Skocz do zawartości

Zdjęcie

Expose premiera...

279 odpowiedzi na ten temat

#121 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 20:31

Expose premiera...

Jak już wcześniej pisałem wszelkie dotacje "unijne" nie mogą być w żaden sposób opodatkowanie, więc jeśli się odliczy od przychodów dopłaty bezpośrednie to już chyba z samej zasady żaden rolnik nawet ten największy nie będzie płacił podatku dochodowego.

U nas jest mnóstwo ludzi majacych małe gospodarstwa ale dzierżawiących spore areały na tzw."gębę" i nie pobierających dopłat za owe grunty-więc co oni niby mają odliczyć ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Expose premiera... Dzisiaj, 02:05
  •  

#122 Share marc

marc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 20:34

Expose premiera...

1. jak wygląda sprawa dopłat do dzierżawionego gruntu. ja dzierżawie 20ha teoretycznie powinienem dostawać dopłaty i oddawać je dzierżawiącemu gdyby to była umowa spisana u notariusza. ale jak to jest na kolanie spisana w (obecności 2 świadków) i dopłaty bezpośrednio trafiają do właściciela. czy to oznacza ze trzeba spisać nową umowę i jak rozwiązać sprawę dopłat. u nas oddaje się je za dzierżawę. gdy dopłatę dostaje od agencji to nie nie liczy się jako dochód, ale gdy tą kwotę przeleje na konto właściciela ziemi to już mogę wrzucić sobie w koszty. a kosztów w podatku dochodowym należy szukać jak najwięcej.2.jeżeli do gospodarstwa do 6 ha opłaca państwo to jak maja paść psełdo "gospodarstwa" skoro nie generują dochodu a mają możliwość dorobienia na czarno bo skłatke i tak im opłaci państwo. a ziemi i tak nie sprzedadzą

Żeby dostawać dopłaty z agencji to nie musisz mieć potwierdzonej umowy dzierżawy u notariusza, wystarczy ta zwykła "na kolanie" ;). Po prostu musisz dogadać się z właścicielem aby przestał podawać te działki we wniosku o dopłaty i ty je sobie wpiszesz we własnym wniosku, wtedy dopłaty przyjdą na twoje konto. Pytanie tylko czy właściciel się zgodzi.
:)

#123 Share powislok

powislok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 22:38

Expose premiera... Jak zyc Panie PREMIERZE?jak zyc?skoro opony zimowe do mojego SUVA 6000zl kosztuja.jak zyc?

Dalej nie wiesz co to spacja?

#124 Share Jezewianin

Jezewianin

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 18:58

Expose premiera... rozmawiałem dziś z księgową na temat podatku dochodowego. na razie wszystko wskazuje ze wejdzie od 2013. ale jeszcze nic konkretnego nie wiadomo. pewne jest jak dzierżawisz grunt będziesz musiał podatek zapłacić jak każdy kto uzyskuje dochód z dzierżawy(np. pomieszczenia). jak jestem na Vacie wiele mi nie dojdzie tylko księgową dodatkową deklaracje co miesiąc będzie musiała wypełnić. wiadomo ze więcej kosztować będzie. tylko zanim system wypali to minie trochę czasu. w tym roku była kupa zamieszania z vatem w owsie pierwotnie w styczniu był8% a na pozostałe 5% potem pojawiło się pytanie co z mieszankami owsa i w końcu obniżyli owies na 5%. tak wiec śledźmy newsy bo pewnie niejedna głupota wyjdzie w praniu.

a za odpowiedzi dzięki, na razie dopłat za dzierżawę brać nie będę, zostają po staremu niech sobie lata z kraczką i mierzy.ale po 2013 pewnie będzie w koszty wrzucić

Edytowany przez Jezewianin, 21 listopad 2011 - 19:04.

#125 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 19:48

Expose premiera... Mam złą wiadomość dla uprawiających wykopki.
Rząd chce opodatkować opodatkowane podatkami podatkiem od nie opodatkowanego wydobycia kopalin ;)

EDIT:
Część kasióry pójdzie pewno pod stołem, a część na limity CO2 (czyli i tak pod stołem ;)).
Tak się kasiórę pierze hehe

Edytowany przez zmija2a, 21 listopad 2011 - 20:36.

#126 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:08

Expose premiera... Aby zyskać na podatku dochodowym trzeba inwestować... Dodatkowo nie myślcie, że będziecie "specjalnie" ukrywać dochody i wykazywać przychód zerowy bo nic wtedy nie kupicie bo kto może kupować maszynę za kilka tys. nie mając dochodu i już US będzie wtedy bardziej dociekliwy co może się skończyć źle... Pozdrawiam

#127 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:11

Expose premiera... Coś czuję, że za kilka lat będzie spore rozczarowanie po wprowadzeniu podatku.

#128 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 01:13

Expose premiera...

od przychodu odejmujemy koszty i mamy dochód od którego płacimy podatek więc jeśli ktos będzie dobrze główkował to zapłaci go mniej albo wcale

w jaki sposob?

poza tym dlaczego nie wprowadzili go 4 lata temu jak rolnicy zaczeli masowo inwestowac, tylko planuja za rok moze 2 jak wiekszosc posplaca swoje dlugi zaciagniete na programy unijne?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#129 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 22 listopad 2011 - 07:53

Expose premiera... Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 12:07.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#130 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2011 - 09:23

Expose premiera...

poza tym dlaczego nie wprowadzili go 4 lata temu jak rolnicy zaczeli masowo inwestowac, tylko planuja za rok moze 2 jak wiekszosc posplaca swoje dlugi zaciagniete na programy unijne?

poto, żeby większa część amortyzacji maszyn zakupionych na PROWy swory przepadła ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 09:40

Expose premiera...

Większość prosiąt z tamtej epoki jest już w fazie tuczu. W handlu obowiązują sztywne zasady, tj. tucznik kl. I przynosi większy zysk gospodarzowi od tucznika kl. II. Cwany gospodarz nie pozwoli, aby żywiec zakwalifikował się do kl. II i tym samym przynosił gospodarzowi straty. Także miłe wspomnienia z ciągnięcia suta od maciory, poprzez warcholstwo i krótki okres tuczu się skończyły. Czas na rzeź ;)

#132 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 10:00

Expose premiera... A tu panowie artykuł europosła i obrońcy rolników z Prawa i Sprawiedliwości Mój odnośnik Czy sędzia Wojciechowski ma racje czy na nasza ziemie czekają już biznesmeni i mafiozi ? :(

#133 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 22 listopad 2011 - 10:19

Expose premiera... Chorągiewka ... Gdzie nie zawieje to się zawaha ... :blink:

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#134 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 11:21

Expose premiera... Nie po to te ,,usprawnienie'' wymyślają w postaci podatku żeby każdy sobie dał radę ;) - dla małych rolników, często bez następcy :( a takich w moim okolicach jest bardzo dużo), jak ktoś tu pisał to zło konieczne. ;)

poprostu wykańczalnia.. ;)

Edytowany przez piotrus19, 22 listopad 2011 - 11:22.

#135 Share januszm1

januszm1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 09:54

Expose premiera... Tylko czemu ;TUSK' chcac zalatac dziure budrzetowa chce to zrobic pieniedzmi rolnikow ktorzy zawsze ciezko pracuja a dochod maja coraz mniejszy? Czemu rzad nie obnizy sobie pensji zeby solidarnie podejsc do sprawy z narodem i skora tak troszcza sie o nasz kraj to ujac tez sobie z troche? Ale po co. Z glupiego chlopa zawsze mozna w jakis sposob kase sciagnac. Dadza niby te doplaty czy pieniadze na rozwoj gospodarstw ale NIC ZA DARMO NIE MA puzniej te pieniadze trzeba bedzie i tak oddac i to z nawiazka a rzad nie zainteresuje sie co bedzie z ludzmi-czy beda mieli z czego sie utrzymac tylko powiedza ze trzeba bedzie sie przeksztalcic do potrzeb rynku. Smieszne Juz nie jedni na swinie sie nastawili chlewnie podudowali a teraz bankrutami sa a gdzie teraz mowa o przeksztalceniu sie na cos innego jak jeszcze jeden dlug jest.Wzystko to jest chore i o kant d..y potluc. Tylko przed wyborami to kazdy dobry i pomysly ma wspaniale i obiecuja Wybierzcie mnie to bedzie NAM dobrze-tylko ze nie NAM wszystkim.

#136 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 listopad 2011 - 11:07

Expose premiera...

Tylko czemu ;TUSK' chcac zalatac dziure budrzetowa chce to zrobic pieniedzmi rolnikow ktorzy zawsze ciezko pracuja a dochod maja coraz mniejszy?

Żeby się nie zdziwił, jak ją powiększy :D

Juz nie jedni na swinie sie nastawili chlewnie podudowali a teraz bankrutami sa a gdzie teraz mowa o przeksztalceniu sie na cos innego jak jeszcze jeden dlug jest.

Jakie budynki mają najkrótszy okres amortyzacji?

Odpowiedź:

Wyróżnić trzeba w tym przypadku budynki nowe (takie, które podatnik nabył jako nowe, bądź takie, które sam wybudował) oraz budynki używane (tzn. takie, które podatnik nabył, gdy upłynął przynajmniej jeden rok od ich wybudowania).

Uzasadnienie:

Budynki nowe

Dla budynków mieszkalnych przewidziano 1,5% stawkę amortyzacji, a więc okres amortyzacji wynosi 66 lat i 8 miesięcy.
Dla budynków niemieszkalnych, co do zasady, przewidziano 2,5% stawkę amortyzacji, a więc okres amortyzacji wynosi 40 lat.
Dla kiosków towarowych (trwale związanych z gruntem) o kubaturze poniżej 500 m3 oraz dla domków kempingowych i budynków zastępczych przewidziano 10% stawkę amortyzacji, a zatem okres amortyzacji wynosi 10 lat. To dla nich zatem okres amortyzacji jest zdecydowanie najkrótszy.

Budynki używane

Zgodnie z przepisem art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%, okres amortyzacji wynosi 40 lat, pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.
Oznacza to, że dla niemieszkalnych budynków używanych stawka amortyzacji jest indywidualna. Dla każdego budynku stawkę amortyzacji obliczyć należy w zależności od jego wieku. Przykładowo, dla budynku 5-letniego - okres amortyzacji wynosi 35 lat, a zatem roczna stawka amortyzacji wynosi 2,857%, dla budynku 15-letniego - okres amortyzacji wynosi 25 lat, a zatem roczna stawka amortyzacji wynosi 4%, natomiast dla budynku 35-letniego - okres amortyzacji wynosi 10 lat (nie może być bowiem krótszy niż 10 lat), a zatem roczna stawka amortyzacji wynosi 10%.
Dla używanego budynku mieszkalnego obowiązuje zasada, że indywidualna stawka amortyzacji nie może być wyższa niż 10%. Niezależnie jednak od wieku budynku - o ile tylko jest on używany (tzn. minęło więcej niż 5 lat od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym go wybudowano), będzie można zastosować stawkę 10%.

Po pierwsze amortyzują budynek, czyli mają mniejszy zysk bo koszty rosną
Po drugie do kosztów doliczają kredyt na ten budynek i zysk dalej mniejszy.

W skali kraju gleby orne bardzo dobre i dobre (I-II) o powierzchni 3,7%, (IIIa i IIIb) zajmują 18,0%, średniej jakości (IVa i IVb) – 35,2% oraz słabe i bardzo słabe (V i VI) – 37,3% ogólnej powierzchni gruntów ornych, górskie 5%. W ogólnej powierzchni użytków zielonych kraju klasy najsłabsze (V i VI) stanowią aż 42,6%.
Teraz zobaczcie, że 70% gospodarstw w RP to przedział 1-5ha, nawet po przeliczeniu na hektary przeliczeniowe to 70%-80% gospodarstw ma głęboko w d. składkę zdrowotną bo i tak płacić jej nie będzie, a w przypadku podatku dochodowego koszt produkcji jest tak duży, że płacić go i tak nie będą. Poupadać nie poupadają, bo można produkować na użytek własny we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, także będzie można i u nad bo UE tego dopilnuje. Nie bójcie się bo robią nam przysługę i nawet nie wiecie jak dużą. Zobaczycie ile osób będzie zasiłki brało jak rzeczywisty dochód podadzą a nie ten z GUS :D

Na studiach miałem kumpla jego staży zarabiali łącznie 2 tyś oficjalnie, Ojciec pracował na etat, Matka dorabiała na lewo, miał 500zł dochodu miesięcznie brał stypę 200 koła, drugi miał 6,5ha II klasy i dochodu 580 zł miesięcznie, O zł stypendium. Wytłumaczcie mi dlaczego w mieście mogą brać stypy, a na wsi nie? 2000 tyś dochodu z ha na V klasie? jak teraz jest chyba 2300 zł to przy tej cenie da radę, a jak wróci pszenica po 500 i dochod z GUS 1900 to jak to zarobisz przy niecałych 4t zboża średnio? :blink:

#137 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 20:56

Expose premiera... Nie mam zielonego pojęcia o czym napisał JJ. JJ - nie pisz tak za mądrze bo te skur.. wykorzystają to przeciwko nam.

#138 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 21:39

Expose premiera... Zgadzam się z Jelonkiem. po tej reformie podatkowej obudza się z ręką w nocniku. Teraz rolnik płaci masę podatków, które przedsiębiorca i obywatel może odliczyć, wpuścić w koszty. Obawiać się można podatku od wyimaginowanego dochodu wyliczanego przez GUS(łączy się z tematem stypendium).

#139 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 listopad 2011 - 21:04

Expose premiera... Nie wiem czy zauważyliście: dwie sprawy nagrały się zaraz po "rykowisku" premiera. Pierwsza sprawa tj. KGHM (tam to już niezłą kasę wyprali), a nagle zaraz z nienacka łapią "jakiegoś" generała. Ruskimi to mi nie śmierdzi....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share dominik55 dominik55

dominik55
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 listopad 2011 - 21:14

Expose premiera... Jak zwykle, rząd zarobi na Siebie, a My nic nie dostaniemy nic jak zawsze, ale cóż Politycy tak myślą, tak musi być i tak jest. Ciężko jest, ale trzeba jakoś żyć.