Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki poplon pod ziemniaki

78 odpowiedzi na ten temat

#41 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 04 luty 2014 - 10:23

jaki poplon pod ziemniaki Z tego co wiem motylkowe nie są dobrym przedplonem ze względu na robaki strączkowe to super stanowisko B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki poplon pod ziemniaki Dzisiaj, 04:06
  •  

#42 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 05 luty 2014 - 11:11

jaki poplon pod ziemniaki Ja zawsze mam po seraderze i nie narzekam.

#43 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 08 lipiec 2014 - 21:50

jaki poplon pod ziemniaki dzisiaj wpadła mi w ręce ulotka dotycząca roślin na zielony nawóz i w charakterystyce facelii znalazłem zapis (właściwie jedyny), iż ogranicza ona wystepowanie parcha zwykłego, czarnej nóżki i rizoktoniozy w ziemniakach o innych efektach fitsanitarnych nie wspomniano, więc musi to być roślina szczególna dobra pod ziemniaki - jakie są Wasze doświadczenia, opinie?

ja będę w przyszłym sezonie sadził ziemniaki po grochu jadalnym (zbiór na ziarno + poplon z samosiewów) jakich negatywnych skutków takiego przedplonu i zielonego nawozu mogę się spodziewać?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Jeffo

Jeffo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 10:44

Najlepszym poplonem pod ziemniaki jest łubin wąskolistny

mógłbyś rozszeżyć to odp troszkę ? dlaczego jakie koszty zairna itp''?

#45 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 11:08

jaki poplon pod ziemniaki łubin akurat eskaluje porażenie czarną nóżką

#46 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 09 lipiec 2014 - 18:40

jaki poplon pod ziemniaki kissmy - z przedplonem i poplonem z gorchu będziesz miał same problemy - ziemia z resztkami lepiej utrzymuje wilgotność - rozkładającą się słoma grochowa robi za zbrojenie i ziemia praktycznie nie pęka - na dodatek nie zbryla się bo ma właściwą strukturę, a i nawożenie azotowe można zmniejszyć, dodatkowo nie ma sensu przeorywać bo płytko wymieszana najlepiej działa -no i nie powoduje rizoktoni - bo to nie słoma zbożowa - drutowce też jej nie lubią - więc nie wiem czy warto sadzić na takim polu :P, my od 4 lat sadzimy w poplon z grochu tyle że z pastewnego - uprawiając na wiosnę ( w planie rolnośrodowiskowym) i powiem że lepszego rozwiązania nie ma - w tym roku będzie mieszanka z facelią. oczywiście bezorkowo - co wprawiała w wielkie zdziwienie naszych sąsiadów - teraz - zastanawiają się jak przejść na naszą technologie - bo zbierając słomę często sadząc ziemniaka doprowadzili ziemie do tragicznego stanu i różnica jest taka że mamy sąsiadujące pola u nich idealnie uprawione po orce zimowej głęboszowane uprawianie praktycznie na pył - u nas po polonie słoma niezbierana od 15 lat uprawiane na wiosnę 2x głęboko agregatem talerzowo redlicowym na 30 cm - i sadzone z broną aktywną tak jak u nich - u nas spokojnie sobie kopiesz zero zielonych idealna struktura gleby - obok w tradycjniej metodzie - ziemia spękana że ziemniaki widać ,bryły takie że widły pękają a jak się wbijesz to wyrywasz jak krę. ale każdy ma swoje metody - oni dochodzą już do 25 cm przykrycia ziemniaków ziemią przy sadzeniu żeby ograniczyć zielone - i nie pomaga my sadzimy na 18 cm i nie mamy problemu

Edytowany przez szarywilk, 09 lipiec 2014 - 18:49.

#47 Share Jeffo

Jeffo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 19:18

kissmy - z przedplonem i poplonem z gorchu będziesz miał same problemy - ziemia z resztkami lepiej utrzymuje wilgotność - rozkładającą się słoma grochowa robi za zbrojenie i ziemia praktycznie nie pęka - na dodatek nie zbryla się bo ma właściwą strukturę, a i nawożenie azotowe można zmniejszyć, dodatkowo nie ma sensu przeorywać bo płytko wymieszana najlepiej działa -no i nie powoduje rizoktoni - bo to nie słoma zbożowa - drutowce też jej nie lubią - więc nie wiem czy warto sadzić na takim polu :P, my od 4 lat sadzimy w poplon z grochu tyle że z pastewnego - uprawiając na wiosnę ( w planie rolnośrodowiskowym) i powiem że lepszego rozwiązania nie ma - w tym roku będzie mieszanka z facelią. oczywiście bezorkowo - co wprawiała w wielkie zdziwienie naszych sąsiadów - teraz - zastanawiają się jak przejść na naszą technologie - bo zbierając słomę często sadząc ziemniaka doprowadzili ziemie do tragicznego stanu i różnica jest taka że mamy sąsiadujące pola u nich idealnie uprawione po orce zimowej głęboszowane uprawianie praktycznie na pył - u nas po polonie słoma niezbierana od 15 lat uprawiane na wiosnę 2x głęboko agregatem talerzowo redlicowym na 30 cm - i sadzone z broną aktywną tak jak u nich - u nas spokojnie sobie kopiesz zero zielonych idealna struktura gleby - obok w tradycjniej metodzie - ziemia spękana że ziemniaki widać ,bryły takie że widły pękają a jak się wbijesz to wyrywasz jak krę. ale każdy ma swoje metody - oni dochodzą już do 25 cm przykrycia ziemniaków ziemią przy sadzeniu żeby ograniczyć zielone - i nie pomaga my sadzimy na 18 cm i nie mamy problemu

Ile kosztuje kg tego grochu ? ile go się wysiewa na ha?

#48 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 19:42

jaki poplon pod ziemniaki Ja w tym roku sieję rzodkiew oleistą na poplon pod ziemniaki. Czytałem badania, że ziemniaki sadzone po poplonie z niej dały taki plon jak te sadzone po oborniku.

#49 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 20:43

jaki poplon pod ziemniaki przemo o rzodkwi też słyszałem - nawet posiałem matecznik - ale nie wiem czy dojrzeje na ten rok na poplony .......

#50 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 22:01

jaki poplon pod ziemniaki dzięki za odpowiedź, a co powoduje rizoktoniozę? krzyżowe nie stymullują jej rozwoju? przy poplonach warto uciekać w rośliny z rodzin nie wystepujących w płodozmianie, groch akurat jest bardzo drogi, gdyż nasiona na hektar to minimum 300zł, ale już jakaś facelia, gryka czy wyka to już rewelacje, jeśli zbuduję jakiś agregat do głębokiej uprawy to przetestuję bezorkową uprawę ziemniaków na jednej działce, na pozostałych chcę spłycać orkę i wprowadzić jakąś głęboko spulchniającą maszynę, @szarywilk jaki masz agregat do uprawy na 30cm? amazone?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 15:52

jaki poplon pod ziemniaki groszek i peluszka droga ale jak siejesz sobie 1 ha w plonie głównym to potem masz na poplony na 3 lata , agregat to wynalazek - rabe carrybert - sprowadzany przez gregoria besson - fajny tylko mocy trzeba strasznie dużo na taką głębokość.
Co do rzodkwi - to właśnie nie mam pewności jak się zachowa rizoktonia po krzyżowych teoretycznie może być problem - bo niezalecana jest uprawa po rzepaku właśnie ze względu na choroby. - ale próbę trzeba zrobić ..... za rok będe wiedział. ostatnio oko mi wpadła tillage radish rzuc okiem w google

#52 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:36

jaki poplon pod ziemniaki to ta rzodkiew oleista ma taki korzeń? ja będę testował w tym sezonie facelię, płodozmian już mam dostatecznie urozmaicony, dzięki grochowi uda mi się wrzucić dwa razy poplon w 4 letnim cyklu o ile nie będę miał problemów z grochem po rzepaku (dopiero w przyszłym sezonie zaczną mi się równoważyć powierzchnie w płodozmianie pszenica - rzepak - groch - ziemniaki i okaże się jak udaje się groch po rzepaku)

#53 Share stachu2005

stachu2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 11:35

jaki poplon pod ziemniaki Jęczmień zimowy mamy już zebrany, teraz zastanawiam się nad poplonem pod ziemniaki, oczywiście do przyorania po pierwszych przymrozkach. Czy lepszy ten groch czy facelia? Siać już chyba mogę? Kupić będę musiał wybierając jakąkolwiek opcje. Gorczyca odpada bo rzepak jest w zmianowaniu jako plon główny.

#54 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 13:45

jaki poplon pod ziemniaki u mnie samosiewy grochu już powschodziły elegancko, ale gorczyca jeszcze nie zaczęła kiełkować, zastanawiam się teraz jakie poplony wysiać pod groch przed ziemniakami, czy facelia poradzi sobie z suszą? w tym miesiącu spadły u mnie 3 litry deszczu, w lipcu jedyny konkretny opad 26 lipca - 16 litrów

#55 Share Pawel1992

Pawel1992

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 21:31

jaki poplon pod ziemniaki Panowie zastanawiam sie nad przedplonem pod ziemniaki jadalne , jaka roslina byłaby najbardziej odpowiednia na ten czas do siewu ? Planuje ja przeorać po przymroskach , ale wczesniej chce dać po orke jeszcze czesciowo obornik a czesciowo sol potasową.

#56 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 08:20

jaki poplon pod ziemniaki facelia wydaje się jeszcze najlepszym rozwiązaniem, a skąd jesteś?

#57 Share Pawel1992

Pawel1992

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 10:03

jaki poplon pod ziemniaki Podkarpacie , w sklepie dziś krzykneli mi 20zl za kg , a z tego co się orientuje to o tej potrze trzeba by z 12-15kg na ha wysiac.

#58 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 10 maj 2015 - 17:33

jak tam panowie doświadczenia z grochem i facelią w poplonach pod ziemniaki ?

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#59 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 21:05

Panowie mam 1ha na którym chciałbym posiać jakiś fajny poplon pod przyszłoroczne ziemniaki, co polecacie? W sumie mógłbym już siać tylko czy to nie za wcześnie? Od razu mówię, że gorczyca i inne krzyżowe odpadają bo w płodozmianie mam kapustę/kalafior.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 18 lipiec 2015 - 19:28

Facelia albo gryka,obie mało wymagające i dobrze znoszą suszę.