Skocz do zawartości

Zdjęcie

kocioł na słome

69 odpowiedzi na ten temat

#21 Share feliks135

feliks135

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 11:12

kocioł na słome Temat wielce ciekawy.
Też mam pomysł na zmianę kotła na słomę. Znalazłem firmy Metalerg, Biowat kocioł na słomę, może spalać albo 4 albo 6 kostek i koszutje ten pierwszy 16 tyś. ten drugi 18 tyś. Z odpowiedzi które otrzymałem wychodzi na to, że pracuje bez zbiornika akumulacyjnego, ponieważ proces spalania jest tak zrobiony że ciepłe gromadzi najpierw cegła szamotowa a potem oddaje to płaszczowi wodnemu. Załadunek słomy: w zależności od mrozu 2 3 razy na dobę. Pracuje w systemie grawitacyjnym. Tyle teoria...
A jak jest w praktyce?, liczę na komentarze tych którzy mają takie piece.

Wojtek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kocioł na słome Dzisiaj, 23:01
  •  

#22 Share maciek31

maciek31

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 21:49

kocioł na słome może dołącze się do dyskusji.mam piec na słomę już 11 lat.były to takie początki pieców tego typu.mój pewnie lada chwila się skończy bo już raz był spawany.podstawą tego typu pieca jest wydajny komin.przez pierwsze 5 lat walczyłem bo komin w domu był 15/18 piec wewnątrz się smolił,słabo się paliło a w domu śmierdziało spalenizną,bo stara kotłownia była wewnątrz budynku.teraz mam piec w nowej kotłowni oddalonej od domu o ok.8 metrów z nowym kominem 28/28.zupełnie inne palenie.wady tego pieca(mojego oczywiście) są takie że jest słabo zaizolowany,dużo jeszcze ciepła idzie w komin,jest niby na dwie kostki ale po 2-3 wsadach wchodzi już tylko jedna.teraz gdy kupie,a pewnie kupie na słomę,to przynajmniej na 3 kostki.bufor mam 1200 litrów,na 3 kostki może być trochę mały. zimą spalam 18 kostek na dobę na 250 metrów.(trochę dużo)więc ogólnie rzec biorąc wygody nie ma zarówno przy zwożeniu jak i przy paleniu ale jak się ma swoją słomę to cenowo chyba najtaniej(bo węgiel ani gaz nie będą tańsze).jeżeli są pytania to służę radą

#23 Share zdzislaw45

zdzislaw45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 16:06

kocioł na słome Z mojego doświadczenia wiem ze piec im większy na słomę tym lepiej nie potrzeba tak często do niego chodzić.Ja mam na 4 kostki i muszę 3 razy załadować gdybym kupił na 6 kostek to tylko 2 razy ,,jaka oszczędność'',tylko że mam bufor ponad 2000 litrów. Pozdrawiam.

#24 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 18:24

kocioł na słome a jak by tak kostki spróbować sprasować jeszcze bardziej? tzn takie prasy jak mają na złomach tyle że mniejsze zdecydowanie. próbował ktoś w ten sposób?

#25 Share maciek31

maciek31

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 22:20

kocioł na słome masz racje zdzisław,choć mi wystarczył by taki na 4 kostki, bo pózniej to już musi być duży bufor.A można wiedzieć jaką powierzchnie ogrzewasz,rozumiem że spalasz 12/doba?

#26 Share zdzislaw45

zdzislaw45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 16:44

kocioł na słome Ogrzewana powierzchnia to 220 m , ale 12 balotów to na styk na dzień dzisiejszy przy większych mrozach lub przy silnym wietrze , trzeba dołożyć ze jeszcze 2.

#27 Share maciek31

maciek31

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 17:36

kocioł na słome to prawda,przy kilku stopniowym mrozie lub wietrze wychodzi jednak więcej...nie wiem czy na drewno lub węgiel wyjdzie taniej?licząc nawet kostke po 2 złote

#28 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 22 grudzień 2011 - 18:17

kocioł na słome a jak macie w swoich piecach ruszta. Chodzi mi o to czy możecie palić drewnem. Sami wiecie, czasami słoma się kończy, czasam jakieś wiatrołomy się trafią do sprzątnięcia albo cena drewna względem węgla jest sensowna. Czasami zostaje trochę drewna z budowy czegoś.
Możecie palić normalnie drewnem?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#29 Share maciek31

maciek31

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 19:16

kocioł na słome mój piec nie ma ruszt wcale.a drewno pali sie bez problemu,sam spalam w największe mrozy ok.20 metrów sześciennych.pali się w taki sposób że wkładasz kostkę a po upalaniu ok.połowy wrzucasz drewno i włączasz na chwile podmuch.najlepsze są wałki 80 cm długości.czasem nawet woda zagotowana :unsure:

#30 Share zdzislaw45

zdzislaw45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:50

kocioł na słome Ja nie mam ruszt , ale drzewo pali się bez problemu nawet lepiej trzyma temperaturę i spala się dłużej tylko trzeba włożyć jeden albo dwa baloty i na to do pełna drzewa lub gałęzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share hedziajg

hedziajg

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 21:33

kocioł na słome witam posiadam kocioł na słomę super sprawa !!! jeśli ktoś zechce jakiś informacji niech pisze.

#32 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 12:02

kocioł na słome to może opisz jaki piec, na jaką słomę (kostka, balot) jaką powierzchnię ogrzewasz i ile ci wychodzi słomy.
A ja mam takie pytanie jako że teraz mam nadmiar słomy. Czy ma ktoś piec na duże bele bo takto niebardzo widzi mi się małe zbierać.

#33 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 26 styczeń 2012 - 21:05

kocioł na słome chce skonstrulowac taki piec na slome do tunelu foliowego tylko ze musi byc przedmuchiwany powietrzem a nie woda. i tu pojawia sie pytanie jaki by był czas spalania jednej kostki i czy takowy piec nie pogiol by sie pod wplywem teperatury

#34 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 09:41

kocioł na słome Musisz zrobić typową nagrzewnice powietrza... Palenisko musi być wyłożone szamotem bo napewno piec się troche powigina :D

#35 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 27 styczeń 2012 - 19:02

kocioł na słome to musi byc z dolnym spalaniem jak na szamot to przewal bedzie duzy :D

#36 Share AUSTERNPILZ

AUSTERNPILZ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:Produkcja rolna, uprawa boczniaka

Napisany 27 styczeń 2012 - 22:16

kocioł na słome ja kupuję na duże baloty- 100 KW z buforem ok 12-14 tys litrów. A jeżeli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń to ma być to mieszkanie ok 100 m2+ ok 480 m2 boczniaka a jak wydajność pozwoli to może i warsztat. @krzysiuzuzia ja będę stosował wodną nagrzewnicę powietrza.

#37 Share rower56

rower56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 23:54

kocioł na słome Niedawno był artykuł w Tygodniku Rolniczym o piecu na duże bele, tylko nie pamiętam, w którym numerze.

#38 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 01:09

kocioł na słome AUSTERNPILZ a na ile planujesz że ci starczy jeden balot??

#39 Share Agroculture

Agroculture

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 09 luty 2012 - 11:20

kocioł na słome Mam pytanie do osób, które mają piece na słomę, te całe bufory ciepła, które służą do zmagazynowania ciepła to mogą być po prostu zwykłe zbiorniki (w stylu jakiś używany hydrofor odpowiednio przystosowany) czy bardziej coś na styl bojlera z wężownicą w środku. No i czy ktoś ma jakiś schemat może centralnego z piecem na słomę, jakieś wytyczne, zasady itp. Z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share woojtek123

woojtek123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 09 luty 2012 - 21:20

kocioł na słome Witam pytanie czy on jest potrzebny jeżeli dom masz dobrze ocieplony,szczelne szczelne okna to zbiornik jest niepotrzebny przy tych mrozach spalam 14 kostek słomy wieczorem mam 24 stopnie rano nigdy nie było mniej jak 19 stopni.Niektóre firmy produkujące piece nie zalecają zbiorników akumulacyjnych .Mam zbiornik na 3000 litrów który używałem rok żeby go nagrzać spalałem 14 kostek słomy w tym czasie nie grzałem domu .Nie miałem wtedy ocieplonego domu.Co do twojego pytania może być to normalny zbiornik okrągły czy kwadratowy ja mam po hydroforze połączony bezpośrednio ze zbiornikiem z wężownicą ta woda grzała by się bardzo długo .W tym przypadku potrzebne są dwie pompki jedna z pieca do zbiornika druga zbiornika na dom.Rozmawiałem z kolegą który w przybudówce domu sam zbudował piec na słomę pospawał zbiornik na 2000 litrów pot którym pali się 5 kostek słomy.Pali się to 3 godziny spala15 18 kostek dziennie ogrzewa przeszło 300 metrów kwadratowych domu .pojadę do niego zobaczę jak on to zrobił jak ktoś będzie zainteresowany to napiszę .Mój piec był już 4 razy spawany będę coś kombinował ale na bele.

Dodaj odpowiedź