Skocz do zawartości

Zdjęcie

Potrzebne porady wskazówki i opinie.

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DXSER

DXSER

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 16:26

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Witam wszystkiech. Mam na imię Wojtek, pochodze z okolic Koszalina czyli północnej części naszego kraju (cała gmina liczy około 7tys mieszkańców). Nie posiadam gospodarstwa ani niestety nawet kawałka ziemi. Obecnie pracuję jako kierowca wywrotki u prywatnego właściciela kopalni kruszyw. Znajomy podpowiedział mi pomysł na stworzenie samozatrudnienia. Mianowicie chodzi o udługi rolnicze. Na początek chciałbym zająć sie koszeniem trawy (jest sporo roboty i mała konkurencja) a z czasem rozwinać działalność zakupić więcej sprzętu i poszerzyć możliwości. Może to dla kogoś wydaje sie głupi pomysł ale wiem ze kolega dobrze zarobił na tym w tym roku i z robotą nie mógł sie wyrobić bo prowadzi też warsztat samochodowy wiec dzielił dzień na 2 części (trawa/warsztat). To tyle na wstepie...

Chciałbym aby ktoś doradził mi czy warto w to wchodzić, uczyć sie tego krok po kroku, inwestować i czy mógłbym liczyć na jakieś dofinansowanie ze srodków np UE. Ze swojej strony jestem gotów brać kredyt/leasing na nowy traktor. Interesuje mnie Pol-Mot H ale o do mocy to jeszcze temat do praemyślenia.
Czekam na szczere opinie za i przeciw. Chętnie porozmawiam z kims na temat związany z taka lib podobną działalnością. Pozdrawiam
(Jeżeli temat założyłem w złym miejscu to bardzo przepraszam:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Potrzebne porady wskazówki i opinie. Dzisiaj, 10:38
  •  

#2 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 17:08

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Fajny pomysł niedaleko mnie koleś wziął właśnie stare lamborghini jako na usługi do lasu i jakoś wykombinował pewien zwrot z uni ale z jakiego programu i innych szczegółów nie wiem ale że musi jakiś tam czas prowadzić tą działalność i płacić zus ale ciągnik nie był nawet razu w lesie... A twój pomysł powinien wypalić bo jest pełno pseudo rolników którzy biorą dopłaty na łąki a nawet ciągnika nie mają... Ja bym podszedł najpierw może do urzędu pracy i dowiedział się o pomoc na nową działalność gospodarczą.

Edytowany przez ursuss, 12 listopad 2011 - 17:09.

#3 Share 8541

8541

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 17:13

Potrzebne porady wskazówki i opinie. dość dziwne pytanie zadałeś
a co u was taka bieda że Rolnicy nie mają własnych traktorów i kosiarek żeby wykosić swoją łake??
co do koszenia trawy to niezabardzo moim zdaniem jak juz to kup se traktor i prase i bedziesz prasował po ludziach

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share nic290

nic290

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 17:21

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Kolega raczej myślał o wykaszaniu rowów niż koszeniu łąk.

#5 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 17:34

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Może w waszych okolicach jest inaczej ale u mnie jest bardzo dużo małych niby gospodarstw w których jeszcze kilka kilkanaście lat temu było po 2-3 krowy ale w chwili obecnej w mojej miejscowości pozostało ok 100 krów. A jest pewnie ok 350 gospodarstw pewna część zajmuje się tytoniem a pozostali to ci którzy płacą krus i biorą dopłaty a jak się ma te 3 ha to raczej nie mają kosiarek itp. łąk nikt nie orze bo są one głównie na słabych glebach lub podmokłych. A jak wiadomo łąka musi być koszona aby brać dopłaty i ludzie wynajmują czy to z skru lub jakiegoś rolnika aby to wykosił i to przeważnie gnije... A i poza twoim pomysłem do koszenia równie dobrze mógł byś dokupić inny sprzęt tak jaki piszą koledzy np. prasę i rozszerzyć swoje usługi...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share DXSER

DXSER

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 17:42

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Bieda to ogólnie z pracą jest. Rolnicy sobie radzą ale moje działanie chciałbym właśnie skierować do tych jak to napisał kolega ursuss "pseudo rolników którzy biorą dopłaty na łąki a nawet ciągnika nie mają". Mam również informaje , że nawet księża (a mamy ich tu kilku takich kombinatorów) kupili sporo ziemi, biorą dopłaty i dobrze płacą za samo skoszenie do tego dochodzą jakieś koła łowieckie itp. Jeśli chodzi o prasę to też myślałem i pewnie jeśli się interes chociażby powoli krecił to jak już pisałem poszerze zakres usług. Pracy się nie boję i wiem ze jak już mam pracować to wolę pracować na siebie a nie na kogoś i być przez tego kogoś oszukiwanym z miesiaca na miesiąc. Wydaje mi się też ze 100-120zł za hektar jak to tutaj u nas kasuja (kosiarka bijakowa) to dosyć dobra stawka.

Edytowany przez DXSER, 12 listopad 2011 - 17:43.

#7 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 19:29

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Tak szukałem po internecie i chyba znalazłem to z czego korzystali znajomi , drugi z pomocą tego otworzył kwiaciarnie...
http://funduszeunijn...ialalnosci.html

Co prawda zwrot w wysokości max 40 tyś ale zawsze to coś.

#8 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 20:07

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Czy się uda, to zależy od determinacji. Jeśli nie posiadasz kawałka ziemi może być ciężej uzyskać dotację z PROW ale nie jest to niemożliwe. Ewentualnie, możesz wydzierżawić te 10 ha na 10 lat. Natomiast problem tkwi w tym że kasa się już praktycznie skończyła na wszelkie działania organizowane dla całej polski. Poczytaj o tym: http://www.arimr.gov...kopiuj-1-1.html jedynie tam mógł byś w miarę szybko uzyskać jakąś dotację. Oczywiście jeśli takowa grupa działa w twoim regionie i będzie organizowała nabór. A i otwierając taką działalność było by głupotą totalną nieskorzystanie z dofinansowania UE gdyby było możliwe.

PS: Ja bym dał na luz z traktorkiem, kup koparkę i wywrotkę 8x8, skoro pracujesz jako kierowca patelni to mniej więcej już jesteś w temacie. A traktorka i kosiarki musiał byś się uczyć od podstaw... Ewentualnie traktorek koparka i tandem skorupa do traktorka i ewentualnie kosiarka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share DXSER

DXSER

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 23:18

Potrzebne porady wskazówki i opinie. Dziękuje za linki. Czytam wszystko co może mnie nakierować na jakieś dodatkowe fundusze ale tak sobie jeszcze myśle ze wybiore się chyba do jakiegoś doradcy ds. dotacji. Jeśli chodzi o samochód wywrotkę i koparkę to może kiedyś o tym pomyśle, bo w tej chwili rynek jest już u nas dość nasycony. Mam też zrobione uprawnienia na koparkoładowarki wiec mógłbym w tym działać ale wolę zająć sie czymś na co jest moim zdaniem większe zapotrzebowanie i mniejsza konkurencja a sądzę ze jeśli już to traktor może mieć wiecej zastosowań w usługach niż samochód ciężarowy za który są także wysokie oplaty zwiazane z uzytkowaniem. (to tylko moje zdanie)
A Jeśli chodzi o dotacje to z waszych doświadczeń jest dużo załatwiania formalności? Ciężko jest dostać dofinansowanie? Nie miałem z tym styczności do tej pory wiec mnie to również interesuje.