Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiu    5

Właśnie mam taką myśl czy zwraca się zakup droższych nasion zachodnich firm w porównaniu do naszych rodzimych producentów jeżeli patrząc na wyniki doświadczeń rejestrowych i po rejestrowych to Polskie są często wyżej niż zachodnie lub tak samo i nowe odmiany też są Ułan Lokata, Dumka, Opoka wiele innych chociażby Ułan wg doświadczeń dużo wyższy plon od Subito a powiedz komuś to powie że Polskiej znać nie chce zwraca się koszt dopłaty do ziarna? 100000nasion naszych zamknie się zawsze w 300zł a Pioneer, Saten Union, KWS, LG itp 80000nasion ciężko kupić za 450zł najlepiej to przeznaczyć 540zł

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zakup nasion w ogólnych kosztach uprawy tej rośliny to niewielka suma, a tym bardziej różnica 150 czy 200zł na ha, gdzie ewentualne straty np. brak lub słaba pasza dla bydła przekładają się na o wiele większe pieniądze. Powiem tak, zdarzało sie ze kukurydza z polskiej hodowli zawodziła, wschody na poziomie 60%, głownia gdzie zagraniczne były w bardzo niskim stopniu porażone. Zachodnie odmiany dają jednak większa pewność i stabilność. Siejemy zarówno polskie i zagraniczne odmiany, w sprzyjających warunkach rośliny są bardzo podobne(choć nikt plonu ziarna i masy nie ważył), jednak w warunkach stresowych widać za co się płaci.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Ja w ubiegłym roku miałem zasiane kilka odmian jak zawsze z Pioneera. H32 P8000 i takie tam. Wszystkie na jednym polu. Ale brakło mi trochę nasion więc kupiłem na 1 ha jakąś polską odmianę ze Smolic (nie pamiętam jaką dokładnie ale w sklepie polecali bo plonuje super). Zasiałem więc, na polu różnicy widać nie było. Ale jak przyszło do młócenia no to się zdziwiłem o ile odmiany pioneera plonowały w granicach 12ton/ha na V klasie ziemi. To wspaniała polska odmiana ze smolic ledwo oddała 7ton/ha!

Zaoszczędziłem na nasionach 200zł a straciłem prawie 3000zl na ziarnie więc co tu wogóle porównywać. Może i te Polskie odmiany są dobre ale na II klasie ziemi na słabszych glebach są do niczego.

 

 

Dodam jeszcze że zadzwoniłem też do przedstawiciela jednej z polskich firm w sprawie nasion. I ten pan jak zauważyłem miał mnie głęboko gdzieś. I wisiało mu to czy ja zamówię tą QQ od niego czy nie! Olał mnie totalnie. Za to telefon do przedstawiciela pioneera bardzo mnie zaskoczył. Kobita przyjechała do mnie do domu! Wypytała się dokładnie na co będzie ta QQ, Jakie ma być FAO, jaka klasa ziemi, co było przedplonem, gdzie położone jest pole, czy teren raczej suchy czy podmokły. Normalnie zaskoczyła mnie bardzo profesjonalnym podejściem. Dlatego właśnie polskich odmian raczej na mojej ziemi już nie będzie.

Edytowano przez Petekw

Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CBMarek    4

piooner subito i własnie jeszce dwie polskie odmiany siane w kazda sekcje inna odmiana. Ku zdziwieniu próbowana i sprawdzona na moich glebach polska odmiana byla wyższa o30 cm od reszty najgorzej wypadł pioner. subito i ta druga polska której nie pamietam nazwy na tym samym poziomie klasa ziemi II to samo pole. taka wiec jak już oddawna robie to coraz wiecej polskiego materiału a odchodzi sie od zagranicznych producentów. chodzi o kukurydze na kiszonke. Pionera pierwszy raz zasiałem jak zaczeła sie przygoda z kukurydza piekna byla ale teraz z obserwacji zauważam że popsuła sie i firma zarabia na wyrobionej marce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

ja najbardziej zadowolony jestem z sumarisa w tamtym roku miałem tylko 7 ha był na różnych ziemiach najgorszy był na kwaśnych ale i tam miał grubo ponad 3m a na lepszych taka 4 może 3 klasa miejscami to wyrósł na 4.5 i kolbę miał naprawdę wyjątkowo pewnie ponad 50cm obok rosła f58 i dużo odstawała ciekawe jakie będzie miał wyniki analiz ale na pryzmie bylo sporo ziarka widać aż żółto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Witam, czy siejecie odmianę kukurydzy kresowiak ze Smolic? czy to jest dobra odmiana?

jakie odmiany jeszcze proponujecie na gleby IV-V klasy

Edytowano przez Mateusz6340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Jako że widzę że jest wątek nt. qq ziarnowej postanowiłem założyć wątek odnośnie qq na kiszonkę. Co polecacie ?

Ja w tamtym roku siałem Ronaldinio i chyba w tym roku też nią zasieję ponad 3,5 m wysokości i o 20 cm wyższa niż druga którą miałem. Jak macie coś lepszego z chęcią wezmę pod uwagę

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja najbardziej zadowolony jestem z sumarisa w tamtym roku miałem tylko 7 ha był na różnych ziemiach najgorszy był na kwaśnych ale i tam miał grubo ponad 3m a na lepszych taka 4 może 3 klasa miejscami to wyrósł na 4.5 i kolbę miał naprawdę wyjątkowo pewnie ponad 50cm obok rosła f58 i dużo odstawała ciekawe jakie będzie miał wyniki analiz ale na pryzmie bylo sporo ziarka widać aż żółto.

 

Zeby to u ruskich było to moze i bym uwierzył bo oni mają pszczoły jak wrony a zboże jak słupy telegraficzne hehe chyba takie rzadkie ;)

A tak powaznie siał ktos odmiane Farmflex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja miałem Sumarisa na 2-3 klasie i był wysoki najwyzszy z wszystkich 6 odmian ktore mialem ale tez i byl na najlepszej glebie zasiany no ale bez przesady w najlepszych miejscach okolo 3.7m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Subito na 3 klasie wyrasta do 4 m, ale fakt kolba przeciętna. Największa kolby jakie widziałem miały ok.40 cm, ale po zdjęciu pochwy liściowej zazwyczaj sporo mniej. Odmiana Bonpi CS, te rekordy co ciekawe na uwrociu (może miała więcej światła?).


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi akurat chodzi o kolbe 50cm i o to ze kiszonka az zółta od ziarna bo papewno nie w tak wyrosnietej kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

@komodo wysokość kukurydzy to ciężko mi powiedzieć, bo nie mierzyłem, ale 3 metry to miała, a miejscami i więcej.

@damian40000 z tą suszą to faktycznie może ona mieć jakiś wpływ. Kiedyś jak był zasiany Touran 2 lata z rzędu, to jednego roku jak było mokro to był ładnie uziarniony, ale jak następnego roku trafiła się susza w czerwcu to później miał mnóstwo nieuziarnionych kolb.

@Pawel20 braku potasu to raczej nie mam. Raczej prędzej jego nadmiar, ale to chyba akurat nie przeszkadza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Mi akurat chodzi o kolbe 50cm i o to ze kiszonka az zółta od ziarna bo papewno nie w tak wyrosnietej kukurydzy

no gdyby kosił na wysokosci okolo 1m to moze i bym uwiezył :)no kolby faktycznie sumaris ma dlugie ale to nie znaczy ze ziarna jest ogrom bo A98 sporo krotsze a masa ziarna wyluskanego podobna a ze była nizsza to lepszy udział ziarna w kiszonce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

no ale ten sumaris to był rzadko siany bo w ostatniej chwili zwiększyłem powierzchnię na siew ciekawe jak w tym roku jak zasieje normalne tak 90tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Witam. Chciałbym się zapytać osób tych którzy sieją kukurydzę z zachodnich firm na kiszonkę.

