Zaloguj się, aby obserwować  
adamkon

Przerabiać stodołę czy budować nową oborę?

Polecane posty

adamkon    16

Witam!

Za dwa lata przejmuje gospodarstwo po rodzicach, ale już teraz chciałbym mieć jakiś pogląd czy warto się w ogóle w to bawić. Mianowicie rzecz polega na tym czy warto przerabiać stodołę na oborę dla opasów czy lepiej wybudować nową od podstaw. Stodoła jest o wymiarach 9m x 26m. W stodole musiałbym zerwać posadzkę i założyć ruszta bo po pierwsze nie miałbym jak wybierać obornika, a po drugie planuje w przeszłości przejść na system utrzymania bezściółkowego. Obliczyłem, że koszt samych ruszt będzie wynosił ok 25tyś. Niestety nie udało mi się obliczyć ile może kosztować wykopanie i zalanie szamba (brak informacji). Następna rzecz to zmiana dachu. Chciałbym, żeby dach był oparty jedynie na murach a nie na dodatkowych słupach gdzieś po środku. Dach miałby byś pokryty eurofalą, wiec koszt pokrycia dachu to ok. 9-10tyś. Drzewo na krokwie maiłbym z własnego lasu więc doliczyć koszt tartaku + zaprawa ok. 4-5tyś (tak mi się wydaje) Wszystko to co opisywałem to wizja przebudowy samej stodoły, a ja chciałbym dobudować jeszcze wiatę w którym znajdowałby się korytarz paszowy. Myślę, że na takiej powierzchni mógłbym utrzymać 50-60 opasów. A Wy jak myślicie? Myślicie, że wyrobiłbym się w kwocie 75tyś razem z wiatą?

Jeśli miałbym budować nową oborę myślę, że zdecydowałbym się na taką która pomieściłaby ok 100 sztuk z możliwością łatwej rozbudowy. Co y byście wybrali na moim miejscu? Dodatkowym dochodem w gospodarstwie dodatkowo utrzymywane byłoby 20-25krów dojnych. Areał użytków rolnych to 35ha. Dodatkowo w załączniku zamieszczam rzut stodoły (pogrubione linie to wrota)

Mam nadzieję, ze pomożecie mi dokonać właściwego wyboru :rolleyes:

 

http://zapodaj.net/17fe3a98407e.bmp.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Sam powinieneś wiedzieć czy się w to bawić czy nie widzać po swoich rodzicach. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrKrzysiu12    0

To dolicz jeszcze korytaż paszowy jakieś minimum 3m

A tak ogólnie to musisz mieć chyba boksy bo tyle byków razem to sie pozabijają a i o takich wymiarach to nie wiejdzie wiencej jak 35sztuk bo przecież możesz dać 50sztuk ale jak kontrola przyjedzie to wszystko przeiczą i ci powiedzom

Kurde zapomniałem ile m2 na opasa

No i jeszcze jedno zamieżasz puscić cielaki z dużymi opasami???

Mój sąmsiad też sobie wszystko porobił i miał za dużo opasów przyjechała kontrola dostał 10tyś kary i tera nawet połowy nie choduje tego co powinien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

@dentka17: ja się pytam czy warto przerabiać stodołę na oborę czy budować nową, a nie czy warto przejmować gospodarstwo.

 

@MrKrzysiu12: Obora byłaby podzielona na 2 części a byki który przebywałyby w jednym boksie byłyby w tym samym wieku. A na dorosłego opasa przypada 5m kwadratowych.

Edytowano przez adamkon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

duży opas potrzebuje 0.8m dostępu do stołu paszowego. Ale nie wszystkie będą duże. Podziel to na 4 zagrody dla dużych większe dla małych mniejsze i 40szt wejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

aby dach był wsparty tylko na murach to musiałbyś te mury najprawdopodobniej wzmocnić, zalać wieńce i słupy betonowe, poza tym ten korytarz paszowy, specjalnie się na tym nie znam ale mi wydaje się, że dużo taniej nie wyjdzie, a roboty będzie więcej niż przy budowie nowej obory a będzie to i tak niefunkcjonalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radex    4

moim zdaniem to lepiej wybudować nowy budynek. W starej stodole możesz mieć problem w zimie np. z wodą, zapewne są pojedyncze mury, które podczas mrozów będą przemarzały.. A przy takich przeróbkach dochodzi dużo dodatkowych kosztów których jest trudno wcześniej przewidzieć. Nawet jak zrobisz taką przeróbkę to wraz to nie będzie funkcjonalne jak pisał wyżej kolega... No ale to Twoja kasa i zrobisz jak chcesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

Dzięki chłopaki za rady :rolleyes: Te 35 sztuk to trochę za mało żeby inwestować w przeróbkę stodoły a i tak za jakiś czas okazałoby się, że jest za mała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja ja ci powiem ze tam wejdzie co najmniej 60 sztuk i 2 korytarze paszowe na głębokiej ściółce.

Jeśli chcesz ruszta to musisz ocieplić budynek a to koszty choć wtedy na jedno sztukę przypada mniej m2 a co za tym idzie wejdzie więcej sztuk.

Można to tak zrobić ze słupy w środku nie będą przeszkadzać a będą dodatkowo wykorzystane.

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/129035-sipma-z-224/ to ta stodoła w tle??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

@andrzej2110: tak, to ta stodoła. Mi odpowiadają tylko ruszta, bo przy większej ilości bydła jednocześnie areału potrzeba więcej, a to jest niepewne, wiec nie wiadomo czy będę miał tyle ziemi, żeby siać zboża, a słoma jak wiemy jest w coraz większej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakimi pieniędzmi dysponujesz. Ja bym trochę zaoszcządził i budował nowy budynek za dwa lata. Ojca się o zdanie jeszcze spytaj :D


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

koszty musisz dokładnie policzyć

po pierwsze w stodole masz bardzo małe pole manewru jeśli chodzi o ruszta bo nawet mając dobre fundamenty musisz stawiac nowe ściany w tym zbiorniku teraz pozostaje kwestia jak głęboko możesz to zrobić bo przy nie siegającej fundamentu koszt nieduży ale jak chcesz róno z fundamentem albo niżej to koszt coraz większy jak i ryzyko

 

po drugie do czego ci stodoła bojak masz tam zboże czy siano albo i maszyny to pomyśl gdzie to upchniesz a w zamian będzie przerobiona obora ze stodoły ale czy dość funkjonalna (by potem nie było że postawisz magazyn na zboże albo wiatę )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

@lamborgfini105: Pieniądze będą pochodzić z premii dla młodego rolnika, dodatkowo z dzierżawy za wiatrak (jeśli powstanie)a jeśli tego będzie mało mam prawie 9ha lasu wiec myślę, że pieniędzy wystarczy bez pakowania się w kredyty, a co do rad ojca to nie wiem czy on by mi dobrze doradził, bo z wiekiem myślenie się zmienia, np. kilkanaście lat temu zdrenował wszystkie pola z własnych pieniędzy, dziś mówi, że bałby się takiej inwestycji.

 

@sebe1033: nie znam się za bardzo na budowlance, więc napisałem na forum, żeby zasięgnąć informacji od osób, które się tym temacie orientują. A co do tego czy stodoła mi się nie przyda to odpowiem, że teraz jest potrzebna bo tam magazynujemy słomę i siano ale w drugim gospodarstwie mam prawie taką samą stodołę tylko, że jest oddalona o 6km od głównego gospodarstwa, jak coś to na przeciwko mieszka sąsiad który ma duże budynki, a nie gospodaruje, więc myślę, że dałoby się z nim jakoś dogadać :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Koncepcja myślę dobra..sam planuję podobną przebudowę tyle tylko że na krowy mleczne.

Ale mówisz że planujesz mieć 50-60 opasów plus 25 krowy mleczne starczy ci tych 35ha żeby utrzymać prawie 90 sztuk?? A byk jak ma już ponad 300kg to lubi zjeść:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    1

a ja mam takie pytanie bo chcę stodołę drewnianą przerobić na stajnie na krowy i czym ocieplić ściany bo wiadomo teraz to są deski z dość dużymi szparami, myślę dać wełnę mineralną od środka i na to płyty osb,a strop u góry na wys 3,5m deski i też płyty ale bez wełny bo na górę bale siana pójdą, tylko pytanie czy płyty osb nie zgniją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj