Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co sprawdzić przed sezonem

505 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 28 luty 2012 - 01:26

Co sprawdzić przed sezonem A jak duże masz uszkodzenia wialni? Porównywałeś sobie wyglądem i jakością tą z Płocka i rzemieślniczą? Radziłbym wziąć oryginalną, zależy czy jesteś w stanie zapłacić więcej, aczkolwiek biorąc rzemiosło musisz nastawić się na to, że będzie coś nie pasować, że będziesz musiał jeszcze samemu ją przerabiać, bo ideał to to nie będzie.

Co do sit to ja zawsze kosiłem rzepak na normalnych zbożowych i nigdy nie miałem problemów z czyszczeniem.

Edytowany przez Marcin91, 28 luty 2012 - 01:27.

Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co sprawdzić przed sezonem Dzisiaj, 06:15
  •  

#22 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 28 luty 2012 - 07:40

Co sprawdzić przed sezonem Marcin91 co do sit to ustawiałeś je tak jak kolega pisał wyżej czy masz jakiś swój sposób? Odnośnie wialni to załamane są wyjścia do podajników i tak ewidentnie na sztuke pospawane, ten wziernik od dołu to praktycznie można powiedzieć że to historia. Jest strasznie zjedzony i pod naciskiem palca dosłownie się sypie. Koniecznie muszę to wymienić. Nie widziałem tych elementów bo w agromie nie mieli na stanie bo tam szukałem oryginału, a ta firma co robi te tańsze to tylko na zdjęciach.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#23 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 09 marzec 2012 - 10:52

Co sprawdzić przed sezonem Witam znów. Powiedzcie mi ile jest roboty przy wymianie tej wialni, co po kolei robić żeby nic nie zepsuć do reszty... Konieczna będzie też chyba wymiana gum w podajnikach bo blachami już trze o obudowę.Jak ktoś to robił to niech napisze pare słow o tym i o tym.Pozdro.

Edytowany przez master20002, 15 marzec 2012 - 10:56.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#24 Share Exx

Exx

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 19:12

Co sprawdzić przed sezonem Co do wymiany wialni to
Musisz wyjechać z sitami potem podłogą nastepnia z koszem sitowym ( będziesz musiał odkręcić dolne śruby obudowy wylotu słomy tzw"d*py" bo inaczej nie wyjdzie) i dostaniesz sie do Wialni
Trochę roboty jest bo robiłem rok temu i ta za 600 zl wcale nie jest gorsza od org za 1000zl

#25 Share szymon09875

szymon09875

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, technika rolnicza

Napisany 30 marzec 2012 - 21:43

Co sprawdzić przed sezonem No to interes kolego zrobiłes tak mi sie wydawało ze za 14.5 tys z sieczkarnia to bedzie cos takiego no ale sąsiad wymienial cały dół w swoim Bizonie to wiem ze obudowe od wentylatora miał płocką a tył od rzemieślnika to musiał dziury rozwiercać bo nie pasowało
"Bo ziemia bez ludzi dziczeje"

#26 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 11:43

Co sprawdzić przed sezonem Czy to był dobry interes to się okaże w żniwa. Chciałbym go zrobic na igłe, ale wiadomo że i tak zawsze coś wyskoczy. Dzięki za rady

#27 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 02 kwiecień 2012 - 19:13

Co sprawdzić przed sezonem I prawidłowo bierzesz się za to wczesniej a nie liczysz na cód ,że bizonek nie nawali :)

Co do obudowy wialni to tylko te korytka masz do wymiany ? jeśli tak to proponuję wyciąć co złe i dorobić samemu te korytka , bo nowe są strasznie cienkie i wcale długo nie wytrzymają ....

Ja kupiłem bizona 16 lipca , 17 był już młócony jęczmień ozimy , dzien czasu spędziliśmy na przeglądzie kombajnu , naszczęscie nie było nic powaznego do wymiany ;) W sezonie wynikły awarie jak cieknący siłownik podnoszenia hederu , cieknący filtr od hydrauliki (jest założony w pełni wymienny , inny niż w orginale ,że tylko środek się wymieniało) , łożysko na targańcu (muszę wymienic cały mimośród bo go obtoczyło i jest luz) , dały znac równierz o sobie słabo podciągnięte sprzęgła od przenośnika ziarnowego (gdy zbiornik był pełny stawało) , sprzęgła od przenośnika pochyłego (gardzieli) , sprzęgła w zespole żniwnym , najgorszą awarią było rwanie pasa młocarni - najpierw go rozrywało na osobne paski (z trój psa) później spadały i się urywały , na koniec sezonu pasek urwał się i wcięło go w pas jezdny niszcząc go i szarpiąc - będzie do wymiany :(

P.S. jeśli byłby ktoś tak miły i podczas przeglądu swojego kombajnu mógłby mi zrobić zdjęcie tej blachy przytrzymującej ten pas i napinacza (to nie jest pilne) to byłbym wdzięczny , bo nie wiem w czym tkwi problem ,że rwie mi ten pas ...

Mój bizonek też z 82 roku , ale cena 1/3 wyższa .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#28 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 21:26

Co sprawdzić przed sezonem @pawlus kup dobry wzmocniony pas ze stomila, boli przy kupnie ale chodzi długo. Mój brat miał podobny problem porwał 3 pasy w roku, gdy się przyjrzeliśmy dokładnie okazało się że te 3 paski powinny być o ile pamiętam 17mm(albo 13mm jutro sprawdzę) i na zewnątrz przyklejony płaski pas który trzyma te 3 pasy, a były ok 15mm w rezultacie pas nie pracował na powierzchniach klinowych jak powinno być(wpadał głębiej), tylko zewnętrzna średnica koła pasowego współpracowała z tym płaskim pasem sklejającym 3 pasy.
Cieło pas co 2 dni, po kupnie oryginału problem ustąpił. Na pasie i kole pasowym to dobrze widać, wierzchołki koła pasowego (zewnętrzna średnica koła) wyślizgana, i paski w potrójnym pasie nie mają zużytych powierzchni klinowych, tylko te miejsca pomiędzy paskami klinowymi.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#29 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 06:35

Co sprawdzić przed sezonem @pawlus224 Też myślałem o tym aby wyciąć tylko te korytka, ale problem wynika z tego, że te obudowy ślimaków które wychodzą do podajników też wyglądają na oberwane. Niby są troche "zasmarkane" i to dosłownie przez jakiegos początkującego spawacza, ale jakoś boję się tego. Może mi ktoś jeszcze napisać kilka słow na temat wymiany łopatek w podajnikach? Chodzi mi o te gumy na łańcuchach. Krok po kroku. Będe wdzieczny.

#30 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 10:47

Co sprawdzić przed sezonem @bobytempelton - a wiesz ,że nie zwróciłem na to uwagi ... A to może być to , bo gdy pas się rozerwał i np urwał jeden z trzech pasków to przy ostrożnym włączaniu i wyłączaniu (jak prawidłowo włączac ? najpierw młocarnia a dopiero później wkręcac silnik na obroty ?) potrafił jeszcze dzień czasu przechodzić na dwóch rozdzielonych paskach ...

Podejrzewam jeszcze złe ustawienie napinacza , bo tak jakby odchylał się (przy wyłączonej młocarni) za daleko . Nie pamiętam jaki pas kupowaliśmy ale pamietam ,że kosztował 320zł bodajże (trójpas) . W każdym razie będę śledził temat , a gdy zacznę przygotowywac bizona do żniw , będę dawał znać w temacie co i jak ;)

P.S. Dzięki za odzew.

@master - a może zlecić to jakiemuś dobremu spawaczowi ? powinno wyjść taniej niż nowa obudowa , a jeśli zastosujesz grubszą blachę to napewno dłużej wytrzyma.
Ja u siebie kupiłem bizona z wymienionymi obudowami podajników i łańcuchami z tymi łopatkami , ale widać ktoś oszczędzał na tym łańcuchu bo co jakiś czas tata znajduje w zbożu te gumowe łopatki , i blaszki wzmacniające - nity puściły <_< Trzeba będzie chyba na śrubki z powrotem mocowac ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 11:42

Co sprawdzić przed sezonem Oczywiście, że powinno się włączać na stosunkowo niskich obrotach, ponieważ uruchamianie na dużych obrotach powoduje znacznie szybsze zużycie pasków napędowych poprzez większy poślizg. Więc najpierw młocarnia, a potem gazu. :)

Może to wcale niegłupi pomysł dać komuś do pospawania uszkodzonych elementów. Bo ja wymieniając podajniki byłem bardzo niezadolowony, wymieniałem oba, a blacha była cienka jak na puszce po pasztecie, uchwyty nie pasowały, otwory też nie. Niby nowy element, a trzeba było przerobić.
Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:35

Oczywiście, że powinno się włączać na stosunkowo niskich obrotach, ponieważ uruchamianie na dużych obrotach powoduje znacznie szybsze zużycie pasków napędowych poprzez większy poślizg. Więc najpierw młocarnia, a potem gazu. :)

Na obrotach można nagarniacz włączyć, piszecie o niszczeniu pasa młocarni, a silnik się czasem nie poluzował ?

#33 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:50

Co sprawdzić przed sezonem Ja mam tak zrobioną obudowę wentylatora, wspawane nowe korytka pod ślimaki z grubej blachy ocynkowanej 1.1mm albo 1.3mm nie pamiętam, a ten kołnierzyk pod podajnik też mam zrobiony przez siebie cóż to jest wygiąć w kółko pasek z blachy o szer. 4 cm. Zrobie kilka zdjęć na dniach jak to wygląda. Do zrobienia tego przez siebie samego skłoniła mnie koszmarna jakość nowych obudów wentylatora.

Do spadania i niszczenia pasa potrójnego ma jeszcze wpływ nierówno postawiony silnik, tnie pasy i nierówno scina zrzucając ich, kiedyś u kogoś jeszcze widziałem koło pasowe to duże było założone odwrotnie i też zrzucało pas.

Edytowany przez bobytempelton, 03 kwiecień 2012 - 19:52.

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#34 Share zenon385

zenon385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:56

Co sprawdzić przed sezonem To mówisz kolego że te podajniki to lepiej samemu naprawić niż kupować?Bo właśnie mam kłosowy do wymiany i się zastanawiam właśnie <_< a z tym koszem to miałem tak samo nowy a cięzko pasował :wacko:

#35 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 20:22

Co sprawdzić przed sezonem Silnik nominał/orginał z plombami , więc najprawdopodobniej nigdy nie był przestawiany ... na liczniku ponad 2 tys mth (licznik działa , ale to nie możliwe żeby ten kombajn miał tylko tyle mth)
Stawiam na główną przyczyne ,że jest to napinacz , albo tak jak kolega wyżej pisał zły pas ...

#36 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 20:58

Co sprawdzić przed sezonem @pawlus nie chodzi o to czy ma plomby czy nie,bizon mojego brata z 86r też jeszcze ma plomby, a ten problem też u niego był, może nawet jutro znajdę chwilę i zrobie zdjęcie podstawy silnika u siebie i pokreskuje w paincie o co biega, napinacz to też możliwe, są tam na bolcu mocującym napinacz 2 tulejki, jeśli są wybite, luz wyczujesz ręką, a napinacz się kosi.

@zenon podajniki też sam regenerowałem :D , rozwiercałem zgrzewy, rozkuwałem podajniki wstawiałem nową grodź w środek z blachy 2mm, i dolną część podajnika i hula :D . Też zraziła mnie jakość nowych, nawet dobrze nie pasują do bizona, w ogóle sam regeneruje prawie wszystko co da się lub jest możliwość regeneracji :D B)

#37 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:40

Co sprawdzić przed sezonem Koledzy co do darcia trój pasa w bizonie czyli rozcinanie na paski pojedyncze to jest tylko jedna wada a mianowicie nadmierne zurzyte kolo na przystawce i odrzutniku. wystarczy zdemontować wrzócić w tokarkę i podtoczyć aby koło mniej się zanurzyło w pasie.Sam przy swoim to robiłem i po problemie a zjadłem dwa żółte trój pasy w sezonie i też kombinowałem z ustawieniem silnika i rolki napinacza.

#38 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:47

Co sprawdzić przed sezonem Dziękuje za cenne rady , będę musiał wnikliwie zbadać temat , a o fotkę jeśli to nie problem proszę jak najbardziej :)

#39 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:16

I prawidłowo bierzesz się za to wczesniej a nie liczysz na cód ,że bizonek nie nawali :)

Co do obudowy wialni to tylko te korytka masz do wymiany ? jeśli tak to proponuję wyciąć co złe i dorobić samemu te korytka , bo nowe są strasznie cienkie i wcale długo nie wytrzymają ....

Ja kupiłem bizona 16 lipca , 17 był już młócony jęczmień ozimy , dzien czasu spędziliśmy na przeglądzie kombajnu , naszczęscie nie było nic powaznego do wymiany ;) W sezonie wynikły awarie jak cieknący siłownik podnoszenia hederu , cieknący filtr od hydrauliki (jest założony w pełni wymienny , inny niż w orginale ,że tylko środek się wymieniało) , łożysko na targańcu (muszę wymienic cały mimośród bo go obtoczyło i jest luz) , dały znac równierz o sobie słabo podciągnięte sprzęgła od przenośnika ziarnowego (gdy zbiornik był pełny stawało) , sprzęgła od przenośnika pochyłego (gardzieli) , sprzęgła w zespole żniwnym , najgorszą awarią było rwanie pasa młocarni - najpierw go rozrywało na osobne paski (z trój psa) później spadały i się urywały , na koniec sezonu pasek urwał się i wcięło go w pas jezdny niszcząc go i szarpiąc - będzie do wymiany :(

P.S. jeśli byłby ktoś tak miły i podczas przeglądu swojego kombajnu mógłby mi zrobić zdjęcie tej blachy przytrzymującej ten pas i napinacza (to nie jest pilne) to byłbym wdzięczny , bo nie wiem w czym tkwi problem ,że rwie mi ten pas ...

Mój bizonek też z 82 roku , ale cena 1/3 wyższa .

Ehh koledzy - nic na siłę. Sprzęgła pewnie miałeś dobrze ustawione.... . Sprzęgło w przenośniku pochyłym (gardzieli) chroni bęben młócący i pas który go napędza. Jak za dużo masy "łyknie" kombajn to sprzęgło to zatrzymuje przenośnik pochyły, który stosunkowo łatwo odepchać - szczególnie, gdy kombajn jest wyposażony w dodatkowy siłownik (zamontowany do tego właśnie celu). Podobnie jest z przenośnikiem ziarnowym.... . Sprzęgło "zaciśnięte" przestaje być sprzęgłem, które ktoś tam w jakimś celu zamontował :) . Wyreguluj sprzęgła jak należy to nie będziesz wiedział co to zapchanie bębna i palenie pasów. Dotyczy to całej maszyny.... . To są moje doświadczenia z 19 sezonów...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:34

Co sprawdzić przed sezonem Mylisz sie kolego ;)

Nie chcesz mi chyba powiedzieć ,że dobrze było wyregulowane sprzęgło podczas sytuacji koszenia wyległej mieszanki pierwszym biegiem bez przyspieszacza ? Skoro przy odtykaniu ręcznym podajnika slimakowo palcowego przy włączonym zespole żniwnym (przy WYŁĄCZONYM SILNIKU) można było cofnąć podajnik a sprzęgło przeskakiwało ;)

Pas paliłem tylko raz na przekładni bezstopniowej (nie pamiętam dokładnej nazwy @bobytempelton) obrotów bębna młócącego - wyskoczyłem na kombajn z gaśnicą bo było tyle dymu ,że nie wiedziałem co się stało :lol: najgorsze ,że wtedy byłem na polu sam ;)

Nie dokrecam sprzęgieł kłowych na chama do oporu - wiem do czego służą .

P.S. Gdybym był wszechwiedzący nie osmieszałbym się banalnymi pytaniami (które pewnie się wam takie wydają) , praktyki w porównaniu do Ciebie kolego pewnie nie mam żadnej , ale mam nadzieję sie czegoś dobrego dowiedzieć o eksploatacji kombajnu od osób takich jak ty :) A ... w 82 roku nie było cofania przenośnika , weszło to dopiero w 87 roku bodajże :)