Jakie odmiany byście proponowali na gleby 4-5 klasy? ile nasion na 1 ha wysiewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@Pawel20 braku potasu to raczej nie mam. Raczej prędzej jego nadmiar, ale to chyba akurat nie przeszkadza :P

Oj byś się zdziwił bo jednak przeszkadza. Potas jest antagonistyczny w stosunku do magnezu. A niedobór magnezu może być również przyczyna słabego uziarnienia kolby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co myślicie o posianiu na glebie klasy V-VI odmian Touran z KWS i Blask lub Boruta ze Smolic? Jako trzecią wsieję Redutę, bo ładnie rosła(lepiej niż Prosna i Wiarus). Chciałbym posiać jakieś dwie nowe i sprawdzić, która będzie lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

ronaldinio,eco,belawiu-na takich stanowiskach się sprawdzą,tourana zostaw na 3-4 klasę,ale potwierdzam plonuje super.. blask żeby(olśnił) plonem też chce lepszego stanowiska

Edytowano przez tadzik22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja bede zamawial pionier p8100 lg 3252 Touran i woreczek subito na piach cchialem sie skusic na 8448 ale pomysle jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odmiana Turan

 

Data wykonania analizy:

28.11.2012

Urządzenie:

Analizator pasz AgriNir

Wynik analizy kiszonki z kukurydzy:

nr

43H32NV-36

NR PRÓBKI

1

NORMA

3

4

5

Sucha masa

36,8

28-35

Skrobia

30,2

>30

Białko

7,1

>7,5

ADF

23,9

16-21

NDF

42,3

36-41

Popiół

4

<4,5

Tłuszcz surowy

2,4

>2,5

Plon suchej masy [t/ha]

NR 1 NEL [MJ/kg SM]=

6,39

kg mleka/ha

NEL [MJ/kg świeżej masy]=

2,35

 

 

Potencjalna produkcja mleka (4% tłuszczu) z energii z 20 kg kiszonki

 

 

14,8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    303

W tym roku z KWS-u posieję Turana, Amamonte i Agro Yoko. Natomiast z Pioneer-a zastanawiam się nad PR39T83 i PR39F58. Co myślicie o tych odmianach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wyżej podałem wyniki badan które przeprowadził mi kws ale na przenośnym użadzeniu dałem tez probke prze federacje do kratpszyna i o to wyniki nieco sie roznią

 

 

 

 

ADF 8,4 g/100g

 

ADF w s.m. 22,8 g/100g

 

 

 

 

Białko ogólne 2,9 g/100g

 

 

 

Białko ogólne w s.m. 7,9 g/100g

 

 

 

NDF 12,9 g/100g

 

 

 

NDF w s.m. 34,9 g/100g

 

 

 

pH 3,8

 

 

 

Popiół surowy 1,5 g/100g

 

 

 

Popiół surowy w s.m. 3,9 g/100g

 

 

 

Skrobia 13,3 g/100g

 

 

 

Skrobia w s.m. 35,8 g/100g

 

 

 

Sucha masa 37,0 g/100g

 

 

 

uszcz surowy 1,7 g/100g

 

 

 

Tłuszcz surowy w s.m 4,5 g/100g

 

 

 

Włókno surowe 6,7 g/100g

 

 

Włókno surowe w s.m. 18,0 g/100g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Oj byś się zdziwił bo jednak przeszkadza. Potas jest antagonistyczny w stosunku do magnezu. A niedobór magnezu może być również przyczyna słabego uziarnienia kolby.

milanreal1 tego to nie wiedziałem, dzięki :) Ale wydaje mi się że wielkich niedoborów magnezu też nie miałem, bo inaczej bym to zauważył po zabarwieniu liści. A tego potasu to tez bez przesady tak dużo nie daję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj