Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wałowanie zboża po siewie

94 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Cuubs

Cuubs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 18:08

Wałowanie zboża po siewie wałowanie trzeba traktować jako konieczność ponieważ:
rzeczywiście przyspiesza wschody powodując lepsze podsiąkanie wody z głębszych partii gleby( co jest korzystne w okresie dużych suszy- ratując wschody), jednak znacząco zwiększa też parowanie i przesuszenie gleby( w zagęszczonej glebie podsiąka znaczna ilość wody z głębszych warstw gleby) . ponadto zwiększa sie ryzyko zaskorupienia!!! co na cięższych glebach może doprowadzić do słabych wschodów zwłaszcza po obfitych opadach. szczególnie narażone są na to buraki i rzepak, odnośnie buraków to uważam ze wałowanie nie jest konieczne już sam siewnik znacząco zagęszcza glebę i to powinno wystarczyć.
wałowanie nie zatrzymuje wody w glebie, przeciwnie powoduje podsiąkanie z głębszych warstw na powierzchnię i parowanie do atmosfery!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wałowanie zboża po siewie Dzisiaj, 10:45
  •  

#42 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 18:34

Wałowanie zboża po siewie Ja mam walec ale nie wałuje bo u mnie nie potrzeba a wschody są bardzo dobre .
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#43 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 26 styczeń 2008 - 18:55

Wałowanie zboża po siewie Przy mojej klasie gleby (IV) wałowanie jest przydatne. Nie wałuje oczywiście wszystkiego, ale jak jest potrzeba to wał do ciągnika i jazdaaaaa. :P

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#44 Share zetor5321

zetor5321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 19:02

Wałowanie zboża po siewie pozwólcie że zbocze z tematu.
za ile kupiliście walce.
i jaki typ. i z którego roku jak wiecie.

#45 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 19:46

Wałowanie zboża po siewie Ja nigdy nie wałuje zboża bo mam dobre wschody, ale czasami lepiej jest wałować bo jest są korzyści z czerpania wody.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#46 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 27 styczeń 2008 - 10:23

Wałowanie zboża po siewie nie wałuje,bo uwazam ze jak jest troszke wilgoci to nie ma sensu a jak nie ma wilgoci to nie wiele to daje.

#47 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 27 styczeń 2008 - 11:56

Wałowanie zboża po siewie Benek, a jaką masz glebę, jaka klasa?? :P

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#48 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 02 luty 2008 - 17:10

Wałowanie zboża po siewie posiadamn wały tytan z expomu chyba 5,5 metra w tym roku zawałowałem tylko 15 hektarów była mokra jesień i nie było potrzeby. Nie wolnowałować na mokro. |Ale w zeszłym roku wałowałem 100% zasiewów pszenicy bo było masakrycznie sucho i wschody wyszły dobrze. także wszystko zależy od pogody. Fajnie się kosi jak jest zawałowane pole równiutkie kamieni nie ma na wierzchu super sprawa.

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#49 Share Patrick345

Patrick345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,

Napisany 04 luty 2008 - 10:40

Wałowanie zboża po siewie Ja nie wałuje bo mam zagarniacze za siewnikiem.
Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

#50 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 04 luty 2008 - 11:03

Wałowanie zboża po siewie Ale zaganiacz i wał to dwie różne sprawy.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share miko

miko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 04 luty 2008 - 11:52

Wałowanie zboża po siewie Ja czasami wałuję, jak mam grudy po agregacie. Zgarniacze to ziarno przykrywają i po to też się brony stosuje, a wał kruszy grudy, wciska kamienie w ziemie dzięki czemu można niżej kosić i przede wszystkim poprawia równomierność wschodów.
Ja kiedyś zasiałem żyto i wyjechałem a dziadkowi się zachciało bronować i bronował w poprzek ciężkimi bronami i mi "porypał" ścieżki do opryskiwacza. Ziarno sie poprzesuwało i nie było widać ścieżek. Teraz bronuje bardzo rzadko a jak już to takimi lekkimi bronami konnymi B)

#52 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 04 luty 2008 - 12:28

Wałowanie zboża po siewie ja mam wał Cambella 3metrowy jakiejś niemieckiej firmy, kupiony za 2tyś, w bardzo dobrym stanie. Wałuje tylko jak jest sucho i faktycznie są lepsze wschody zbóż.

#53 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 04 luty 2008 - 18:43

Wałowanie zboża po siewie bronowanie po siewie jak nie ma ziarna na wierzch to jest bezuzyteczne spalanie paliwa, a pozatym brony tyle samo przykryją co odkryją i taka robota . Robiłem tak kiedyś bo taka była moda, dzisiaj już każdy robi inaczej i nikomu to nie przeszkadza a kiedyś mój dziad bronował mój ojciec bronował ja bronuje i moj syn bedzie bronował tylko po co.

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#54 Share miko

miko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 04 luty 2008 - 19:21

Wałowanie zboża po siewie W 100% popieram poprzednią wypowiedź. Bronuje to sie jak ziarno słabo przykryje, a słabo przykrywa się jak ktoś nie umie ustawić siewnika,więc potem marnuje paliwo na bronowanie(nieraz jednak nie chce się przykrywać i najlepszym, więc nie brać tego do siebie B) ). Bronowanie dzisiaj nie spełnia żadnej istotnej funkcji dla rośliny a jest nieraz "tradycją rodzinną", natomiast wałowanie jak najbaardziej jest korzystne(choć są jak ktoś wcześniej pisał wyjątki od reguły)

#55 Share Krystian93r

Krystian93r

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 21 maj 2008 - 22:36

Wałowanie zboża po siewie U mnie sie bronuje,nie widziałem jeszcze żeby ktoś wałował zboże,najwyżejzej buraki no i ziemniaki :) Ale i wałowanie też nie jest na marne :)

#56 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 22 maj 2008 - 09:59

Wałowanie zboża po siewie u nas to zwsze wałowało się buraki po siewie wałem gładkim. a zboże to dopiero pierwszy rok zawałowaliśmu ale pierścieniowym wałem zaraz po siewie. wschody bardzo równe.

i jeszcze jedno. ze 2 lata temu w owies była koniczyna wsiana. i powałowalismy tylko trochę bo były grudy. i tam gdzie było zawałowane to koniczyna powschodziła ładniutko a tam gdzie nie wałowane to bylejak. bardzo się odróżnia gdzie wałowane, a gdzie nie. ja jestem zwolennikiem wałowania :)
hoduję króliki

#57 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 22 maj 2008 - 10:10

U mnie sie bronuje,nie widziałem jeszcze żeby ktoś wałował zboże,najwyżejzej buraki no i ziemniaki :) Ale i wałowanie też nie jest na marne :)

heh to bardzo postepowo u was :) ale jak nie robicie i tak sciezek technologicznych to bez roznicy :)
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#58 Share Krystian93r

Krystian93r

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 23 maj 2008 - 07:33

heh to bardzo postepowo u was <_< ale jak nie robicie i tak sciezek technologicznych to bez roznicy :lol:

A co ty taki rolnik postępowy? No faktycznie wałowanie zboża po siewie to ściezka technologiczna <_< Jak bym chciał to tylko podpinam walec i wałuje,ale po co?

#59 Share ursus1014turbo

ursus1014turbo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Elektromechanika

Napisany 06 lipiec 2008 - 16:27

Wałowanie zboża po siewie Ja ma 3metrowy siewnik firmy VAderstad na nawóz i zboże, ktory sami zrobiliśmy i nie trzeba wałowac. Wjezdzam wpulchną orke a za siewnikem ma twardo i równo jak na stole:D Dobry sprzęt polecam:d pozdro
Pozdrawiam wszystkich rolników z AF:D
Liczy sie siła i potęga Ursus 1014, Deutz Fahr Agrotron 130 i Claas Tucano320
Moc i Wytrzymałość

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 06 lipiec 2008 - 20:43

Wałowanie zboża po siewie to jak wałowanie powoduje podsiąkanie wody z głębszych warstw i póżniejsze zaskorupienie i jednocześnie odparowywanie wody tej to może lepiej stosować go na jesieni gdy sucho po siewie i tak potem będzie wody ,oraz suchą wiosną ale przed siewem to wtedy naciągnie wody a potem agregatem zniszczyć zwałowaną znaczy spólchnić ziemię dobrze kombinuję przydały by się testy
a wałowanie przydaje się pod trawy,kończyny,lucerny wniosek wyciągnięty z obserwacji sąsiednich pól ale to było siane czysto znaczy bez zbóż pewnie za to że płytko nalerzy je siać