Gość domasz

Wałowanie zboża po siewie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Rolmasz Kutno w cenniku mial taki wal (Packer) tylw ze 4 m za 3900 netto.Cennik z grudnioa ub.r.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tak reasumujac temat z praktyczneja i teoretycznej wiedzy :P Walowac zawsze warto jakie gleby by nie byly.... kwestia techniki. Na ciezkich ziemiach przed siewem jak i po. Przed siewem przyspieszy uprawe i zagesci ziemie a po siewie zagescie ziemie w okolicach ziarn, daje mu lepsza stycznosc z gleba i wilgoc, niezageszczona gleba powoduje zrywanie ukladu korzeniowego podczas osiadania ziemi. A na lekkich ziemiach powinno sie walowac przed siewem , a po siewie (jesienia) nie. Na lekkich ziemiach wal przedsiewny zagescie ziemie, co polepszy podsiakanie, a luzno zostawiona wierzchnia warstwa zdecydowanie spowolni parowanie wody. W tej sytuacji dobrze jest powalowac wiosna, ale tylko uprawy jednoliscienne! Jesli chodzi o rodzaje walow to chyba najbardziej uniwersalnym jest z pierscieniami typu cambridge. Jesli chodzi o wiosenne walowanie to zdecydowanie wal gladki (choc i ten wczesniejsz z braku laku tez moze byc). Jesli chodzi o moc ciagnika, to ja 6,3 m ciagam zetorkiem 7245. Ma co robic ale sobie radzi ( w skibie 2 bieg - odpowiednik 3 w c-360, a w pozniejszej fazie trzecim biegiem - 4 w c-360). A i z rzepakiem ( co kolega wczesniej pisal, to sie bym klucil, bo zalezy od ziemi!! W rzepaku nadmienie ze wal zmiejszy inwazke slimaka i stosuje sie walowanie jak opisalem wyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wałowanie wałami Campbella po siewie ma jakis sens ?Mam zestaw takich walow ok 2,5 -3 m.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

To wały do pracy po orce !!! ale zawsze możesz to wypróbować może odkryjesz nowe możliwości wału typu campbella .Daj zanć jak to wyszło.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze po orce.Ludzie rozne rzeczy robia. Eksperymentuja i te sprawy wiesz??


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

No, ludzie wałują zboże po siewie...pole lepiej po tym wygląda, lepsze wschody, zatrzymanie wilgotności... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Ja nie wałuje(bo nie mam wału)tylko bronuje. ;)

A bronuje wszystkie zboża zaraz po siewie.Pewnie jak by był wał też bym pewnie to robił...(tzn.wałował)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Mój dziadek wałował a ja nie zboże i tak zejdzie i tak.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja wałuję co roku wałami Cambella. U mnie to lepiej bo mam II klasę bryły twarde jak beton gdy się zeschną. Podczas wałowania to chociaż się rozdrobnią ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasztelan    0

Jeśli chodzi o wałowanie (przede wszystkim lekkich ziem ) to tylko przed siewem .

Najlepszy to oczywiście Campbell.

Ja nie mając takiego ,wałuję wałem gumowym zrobionym z kół od Stara ,których

jest 10 .Wał waży około tony.C 360-3P daje sobie radę chociaż ma co robić.Potem

rozsiewam nawozy idzie brona lub agregat i siewnik.W żadnym razie nie bronuję

po siewie i wschody są równe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Wałowanie daje to, że przy okresie suszy zatrzymuje troche wilgoci w ziemi co moze skutkować później równymi wschodami, ja wałuje tylko gliny po siewie (nie zawsze jeżeli jest potrzeba to tak) :P


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

wałowanie trzeba traktować jako konieczność ponieważ:

rzeczywiście przyspiesza wschody powodując lepsze podsiąkanie wody z głębszych partii gleby( co jest korzystne w okresie dużych suszy- ratując wschody), jednak znacząco zwiększa też parowanie i przesuszenie gleby( w zagęszczonej glebie podsiąka znaczna ilość wody z głębszych warstw gleby) . ponadto zwiększa sie ryzyko zaskorupienia!!! co na cięższych glebach może doprowadzić do słabych wschodów zwłaszcza po obfitych opadach. szczególnie narażone są na to buraki i rzepak, odnośnie buraków to uważam ze wałowanie nie jest konieczne już sam siewnik znacząco zagęszcza glebę i to powinno wystarczyć.

wałowanie nie zatrzymuje wody w glebie, przeciwnie powoduje podsiąkanie z głębszych warstw na powierzchnię i parowanie do atmosfery!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ja mam walec ale nie wałuje bo u mnie nie potrzeba a wschody są bardzo dobre .


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Przy mojej klasie gleby (IV) wałowanie jest przydatne. Nie wałuje oczywiście wszystkiego, ale jak jest potrzeba to wał do ciągnika i jazdaaaaa. :P


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie wałuje zboża bo mam dobre wschody, ale czasami lepiej jest wałować bo jest są korzyści z czerpania wody.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

nie wałuje,bo uwazam ze jak jest troszke wilgoci to nie ma sensu a jak nie ma wilgoci to nie wiele to daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Benek, a jaką masz glebę, jaka klasa?? :P


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

posiadamn wały tytan z expomu chyba 5,5 metra w tym roku zawałowałem tylko 15 hektarów była mokra jesień i nie było potrzeby. Nie wolnowałować na mokro. |Ale w zeszłym roku wałowałem 100% zasiewów pszenicy bo było masakrycznie sucho i wschody wyszły dobrze. także wszystko zależy od pogody. Fajnie się kosi jak jest zawałowane pole równiutkie kamieni nie ma na wierzchu super sprawa.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrick345    141

Ja nie wałuje bo mam zagarniacze za siewnikiem.


Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ale zaganiacz i wał to dwie różne sprawy.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj