Skocz do zawartości

Zdjęcie

obora

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 22:00

obora Witam ;p Doradźcie mi jak zmodernizować stodołę na oborę na krowy dojne ? Wymiary budynku to 12x24 Tak aby w przyszłości szło zadawać paszę paszowozem i obornik najlepiej na wyciąg;)
Dodaje załącznik jak ona mniej więcej wygląda w położeniu u mnie;)Dodam że jej jedne szczyt stoi na granicy;/niestety proszę o wasze porady jak wy byście to widzieli

Załączone miniaturki

• Bez tytułu.jpg

Edytowany przez bartusx5, 26 listopad 2011 - 22:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
obora Dzisiaj, 19:01
  •  

#2 Share Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 22:43

obora budynek do przeróbki ma wymiary ok tylko gdzie ten obornik wypchasz? Bo na środku podwórka to tak kiepsko troche. chyba że założysz zgarniacz z dwoma kierunkami pracy i obornik wypchasz z boku budynku. Chyba firma rol-stal takim ustrojstwem handluje. Przy tych wymiarach małym paszowozem na styk obleci raczej

#3 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 22:46

obora no też tam myślałem płyta jest tak ze rowno z sciana szyctowa stodoly sie zaczyna
tylko co z tym paszowozem? tylko cofanie pozostaje?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Farmtrac685DT

Farmtrac685DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 22:54

obora no jak ci sąsiad nie pozwoli wyjazdu na jego posesji zrobić to chyba tylko cofanie pozostaje. Tylko w takiej sytuacji jak nie masz przelotówki to najlepszy by był paszowóz z wysypem z obu stron żeby to jakoś sprawnie szło

#5 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Krzyzowka HF x SRB x MO

Napisany 27 listopad 2011 - 11:03

obora Witam.
Ja bym Tobie radzil postawic dobudowke na hale udojowa do stodoly i robil w stodole obore wolnostanowiskowa.Wnioskuje,ze masz tez inna 'stara' obore.W niej radze Ci trzymac jałowki i krowy zasuszone a w nowej oborze stado produkcyjne.Legowiska wzdluj jednej sciany stodoly,potem ganek gnojowy,dalej stanowiska do pobierania paszy i wdluz sciany ganek paszowy.W wyciagi bym sie nie bawil.bo to droga zabawa.Zainwestowalbym kilka tysi w tura na np 60tke turem wypychal obornik.Pozatym tura mozesz uzyc do wszelkich innych prac w gospodarstwie.pozdrawiam
Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

#6 Share Karolt

Karolt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 27 listopad 2011 - 11:50

obora .na hale udojowa mozesz dostawic przybudówke lub w jednym z rogów w stodole zrobic
obornik usuwany turem

Załączone miniaturki

• projekt.jpg

Edytowany przez Karolt, 27 listopad 2011 - 11:51.

#7 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 27 listopad 2011 - 13:44

obora A jeśli tak ja ty mówisz jede stół paszowy na środku a prawo i a lewo a głębokiej ściółce to wtedy nie potrzeba żadnych legowisk nic tylko wszysko w jednym poziomie i tak gdzie leż tam jedzą i tam p się wydalają tak? tlko po prostu stół paszowy wyżej o posadzki a sciółke tak?I jaka jest wymagana powierzchnia na sztuke krowe doją w przepisach UE?

#8 Share Karolt

Karolt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 27 listopad 2011 - 17:33

obora stół paszowy musi byc wyzej jakies 30 cm wyżej od boksu

niepotrzeba zadnych legowisk bo głęboka sciółka
powierchnia wmagana na 1 krowe to ok 5-6 m kwadratowych

Edytowany przez Karolt, 27 listopad 2011 - 17:34.

#9 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 listopad 2011 - 17:52

obora A mogłoby być tak że jeden stół paszowy na środku w szerz czyli 12m długi w pozostałość na ściółce zmieściło by się ponad 40 sztuk to wystarczyłby jedne stół na taką ilość?Na jedną stronę i na drugą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share luki0489

luki0489

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 28 listopad 2011 - 18:44

obora 12m na stół paszowy to zdecydowanie za mało. Chyba że z 2 stron budynku, ale wtedy zostanie ci mniej miejsca na część legowiskową. Przy stole paszowym powinno byś 70cm na sztukę

#11 Share Karolt

Karolt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 28 listopad 2011 - 20:56

obora tak jak mowisz te 70 cm na sztuke przy stole paszowym to z jednej strony zmiesci sie jakies 17-18 sztuk i druga strona to jakies 35 duzych sztuk
chyba jest to najlepsze zadaptowanie tej stodoły na obore jesli w przyszlosci pasza bedzie zadawana paszowozem

#12 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 listopad 2011 - 21:14

obora No właśnie już myślałem o uwięziowej o wolno stanowisk-owej z wydzielonymi legowiskami ale ta opcja chyba najlepsza na głęboką ściółkę ;) I w ten sposób wejdzie najwięcej sztuk i to też jest ważne. Dięki;)A może ma ktoś podobnie zrobioną oborę i może by mi zdjęcia mógł podesłać?

#13 Share Karolt

Karolt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 15:40

obora dlatego tak ci podpowiedziałem bo sam mialem tak stodole przerobiona tylko stodoła 8x15 i trzymałem tak mlodzierz dopóki nie postawilem nowej obory i wszystko sie w niej juz miesci teraz stdoła słuzy jako garaz

#14 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 03 grudzień 2011 - 21:58

obora Dzięki za odpowiedzi;)
A czy pomiędzy ściółką a stółem paszowym musi być jakiś korytasz oddzielony ktoryy nie jest n głębokiej ściółce ? co on jest specjalnie do krów które się posilają na nim?nie wiem czy to dobrze okreslilem.

Edytowany przez bartusx5, 04 grudzień 2011 - 14:28.

#15 Share Karolt

Karolt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 15:46

obora niemusi byc zadnego korytarza z głebokiej sciółki odrazy uskok do gory na stół paszowy

#16 Share Dodi

Dodi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 12:52

obora Niektórzy ruszta wstawiają miedzy korytarzem paszowym a głęboką ściółką. podobne usytuowanie działki jak u mnie ale ja bym pomyślał nad jednym korytarzem paszowym. http://www.agrofoto....nostanowiskowa/

#17 Share bartusx5

bartusx5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 19:56

obora Oglądałęm to ale to odpada ponieważ ja w szczycie nie mam wajzdu i jeden szczyt stoi na granicy więc nie ma mozliwoaści przejazdu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share wisniak222

wisniak222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 20:57

obora Głeboka ściułka jest dobra i nie dobra, dla opasów, jałowic, cieląt moim zdaniem nie ma nic lepszego bo mało pracy wygoda. Ale dla krów dojnych bym nie polecal poniewaz krowy bedą brune i będą pochłaniały duuuuużo bel słomy i nie ma krowy gdzei złapać, a koło mnie jeden tak ma i jak jest wizyta weteryniarza czy coś w tym stylu wgania na halę udojową i krowy się stresują i nie chcą wchodzic do doju i ma problem. Ale obore wolnostanowiską polecam jak najbardziej sam taką posiadam tylko 1,5 szersza i mam przygotowane na 34 legowiska pod ścianami po 2,2m poźniej kanały gnojowe czyli do przemieszczania się i na środku korytarz paszowy. Halę mam rybią ość na 5 stanowisk w jednym rzędzie. Ale powiem że troche przy wąskie kanaly gnojowe tak o 30cm i paszowy też troche wąski ale jest dobrze. wygoda bo krowy przychodzą do mnie a nie ja do nich ;P u ciebie z usuwaniem obornika w takim przypadku był by dobry zgarniacz linowy jak nie masz wyjazdu na jednym szczycie, lub na rusztach.