Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Przenżyto ozime zółknie

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
28 odpowiedzi na ten temat

#1 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 19:55

Przenżyto ozime zółknie Witam!
Jestem mało doświadczonym rolnikiem <_< . W tym roku zasiałem na polu brata pszenżyto ozime. Poprzednio pole było oddane w dzierżawę i rolnik siał na nim kukurydzę na kiszonkę. Zanim zacząłem zajmować się tym polem było baaardzo zachwaszczone. Wykonałem oprysk (Roundup 360sl w dawce 5L/ha), zaorałem, dużo uprawiałem i bronowałem aż pole zostało wyczyszczone.

24 września posiałem pszenżyto ozime. Wszystko bardzo ładnie rosło, a dzisiaj zauważyłem że w niektórych miejscach zboże zółknie i robi się jakieś liche. Co może być przyczyną? Susza? Brak odpowiednich pierwiastków w glebie? Proszę was o rady, bo niewiem co z tym robić. :(
Poniżej zamieszczam zdjęcia

SAM_0311.JPG
SAM_0309.JPG
SAM_0308.JPG
Z góry dziękuję.

Edytowany przez Tomato0, 26 listopad 2011 - 19:56.

• 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Przenżyto ozime zółknie Dzisiaj, 01:24
  •  

#2 kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1439 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 26 listopad 2011 - 20:31

Przenżyto ozime zółknie cytat- ;;Złe warunki atmosferyczne wpływają niekorzystnie na wzrost i rozwój zbóż ozimych i rzepaku. Dodatkowo na wielu plantacjach pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia w postaci żółknięć. Przyczyną ich występowania mogą być niedobory pierwiastków m.in. azotu, magnezu i manganu. Niedobór azotu uwidacznia się równomiernym żółknięciem od krawędzi starszych liści. Brak magnezu można rozpoznać po rozjaśnieniu starszych liści, począwszy od ich czubków, aż do ich silnego żółknięcia. Nerwy liścia pozostają przy tym zielone, a przez środek liścia biegnie zielony pas.

Powodem żółknięcia zbóż (jęczmień ozimy, pszenica ozima, żyto ozime, pszenżyto) mogą być niektóre choroby tj. mączniak prawdziwy, wirusowa żółta karłowatość jęczmienia, paskowana mozaika jęczmienia, wirus karłowatości zbóż; oraz szkodniki np. larwy ploniarki zbożówki.

Żółknięcie zbóż może też być ubocznym działaniem herbicydów m.in. diflufenikanu flurtamonu, inhibitorów syntezy chlorofilu. Efekt żółknięcia daje też zaleganie niektórych preparatów w glebie, wzmacniane przez wysoką wilgotność gleby w fazie wschodów. Objawy te mogą być również efektem zbyt niskiego pH gleby.

Inne przyczyny żółknięcia zbóż to: niedobór tlenu, podeszwa płużna (dolna część warstwy uprawnej gleby - górna część warstwy podornej, nadmiernie zagęszczona, utrudniająca przenikanie wody, powietrza oraz korzeni roślin), nierównomierne rozdrobnienie i wymieszanie resztek pożniwnych, zbyt płytki siew oraz zbyt głęboki siew,,
- Jedno jest pewne zapomniałeś o nawożeniu .

Edytowany przez kozulek2, 26 listopad 2011 - 20:58.

• 0

#3 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 11:14

Przenżyto ozime zółknie Nawożone było jedynie lubofoską 3,5-10-20 a dwa lata temu obornik. Czy da się zboże jeszcze jakoś uratować czy pozostanie mi je zaorać? Zauważyłem że w okolicy na bardzo wielu polach występuje takie coś.

Edytowany przez Tomato0, 04 grudzień 2011 - 11:16.

• 0

#4 Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • 8174330

Napisany 04 grudzień 2011 - 13:52

Przenżyto ozime zółknie Spokojnie, poczekaj do wiosny, rozsiejesz saletrę, nic mu nie będzie ;)

Edytowany przez Darekpol, 04 grudzień 2011 - 13:53.

• 0

#5 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 01 styczeń 2012 - 12:06

Przenżyto ozime zółknie A może zboże atakuje mączniak?
  • 0

#6 pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i co z nim związane . Maszyny rolnicze i budowlane.Stolarstwo. Militaria

Napisany 01 styczeń 2012 - 12:51

Przenżyto ozime zółknie Tak na oko to jest klasaV ziemi w najlepszym wypadku IVb to w tym roku pod kukurydzę nie było już gnoju mam rozumieć i jeżeli to było zasiane jak piszesz 24 września to trochę słabo wygląda mówię tu o rozkrzewieniu a wapno kiedy było tą potafoskę mogłeś odpuścić dać wap-mag ziarno przed siewem zaprawić jeżeli na wiosnę będzie to jeszcze jakoś wyglądać proponuje dać kizeryt w dobrej dawce i kainit dobrze jeżeli by się dało to lekko przebronować na ukos rzędów na wiosnę żeby wzmoc rozkrzewienie i przykryć nawozy cudów na tym polu już nie będzie ale jak by się udało to ze 3tony powinieneś ukosić a na przyszłość jeśli bierzesz pole pierwszy raz to po pierwsze daj wapno na początek i nie orz tak głęboko bo tutaj tak było jak widzę. Nie przejmuj się kiedyś się nauczysz i sam się będziesz tak mądrzył na forum
  • 0

#7 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 17:39

Przenżyto ozime zółknie Tak to klasa IV B, a zboże nie było zaprawiane.
Właśnie dzisiaj 25.02 pojechałem zobaczyć zboże i wygląda to tak:

SAM_0351.JPG
SAM_0352.JPG
SAM_0357.JPG

Podczas -25 stopniowych mrozów nie było ani trochę śniegu. Śnieg spadł dopiero jak była temp. -8.. -6 stopni.

I tutaj moje pytanie:
Będzie coś z tego?

Nie wiem na razie czym to nawozić... Może postąpić tak jak radził pamo84 wyżej? Planuję zakup saletry amonowej na pierwszą dawkę (w jakiej dawce? :o ), ale najpierw pole musi wyschnąć.
Będę musiał to jeszcze opryskać na chwasty - jakim środkiem najlepiej?

Z góry dziękuję za dobre rady! Pozdrawiam! ;)

Edytowany przez Tomato0, 25 luty 2012 - 16:42.

• 0

#8 pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i co z nim związane . Maszyny rolnicze i budowlane.Stolarstwo. Militaria

Napisany 08 kwiecień 2012 - 08:11

Przenżyto ozime zółknie Kolego TomatO można zapytać jak dzisiaj wygląda to twoje pszenżyto po zimie czy już wogóle nie wygląda bo zaorałeś? Pozdrawiam
  • 0

#9 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 11 kwiecień 2012 - 17:41

Przenżyto ozime zółknie Oczywiście że można zapytać. Na zboże została rozsiana saletra amonowa w dawce 200kg/ha. Dosyć dobrze odbiło, jest zielone, ale rewelacji nie ma - liście leżą, miejscami robią się fioletowe (brak fosforu) i są dwa małe żółtawe placki na polu. Chciałem przesiać na jare ale nie miałem za dużo pieniędzy i zostawiłem tak. Niedługo będę musiał wykonać oprysk na chwasty, lecz nie wiem dokładnie w jakich terminach się go wykonuje. Za 2 dni chcę opryskać zboże środkiem EKOSOL U, bo zawiera on potas i fosfor a tych pierwiastków mało jest w mojej glebie. Wiadomo że ta odżywka specjalnie nie nadrobi niedoboru bardzo wielu pierwiastków, ale może poprawi kondycję mojego zboza. Zobaczymy co będzie się działo dalej. Na pewno na jesień będzie pole wapnowane i przed każdym następnym siewem mooocno nawożone - człowiek uczy się na błędach. Postaram się wrzucić niebawem zdjęcia to sami ocenicie czy w ogóle opłaca się jeszcze w to wszystko inwestować. Pozdrawiam! :)

Edytowany przez Tomato0, 13 kwiecień 2012 - 20:17.

• 0

#10 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 11 kwiecień 2012 - 19:28

Przenżyto ozime zółknie Chociaż dodaj jeszcze do tego przejazdu magnezu i mocznika ;) żeby nie jeździć zbytecznie tylko uważaj na przymrozki ;)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 12 kwiecień 2012 - 19:24

Przenżyto ozime zółknie Zrobisz oczywiście jak będziesz chciał ale ja najpierw bym na chwasty opryskał a potem dopiero nawóz dolistny bo tak teraz pobudzisz chwasty żeby jeszcze lepiej rosły a potem będziesz chciał je zwalczyć? pomyśl sobie. Ja u siebie będę będę pryskal lancetem potem nawóz dolistny i mocznik ale rozsiewaczem robi się już ciepło więc mocznik już można dać. To że robi się fioletowe to może być też brak miedzi a druga rzecz to że teraz było dosyć chłodno i wogóle pobieranie składników jest utrudnione. Nie jestem wszechwiedzący poprostu pisze co wiem bo chce pomóc. Pozdrawiam
  • 0

#12 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 13 kwiecień 2012 - 15:18

Przenżyto ozime zółknie Dziękuję za odpowiedź. A czy mogę pryskać na chwasty już, czy poczekać jeszcze? Jaka musi być temperatura?

Edytowany przez Tomato0, 13 kwiecień 2012 - 20:16.

• 0

#13 asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 2619 postów
  • 4950984

Napisany 13 kwiecień 2012 - 18:58

Przenżyto ozime zółknie Z tego co piszesz to ono po prostu zmarzło.
Teraz jak jest w słabej kondycji i zrobisz oprysk na chwasty to dobijesz je całkiem.
Poczekaj aż się odbije i wtedy na końcu okresu krzewienia zrobisz opryskasz na chwasty,
  • 0
Naklejki rolnicze: http://tiny.pl/hsbp1

#14 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 13 kwiecień 2012 - 20:01

Przenżyto ozime zółknie Skoro 19 marca zasiliłem zboże saletrą amonową 32% 200kg/ha to nawozić teraz czymś czy jeszcze poczekać? Zamierzam zrobić tak jak rafto napisał Ekosol U+mocznik+magnez.

Edytowany przez MAT912, 13 kwiecień 2012 - 20:08.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#15 pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 13 kwiecień 2012 - 20:16

Przenżyto ozime zółknie Z tą temperaturą to jest tak że na każdym środku ochrony roślin pisze w jakiej temp. może być stosowany więc trzeba czytać. Pozdrawiam.
  • 6

#16 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 14 kwiecień 2012 - 20:14

Przenżyto ozime zółknie Wstawiłbyś fotę jak to teraz wygląda to doradzimy więcej ;)
  • 0

#17 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 kwiecień 2012 - 20:32

Przenżyto ozime zółknie @rafto Napisałeś żebym dodał mocznika. Czy końcówki średniokropliste będą dobre? Nie upali roślin? I ile tego mocznika rozpuścić w 300 litrach wody? Myślę że tak 10 - 15kg mocznika na 300 l wody prawda?

Edytowany przez Tomato0, 16 kwiecień 2012 - 19:47.

• 0

#18 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 18:37

Przenżyto ozime zółknie W zbożach np w fazie krzewienia stężenie max 16 % czyli na 300l wody dajesz ok 50 kg mocznika, w fazie strzelania w źdźbło ok 10 % czyli na 300l dajesz ok 30 kg mocznika i dodajesz siarczanu magnezu jednowodnego ok 8 kg lub siedmiowodnego ok 15 kg. Przykładowe dawki podałem dla zdrowych roślin uważaj żebyś nie poparzył roślin czyli dokarmiaj w temp powyżej 10 *C, noce bez przymrozków, na rośliny suche i uważaj tez na wiatr , możesz dokarmiać w odstępach dobrego tygodnia. Ja zawsze jak tylko dokarmiam rośliny dużym stężeniem mocznika to rozpuszczam go najpierw w gorącej wodzie w większym wiaderku i później wlewam do beczki wtedy nie spada temp całego roztworu w beczce ;) ciężko to wyjaśnić ;) Średniokropliste rozpylacze to jak dobrze kojarzę są koloru niebieskiego którego ja do wszystkich zabiegów wykorzystuję więc skoro u mnie nie "pali roślin" to u CB tez nie powinno ;) Czekamy na te zdięcia B)

Edytowany przez rafto, 16 kwiecień 2012 - 18:39.

• 6

#19 Tomato0

Tomato0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 19:39

Przenżyto ozime zółknie No dobrze. Więc trzeba zacząć działać. Dzisiaj przywiozłem opryskiwacz od dziadka. Czy moge pryskać na chwasty 24-26 kwietnia (właśnie wtedy mają zrobić się ładne pogody w moim regionie, bo teraz ciągle pada deszcz) czy będzie to za późno? Dziękuję wszystkim za dobre rady!

Zdjęcia: stan na 17.04.2012r.
długo się otwierają
http://zapodaj.net/5...2a1c3e.jpg.html żółta plama

http://zapodaj.net/7...0fa713.jpg.html

http://zapodaj.net/2...d5223c.jpg.html

http://zapodaj.net/7...08cc73.jpg.html liche zboże

http://zapodaj.net/3...b341c8.jpg.html tu jest chyba więcej chwastów niż zboża

http://zapodaj.net/6...b7ee95.jpg.html

http://zapodaj.net/c...4f772f.jpg.html chwasty występujące na polu

co powiecie?

Edytowany przez Tomato0, 17 kwiecień 2012 - 18:16.

• 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 19:37

Przenżyto ozime zółknie Bardzo ładne pszenżyto nie wiem co Ty od niego chcesz ;) a na te żółte place to weź saletry w wiaderko i grubiej posyp i będzie git jak już chcesz mieć takie dopieszczone ;) najwidoczniej w tych miejscach są jakieś rysy słabszej ziemi ;) dlaczego nie dosiewasz do samej granicy ?? - zdjęcie nr 1 :P Skąd jesteś że u Was na polach tak zielono jest ?? ;) Chwasty jak chwasty co za środek Masz kupiony na nie ??
  • 0