Skocz do zawartości

Zdjęcie

burak dla nowicjusza

36 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 01 grudzień 2011 - 17:14

burak dla nowicjusza Witam.
Również uprawiam buraki na 5-6 ha co stanowi ok 1/4 gospodarstwa. zgadzam się, że są uprawą wymagającą. Ale też uważam, że jeśli się o nie zadba i dopilnuje wszystkiego, to efekty są i opłacają się. Z mojego punktu widzenia przy obecnej cenie nawet bez dopłat opłacalność jest. Warunkiem są stabilne i wysokie plony. Wg moich wyliczeń plon ok 40-45 t/ha to zwrot wszystkich kosztów a co powyżej to zysk. Posiadam gleby głównie 3 i 4 klasy i wyciągam z tego ostatnimi laty 65-70 t/ha bez obornika. Ale uprawy uczyłem się kilka lat. O nawozach i opryskach rozpisywał się nie będę bo trzeba tego dużo i często. Ze sprzętu moim zdaniem największa uwagę trzeba zwrócić na siewnik. Jakosc siewu najbardziej rzutuje na przyszły plon i efekty finansowe. Jeśli ktoś chce zacząć swoją przygodę z burakami to proponuję na początek raczej zamówić sianie usługowo, choć i starą gammę kupi się już za 1000-2000 zł (w różnym stanie).
Co do zbioru to w mojej okolicy coraz więcej osób zbiera 6-rzędowymi. Ja po podsumowaniu kosztów paliwa i części a bez własnej pracy dalej kopię swoim KLeine i z tego zostaje mi ok 500 zł/ha. Biorąc pod uwagę, że kopię praktycznie sam ok 1ha/dzień to niezła dniówka wychodzi. Neptuna można kupić już od 4000 górę. Stole wiem że droższe choć na pewno lepiej kopią. Ja polecam taki jak mój tj Kleine 5002. Do 10 ha kopię nim co roku bez prolemu.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
burak dla nowicjusza Dzisiaj, 05:57
  •  

#22 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 01 grudzień 2011 - 18:56

burak dla nowicjusza Ja w pierwszym roku to na pewno wynająłbym do siewu i zbioru. A jak kupowałbym jakiś sprzęt to najpierw siewnik a później jaski w ogóle kombajn. Tylko jest jeden problem przekonanie ojca. Pomimo ze mam swoje gospodarstwo to pracujemy wspólnie i wspólnie podejmujemy decyzje, a on buraka nie chce, a płodozmian mamy słaby. Z tego co się zorientowałem to burak chyba nie jest trudniejszy od rzepaku więc myślę ze mogłoby mi się udać. Jeszcze jedno kiedy jest kontraktacja? bo nie wiem ile mam czasu
Rolnik z powołania :-)

#23 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 01 grudzień 2011 - 20:18

burak dla nowicjusza Ja w uiegłym roku pierwszy raz siałem rzepak i plony z tych żniw na poziomie 3.9 t/ha uważam za rewelacyjne jak na nowicjusza i przebieg pogody. Dałem radę, bo bardzo pilnowałem i na polu bywałem niemal codziennie.
W burakach codzienne wizyty są koniecznością przed pierwszym zabiegiem chwastobójczym (wypatrzenie pierwszych liścieni chwastów) kiedy siewki mają po 2-4 par liści (nalot śmietki buraczanej) Latem trzeba wypatrywać pierwszych objawów chwościka.
Generalnie podstawa to żyzne wynawożone pole, odpowiednie PH, idealny siew i brak chwastów.
Co do umów kontraktacyjnych to wstępne podpisujemy zwykle juz w grudniu (KSC) ale jak kojarzę to ostateczny termin jest chyba do końca lutego.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 06 grudzień 2011 - 08:44

burak dla nowicjusza Witam wszystkich.

Chyba jednak sie skusze na uprawe buraka. Musze sie rozglądnąć za jakimś siewnikiem punktowym. Najlepiej żeby był też do kukurydzy. Może ktoś mi doradzi czego szukać i co omijać szerokim łukiem?
Oraz chciałbym poznać opinie na temat Posejdona bo za 3500 można mieć już dosyć dobrze wyglądającego. I jeszcze jedno pytanie, czy dzisiejsze środki na chwasty pozwalają całkowicie wyeliminować pielenie ręczne?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi:)
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#25 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 08:59

burak dla nowicjusza Posejdona to omijaj łukiem. Kolega miał i widziałem co to jest warte.tragedia. Neptuna albo kleyna.

jak będziesz pilnował ta haczka nie jest potrzebna. Ja w tym roku pilnowałem. Nie było że nie mogłem wjechać po deszczu. Wjeżdżałem i koniec. Troch kolein narobiłem i to wszystko. Teściu na jednym polu miał buraki. Szkoda mu było i nie chciało się może. To zawsze po mnie pryskał 2-4 dni. To no część robił chaczką i wszystkie objeżdżał pielnikiem. A ja nic a buraki na jednym polu.

Znajomy ma siewnik Nodeta.To już słyszałem że to jeden z najlepszych siewników. Ja sieje starą gamą i też ładnie wychodzi.

#26 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 06 grudzień 2011 - 09:02

burak dla nowicjusza A ten siewnik Gamma może również siać QQ? To jest pneumat czy mechaniczny? A czy posejdon ma niższą wydajność od neptuna lub kleine? Stlla nie chce bo dwóch sąsiadów miało to bardzo ciężko chodziły... Neptun jest troche droższy od posejdona...
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#27 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 18:35

burak dla nowicjusza Gamma to siewnik mechaniczny. Nie wiem czy sieje QQ być może są do niego tarcze do siewu QQ. Na pewno są do siewu punktowego rzepaku bo ma takie moj znajomy.
Nie wiem co masz na myśli pisząć, że Stolle chodzą ciężej? Mam swojego kleine ale kopałem też Stolem V50 i pracuje zdecydowanie lżej od kleine czy Neptuna.
Co do Posejdona to nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale mój sąsiad kiedyś ndawno miał takiego i szybko zamienił na Neptuna. Do dziś mówi że Posejdona to nigdy by juz nie chciał, ale szczególów nie znam.

#28 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 19:11

burak dla nowicjusza masters20002 mam siewnik gamma i jak go kupowałem był przystosowany do siewu kukurydzy, wystarczyło założyć nowe tarcze wysiewające i siewnik jest przystosowany do siania buraków.

Pajej kolego jestem z rejonu Cukrowni Ropczyce i znam się dobrze z jednym z inspektorów i wiem że w tym roku można było kontraktować dowolną ilość buraków nawet jak ktoś nie miał limitu na uprawę. Co do uprawy buraka i ceny to ten rok owszem będzie opłacalny nie wiadomo co będzie w przyszłym, limitu nie masz więc dopłaty od agencji te 53zł do tony nie dostaniesz jest to dopłata historyczna więc nie wiadomo kiedy to zmienią, jak chcesz uprawiać buraka to już powinieneś mieć przygotowane pole pod buraka czyli dużo wapna dużo obornika jak masz i oczywiście dużo nawozu który powinien być wysiany jak najwcześniej czyli po zbiorze zboża. Ja sieję po 8 ha co roku na 3 klasie i wydajność mam po 65ton/ha w tym roku miałem 75ton/ha, podstawa to dobry opryskiwacz i pilnowanie całej plantacji jak nie chwasty to nawozy a na końcu chwościk, jak się zdecydujesz na uprawę to z czasem sam nabierzesz doświadczenia , nie wszystko wyczytasz z ulotek czy z forum.

#29 Share SKORPION1

SKORPION1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna oraz nowinki w rolnictwie

Napisany 06 grudzień 2011 - 20:03

burak dla nowicjusza Jeśli kolega master20002 nie uprawiał buraków przez okres 10 a może więcej lat to może śmiało siać bez stosowania wapna i na pewno nie odbije się to na plonie w postaci zniżki Co do oprysków to jak wcześniej pisałem , że ja nie wchodzę z graczką na plantację ,tylko zwalczam opryskami . A nawozu to bez przesady , że tyle potrzeba

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share tomi595

tomi595

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Mechanizacja rolnictwa

Napisany 17 styczeń 2012 - 22:44

burak dla nowicjusza Ja kontraktuje do Glinojecka i sieje ile chce,limit mam ale mały.Cały sprzęt posiadam swój więc koszty uprawy i zbioru ograniczam do minimum.Jeśli chodzi o pracochłonność to nie te czasy dzisiaj w technoligii uprawy buraka zmieniło się bardzo dużo,główną pracą jest lustracja plantacji i wykonywanie zabiegów na chwasty.Przy prawidłowej agrotechnice,kulturze roli i sprzyjającej pogodzie to są 2 zabiegi.Poza tym nawożenie i zabiegi grzybowe(chwościk).Co do zysku z uprawy to nie jest on oszałamiający nawet pomimo dobrych wydajności min.50t/ha bo ceny nasion i nawozów pochłaniają dużo,ale dodatko zyskujemy płodozmian,dobre stanowisko po burakach np.pod pszenice lub wiosną pod jęczmień.Ja dodatkowo jako plus licze to,że zyskuje dobrą pasze(liście i wysłodki) dla bydła opasowego które choduje.Ale wiadomo jak jest każdy kalkuluje inaczej;)

#31 Share krzyh17

krzyh17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 20:42

burak dla nowicjusza Też namówiłem ojca na buraki cukrowe, i mam pytanie dosyć śmieszne, gdzie kontraktuje się buraki (w restrukturyzacji?) Proszę o odpowiedz!

#32 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 21:06

burak dla nowicjusza "W restrukturyzacji" to nie bardzo wiem o co ci chodzi.
Kontraktujesz u inspektora/w cukrowni

#33 Share krzyh17

krzyh17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 21:30

burak dla nowicjusza lukaczmarek
Dziękiiiiiiiii

#34 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 09:19

burak dla nowicjusza Ja buraczka odpuszczam przynajmniej w tym roku jest nadzieja na zielony groszek i jak sie uda to o buraku z przyjemnościa zapomne
Rolnik z powołania :-)

#35 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 13:38

burak dla nowicjusza Pajej jak się dowiesz na 100% z tym groszkiem to daj znać bo jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie.Może na drugi rok też coś wymyśle

#36 Share krzyh17

krzyh17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 luty 2012 - 17:52

burak dla nowicjusza Jaki nawóz stosować pod buraki i w jakich dawkach? Na klasie ziemi 3 lub 4.

Edytowany przez krzyh17, 02 luty 2012 - 17:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#37 Share allum258

allum258

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:muzyka,rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 03 luty 2012 - 11:43

burak dla nowicjusza koledzy mam takie pytanko. rezygnuje z uprawy ziemniaka i myślę powiększyć areał buraków czy pod buraki to dobrze będzie wywieść obornik teraz na wiosnę który zazwyczaj trafiał pod ziemniaki.