Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technologia kompostowania obornika

56 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 22 czerwiec 2008 - 18:56

Technologia kompostowania obornika powiem tyle ze to niepotrzebne wywalanie kasy

obornik sam z siebie stanowi niezłe siedlisko różnego rodzaju mikroorganizmów wiec pakowanie ich w obornik nie ma najmniejszego sensu szczegolnie ze uległy by zniszczeniu w fazie gdy jest najwyzsza temperatura - efektywne mikroorganizmy lepiej sobie zastosować tradycyjnie jesli już masz ku nim konkretne zamiary ;)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technologia kompostowania obornika Dzisiaj, 22:55
  •  

#42 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 29 czerwiec 2008 - 09:37

Technologia kompostowania obornika dobra pierwszy odważny się znalazł jak będziemy następnym razem z chlewa wyrzucać obornik to zrobimy na rozrzutniku z adapterem :D ( powód płyta obornikowa jest w już prawie zapełniona i trzeba będzie na pole wywieźć :D to się wrzuci co będzie i sie roztrzepie :D ( zobaczymy co to z tego wyjdzie :D

#43 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 17 grudzień 2008 - 10:04

Technologia kompostowania obornika trochę nie w temacie ,bo zrobiłem kompost z zepsutej sianokiszonki (odpadów ) wiosną na rozrzutnik i na kupkę roztrzepałem , a teraz na jesieni na pole pod kukurydze .
Było 5 rozrzutników a zrobiło się 3 :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Bioma

Bioma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 20:57

Technologia kompostowania obornika Witam taki zabieg kompostowania warto przeprowadzic biopreparatami i to juz na fermie - sciolka jest jalowa i nie ma problemow z pasozytami muchami bakteriami coli i innym paskudztwem,problemy oddechowe zwierzat to rzadkosc amoniak wiazany jest w kompostowanym oborniku a nie kluje w oczy i zatyka oddech a na fermie i w okolicy nie smierdzi. Zwierzaki szybciej dobieraja i sa zdrowsze. To co trafia na pryzme jest juz prawie przerobione i nie ma potrzeby napowietrzac ani pryzmy ani mieszac w zbiornikach z gnojowica,taki biopreparat sam produkuje sobie tlen ktory jest mu potrzebny do rozkladu martwej materii organicznej i zamiast uwalniac dwutlenek wegla do atmosfery pozerajac po drodze tlen wiaze wegiel w masie organicznej, z resztkami antybiotykow tez sobie radzi znakomicie. Taki obornik zajmuje mniej miejsca i nie ma mowy o wschodach chwastow gdyz nasiona zostaja rozlozone. Obornik i gnojowica sa duzo lepszym nawozem( wiecej skladnikow) i nie smierdza przy wywozeniu a do tego rosliny nie musza czekac az to wszystko rozlozy sie w glebie tylko papu maja od razu pod nosem. W kazdym miejscu mniejsze koszty (co sie dzieje z plonami to nie bede uswiadamial). Jeden preparat a kilkanascie problemow z glowy. Sluze informacjami. Pozdrawiam.

#45 Share wsk1993

wsk1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 06 maj 2009 - 16:56

Technologia kompostowania obornika Ja czytałem artykuł w agrotechnice na temat tego areatora. Według mnie to super rzecz. Kompost jest o niebo lepszy o tradycyjnego obornika, mniejsze straty azotu, a przedewszystkim mniejsze prawdopodobieństwo że roślina nam zachoruje na choroby grzybowe. ;)
powered by DEERE

#46 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 28 marzec 2010 - 19:50

Technologia kompostowania obornika A ktoś używa może kurzego oborniku? Czytałem gdzieś i widziałem na filmach, że w Francji mają mlnowe hodowle kur i tony oborniku miesięcznie i taka forma jest lepsza od zywkłego obornika. Czym można zastapić zwykły gnój - nie wiem mamy mało niecałe 13 ton na 3miesiące ( 2 przyczepy 8 tonowe co 2-3 miesiące wywozi wujek ), a potem przez żniwa na polu tego obonirka wcale nie widać, bardzo mało, a jak wiadomo to najlpeszy nawóz na porost zboż jest, więc macie może jakieś substytuty obornika?

#47 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 28 marzec 2010 - 20:30

Technologia kompostowania obornika no dobra jak wywiozę ten kompost i np płyta jest pusta i zaczynam wywozić na nią obornik to kiedy wykonać pierwszy zabieg skoro co dwa trzy dni wyrzuca się gnój od świń.To wychodzi na to że musiałbym co 2 tygodnie napowietrzać?????????? czyli cały czas??? a może jak się trochę uzbiera to wtedy. ale jeżeli mam chów świń na głębokiej ściółce to rozumiem że wtedy jak wyrzucamy całą partie obornika to wtedy możemy go dwa razy napowietrzyć co dwa tygodnie i będzie kompost. Czy po prostu jak się więcej uzbiera na płycie to wywieźć na pole rozrzutnikiem w jedno miejsce na kupę i przy okazji się napowietrzy a po dwóch tygodniach znów napowietrzyć( przerzucić turem ) i później kiedy będę chciał to rozwieźć kompost po polu. tak w ogóle ciekawy temat bo wybudowałem płytę i jak okaże się że nie będzie potrzebna to trochę się wkurzę. Chyba że przyda się do kompostowania.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#48 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 18:17

Technologia kompostowania obornika U mnie wygląda to tak:
wyciąg od obornika
co jakiś czas przerzucanie krokodylem, z pryzmy wyciągu na płytę gnojową
Na płycie normalnie widać jak pryzma sama się kurczy (szczególnie w lato w zime tak się nie kurczy). Kolejny raz to wywóz z płyty na pole (nie zawsze, zależy od nawału roboty) - przyczepami.

Jedno mogę powiedzieć - ten obornik "przerzucany" parę razy - trochę przypomina kompost ze sklepów ogrodniczych. Także napowietrzanie, przerzucanie z pryzmy na pryzmę, a nawet wywiezienie przyczepami na pole - daje same plusy.

#49 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 sierpień 2011 - 22:05

Technologia kompostowania obornika Ale z drugiej strony straty N przez ulatnianie się amoniaku.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#50 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 26 październik 2011 - 22:37

Technologia kompostowania obornika Straty N są mniejsze niż gdybyś rozwoził obornik i zaraz go przykrywał. Kompostowanie to straty azotu do około 10% rozrzucanie obornika to z tego co pamiętam 20i więcej procent. Poza tym kompost jest gotowym nawozem, obornik dopiero w ziemi "dochodzi do siebie" co zajmuje dużo więcej czasu, tym więcej im głębiej zaorany. Przyorany obornik też traci azot. Kompost jest pod tym względem dużo stabilniejszy, nie śmierdzi, jest lżejszy, nie zawiera nasion chwastów (lub dużo mniej niż obornik). Zrobiliśmy eksperyment. Zimą wywieźliśmy obornik od jałówek i zamiast zepchnąć go z rozrzutnika bez adaptera, rozładowaliśmy go tak jakbyśmy trzęśli na polu. Fakt, było przerzucone tylko raz. Wiosną zostało ze 30% objętości. Osobiście ładowałem to na rozrzutnik. Ładowałem c-330 ze styraną hydraulika...różnica była porażająca. Rozrzutnik ważył dużo mniej, na polu kukurydza rosła jakby lepiej.(obok był wywieziony obornik).

#51 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 27 październik 2011 - 17:48

no dobra jak wywiozę ten kompost i np płyta jest pusta i zaczynam wywozić na nią obornik to kiedy wykonać pierwszy zabieg skoro co dwa trzy dni wyrzuca się gnój od świń.To wychodzi na to że musiałbym co 2 tygodnie napowietrzać?????????? czyli cały czas??? a może jak się trochę uzbiera to wtedy. ale jeżeli mam chów świń na głębokiej ściółce to rozumiem że wtedy jak wyrzucamy całą partie obornika to wtedy możemy go dwa razy napowietrzyć co dwa tygodnie i będzie kompost. Czy po prostu jak się więcej uzbiera na płycie to wywieźć na pole rozrzutnikiem w jedno miejsce na kupę i przy okazji się napowietrzy a po dwóch tygodniach znów napowietrzyć( przerzucić turem ) i później kiedy będę chciał to rozwieźć kompost po polu. tak w ogóle ciekawy temat bo wybudowałem płytę i jak okaże się że nie będzie potrzebna to trochę się wkurzę. Chyba że przyda się do kompostowania.

sory że odpisuje dopiero teraz ale dawno nei zagladałem do tematu

wiec sprawa wyglada w ten sposób że jeśli masz codziennie małe ilosci obornika to nazbieraj z dwuch tygodni i wtedy napowietrzaj - będzie przynajmniej jakaś taka cykliczność - co do głębokiejściółki to nie ma problemu - jest jescze kwestia taka ze drugie napowietrzanei też najlepiej zrobić rozrzutnikiem bo samo "przetrząśniecie" turem może byc niewystarczajace
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#52 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 20:09

Technologia kompostowania obornika Co aeratora to widziałem filmik jak facet zrobił sobie sam aerator taki niewielki. Coś dla tych, którzy nie mają codziennie większej ilości obornika. Zrobiony był na Tuz, napędzany wałkiem, jako przekładnia kątowa służył most od ciężarówki a dalej połączone to było z adapterem podobnym do tego z rozrzutnika. W sumie pewnie niewielkie pieniądze za takie coś. Owszem ten fa filmiku nie olśniewał, ale zawsze można coś pokombinować - w sumie nie bez powodu powstał dział specjalny na forum o nazwie: Zrób to sam. Liczyłem, że budowa takiego sprzętu wyniesie około 10 tysięcy, więc sądzę, że lepiej się pomęczyć i zbudować takie cudo, zamiast wydawać najmniej 50 tysięcy złotych. Z drugiej zaś strony jest jeszcze PROW i zawsze można zmniejszyć koszty takiej inwestycji.

Edytowany przez elessar1410, 29 marzec 2012 - 20:18.

#53 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 08:27

Technologia kompostowania obornika no przy mniejszych ilosciach zawsze mozesz skorzystac z rozrzutnika

#54 Share bamberszol

bamberszol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 14:40

Technologia kompostowania obornika witam....
przerobiłem płyte gnojową w związku z korzystaniem w produkcji świń efektywnych mikroorganizmów, nie chciałem aby ten cenny nawóz sie rozlewał na boki jak to było dotychczas. Moje wrazenia po 2 miesiecznym użytkowaniu: jest go zdecydowanie mniej 10 cm pod obornikiem nie ma słomy tylko taki chumus jakby i jest to bardzo związane, obornik nie paruje co ciekawe nawet przy przerzucania z miejsca spod tasmociągu na ta główna kupe czarną fermentowaną.... w razie pytań pisac...Dodany obrazek

#55 Share rwnuq

rwnuq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 11:15

Technologia kompostowania obornika Witam...
odświerzam temat, czy ktoś może podzielić się wnioskami na temat napowietrzania obornika, jestem zainteresowany związku z moim profilem produkcji tj. drób: kurczaki i indyki

#56 Share boo45

boo45

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 19:00

Witam

Panowie, a jak wygląda obecnie formalnie sprawa z kompostowaniem obornika. Musi być do tego płyta obornikowa, czy też można robić to na polu[składowanie na pryzmie+wykorzystanie rozrzutnika jako aeratora].

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#57 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 listopad 2014 - 19:19

Technologia kompostowania obornika Moim zdanie areatory powinny byc wrecz nakazane przy produkcji drobiu. Po to aby zwalczac groznie bakterie beztlenowe typu clostridium. I niedopuszczalne jest aby w oborniku znalazly sie padle zwierzęta czy ich resztki.