Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wałowanie zboża po siewie

94 odpowiedzi na ten temat

#1 Share domasz

domasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 11 październik 2007 - 06:51

Wałowanie zboża po siewie jakie korzyści daje posiewne wałowanie zboża? czy warto w to się bawić? dziękuję za odpowiedzi
<a href="www.tekiengeodezja.republika.pl/index.html">Usługi geodezyjne Mońki</a>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wałowanie zboża po siewie Dzisiaj, 12:09
  •  

#2 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 11 październik 2007 - 07:32

Wałowanie zboża po siewie Jatego nie stosuje,ale obok mnie za miedzą spółdzielnia wałuje pszenice zaraz po siewie.Zauważyłem,że robią tak gdy jest sucho i gdy dość stosunkowo pużno sieją.Efekt-równe wschodyi więcej wilgoci zatrzymuje się w ziemi.

#3 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 11 październik 2007 - 08:58

Wałowanie zboża po siewie A na jakich ziemiach nalepsze efekty przynosi wałowanie? Czy lekkie ziemie wymagają wałowania? Nie wystarczy jakiś wał rurowy?

#4 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 11 październik 2007 - 09:10

Wałowanie zboża po siewie Ja wałuje wszystkie swoje zasiewy.Używam wału zębatego o masie 500kg i szerokości roboczej 3m. Efekt jest naprawdę super: pole jest bardzo równe i nie ma żadnych kamieni, szybsze wschody, ziemia trzyma dłuzej wilgoć, to są główne zalety wałowania, które mnie przekonały do takiego zabie

#5 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 11 październik 2007 - 10:07

Wałowanie zboża po siewie u nas wałujemy zawsze na wiosne.lepsze wschody i jak jest sucha wiosna mniejsze straty w zbozu.

#6 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 11 październik 2007 - 11:46

Wałowanie zboża po siewie A zapomniałem dodać że te ziemie które spółdzielnia wałuje to 3 klasy.Tak jak kolega Balzak same zalety.Wał jaki stosują to z krośniewic,pierścieniowy?na kołach składany hydr.i ciąga go 3p.Dodam że jeśli ziemia się zaskorupi podeszczach to też nim stosują po zasiewach-taki wszechstronny.

#7 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 11 październik 2007 - 12:27

Wałowanie zboża po siewie Lepszy gładki czy zrobiony z calowych rur po siewie na ziemie 4 - 5 - 6 klasa? Zauwałyłem że sam wał strunowy już nieźle wpływa na strukture gleby i nie ma takich kolein

#8 Share Przekeeeek

Przekeeeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 11 październik 2007 - 15:23

Wałowanie zboża po siewie ja po siewie wałuję prawie wszystko. nie wałuję tylko buraków i rzepaku- ale tylko wtedy, gdy jest wilgotno i zanosi się na to, że po siewie przez jakiś czas będzie wilgotno. a robię tak dlatego że moje ziemie dość łatwo się zaskorupiają, a wał potęguje to zjawisko. natomiast, gdy jest niedobór wilgoci w glebie wał jest niezastąpiony. dzięki wałowaniu woda lepiej podsiąka z głębszych warstw geby, przez co wschody są lepsze i bardziej wyrównane, a poza tym pole jest równe jak stół, kamienie wgniecione i nawet jak zboże wylegnie to młócę bez obawy, że kombajn kamienia połknie. a mój wał to wał cambridge jacek 5m. z expomu. waży koło 2 ton.

#9 Share rafal88

rafal88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 13 październik 2007 - 16:07

Wałowanie zboża po siewie Mam pytanko,a mianowicie chodzi mi czy do walowania zboza moge zrobic wal z rury??oczywiscie odpowiednio go dociazyc,ale czy nie lepiej kupic cos konkretnego?? :P Pozdrawiam

#10 Share stasiekrolnik

stasiekrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 13 październik 2007 - 18:36

Wałowanie zboża po siewie moim zdaniem to niezabardoz by bylo a jakie masz ziemie??? no ja mam takie niekture kawalki z emam taka gline co sie bryli syzbko a potem jak wpadam walami to ja troche kruszy ale tylko troche a waly mamy takie 3 ciagane kolczatki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 14 październik 2007 - 07:42

Wałowanie zboża po siewie moim zdaniem to nie jest dobry pomysł,lepiej kup wał karbowany bedzie lebszy efekt.

#12 Share CzarnyBrat1

CzarnyBrat1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 14 październik 2007 - 09:14

ja po siewie wałuję prawie wszystko. nie wałuję tylko buraków i rzepaku- ale tylko wtedy, gdy jest wilgotno i zanosi się na to, że po siewie przez jakiś czas będzie wilgotno. a robię tak dlatego że moje ziemie dość łatwo się zaskorupiają, a wał potęguje to zjawisko. natomiast, gdy jest niedobór wilgoci w glebie wał jest niezastąpiony. dzięki wałowaniu woda lepiej podsiąka z głębszych warstw geby, przez co wschody są lepsze i bardziej wyrównane, a poza tym pole jest równe jak stół, kamienie wgniecione i nawet jak zboże wylegnie to młócę bez obawy, że kombajn kamienia połknie. a mój wał to wał cambridge jacek 5m. z expomu. waży koło 2 ton.

dobrze powiedziane, potwierdzam :P

#13 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 14 październik 2007 - 10:43

Wałowanie zboża po siewie hehe czyli wychodzi na to,że wałowanie jest bardzo zależne od rodzaju i kalsy gleby.u mnie wałowanie po siewie jest bardzi niebezpieczne(gleby głównie IV-V klasy).gdy po siewie jest powałowane i nie popada robi się miejscami pustynia, nawet wydmy z piachu :P gdy popada za dużo, gleba się bardzo mocno zaskorupi i wschody są bardzo sałbe....
ja wałuje jedynie przed uprawą, te miesca gdzie wały coś dają np. gliniaste górki...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#14 Share rafal88

rafal88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 14 październik 2007 - 16:23

Wałowanie zboża po siewie mam przewaznie 3 i 4 klase ziemi trafia sie tez czasem gorsze. Nie mam zawiele pola,czy daloby rade ciagac jakis wal c-330??

#15 Share RobertN

RobertN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 14 październik 2007 - 19:30

Wałowanie zboża po siewie Zrobiłem w tym roku wał z opon 3 metrowy, wałuje ziemie lekkie.Zawsze lepszy taki wał niż wcale.c-330 z moim wałem daje rade

#16 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 14 październik 2007 - 19:35

Zrobiłem w tym roku wał z opon 3 metrowy, wałuje ziemie lekkie.Zawsze lepszy taki wał niż wcale.c-330 z moim wałem daje rade

A te opony to są z felgami czy jak? :P

#17 Share RobertN

RobertN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 14 październik 2007 - 19:39

Wałowanie zboża po siewie Tak, są to koła z felgami od samochodu

#18 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 14 październik 2007 - 19:51

Wałowanie zboża po siewie Jesli mozna wiedziec to od jakiego? Moze jakies fotki?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#19 Share RobertN

RobertN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 14 październik 2007 - 19:54

Wałowanie zboża po siewie Nie wiem dokładnie, polonez albo coś w tym stylu. W tygodniu wrzuce fotki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 14 październik 2007 - 20:07

Wałowanie zboża po siewie Ja nie wałuje i przyznam sie że błąd. :P Tak mi sie przypomniało że gdzieś w krzakach mój ojciec miał wały samoróbki i nie zgadniecie z czego. :P Otóż jest to wał z kół od kolejki wąskotorowej.Podobno bardzo dobra sprawa,tylko troche jest to wąskie ok.2 metrów. :P