Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co sprawdzić przed sezonem

505 odpowiedzi na ten temat

#1 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 29 listopad 2011 - 19:04

Co sprawdzić przed sezonem Witam wszystkich. Jako, że jestem nowy na forum i nie bardzo wiem jak się po nim poruszać chciałem od razu z góry przeprosić jeżeli powieliłem już istniejący temat. Chodzi mi o to, że kupiłem kilka dni temu bizonka za 14,5 tyś. rok 1982 z sieczkarnią. Gość dużo podzespołów wymienił w nim na nowe (tak mówił i podobnie ocenił to mój mechanik z którym byłem). Kombajn ten nie kosił w ostatnie żniwa, był myty i trochę cieknie z hydrauliki. Przed sezonem chciałbym zrobić mu remont aby mnie nie zawiódł. Pierwszym moim pytaniem jest co sprawdzić i od czego zacząć? Kolejnym natomiast jest to, że podczas jazdy praktycznie przestało działać sprzęgło... Co może być tego przyczyna???

Dziękuje z góry za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co sprawdzić przed sezonem Dzisiaj, 13:10
  •  

#2 Share maldar

maldar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 19:28

Co sprawdzić przed sezonem witam master20002 bizonka mam przez trzy sezony wiosna przegląd i przez czły sezon bezawaryjnie
U mie tygląda kolego tak:
Na wiosnę dokładne mycie a następnie ocena wizualna dosłownie wszystkiego łożysk, pasków i całej konstrukcji czy nigdzie nie ma pęknięć itp jak coś się znajdzie to się naprawia wymienia olej znowu myje i w pole :D

#3 Share lisek

lisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 20:01

Co sprawdzić przed sezonem Co do sprzęgła to po kolei od pedału do obudowy, spróbuj podciągnąć, jak nie pomoże trzeba rozebrać, jest dość dobry dostęp.
Sprawdzić trzeba co ważniejsze łożyska, zwłaszcza te do których dostęp jest utrudniony, np na wytrząsaczach, zwłaszcza przedni wał.

#4 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 20:48

Co sprawdzić przed sezonem Tak naprawde kolego to trzeba sprawdzić wszystko każde łożysko każdy pasek każdą przekładnie i nie myśl sobie że nawet po gruntowny przeglądzie nic Cię nie zaskoczy w żniwa ... xd cóż takie są maszyny :D Uruchom go na ok 30-40 min i sprawdz czy któreś z łożysk nie jest gorące bo jeśli tak oznacza to rychły jego koniec :) Powymieniaj oleje posprawdzaj w skrzyni w zwolnicach. A jeśli nie masz za dużego doświatczenia z kombajnami to poproś jakiegoś kombajn iste który pracował już na takiem sprzęcie i napewno bardzo bardzo Ci pomoże ponieważ zna tą konkretną maszynę :) wie co i jak i gdzie powinno być :)

#5 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:08

Co sprawdzić przed sezonem Ja w swoim wiem co mi nie pasiło w zaszłym sezonie, wiem co robiłem, i wiem co dawno robione i może zawieść, jak ktoś mnie zleca przegląd kombajnu to cały przeglądam, i raczej nie jest zachwycony ceną , bo zazwyczaj 1/3 kombajnu bizona jest do roboty, proponuje po mojemu tzn: pierwszy rok- robić to co się rozlatuje, następny- pewną część kombanu rozebać-zrobić na git, za rok trzecią , później następną itd, i tak przez 3-4 lata cały przejrzeć do części pierwszych, bo inaczej albo bedziesz stal na polu albo popadniesz w długi w sklepach
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#6 Share TomiZO56

TomiZO56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 29 listopad 2011 - 23:16

Co sprawdzić przed sezonem Ja kupiłem w kwietniu tego roku i na początek przeglądu poszły do wymiany łożyska na klawiszach,podajnikach,w podajniku ślimakowo-palcowym,wariator 2łożyska+2pierścienie.
Następnie zostały wymienione tulejki gumowe na wieszakach podsiewacza i nowe dolne sito oraz wymiana pasków(te które były zużyte). Silnik-wymiana pompy wody przewody chłodnicy oleju(lubią się przecierać),komplet filtrów+olej. I miedzy innymi wymiana kosy,bagnetów i itp. Mam nadzieje ze ci się to przyda co napisałem.

#7 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 30 listopad 2011 - 08:02

Co sprawdzić przed sezonem Dzięki koledzy za dobre rady. Na wiosne zaczne coś kombinować przy nim bo teraz troche chłodno.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego sprzęgła. Gdzieś tu na forum przeczytałem, że po założeniu hedera może wszystko wrócić do normy bo ponoć skrzynia zmienia punkt swojego położenia... Czy to wogóle możliwe??? i jak założyć heder bez spranego sprzęgła???

pozdrawiam
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#8 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 30 listopad 2011 - 08:57

Co sprawdzić przed sezonem to nie możliwe żeby tak się działo musiał by być pęknięty albo coś rozbierz to sprzęgło tam nie ma dużo pracy moglo łożysko oporowe siąść od razu zobaczysz luzu na walku od skrzyni, bizon to nic strasznego nawet katalog nie potrzebny ze dwa lata będziesz go miał to na pamięć go poznasz. pozdrawiam

#9 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6295 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 listopad 2011 - 09:14

Co sprawdzić przed sezonem sprzęgło -> osłona dolna, pas pędny, parę śrubek na klucz 13, trochę rozumu i jedna osoba je zdejmie.
Mi padały w nim sprężyny, podkładki nic nie dawały a nowy docisk kupę kasy kosztuje. W tym roku sprawę rozwiązaliśmy definitywnie i dopasował tato sprężyny ze starego węgierskiego ciągnika dutra (też ze sprzęgła). Działa idealnie.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#10 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:04

Co sprawdzić przed sezonem Witam wszystkich ponownie. Czy ktoś z forumowiczów ma katalog części oraz instrukcje do bizona super?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 22:44

Co sprawdzić przed sezonem dawaj maila do mnie na pw
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#12 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 11:45

Co sprawdzić przed sezonem Witam ponownie.

Jak już wspominałem powyżej, niedawno zakupiłem bizonka. W sobote miałem chwile czasu wiec sobie pomyslałem ze zaczne go przeglądać, więc zacząłem od tyłu i odrazu wielkie zaskoczenie... Na wale w sieczkarni nie ma łożysk... Aż boje sie co bedzie dalej jak go zaczne rozbierać...

Chciałem się dowiedzieć czy każda sieczkarnia ma takie same łożyska czy mają one różny rozmiar w zależności od producenta?

pozdrawiam

#13 Share LukaszP

LukaszP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 20:19

Co sprawdzić przed sezonem Nie wiem czego się spodziewałeś po kombajnie za 14,5 tyś. A co do łożysk sieczkarni to najlepiej rozebrać, pomierzyć bieżnie i dopasować.
Bykom - Stop! Poprawna pisownia i ortografia w Internecie. Dbajmy o język ojczysty.
Kupię prawą pokrywę deski rozdzielczej do Ursusa C385 i pochodnych.

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 grudzień 2011 - 20:44

Witam ponownie.

.. Na wale w sieczkarni nie ma łożysk..

Chciałem się dowiedzieć czy każda sieczkarnia ma takie same łożyska czy mają one różny rozmiar w zależności od producenta?

pozdrawiam

Nie nie są takie same.

#15 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 19:55

Witam ponownie.

Jak już wspominałem powyżej, niedawno zakupiłem bizonka. W sobote miałem chwile czasu wiec sobie pomyslałem ze zaczne go przeglądać, więc zacząłem od tyłu i odrazu wielkie zaskoczenie... Na wale w sieczkarni nie ma łożysk... Aż boje sie co bedzie dalej jak go zaczne rozbierać...

pozdrawiam

Jeśli jest ta sama marka i model kombajnu to może i są takie same ale jeśli jest inaczej jestem wręcz pewien że każdy producent montuje które uważa za szłuszne.

#16 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 12:12

Co sprawdzić przed sezonem Witam ponownie.

Tym razem mam pytanie odnośnie obudowy wialni. Muszę ją wymienić. Niech mi ktoś powie czy wymieniać na oryginał z Płocka czy jakieś rzemiosło... Z tym że oryginał kosztuje ok. 1000 zł a rzemiosło coś ponad 600 zł...

Pozdrawiam

#17 Share Kamil94stalker

Kamil94stalker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 luty 2012 - 07:18

Co sprawdzić przed sezonem najlepiej wszystko co sie rusza ; )

#18 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 24 luty 2012 - 08:02

Co sprawdzić przed sezonem Zmieniając sita na te do rzepaku wystarczy założyć tylko górne rzepakowe czy trzeba obydwa wymienić? A może da się bez większych strat zebrać na normalnych sitach ale ze stołem???:)

#19 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 24 luty 2012 - 14:53

Co sprawdzić przed sezonem jesli chcesz kosić rzepak to przede wszystkim kup sobie stół bo właśnie na tym są największe straty (nawet 400kg/ha) Sita można sobie darować...
ja np rzepak kosze już od 15 lat i nigdy nie zmieniałem sit...
Po prostu zamykasz je "do zera" wiatr na minimum i rzepak jest czysty w zbiorniku... musi też być suchy bo im więcej zielonizny kosisz tym więcej leci do zbiornika...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 27 luty 2012 - 07:45

Co sprawdzić przed sezonem Wiem że stół musi być obowiązkowo, ale nie będę kupował tylko sobie zrobię. Ponoć największym problemem jest przeniesienie napędu na kosę boczną, ale ostatnio znalazłem u siebie cała kosę boczną ze starej radzieckiej sieczkarni do kukurydzy. Jak to jest w końcu z tymi wialniami? Pisałem o tym wyżej