Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co się bardziej opłaca??

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Paspartou

Paspartou

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 15:53

Co się bardziej opłaca?? To co w temacie czyli na czym lepiej się wychodzi i jak wy robicie ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co się bardziej opłaca?? Dzisiaj, 13:12
  •  

#2 Share damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 12 listopad 2011 - 16:59

Co się bardziej opłaca?? nie wiem co się bardziej opłaca ale ja kupuje prosięta i raczej już macior nie będe trzymał. Licząc koszty inseminacji, wyżywienie, wizyty weterynarza i najważniejsze: ilość prosiąt w miocie. więc wole kupić i sie nie denerwować czy maciora jest prośna czy nie :)
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

#3 Share Paspartou

Paspartou

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 11:11

Co się bardziej opłaca?? a ile tak wydajesz średio na prosieta ile one waż?????????

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share rolnik111392

rolnik111392

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 16:14

Co się bardziej opłaca?? zgadzam się z damianbizonem ja też choduje maciory z prąsietami i też sie właśnie zastanawiam czy zlikwidować maciory a kupować prosiaki bo jak mamy maciory to potem nie wiesz czy jest zapłodniona

#5 Share damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 14 listopad 2011 - 19:28

Co się bardziej opłaca??

a ile tak wydajesz średio na prosieta ile one waż?????????

kupuje od rolników lub handlarzy. Waga tak ok. 20 kg a cena ok 220-250 za pare :)
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

#6 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 04 grudzień 2011 - 13:27

Co się bardziej opłaca?? Zdecydowanie cykl zamknięty z własnymi maciorami. Obecna cena prosiąt w mojej okolicy podchodzi pod 300 zł.

Własne maciory są lepsze ze względu na choroby. Masz swoje stado i wiesz co w nim masz.

Co do opłacalności to jest bardzo spora różnica. Z własnymi maciorami zawsze jest dużo wiekszy zysk niż kupując prosiaki.

Zależy ile jednak odchowujesz od lochy. Ja mam bardzo wysoką odchowalność na poziomie 29-30 prosiąt ale pod 25 odchowanych jest już dobrze.

#7 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 14:02

Co się bardziej opłaca?? Z tą jak to nazwałeś "odchowalnością" :lol: to grubo przesadziłeś...29-30 prosiąt od lochy w ciągu roku?? to chyba raczej nie możliwe...no chyba ze masz jakieś lochy zmutowane :blink:. Plenność na poziomie 24 prosiąt to jest bardzo dobry wynik według mnie :)
Chyba mam kolejnego bajkopisarza na forum :P

#8 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 04 grudzień 2011 - 14:32

Co się bardziej opłaca?? Mówię tak jak się naprawdę liczy czyli 2,5 miotu rocznie ;) Średnio wychodzi 12 sztuk od lochy więc dobrze napisałem.

Chociaż są lochy odchowujące spokojnie 15-16 prosiąt od miotu ale to mały procent w stosunku do całego stada

pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share tobiasz51

tobiasz51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 14:37

Co się bardziej opłaca?? częstotliwości 2,5 to też troche przesadziłeś <_<

#10 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 14:38

Co się bardziej opłaca?? A po jakim czasie odsadzasz prosięta od lochy?
tobiasz51 pisalismy w tym samym czasie :rolleyes:

Edytowany przez ciastek12, 04 grudzień 2011 - 14:42.

#11 Share tobiasz51

tobiasz51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 14:54

Co się bardziej opłaca?? to tak różnie zależy od maciory
a co myślicie o tych obliczeniach ??? http://www.wir.org.pl/kalk/trzoda.htm

#12 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 17:42

Co się bardziej opłaca?? @foster o ile dobrze pamietam teorię to przy 4 tyg do odsadzenia, 5 dniowym okresie kazdorazowego jałowienia i 95% skuteczności krycia wychodzi 2,3 z groszami miotu/rok. 2,5 jest nieosiągalne przestrzegając prawa, że prosiak przy loszce min 28dni, a w praktyce zawsze średnia ponad 30 dni...
to raz, po drugie jesli nie chcesz sie przejechac na własnych założeniach w przyszłosci to przyjmuj ZAWSZE ten bardzie pesymistyczny wariant. taka mała, bnezplatna rada.
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#13 Share Maniek1049

Maniek1049

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Elektryka i mechanika

Napisany 19 styczeń 2013 - 17:52

Co się bardziej opłaca?? Co jest bardziej opłacalne kupić maciorę czy prosiaki?

Połączony

Edytowany przez MAT912, 19 styczeń 2013 - 21:48.

#14 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów
  • Zainteresowania:Kompleksowe usługi dekarskie- wykonawstwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów, renowacje, przebudowy, odbudowy-potrzebujesz porady bądź wykonawcy?Zapraszam;)

Napisany 19 styczeń 2013 - 18:30

Co się bardziej opłaca?? Ja na Twoim miejscu kupiłbym maciorę z prosiakami;) pogodzisz ten dylemat ze sobą;)
KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

#15 Share kombi82

kombi82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 11:24

Co się bardziej opłaca??

moim zdaniem to kupić loszkę na maciorę o ile masz troche pojecia o rozrodzie i żywieniu bo jezeli jesteś zielony to radził bym kupowac prosiaki i to w wadze powyzej 25 kg.

co do wydajnosci macior to u mnie wynik oscyluje miedzy 24-26 prosiat od maciory   a co do osiagniecia wyniku 30 szt.na rok jest jak najbardziej możliwy 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 18:12

Co się bardziej opłaca??

Moim osobistym zdaniem (zaznaczam moim:)) lepiej w zamkniętym cyklu. Po pierwsze choroby masz te same szczepy bakteri i wirusów stałe i tylko w niewielki mstopniu może się to zmieniać. Bo zawsze się to zmienia. Gdy kupujesz prosięta jeszcze od różnych hodowców to masz kombo mix wszystkiego co maja twoi sąsiedzi slowem bomba atomowa (nie wspominając o tym czy, czym i na co szczepili)

Po drugie cena prosiąt robi się coraz bardziej nie ciekawa przez duńczyki które leją sie do nas grubym strumieniem. 

Minusem jest fakt że maciory więcej pilnowania, szczepień, krycia. Ale mało kto wie że utrzymanie knura wychodzi taniej niż inseminacja sztuczna, ma większy współczynnik skutecznego krycia niż inseminacja, i kryjesz kiedy chcesz  a co jeśli masz powtórkę w święta bożego narodzenia? Nie masz nasienia i d*pa czekasz kolejne 21 dni na ruję. Masz knura kryjesz kiedy trzeba ewentualnie można się wspomoc nasieniem gdy knur nie wyrabia:). Dużym minusem jest też fakt potrzeby opieki weterynaryjnej i z tym nie będę się klócił ale ja obchodze to w ten sposób że sam studiuję weterynarię i teraz weterynarz może mi podskoczyc i sprzedaje tylko leki a nie daję mu zarabiać na wizytach:)