milosz997

jaki poplon pod ziemniaki

Polecane posty

Badylarz    15

Nawożę kurzym pomiotem, po ziemniakach na poplon sieję owies, facelię itp. więc o degradacji nie ma mowy, plony nie spadają. Tylko w tym roku trochę wszystko jest opóźnione i dlatego pytam na forum, myślałem jeszcze nad poplonem ozimym - żyto + wyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Nie ma jak płodozmian. Na działce gdzie ziemniaków nie było z 15 lat jeszcze zielone łęty na Irdze. Na działce położonej 100m dalej, ziemniak co drugi rok i już suche, można kopać a termin sadzenia i odmiana ta sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

To sadź co 15 lat będziesz miał plony super :) Prawidłowy płodozmian to ziemniak co kilka lat a na takie coś sobie pozwolić nie mogę - mam kilkanaście hektarów ziemi z których trzeba żyć i jeszcze coś modernizować więc ziemię trzeba wykorzystywać na maxa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Mam tak samo tyle że sadziłem do tej pory na innych kawałkach bo tak mi pasowało. Wiem że są rejony gdzie sąsiad z sąsiadem zamieniają się na działki - jeden sadzi u sąsiada ziemniaki a sąsiad u niego zboże sieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Witam.
Może to jeszcze nie czas aby mówić o siewie międzyplonów, jednak mimo to poproszę o porady gdyż w najbliższym czasie chciałbym zaopatrzyć się w nasiona odpowiednich dla mojego przypadku roślin poplonowych. 
Uprawiam ziemniaki jadalne od kilku lat jednak pierwszy raz mam do czynienia z sytuacją gdy ich przedplonem będzie kukurydza na kiszonkę. Planowany zbiór kuku to koniec sierpnia-początek września. Zastanawiam się nad zasianiem na tym polu jakiejś mieszanki szybkorosnących roślin na przyoranie przed zimą (nie dla spełnienia wymogów zazieleniania tylko uzyskania dla dodatkowej próchnicy w glebie). Do tej pory przed ziemniakami wysiewałem łubin wąskolistny a dawniej gorczycę. Termin siewu poplonu jeśli pogoda pozwoli wypadnie na początek września, gleba klas IVb-V. 
Jakie gatunki polecacie na tak późny termin? Znacie sprawdzone mieszanki? Co Wy siejecie? Może rzodkiew oleista+gorczyca, facelia+seradela, gryka+...??? Dodam jeszcze że pole znajduje się niedaleko lasów i nie chciałbym być żywicielem zwierząt leśnych albo żeby poplon został przez nie "zaorany" zanim ja go zaorzę. Do tej pory wysiew wykonywałem rozsiewaczem na ściernisko i na to talerzówka i wschody były zadowalające (dot. łubinu), pytanie czy lepiej zasiać zestawem talerzówka, siewnik talerzowy i lekko zmniejszyć wtedy ilość wysiewu? 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Po pierwsze to kukurydza na kiszonkę a po niej ziemniaki na tyle ci wydoją ziemie z próchnicy że żaden poplon tego nie zniweluje i radziłbym gdzie indziej zasadzić. 

Jak ta kukurydza zejdzie w pierwszych dniach września to możesz zasiać gorczyca + facelia, przed talerzówką nasyp mocznika to jeszcze coś sensownego z tego urośnie o ile bedzie padać. Siej gęsto to poplon nadrobi ilością roslin a nie ich rozmiarem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Po kukurydzy przed zaoraniem poplonu na pewno dam solidną dawkę obornika. Mam świadomość że kukurydza doi glebę a ziemniaki żeby wydać dobry plon też swoje potrzeby mają więc dlatego chciałem oprócz obornika uzyskać masę z międzyplonu. Problemem jest mało czasu na jego wzrost i możliwość suszy a po kukurydzy w glebie nie będzie zasobów wody. 
Jaka norma wysiewu będzie najlepsza dla gorczycy+facelii? Właśnie myślałem żeby dać azotu dla pobudzenia rozkładu resztek i jako zasilenie ewentualnego poplonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Rzodkiew oleista jako międzyplon pod ziemniaki. Spotkał się ktoś ze stwierdzeniem, że rzodkiew oleista sprzyja rozwijaniu się parcha na ziemniakach jeżeli wykorzystamy ją jako międzyplon? Kiedyś coś takiego usłyszałem i na jednym polu miałem wysianą rzodkiew po której był wsadzony ziemniak odmiany Melody i parch wystąpił. Pytanie czy to faktycznie od międzyplonu czy inne warunki glebowe sprzyjały. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

Czy da się zwalczyć rzepak ozimy w ziemniakach chce sadzic po rzepaku i samosiewy na pewno będą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grboryna    1
Dnia 25.05.2019 o 01:16, Arturos21 napisał:

Czy da się zwalczyć rzepak ozimy w ziemniakach chce sadzic po rzepaku i samosiewy na pewno 

Oczywiście że się da 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
6 godzin temu, Grboryna napisał:

Oczywiście że się da 

15 gr titusa załatwi sprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Kiedys na poczatku wrzesnia sialem i urosła ladna. Zauwazylem ze jak wczesniej siejesz to wytwarza wieksza czesc nadziemna a krotsze i mniejsze korzenie a jak pozniej to odwrotnie. Moja juz wzeszła😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Słyszeliście kiedyś, że rzodkiew sprzyja rozwojowi parcha na ziemniakach?  Raz słyszałem o takim stwierdzeniu, ale nie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat. Jakie macie doświadczenia z tą rośliną jako międzyplon? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Chciałbym odświeżyć trochę temat, myślę że to niezły moment na zakup nasion roślin poplonowych. W tym roku zasiałem pod ziemniaki grykę + rzodkiew + seradelę + facelię, siane zestawem talerzowym, efekt był niezły jak na panujące warunki, coś tam urosło i wszystko byłoby idealnie gdyby nie zwierzyna leśna... Oprócz rzodkwi wszystkie inne gatunki były regularnie przygryzane. Nie sieję międzyplonu żeby dokarmiać wszystkie "pasożyty" z okolicy...
Chcę w 2020 zasiać znowu jakąś mieszaninę roślin ale żeby była niejadalna bo co z tego, że coś zasieje, ładnie urośnie jak część z tego zjedzą sarny i jelenie. 
Na pewno biorę pod uwagę łubin gorzki i do tego rzodkiew ale chciałbym jeszcze jedną może dwie rośliny żeby się uzupełniały. Może słonecznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Siej sama rzodkiew super spulchnia ziemie pod ziemniaki dobrze wymarza i przedewszystkim daje duzo masy i udaje sie na wiekszosci stanowisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Fakt, rzodkiew jest świetna. Nie rozumiem tylko dlaczego z nasion kupionych w centrali rosną mi trzy może nawet cztery odmiany/gatunki rzodkwi. Jedne mają korzeń jak burak pastewny, inne długi i gruby wystający nad ziemię, inne w kolorze buraczka a jeszcze inne inne tylko cienki palowy, trafia się nawet... rzodkiewka. Ma Ktoś może namiar na pewne i niedrogie ziarno rzodkwi (np. z olx, najlepiej z wysyłką)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Ja biore zawsze z plońska. Jeszcze nigdy nie trafilem nasion zeby nie byly takie jak opisujesz. Zawsze na inne kolory kwitnie😉 ale olac to jak testowalem duzo poplonow rzodkiew sie sprawdza. W porownaniu z gorczyca duzo lepiej sie rozklada w glebie. Facelia tez spoko ale nie daje tyle masy  jest droga i sa problemy ze wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Co myślicie o uprawie ziemniaków po grochu?

Tak mi akurat pasują pola i zastanawiam się jakim przedplonem jest dla ziemniaków groch.

Myślałem przetalerzować ściernisko po grochu, dosiać rzodkwi oleistej i na zimę zaorać razem z samosiewami grochu które na pewno wylezą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejand    8

Na moje okej. Zostaw resztki organiczne w glebie, daj florahumusu, przegruberuj to i będzie moim zdaniem w porządku. Będzie dobrze się potem wchłaniało z tym środkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Witam, jak najlepiej zasiać rzodkiew na poplon ? Moge rozrzucić rozsiewaczem a potem wymieszać ścierniskowcem czy nie poschodzi jak za głęboko pojdzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    705

Ja rozsiewam rozsiewaczem i potem talerzówka i jest git. Tylko ja sieję mieszankę rzodkwi, gorczycy i facelii. 

Mam w tym roku pieluszkę. Czy to dobry przedplon pod ziemniak? 

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Ja też spróbuję rozsiewaczem a potem ścierniskowy , mam rzodkiew kupiona bo podobno dobra pod ziemniaki właśnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj