master20002

Co sprawdzić przed sezonem

Polecane posty

master20002    228

Witam wszystkich. Jako, że jestem nowy na forum i nie bardzo wiem jak się po nim poruszać chciałem od razu z góry przeprosić jeżeli powieliłem już istniejący temat. Chodzi mi o to, że kupiłem kilka dni temu bizonka za 14,5 tyś. rok 1982 z sieczkarnią. Gość dużo podzespołów wymienił w nim na nowe (tak mówił i podobnie ocenił to mój mechanik z którym byłem). Kombajn ten nie kosił w ostatnie żniwa, był myty i trochę cieknie z hydrauliki. Przed sezonem chciałbym zrobić mu remont aby mnie nie zawiódł. Pierwszym moim pytaniem jest co sprawdzić i od czego zacząć? Kolejnym natomiast jest to, że podczas jazdy praktycznie przestało działać sprzęgło... Co może być tego przyczyna???

 

Dziękuje z góry za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich użytkowników.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maldar    12

witam master20002 bizonka mam przez trzy sezony wiosna przegląd i przez czły sezon bezawaryjnie

U mie tygląda kolego tak:

Na wiosnę dokładne mycie a następnie ocena wizualna dosłownie wszystkiego łożysk, pasków i całej konstrukcji czy nigdzie nie ma pęknięć itp jak coś się znajdzie to się naprawia wymienia olej znowu myje i w pole :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    6

Co do sprzęgła to po kolei od pedału do obudowy, spróbuj podciągnąć, jak nie pomoże trzeba rozebrać, jest dość dobry dostęp.

Sprawdzić trzeba co ważniejsze łożyska, zwłaszcza te do których dostęp jest utrudniony, np na wytrząsaczach, zwłaszcza przedni wał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Tak naprawde kolego to trzeba sprawdzić wszystko każde łożysko każdy pasek każdą przekładnie i nie myśl sobie że nawet po gruntowny przeglądzie nic Cię nie zaskoczy w żniwa ... xD cóż takie są maszyny :D Uruchom go na ok 30-40 min i sprawdz czy któreś z łożysk nie jest gorące bo jeśli tak oznacza to rychły jego koniec :) Powymieniaj oleje posprawdzaj w skrzyni w zwolnicach. A jeśli nie masz za dużego doświatczenia z kombajnami to poproś jakiegoś kombajn iste który pracował już na takiem sprzęcie i napewno bardzo bardzo Ci pomoże ponieważ zna tą konkretną maszynę :) wie co i jak i gdzie powinno być :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja w swoim wiem co mi nie pasiło w zaszłym sezonie, wiem co robiłem, i wiem co dawno robione i może zawieść, jak ktoś mnie zleca przegląd kombajnu to cały przeglądam, i raczej nie jest zachwycony ceną , bo zazwyczaj 1/3 kombajnu bizona jest do roboty, proponuje po mojemu tzn: pierwszy rok- robić to co się rozlatuje, następny- pewną część kombanu rozebać-zrobić na git, za rok trzecią , później następną itd, i tak przez 3-4 lata cały przejrzeć do części pierwszych, bo inaczej albo bedziesz stal na polu albo popadniesz w długi w sklepach


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomiZO56    31

Ja kupiłem w kwietniu tego roku i na początek przeglądu poszły do wymiany łożyska na klawiszach,podajnikach,w podajniku ślimakowo-palcowym,wariator 2łożyska+2pierścienie.

Następnie zostały wymienione tulejki gumowe na wieszakach podsiewacza i nowe dolne sito oraz wymiana pasków(te które były zużyte). Silnik-wymiana pompy wody przewody chłodnicy oleju(lubią się przecierać),komplet filtrów+olej. I miedzy innymi wymiana kosy,bagnetów i itp. Mam nadzieje ze ci się to przyda co napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzięki koledzy za dobre rady. Na wiosne zaczne coś kombinować przy nim bo teraz troche chłodno.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego sprzęgła. Gdzieś tu na forum przeczytałem, że po założeniu hedera może wszystko wrócić do normy bo ponoć skrzynia zmienia punkt swojego położenia... Czy to wogóle możliwe??? i jak założyć heder bez spranego sprzęgła???

 

pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

to nie możliwe żeby tak się działo musiał by być pęknięty albo coś rozbierz to sprzęgło tam nie ma dużo pracy moglo łożysko oporowe siąść od razu zobaczysz luzu na walku od skrzyni, bizon to nic strasznego nawet katalog nie potrzebny ze dwa lata będziesz go miał to na pamięć go poznasz. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

sprzęgło -> osłona dolna, pas pędny, parę śrubek na klucz 13, trochę rozumu i jedna osoba je zdejmie.

Mi padały w nim sprężyny, podkładki nic nie dawały a nowy docisk kupę kasy kosztuje. W tym roku sprawę rozwiązaliśmy definitywnie i dopasował tato sprężyny ze starego węgierskiego ciągnika dutra (też ze sprzęgła). Działa idealnie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam wszystkich ponownie. Czy ktoś z forumowiczów ma katalog części oraz instrukcje do bizona super?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam ponownie.

 

Jak już wspominałem powyżej, niedawno zakupiłem bizonka. W sobote miałem chwile czasu wiec sobie pomyslałem ze zaczne go przeglądać, więc zacząłem od tyłu i odrazu wielkie zaskoczenie... Na wale w sieczkarni nie ma łożysk... Aż boje sie co bedzie dalej jak go zaczne rozbierać...

 

Chciałem się dowiedzieć czy każda sieczkarnia ma takie same łożyska czy mają one różny rozmiar w zależności od producenta?

 

pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszP    2

Nie wiem czego się spodziewałeś po kombajnie za 14,5 tyś. A co do łożysk sieczkarni to najlepiej rozebrać, pomierzyć bieżnie i dopasować.


Bykom - Stop! Poprawna pisownia i ortografia w Internecie. Dbajmy o język ojczysty.
Kupię prawą pokrywę deski rozdzielczej do Ursusa C385 i pochodnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam ponownie.

 

.. Na wale w sieczkarni nie ma łożysk..

 

Chciałem się dowiedzieć czy każda sieczkarnia ma takie same łożyska czy mają one różny rozmiar w zależności od producenta?

 

pozdrawiam

Nie nie są takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Witam ponownie.

 

Jak już wspominałem powyżej, niedawno zakupiłem bizonka. W sobote miałem chwile czasu wiec sobie pomyslałem ze zaczne go przeglądać, więc zacząłem od tyłu i odrazu wielkie zaskoczenie... Na wale w sieczkarni nie ma łożysk... Aż boje sie co bedzie dalej jak go zaczne rozbierać...

 

Chciałem się dowiedzieć czy każda sieczkarnia ma takie same łożyska czy mają one różny rozmiar w zależności od producenta?

 

pozdrawiam

Jeśli jest ta sama marka i model kombajnu to może i są takie same ale jeśli jest inaczej jestem wręcz pewien że każdy producent montuje które uważa za szłuszne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam ponownie.

 

Tym razem mam pytanie odnośnie obudowy wialni. Muszę ją wymienić. Niech mi ktoś powie czy wymieniać na oryginał z Płocka czy jakieś rzemiosło... Z tym że oryginał kosztuje ok. 1000 zł a rzemiosło coś ponad 600 zł...

 

Pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zmieniając sita na te do rzepaku wystarczy założyć tylko górne rzepakowe czy trzeba obydwa wymienić? A może da się bez większych strat zebrać na normalnych sitach ale ze stołem???:)


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

jesli chcesz kosić rzepak to przede wszystkim kup sobie stół bo właśnie na tym są największe straty (nawet 400kg/ha) Sita można sobie darować...

ja np rzepak kosze już od 15 lat i nigdy nie zmieniałem sit...

Po prostu zamykasz je "do zera" wiatr na minimum i rzepak jest czysty w zbiorniku... musi też być suchy bo im więcej zielonizny kosisz tym więcej leci do zbiornika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wiem że stół musi być obowiązkowo, ale nie będę kupował tylko sobie zrobię. Ponoć największym problemem jest przeniesienie napędu na kosę boczną, ale ostatnio znalazłem u siebie cała kosę boczną ze starej radzieckiej sieczkarni do kukurydzy. Jak to jest w końcu z tymi wialniami? Pisałem o tym wyżej


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin91    286

A jak duże masz uszkodzenia wialni? Porównywałeś sobie wyglądem i jakością tą z Płocka i rzemieślniczą? Radziłbym wziąć oryginalną, zależy czy jesteś w stanie zapłacić więcej, aczkolwiek biorąc rzemiosło musisz nastawić się na to, że będzie coś nie pasować, że będziesz musiał jeszcze samemu ją przerabiać, bo ideał to to nie będzie.

 

Co do sit to ja zawsze kosiłem rzepak na normalnych zbożowych i nigdy nie miałem problemów z czyszczeniem.

Edytowano przez Marcin91

Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Marcin91 co do sit to ustawiałeś je tak jak kolega pisał wyżej czy masz jakiś swój sposób? Odnośnie wialni to załamane są wyjścia do podajników i tak ewidentnie na sztuke pospawane, ten wziernik od dołu to praktycznie można powiedzieć że to historia. Jest strasznie zjedzony i pod naciskiem palca dosłownie się sypie. Koniecznie muszę to wymienić. Nie widziałem tych elementów bo w agromie nie mieli na stanie bo tam szukałem oryginału, a ta firma co robi te tańsze to tylko na zdjęciach.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam znów. Powiedzcie mi ile jest roboty przy wymianie tej wialni, co po kolei robić żeby nic nie zepsuć do reszty... Konieczna będzie też chyba wymiana gum w podajnikach bo blachami już trze o obudowę.Jak ktoś to robił to niech napisze pare słow o tym i o tym.Pozdro.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Exx    7

Co do wymiany wialni to

Musisz wyjechać z sitami potem podłogą nastepnia z koszem sitowym ( będziesz musiał odkręcić dolne śruby obudowy wylotu słomy tzw"d*py" bo inaczej nie wyjdzie) i dostaniesz sie do Wialni

Trochę roboty jest bo robiłem rok temu i ta za 600 zl wcale nie jest gorsza od org za 1000zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

No to interes kolego zrobiłes tak mi sie wydawało ze za 14.5 tys z sieczkarnia to bedzie cos takiego no ale sąsiad wymienial cały dół w swoim Bizonie to wiem ze obudowe od wentylatora miał płocką a tył od rzemieślnika to musiał dziury rozwiercać bo nie pasowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Witam
      Mam pewien problem mianowicie w przyczepie autosan d44b kazde koło podczas jazdy chodzi sobie lewo prawo zamiast toczyc sie prosto cczym to moze byc spodowdowane? Szpilki wszystkie sa dociagniete, oraz nie ma luzu na kołach.
      Proszę o porady
       


    • Przez Rafał11
      Witam, mam takie pytanie jestem młodym rolnikiem i jeszcze nie mam doświadczenia w obsłudze kombajnu i chciałbym się dowiedzieć czy da się sprawdzić stan skrzyni biegów bez rozbierania. Wiem jakie te skrzynie są w bizonie  i chciałbym sprawdzić czy w trakcie żniw się nie rozsypie. Z góry dzięki za pomoc.
    • Przez Rolniczek95
      Witam Moje pytanie brzmi jak sprawdzic sprawnosc akumulatorow hydraulicznych? Zwazylem jeden i 3.2 kg a drugi 3.8 kg i tez chcialbym sie zapytac czy ten ciezszy nadawalby sie jeszcze do uzytku bo na tabliczce pisze 4kg ?
    • Przez kukum
      Witam , Czy jak pomieszam te dwa środki , to przypale roślinę ? albo z czym mogę pomieszać basagran żeby i tez jednoliścienne  zwalczyć ?
    • Przez daree
      Witam, aktualnie remontuje kombajn Bizon Sampo 2020. 
      Podczas składanie części pojawiły sie pewne wątpliwości. W zwiazku z powyzszym chcialbym zapytac czy na forrum jest ktos z wojewodztwa Lubelskiego u kogo można by podejrzeć pewne szczegóły dotyczące ememetów kombajnu ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj