Zaloguj się, aby obserwować  
Sadoś

UNIA EUROPEJSKA-wrog czy przyjaciel rolnika???

Polecane posty

jaro    166

@kat-ok.jeżeli masz sporo ha to dopłaty też jakąś tam sumkę stanowią-ale co powiesz o ciut mniejszych rolnikach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a co tu można powiedzieć ,mniej więcej jest to sprawiedliwe bo z tej mniejszej powierzchni i tak by nie mieli większego plonu .Popatrz więcej ziemi to nie tylko więcej kasy ale też i wydatkow .Jedynie jak ktoś ma zwierzęta to inna sprawa do tego nie dopłacaja ,no są do użytków zielonych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

To jest dość relatywne. Bo dopłaty w końcu są do każdego ha.

Mniejsze gospodarstwo(mniej ha) mniejsze inwestycje(sprzęt, budynki) są potrzebne do prowadzenia produkcji. Większe gospodarstwo wymaga większych inwestycji. Co prawda koszty jednostkowe przy większych areałach są niższe... .. ale to już inna bajka. Ale nakłady na nawozy, opryski na każdy ha powinny być podobne.

 

W naszej okolicy część małych gospodarstw odżyła po wejściu do UE. Zaczęli dokupywać jakieś maszyny(po pierwszych dopłatach prawie każdy kupił nowy opryskiwacz :o ). A wcześniej było widać jak te małe gospodarstwa po mału się duszą. Oczywiście ci którym nie chce się babrać z ziemią po mału się i tak wykruszają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

To nie jest dokładnie tak-czasami mniejsze gospodarstwo-dajmy na to zajmujące się hodowlą (a musi się ową hodowlą zajmować bo ziemie kiepskie) musi inwestować o wiele więcej niż gospodarstwo większe ale posiadające lepsze ziemie i zajmujące się uprawą-czy też nieprawdę piszę ?Często w takim gospodarstwie cały park maszynowy to ciągnik,kawałek pługa,rozsiewacz ,parę przyczep no i kawałek spichlerza-summa summarum koszt poniżej połowy przeciętnej obórki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ale równie dobrze może być tak że te mniejsze gospodarstwa będą dysponować lepszymi kawałkami ziemi(u nas w większości tacy zostali) a te większe słabszymi klasami... I co wtedy? Wtedy ten większy będzie miał większe nakłady. Np moja ziemia za ciekawa nie jest... I z produkcji roślinnej to byśmy nie wyżyli. W Polsce jest duże zróżnicowanie gospodarstw pod względem powierzchni i klas ziemi że rożnych przypadków możemy rozpatrywać w nieskończoność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

przed wejściem do UE byłem na NIE, a konkretnie na tak tyle że na partnerskich warunkach. No i tak się stało że jeden z pierwszych sapardów i spo no i kumple się na mnie trochę obrazili. ja im na to jak już jesteśmy to trzeba korzystać, trza doić jak krowę hehe. Teraz jak myślę to może i lepiej że Unia nam trochę norm (przepisów ale także i funduszy) narzuca, bo nasze mądre głowy raczej nic lepszego, pomimo iż uważam że jest trudniej niż kiedyś, by nie wymyśliły. Odnośnie reali przez ostatnie lata (chodzi mi o UE) większość przodujących gospodarstw aby skorzystać z funduszy, musiała sporo zainwestować i to często z pomocą kredytu, teraz gdy mamy rok dekoniunktury mogą się rozłożyć bo nie będzie czym kredytu spłacić. Jak ktoś ma 10ha i mu nie obrodzi to dorobi na boku na siebie i te 10ha i przetrwa, jak ktoś ma już spore gospodarstwo, to już nie będzie w stanie dorobić na boku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

no dobrze- jest sporo nowego sprzetu ale jak wyglada skala zadłużenia polskiego rolnika. nieliczni z rolnikow kupujac nowe maszyny posiadałi swoj kapitał , a wiekszość korzysta z kredytów.niestety kryzys swiatowy ma wpływ i na wysokośc odsetk. produkty rolne tanieją a koszty rosną. co do doplat to dla mnie osobiście mogły by być zniesione ale w całej unii i wtedy polscy rolnicy naprawde stali by na rownej pozycji, a nie jak teraz dostają jakiś tam procent tego co niemiec albo inny francuz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj