Skocz do zawartości

Zdjęcie

ziemniaczana solidarność

266 odpowiedzi na ten temat

#41 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 06 grudzień 2011 - 08:49

ziemniaczana solidarność according to REKA, free-buy processing prices were £28-£32/t last week. Supplies in store that require movement are putting pressure on prices. Fresh exports are starting to increase to Romania and Bulgaria, with some movement to Poland and Russia. This season’s production has been estimated at 11.9m tonnes an increase of 17.6 per cent compared to 2010
no to nie euro. A z Belgii koszt transportu to min 5 tyś
A z umowami to masz rację. Ryzyko rolnika i skupów jest po środku ale zysk raczej pewny. Z drugiej strony myślisz że jakbyś dał lorenzowi w ub roku po 40gr jak szukali to teraz by od ciebie wzięli bez umowy? To też cwaniaki. Z wiosny na forum była firma co chciała kontraktować. Wysłałem zgłoszenie bo chciałem 20 ha zrobić ( a mógłbym i 100 bo miałbym gdzie) to się nawet nie odezwali.

co do grup było o tym nie dawno głośno że jak pieniądze się skończą to i grupy. A tylko nieliczni co chcą dogadają się i bez pieniędzy.

A ceny dumpingowe też są karane jak i zmowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ziemniaczana solidarność Dzisiaj, 09:55
  •  

#42 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 06 grudzień 2011 - 10:47

ziemniaczana solidarność tak ale z belgi do niemiec juz nie - a to obniża ceny w niemczech i niemcy pchaja nawet do nas - zresztą skoro eksportują do polski to napewno nie po 30 gr:) bo więcej jak 20 nie ma szans aktualnie z dostawą (całotirowy luz) . A co do lorentza - to dałem im zgodnie z umową po 36 groszy w ubiegłym roku i wtym biorą po 56gr też z umową. Kwestia wyliczenia opłacalności - dla mnie za chipsa powyżej 40 groszy się opłaca starać i trzymać jakość - niestety jedna pakowalnia zrobiła mnie w balona z umową i musiałem 1000 ton jadalnego pachać w tym roku po 20 gr, przy sadzeniaku powyżej 2 tys. Ale pojechał - reszta czeka na mrozy..... ogólnie do jadalnego dokładam po 7-8 groszy ale chipsowy to oddaje i wychodzi lekki plus.

#43 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 13:46

ziemniaczana solidarność obecny sezon pokazuje producentom ziemniaków, że warto racjonalizować i dywersyfikować produkcję, o ile plantatorzy o stabilnej powierzchni uprawy zniwelują tegoroczne straty zeszłoroczną nadwyżką to w przypadku rolników, którzy wykorzystali jeszcze zewnętrzne finansowanie, aby zmaksymalizować powierzchnie uprawy ziemniaka mogą stanąć przed zagrożeniem upadłości;

ponadto należy podkreślić, iż intensywna uprawa i produkcja bulw 60+, dająca plon rzędu 50 ton - nawet przy cenie oscylującej wokół 150zł/t może wygenerować dodatni wynik, problem znowu mają Ci, którzy produkują w miarę tradycyjnymi metodami, bądź wolą wyprodukować poszukiwany towar o mniejszym kalibrażu - plon rzędu 25-35t/ha gwarantuje rentowność przy odpowiednio wyższym poziomie cen;

pytanie brzmi dlaczego jakość nie znajduje odzwierciedlenia w cenie? z jakiego powodu cena jest jedynym kryterium wyboru dla nabywcy? tutaj pojawia się olbrzymie pole do popisu dla grup producentów, aby uświadamiać nie tylko konsumentów ale również pośredników;

ostatni mój wątek dotyczy wartości paszowej ziemniaków, w mojej okolicy wielu hodowców zaopatrzyło się w solidne zapasy ziemniaków prosto z pola (80-100zł/t), ziemniak ma wartość paszową około 25% jednostki owsianej, stąd jego wartość pomijając aspekty dietetyczne oraz koszty zadawania może oscylować w granicach 100-150zł/t, skąd zatem podaż skonfekcjonowanego towaru w tych cenach? a mięso przetłuszczone i produkowane naturalnymi metodami jest teraz bardzo poszukiwane (tzn cały czas było, ale nie znajdowało to odzwierciedlenia w cenie), wiecie gdzie produkuje się słynną hiszpańską szynkę? zgadnijcie;]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 21:38

ziemniaczana solidarność "pomysły jak utrzymać cenę naszych produktów" - ja stoję przy swoim - nauczyć się palić w piecu.
A dodatkowo, nie napalać się na "dochodowe" produkty - bo "dochodowe", nie zawsze znaczy "z korzyścią zdrowotną dla "producenta" (i to podkreślam najbardziej - tj. producenta)/konsumenta". Powtórzę jeszcze raz, bo już gdzieś to pisałem - zasadziłem o ok. 20% +-5% - mniej ziemniaków jak w sezonie 2010 (ale to raczej wynikało z prawidłowego płodozmianu). Na przyszły rok mam w planach zasadzić tyle co w 2010 (tj. więcej niż w tym roku) - bo akurat mam taki płodozmian od x lat.

No a odnośnie cen - to u mnie teraz ziemniórki krowy jedzą.

@kissmy - co to za jad kiełbasiano/(muszo ;))hiszpańsko/ziemniaczany?

#45 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 16:54

ziemniaczana solidarność to takie uproszczenie, np. Mróz skupuje tuczniki produkowane w miarę tradycyjnym sposobem, mięso jest przetłuszczone i poszukiwane przez zagranicznych odbiorców, polscy konsumenci przyzwyczaili się już do przetworów wątpliwej jakości, pewnie ich smakowitość determinują nakłady na reklamę,

natomiast w sprawie ziemniaków, po rzuceniu okiem na raport IERiGŹ dotyczący ziemniaków, http://www.ierigz.wa...iak38_11okl.pdf
pozwolę sobie na wysunięcie odważnej tezy, iż to spadek pogłowia świń implikuje większą podaż ziemniaków konsumpcyjnych, pozostaje jeszcze kwestia niedoszacowania zbiorów rzecz jasna

#46 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , wędkarstwo ,gra na instrumentach ,prawo . wynalazki.

Napisany 12 grudzień 2011 - 20:15

ziemniaczana solidarność Ja mam pomysł żeby ceny nie spadały.Ci co będą zaniżać ceny tłumacząc ,że jest wolny rynek trza by było zadać pytanie czy nie trza by ich sterylizować żeby już więcej się nie rozmnażali.Po kilkunastu latach już by było lepiej.

#47 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 12 grudzień 2011 - 20:29

ziemniaczana solidarność na ziemniaki i inne płody rolne jest tylko jeden sposób: ludzie sadzie, siejcie i hodujcie co roku tyle samo a nie jak w jednym roku jest drogie to na drugi rok po 3 razy tyle. zawsze tak będzie, że jak będzie nadprodukcja to cny nie będzie i do puki polski rolnik nie zrozumie tego to nic z tym się nie będzie dało zrobić,mieli byście mniej roboty a tą samą kasę wzięli. po prostu zazdrość, że jeden zarobił i tyle kasy zebrał a ja nie. no i to tyle. pozdrawiam

#48 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 00:01

ziemniaczana solidarność odstawcie to co bierzecie i napiszcie coś w końcu mądrego. Tyczy się to zarówno do autora tematu, jak i kolegi Zbyszka. Dość populizmu i paplaniny.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#49 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , wędkarstwo ,gra na instrumentach ,prawo . wynalazki.

Napisany 13 grudzień 2011 - 18:34

ziemniaczana solidarność Z tą sterylizacją to żart.Powiem wam szczerze .że jeden producent zza Sieradza w złości to ma takie powiedzenia.(Chłopy już dostają małpiego rozumu jak zobaczą na Zjazdowy dużo ziemniaków) .Ja wam powiem ,że nadwyżka ziemniaka nie jest spowodowana większym nasadzeniem ( może trochę) głównie to urodzaj i brak eksportu.W mojej miejscowości można sprzedać ziemniaki po 15gr dla bydła a w zagłębiach ziemniaczanych można kupić po 10gr jadalne.Z tego morał taki ,że kartofli nie opłacało się spasać nawet po 10gr tylko jak przyjdzie je wyrzucić to jeszcze będzie dokładka i to spora.Trzeba wrócić trochę do hodowli będzie obornik ,mniej sadzić i może się poprawi.

#50 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 22:35

ziemniaczana solidarność 30 lat temu statystyczny polak zjadal 160 kg ,w tym roku po raz pierwszy nastapil wzrost spozycia do 113 kg , wiec jest nadzieja ze zamiast pizzy ,hamburgerow,ryzu i kaszy polacy wroca do ziemniakow-oczywiscie bieda w oczy zaglada.
nie zwiekszono nasadzen-ciekawa teza.dawniej konie mialy klapki na oczach zeby nie patrzyly w kolo tylko w rzadek ziemniakow,ale czlowiek to powinien miec szersze horyzonty i jak wszyscy sadza na potege to pomyslec do czego to doprowadzi.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 20:55

ziemniaczana solidarność jacus z tym koniem to dobry pomysł.Na pewno nasadzeń byłoby mniej.Co do statystyki to za dużo oglądasz telewizję która skutecznie mami ludzi.Rok temu statystyki mówiły ,że zboża stanieją już na wiosnę i jakoś nie staniały.W zeszłym roku miałem 5ha ziemniaków z czego połowa mi wygniła a znam takich co stracili wszystko.Według twojej statystyki gdyby nie było wygnić po ile byłyby ziemniaki.Gdy jeździłem na hurt z młodymi starych ziemniaków było do oporu po 70gr a można było sprzedać zimą po 1,2zł tylko wtedy rolnicy sprzedawali ziemniaki umiarkowanie a nie na na hura bo na wiosnę wywiezie się do żwirowni tak jak jeden pisał na innym forum.Ja jestem dobrej nadziei i myślę ,że jak wszyscy będą się wyzbywać ziemniaków za bezcen to może na wiosnę będzie towarem poszukiwanym.Nawet jak nie będę miał racji to je wywalę ale nie poniżę się sprzedając handlarzom za psie pieniądze którzy potem handlują po 80gr.Ciekawe ile w tym roku zjedzą ziemniaków statystycznie krowy i inne zwierzaki?

#52 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 30 grudzień 2011 - 22:19

ziemniaczana solidarność to akurat w radiu slyszalem i to sa dane gus-u, u mnie tez zgnilo wiecej niz polowa ,u innych to talezowka kopalem[choc akurat pole mam z 300m od wisly]w lokalnej hurtowni sprzedawali 5-7 ton tygodniowo,teraz nie pytalem ile ale nawalu palet nie widze.na wolnym rynku wystarczy maly nadmiar lub niedobor towaru a ceny radykalnie sie zmieniaja i zawsze jest tak ze im wyzej w gore tym potem bardziej w dol i kto tego nie rozumie powinien zmienic zawod, a nie plakac,
za 2-3 lata bedzie powodz wiec sie odkujecie- ja w dolinie wisly nie mam szans,wole susze na ciezkich madach zawsze cos urosnie,nie zgnija i cena bedzie dobra.
za grudzien sprzedalem 125 kg po 50 gr-taki handel, reszte krowki zjedza.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#53 Share piotrek7725

piotrek7725

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 18:47

ziemniaczana solidarność No u mnie też krówki zjedzą puki co sprzedaję po 25gr?kg + 7% VAT-u, ale jak bym stracił odbiorcę to nie będę oddawać handlarzowi za1/3 tej ceny co mam teraz. Dobrze by było się odkuć, nie chcę tego mówić ale powódź by się przydała, ale niech zaleje pola a wioski zostawi, tylko to niemożliwe, ale jak mają być zalani ludzie to już wolę żeby sprzedawać kartofle po 7 groszy na kilo wystarczy że już politycy w tym kraju zarabiają na naszej krzywdzie.

#54 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 19:27

ziemniaczana solidarność O powodzi zapomnij, trzeba się będzie modlić o deszcz jesli sprawdzi się synoptykom, to od marca będzie nas nękać susza, przez kwiecień, maj, czerwiec, itp.

#55 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:00

ziemniaczana solidarność Lepsza susza niż powódź.To jest nadzieja ,że stare pyry podskoczą jak będzie susza lecz trzymanie tych ziemniaków tylko dla odważnych.Ja cały czas sprzedaje po 15gr do koryt.Jak usłyszałem ,że w okolice mojej miejscowości przywożą pyry po 2.5 za woreczek tak skończył się handel ..Pewnie ,że rolnictwo to dla wytrwałych i jak co roku będzie się sadzić to samo to kiedyś się trafi na cenę i się człowiek odkuje.

#56 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 23:24

ziemniaczana solidarność Według mne to każdy powinien okreslić sobie jakies minimum cenowe inaczej (a może juz ) bedzie dokładał...
W jakiej cenie u Was kwalifikat?

#57 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 23:39

ziemniaczana solidarność zalezy od odmiany i stopnia ale przecietnie CB 1000zł/tona a np BII 1300(denar)
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#58 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 16:47

ziemniaczana solidarność Ja mam zamiar trochę kupić lecz dopiero w maju .Na allegro są po 800zł lecz cena gdy będzie 600-800 to kupię jak nie to obejdę się.

#59 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 29 lipiec 2012 - 21:14

ziemniaczana solidarność wracając do tematu jak wasze uwagi dotyczące opłacalności produkcji ziemniaka, co 1,5zł za 15kg to dobra cena nie, a pisałem żeby coś zacząć robić ale większość miała ten watek w d,, to teraz macie swoja indywidualność, powodzenia w zakupie środków do produkcji na drugi rok żeby wam starczyło na to i na życie byle jakie ale życie. a nowe kombajny i ciągniki to za pół darmo co nie którzy będą oddawać żeby przeżyć, ale co tam na rolnika nie działa ekonomika. import pyra jest wszędzie a polski rolnik płakać będzie.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3829 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 21:58

ziemniaczana solidarność Większość solidarnie nasadziła wczesnego do oporu ( w tamtym roku taka sama sytuacja z późnym). Teraz mamy tego efekty jednak nie płakałbym jeśli chodzi o cenę zimą, czas pokaże.