Od czego to się tak robi ?

 

Odmiana- Ricardinho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Moim zdaniem powodem tego są w tym roku warunki pogodowe. Jak w niektórych regionach warunki nie dopisały to za to w innych były aż za dobre. Kwestia też gęstości siewu, ja u siebie dawałem 95 tys/ ha to mam nadzieję że maksymalnie 2 kolby będzie miała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Mieszkam w południowej części województwa Łódzkiego :P

Chodzi mi o to by tak do 15 maja zebrać żyto na kiszonkę i potem końcem września zebrać kukurydzę i siać znów żyto na kiszonkę :)

To mniej więcej warunki zbliżone do moich, może ciut gorsze bo ja bardziej na zachód. Sąsiad robi tak jak piszesz i zawsze udaje mu się zebrać.Ale jakie fao sieje, chyba standartowo jakieś 240, 250. Jedynie jak jest bardzo sucha wiosna to są problemy bo żyto ciągnie dość dużo wody na kłoszenie i jak nie pada to się robi pustynia i kukurydza niema z czego ciągnąć. On jeszcze obornik wywozi ale to moim zdaniem nie korzystnie wpływa o tej porze roku. Chyba że jest taki mokry rok jak bieżący.

Edytowano przez PawelWlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

@PawelWLKP tak samo po qq a przed zytem daje obornik i niekorzystnych wplywow nie zauwarzylem.

@damianzetor ja tne zaraz po wyjsciu klosa, mysle ze wtedy jest w sam raz.

Edytowano przez Junkers

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja w tym roku z kukurydzą mam problem jak tu widziałem ktoś pisał że w dolnośląskim słabe są QQ to prawda na piachach kto ma m.in sam mam to kukurydza jest ciemnozielona wysoka juz po moja klatkę piersiową ( mam 198cm ) siałem ją początkiem maja, a na glinie siana w tym samym terminie jest jasno zielona i ledwo do kolan sięga dodam że ta na piachach juz zaczyna wypuszczać wiechę. Siana po nieudanym rzepaku dostała polifoskę 5 450kg/ha mocznika 300kg/ha i do podsiewacza agrafoskę 0-24-24 około 165kg/ha Nie licząc odżywek Bastfoliaru, mocznika 25kg/ha (dolistnie) OSD mineral OSD bor i kukurydza na glinach jak była tak jest bez zmian. Ale przypuszczam że zbyt duża ilość wody + ulewne (czasem) deszcze spowodowało zrobienie sie skorupy na glinach i temu ledwo żyje ona. Nie wiem czy cos jej pomoże już a jesli możecie powiedzieć to coś poradźcie bo juz nie wiem co zastosować. Co ciekawostką jest mam posianą również kukurydzę ale na kiszonkę po życie i zastosowałem tam tylko 150kg/ha saletrzaku +agrafoskę 0-24-24 około 165 w podsiewacz + obornik wywieziony zaraz po skoszeniu żyta około 30t/ha i kukurydza jest identyczna jak ta siana na lżejszej ziemi po rzepaku...


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

a czy ktoś już miał w ubiegłych latach po 2 kolby? U mnie też to jest czasem nawet 3 :/ a przecież aby był dobry plon ziarna powinna być tylko jedna. Mam nadzieję, że jakoś sobie kuku z tym poradzi. Dodam, że mam tak w Ricardinio, Mas 22R 24V, Pionier P8000 i nawet w Fridrix (fao270)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

U mnie w tamtym roku były po 2, i plon był koło 12-13 ton. Moim zdaniem jeśli pogoda by dopisywała to nie powinno być źle w tym roku, bo u mnie też głównie 3 kolby są, przy czym obsada wynosi 95 tys/ ha. Kukurydza rośnie bardzo blisko siebie, a i tak pomimo tego każda ma po kilka kolb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@Bartek72511 ta obsada 95tys. roślin to na kiszonkę czy ziarno?

 

 

Co ciekawostką jest mam posianą również kukurydzę ale na kiszonkę po życie i zastosowałem tam tylko 150kg/ha saletrzaku +agrafoskę 0-24-24 około 165 w podsiewacz + obornik wywieziony zaraz po skoszeniu żyta około 30t/ha i kukurydza jest identyczna jak ta siana na lżejszej ziemi po rzepaku...

 

wykonywałeś jakieś uprawki po tym życie? i na jakiej glebie ono rosło?

 

 

u mnie 210, siana 2 maja już wypuszcza wiechę

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Zrobiłem orkę po życie i uprawę broną to jest na 6 klasie


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

wczoraj podjechałem zobaczyć kukurydzę gościa co zawsze koło 100 ha sieje i średnią ma 15 ton z ha. Jedzie tylko na pomiocie bo ma kurniki w dawkach 30-40ton/ hektar. Kukurydza tragedia to mało powiedziane. Na kawałku z 15-20 ha może ze 20 arów by znalazł takiej na metr wysokiej. Reszta 30-50 cm i prawie żółte. Nawet nie odchwaszczone. Kawałek nie należy do suchych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a co polecacie zeby siac na mokrych glebach 3 4 klasa bo kukurydza jest bardzo słaba tyle ze troche pozniej siana byla czy to ma wplyw an to u sasiada przez miedze etz mokrawo jest ale kukurydza wielka czy jakaas odmiane czy co trzeba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

że później siana to wpływ ma. U mnie kilka rzędów jak w siewniku się zapchały dosiałem tydzień później siewniczkiem pchanym i kukurydza jest o połowę mniejsza.

 

 

mieliście już kontrolę na gmo?

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

http://zapodaj.net/9f99b3b51b832.jpg.html

 

u mnie się troszeczkę eurostar zagalopował, dlaczego system korzeniowy znajduje się również nad powierzchnią gleby? czy to zależy od głębokości siewu czy też jest to cecha odmianowa?

ze słabo rozwiniętą kukurydzą mam problem wyłącznie na jednym stanowisku w dołkach i w miejscach, gdzie poszedł herbicyd 2x, czyli na zakładkach i na poprawkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

To są tzw. korzenie podporowe :) One są w każdej kuku :)

Na reszcie pola też kuku ma po 3-5 kolb?

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

5 ma tylko z brzegu, ale niestety głównie ma po 3 kolby, właśnie te korzenie mnie zaskoczyły, gdyż na jednej sąsiedniej plantacji ich nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

czy wasze kukurydze również mają po dwie, trzy kolby ? kuku wygląda dość ładnie, ma już około 220cm i zaczyna wypuszczać wiechę, co niektóre mają już kolby... i praktycznie każda z tych co mają ma dwie, albo i trzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

moja mixxy siana 8 maja już ma miejscami 2,5metra ale kolby ani śladu. Jedną wczoraj przekroiłem wzdłuż to wiecha głęboko w środku

niektóre odmiany kukurydzy nie mają korzeni podporowych. A te u kolegi @kissmy są faktycznie wysoko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

@Bartek72511 ta obsada 95tys. roślin to na kiszonkę czy ziarno?

 

 

Na ziarno. Tylko żeby nie mylić faktu, 95 tysięcy był wysiew, a obsada w czasie zbioru jest zupełnie inna, bo siła kiełkowania itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kukurydza przy odpowiedniej wilgotności powschodzi nawet w niesprzyjających warunkach, przy 95tys. nasion obsada będzie i tak przekraczała 90tys. roślin, ale spotkałem się ostatnio z badaniem, które wykazało, iż najwyższy plon uzyskany został przy wysiewie 110tys. nasion (ale każda roślina wytwarzała po jednej kolbie), przy sprzyjających warunkach możesz przy tej obsadzie wyciągnąć lepszy plon, masz już jakieś doświadczenia z różnymi obsadami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom343    0

moja mixxy siana 8 maja już ma miejscami 2,5metra ale kolby ani śladu. Jedną wczoraj przekroiłem wzdłuż to wiecha głęboko w środku

niektóre odmiany kukurydzy nie mają korzeni podporowych. A te u kolegi @kissmy są faktycznie wysoko

 

 

 

Ty się nie przejmuj wyjdą ci te kolby kukurydza ponoć ma ,że od dni zasiweu musi ileś tam upłynąć aaby kwiat i kolby zaczą rosną ,poprostu kukurydza ma to w kodzie genetyczym.U mnie gdzie drynowana ziemia i sprawna drynacja to mam podobną kukurydze i to samo jest gdzie na bagienkach ma po kolana i też ma kwiata jak ta wielka i pomały kolby wychodzą ,tylko co to za kolby będą na tych polach w tym roku większość to przeważnie u mnie kukurydzy jest po pas ;/ Ten rok to posrany jest u mnie ani zboża nie ma a kurydzy to nie wiele będzie jej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

kukurydza przy odpowiedniej wilgotności powschodzi nawet w niesprzyjających warunkach, przy 95tys. nasion obsada będzie i tak przekraczała 90tys. roślin, ale spotkałem się ostatnio z badaniem, które wykazało, iż najwyższy plon uzyskany został przy wysiewie 110tys. nasion (ale każda roślina wytwarzała po jednej kolbie), przy sprzyjających warunkach możesz przy tej obsadzie wyciągnąć lepszy plon, masz już jakieś doświadczenia z różnymi obsadami?

Właśnie moim celem było uzyskanie jednej kolby, jednak warunki zbyt podpasowały i wyrzuciła 2-3. Wzoruje się na francuskiej Alzacji, gdzie ojciec rozmawiał z kilkoma rolnikami i żaden czy to na ziarno czy na kiszonke nie wysiewa poniżej 100 tys. nasion w celu uzyskania jednej kolby , z której wychodzi dużo lepszy plon. Jednak to tylko takie gdybanie, jakby w tym roku była susza to pewnie bym na tym przegrał, ale przy tych opadach myślę że efekt będzie całkiem zadowalający :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2111    1

u mnie sixxtus ma z brzegu po 4 kolby a w łanie 3 /2 ma 2,5 metra a clarica duzo nizsza i na maxymalnie 2 kolby ??co o tym myslicie??siame 95 tys . nasion

Edytowano przez tomek2111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj