Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technologia kompostowania obornika

56 odpowiedzi na ten temat

#21 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 03 grudzień 2007 - 22:17

Technologia kompostowania obornika no widze ze chyba kogoś przekonałem ;)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technologia kompostowania obornika Dzisiaj, 17:20
  •  

#22 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 22:21

Kompostowanie sie opłaca kupujesz na spółkę aerator z sąsiadem kompostu trzeba o polowe mniej na hektar bo ok.7 tygodni
powstaje kompost jest go opolow mniej mniej wożenia ;)

Z tym wożeniem to tragedia a gnój z płyty to tak zbita masa ze ciągnik nie daje rady trzepać, sam zacznew ywozić na kupy na pole wcześniej, bo z mojego doświadczenia niezły aerator to już sam tur i gnój przełożony tylko z miejsca w miejsce dużo szybciej sie masuje

#23 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 22:21

Technologia kompostowania obornika tylko dlaczego jeszcze nie jest to prawnie wyjaśnione...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Cuubs

Cuubs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 01 luty 2008 - 13:26

Technologia kompostowania obornika ale tak od początku ?
ile musi leżeć obornik zeby sie stał kompostem i jakie czyności trzeba wykonać?
czy jakieś jeszcze maszyny oprucz areatora sa potrzebne??

#25 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 01 luty 2008 - 13:38

Technologia kompostowania obornika tutaj masz wszystko opisane http://www.agrofoto....t...rticle&id=9

ale dla przypomnienia po krutce napisze
etap 1 - formowanie pryzmy
etap 2 - przez dwa tygodnie pryzma się kompostuje
etap 3 - aeracja
etap 4 - czekasz dwa tygonie i masz gotowy kompost

po miesiacu masz tzw kompost młody który mozesz wywiesc na pole lubjesli to nie okres nawozenia organicznego to moze bez obaw polezec do wiosny
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#26 Share JD6820

JD6820

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 27 luty 2008 - 20:59

tutaj masz wszystko opisane http://www.agrofoto....t...rticle&id=9

ale dla przypomnienia po krutce napisze
etap 1 - formowanie pryzmy
etap 2 - przez dwa tygodnie pryzma się kompostuje
etap 3 - aeracja
etap 4 - czekasz dwa tygonie i masz gotowy kompost

po miesiacu masz tzw kompost młody który mozesz wywiesc na pole lubjesli to nie okres nawozenia organicznego to moze bez obaw polezec do wiosny

Bardzo ciekawy temat. Skąd Ty tyle wiesz na ten temat? Mógłbyś podać literature? wiesz ile kosztuje taki areator? Po chłopakach z AF widać że nie dojrzeli jeszcze do tego tematu, a szkoda. Ich strata. Pamiętam jak ojciec 15 lat temu po wywiezieniu gnoju z kurnika usypał cyklopem większą pryzme bo było mu szkoda pszenicy i na jesień podczas rozwożenia okazało się że gnój się spalił. Tak powiedział i więcej już tak nie robił. A może się nie spalił tylko doszło do pierwszego etapu kompostowania. Każdy gnój można kompostować? Czekam na odpowiedzi.

#27 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 27 luty 2008 - 21:06

Technologia kompostowania obornika najtańszy aerator produkcji POM Brodnica kosztuje coś koło 40 tyś zł ale miał być on modyfikowany w tym roku i pewnie troche podrożeje - jak masz duzo obornika i potrzebujesz solidnej maszyny to francuzkafirma Jeantil produkuje takie aeratory

no jak sam zauwazyłes temat jest ciekawy - a ja osobiście wiem w tych sprawach sporo z tego tytułu ze na studiach jestem członkiem koła naukowego i zajmujemy się właśnie baaniami na ten temat i sporo rzeczy które pisze wiem z własnego doświadczenia

#28 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 18:42

Technologia kompostowania obornika Jak przeczytałem ten temat to chyba zrobię trochę kompostu tak na próbę do ogródka ;) Dzięki MECHANIZATOR za takie informacje :)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#29 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 18:51

Technologia kompostowania obornika nie ma za co - ciesze sie ze kogoś to zainteresowało - jak byś miał jakieś pytanka szczegółowe to chetnie odpowiem

#30 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 21 czerwiec 2008 - 19:19

Technologia kompostowania obornika hmm chyba też sprobuje po żniwach tylko jak zrobimy to na płycie i rozrzutnikiem ( a nawet dal tych chwastów zobaczymy :) - brak oprysków - uroki gospodarstwa ekologicznego ;) trzeba kupić ( chociaż by chwastownik ) a mam pytanie jak ten kompost będzie wyglądał czy jak normalny obornik czy będzie taki spalony ? i jeszcze czy nie wiesz może więcej kiedy będzie wchodziła w życie w polsce ustawa antyodorowa ??

dzieki za opowiedz :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 19:28

Technologia kompostowania obornika kiedy wchodzi ustawa antyodorowa nie umiem ci powiedzieć

co do wygladu kompostu to bedzie on przypominał ten tzw spalony obornik jak dzies znajde fotke to zamieszcze tak dla porównania ;)

a co do chwastów to napewno chwastów przenosonych przez obornik jestes w stanie sie pozbyc - gorzej z tymi przenoszonymi przez wiatr lub w inny sposób

#32 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 21 czerwiec 2008 - 19:52

kiedy wchodzi ustawa antyodorowa nie umiem ci powiedzieć

co do wygladu kompostu to bedzie on przypominał ten tzw spalony obornik jak dzies znajde fotke to zamieszcze tak dla porównania ;)

a co do chwastów to napewno chwastów przenosonych przez obornik jestes w stanie sie pozbyc - gorzej z tymi przenoszonymi przez wiatr lub w inny sposób

z chwastami przy ekologi to pierwszy rok był problem ale teraz mamy lekko brone i jak zborze wykiełkuje po 2 tygodniach to brono po nim przejechać powyrywają sie te chwasty co powschodziły i jak bedą odrastać to zboże już je powinno zagłuszyc :) ale planujemy zakupić - taki aktywator http://www.expom.com...pielegnacji.htm i bedzie lepiej ,,ale spróbuje z tym kompostem po żniwach i zobaczmy co to wyjdzie :)

#33 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 20:46

Technologia kompostowania obornika Mam pytanie. Czy ten kompost będzie wyglądał jak ziemia torfowa (czy coś podobnego)?

#34 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 20:59

Technologia kompostowania obornika no coś w tym rodzaju

tutaj fotka jaką udało mi sie na szybko znaleść http://www.agrofoto....image72601.html

#35 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 21:44

Technologia kompostowania obornika no to jak mówisz same plusy tylko szkoda że wody mniej i tak jakoś sucho się robi w kraju ale może nie zginie wiatr za daleko nie poniesie (tej wody/pary)
No ale dobra początki tego kompostowania znaczy pierwszy etap przerzucam częśc obornika 4 m dalej bo się nie mieści ale nie ma 2 etapu
Gdzies czytałem że jakiś koleś miał robic płytę dużo ha posiada ale doradzili mu kompostowanie i kupil aeromat czy co to tam i czhyba na ziemi to robi ,ale szambo trza miec czy polewac ten kompost jeszcze gnojówką można .
A kompost to można ze wszystkiego robic i ja na próbę resztki sianokiszonki a właściwie odrzuty spleśniałe i zgnite roztrzepałem rozrzutnikiem na kupe poczekam i zobacze co z tego wyjdzie

#36 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 10:06

Technologia kompostowania obornika A czy ten obornik należy się polewać czymś? Czy obornik świński będzie się tak samo rozkładał jak bydlęcy?

#37 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 11:08

Technologia kompostowania obornika swinski bedzie sie komostował tak samo

a polewac mozna - szczególnie jesli jest susza bo bakterie troche wilgoci potrzebują i jak pryzma przeschnie zbyt mocno to moze sie nie kompostować

kompost mozna robic ze wszystkiego co jest organiczne i zawiera celuloze (słoma siano tez ) - co do wody która odparuje to nie od niej jest susza przeciez

zwieksozna zawartość próchnicy w glebie (poprzez stosowanie kompostu) zatrzyma w glebie wiecej wody niż ilość która odparuje w trakcie kompostoania - bedzie to woda z opadów na wiosne

#38 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 13:06

Technologia kompostowania obornika a no rzeczywiście jak próchnica zatrzyma więcej wody jak odporuje przy kompostowaniu to dobrze -następny plus ,no teraz tylko uczyc i uświadamiac ludzi i znależc pierwszego odważnego i pójdzie .Ale co z gnojówicą dodawac czy nie trochę jej jest w oborniku ale tylko trochę ,a w głębokiej ściółce to wszyskie gówna ;) i wszystka gnojowka ale tam jest dużo więcej słomy

#39 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 13:29

Technologia kompostowania obornika mozna polewac pryzme gnojówką - jest to szczegolnie zalecane kiedy kompostue sie słomiasty obornik oraz gdy jest susza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Pawel88

Pawel88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 16:21

Technologia kompostowania obornika Gdyby zastosować dodatkowo efektywne mikroorganizmy... Gdzieś czytałem że one zmniejszają objętość obornika, ale pozostawią tą samą wartość nawozową. Dodatkowo przyspieszyłyby proces kompostowania i zwiększyły ilość próchnicy. Co o tym sądzicie?