Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona kukurydzy

2770 odpowiedzi na ten temat

#801 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2717 postów

Napisany 12 maj 2013 - 18:57

Ochrona kukurydzy Ja pryskam maistrem + actriob + zeagran już 4 lata i efekty super, nawet późna faza chwastów nie była problemem. Minus to cena tego zestawu ale coś za coś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona kukurydzy Dzisiaj, 15:13
  •  

#802 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 12 maj 2013 - 21:38

Ochrona kukurydzy

@Thomas2135
Szkoda że tak późno piszesz. Na Twoim miejscu opryskałbym Randapem Energy przed siewem. Potem siew talerzowym a na końcu mocarzem po wschodowo. Podejrzewam że drutowce będziesz miał w QQ.
Teraz odpowiedz na Twoje pytanie.
Herbicyd przedwschodowy utrzymuję się w glebie na jeszcze nie skiełkowane chwasty chociaż moim zdaniem wszystko zależy od pogody. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

działa pod warunkiem że nie będzie długotrwałej suszy,jak popada od czasu do czasu będzie gitara .

Trochę szkoda, bo nie byłem dłuższy czas na polu i nie wiedziałem, że tak zarasta. W moim rejonie i glebach V i VI klasy stosowanie oprysku przedwschodowego będzie ryzykowne, bo przy corocznej posuszy nie utrzyma się do czerwca.
W zeszłym roku stosowałem Zeagran i zadziałał skutecznie. Spalił całą komosę w kilka dni niestety dość mocno przypalił kukurydzę. Przez ostatnie lata stosowałem, Elumis i Titus, bo lokalny sprzedawca nie ma zbyt dużo w ofercie. Działały dość wolno, bo kilka tygodni to schło i byłem średnio z nich zadowolony. W tym roku może zastosuję Maister, jeśli jeszcze będzie.
Może ktoś z was dopisać oprócz wymienionych herbicydy powschodowe działające na chwasty jedno i dwuliścienne?
Titus
Elumis
Maister
Adengo
Milagro-jest znów w sprzedaży?
Guardian

Edytowany przez Thomas2135, 12 maj 2013 - 21:45.

#803 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 13 maj 2013 - 10:05

Ochrona kukurydzy Witam, panowie mam mały problem, kukurydza zaczyna mi kiełkować i ma miejscami okolo 3cm a miejscami dopiero wychodzi a chwasty mają juz z 5cm, są place z owsem głuchym i gdzieniegdzie widac perz, ale perzu pojedyncze liscie, pozatym widac dopiero co kiełkujące chwasty dwuliscienne. Kukurydze uprawiam pierwszy rok i nie wiem co teraz robic, czy czekac az wzejdą wszystkie chwasty i wtedy pryskac (jesli tak to czym) czy moze pryskac juz i pozniej jeszcze raz (jesli ta opcja prosze o porade). Możliwe jestem przewrażliwiony poniewaz to mój pierwszy rok uprawy ale prosze o uświadomienie mnie jeslito normalne zjawisko, patrzac po polach kukurydzy u innych, są one dosc czyste a u mnie widac place zielone od chwastów a głównie owies głuchy.Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 13 maj 2013 - 13:11

Ochrona kukurydzy Kukurydzę powschodowo pryska się najczęściej w fazie 2-4 liści. Jeśli chwasty nie zagłuszyły zbyt mocno kukurydzy zaczekałbym kilka dni jeśli jesteś pewien, że wyrośnie jeszcze więcej chwastów. Możesz zastosować dawkę dzieloną i część podać już teraz a resztę jak w opisie na butelce. Lumax powinien zadziałać. Tanio wychodzi Elumis(220zł) w porównaniu z Maister(290zł). Jest jeszcze Titus i reszta środków, które wymieniłem wyżej. Z tego co pamiętam to w zeszłym roku sporo osób na AF i u mojego okolicznego sprzedawcy skarżyło się, że Guardian nie działa jak należy. Nie doczytałem o występującym perzu więc Lumax odpada.

#805 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 13 maj 2013 - 18:43

Ochrona kukurydzy @Thomas2135
Przyznam na piachu trochę ryzykowne pryskać Randapem ale Ja kiedyś pryskałem z czystej ciekawości (oczywiście nie całe pole tylko cześć) 10 dni przed siewem i powiem że warto było :)
Jednoliścienne Nikosh 80zł/h, wielościenne Mocarz 55zł/h.

@zdzichu124
U mnie też dużo wielościennych ale chyba dlatego że dwa razy dawałem obornik jesienią.
Ja bym poczekał.
Na razie się tym nie przejmuję. Najpierw rzepak popryskam na opadanie płatka potem QQ.

#806 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 13 maj 2013 - 21:34

Ochrona kukurydzy Ja w tamtym roku zastosowałem Maister pak , i byłem bardzo zadowolony, i w tym roku tak samo już zakupiłem ten środek. U nas wyszedł 225 zł / ha. W tamtym roku ominąłem na klinie kawałek i pryskałem ręcznym opryskiwaczem jak chwaty miały już z 10 cm, i znikło wszystko. U mnie po Maistrze w tamtym roku kukurydza przystanąła na jakieś 2-3 dni, jednak w sklepie twierdzą że każdy środek powschodowy tak zadziała na kukurydzę. Podpowie mi ktoś po jakim czasie od herbicydu mogę jechać to odżywką? bo myślałem żeby po 2-3 dniach to przejechać żeby szybciej ruszyła.

#807 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 maj 2013 - 22:03

Ochrona kukurydzy

Kukurydzę powschodowo pryska się najczęściej w fazie 2-4 liści. Jeśli chwasty nie zagłuszyły zbyt mocno kukurydzy zaczekałbym kilka dni jeśli jesteś pewien, że wyrośnie jeszcze więcej chwastów. Możesz zastosować dawkę dzieloną i część podać już teraz a resztę jak w opisie na butelce. Lumax powinien zadziałać. Tanio wychodzi Elumis(220zł) w porównaniu z Maister(290zł). Jest jeszcze Titus i reszta środków, które wymieniłem wyżej. Z tego co pamiętam to w zeszłym roku sporo osób na AF i u mojego okolicznego sprzedawcy skarżyło się, że Guardian nie działa jak należy. Nie doczytałem o występującym perzu więc Lumax odpada.

Żeby zniszczyć perz to żaden środek doglebowy nie zadziała, bo perz można zniszczyć tylko nalistnie więc lumax odpada. W tym roku pewnie zastosuje elumis, nie wychodzi tak strasznie drogo a efekt powinien być ok.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#808 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 14 maj 2013 - 06:23

Ochrona kukurydzy Panowie, może ktoś wie skąd się biorą różnice w dawce substancji czynnej na ha między środkami zawierającymi nikosulfuron ?
Np. milagro 30 - 45 g/ha
Innovate 48 - 60 g/ha
narval 40 - 60g/ha

Edytowany przez matava, 14 maj 2013 - 06:24.

#809 Share turas20

turas20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 14 maj 2013 - 08:10

Ochrona kukurydzy Koledzy kukurydza jest w fazie 3-4 liści,chwasty dopiero zaczynają wschodzić,a na środku ochrony przed chwastami pisze stosować w fazie 3-4 liści.Mam dylemat czy czekać jak chwasty bedą większe czy stosować zabieg?

#810 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 14 maj 2013 - 13:12

Ochrona kukurydzy Byłem u okolicznego sprzedawcy i zaproponował mi kompleksowy pakiet ochrony powschodowej w którego skłąd wchodzą:

Narval 1l/ha cena 83zł + Mocarz 200g cena 57zł + Trend w cenie zestawu 150ml/ha

wychodzi okolo 140zł/ha i sprzedawca zapewnia ze zetnie wszystkie chwasty łącznie z perzem i owsem głuchym. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Stosował ktos takie srodki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share uszak21

uszak21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 14 maj 2013 - 13:53

Ochrona kukurydzy Zakupilem srodek hector na kukurydze powschodowo. Bierze podobno rumian, operz, chwastnice komose. XCzy uzywal ktos tego srodka? jakie macie wrazenia?

#812 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 14 maj 2013 - 14:53

Ochrona kukurydzy

Byłem u okolicznego sprzedawcy i zaproponował mi kompleksowy pakiet ochrony powschodowej w którego skłąd wchodzą:

Narval 1l/ha cena 83zł + Mocarz 200g cena 57zł + Trend w cenie zestawu 150ml/ha

wychodzi okolo 140zł/ha i sprzedawca zapewnia ze zetnie wszystkie chwasty łącznie z perzem i owsem głuchym. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Stosował ktos takie srodki?

Stosowałem Milagro łącznie z Mocarzem. Mocarza spokojnie wystarczy 100 g/ha. Po co nadmiernie stresować kuku regulatorami. Jeśli masz problem z perzem, lepiej będzie jeśli w do miejsce dodasz więcej narvalu.

#813 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 14 maj 2013 - 16:29

Ochrona kukurydzy No nie wiem czy 100g Mocarza wystarczy w tamtym roku stosowałem Innovate pełna dawkę i mocarza właśnie 100g i efekt był taki ze poprawiałem .
W tym roku prysłem Guardiaan complete w mieszance z Lumaxem i narazie jestem zadowolony moze cześc gdzie kawałeczkiem jest perz prysne titusem.

#814 Share Filipooo

Filipooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 14 maj 2013 - 16:58

Ochrona kukurydzy Koledzy doradzcie w jakiej fazie najlepiej zastosowac elumis? 3 liście kukurydzy juz wystarczą? No i czy lepiej zastosowac najpierw herbicyd czy nawozy dolistne?

#815 Share ursusc914

ursusc914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 14 maj 2013 - 17:04

Ochrona kukurydzy Zabieg można wykonać po wschodach kukurydzy (od fazy 2 liści do fazy 8 liści rośliny uprawnej). Zalecana dawka 1 - 1,5 l/ha
Według mnie nie ma sensu stosować nawozy dolistne gdy kukurydza ma 3 liście.
Więc pierwszy herbicyd, drugi nawóz dolistny gdy kukurydza rozwinie więcej liści.

Edytowany przez ursusc914, 14 maj 2013 - 17:05.

#816 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 maj 2013 - 17:10

Ochrona kukurydzy Jeżeli chwasty są już wyrośnięte to elumis możesz dać w fazie 3 liści. Najpierw herbicyd, potem dokarmianie dolistne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#817 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 14 maj 2013 - 20:08

Ochrona kukurydzy Panowie nie wiem czy to dobry temat ale jest często odwiedzany teraz a zależy mi na jak najszybszej odpowiedzi. Mianowicie kukurydza mi wzeszła i ma teraz od 2-5cm i na samych krańcach listka jest zółta (nie sucha, lisc jest zdrowy ale zakończony kolorem zółtym lub jasno zielonym) chciałbym uzyskac jak najszybszą odpowiedz czy jest się czym przejmować. Dodam jeszcze ze od kilku dni jest znaczne ochłodzenie w moim regionie (wielkopolska) i nocami temperatura spada do około 8'C, czy to może jest tego powodem ? Pozdrawiam

#818 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 14 maj 2013 - 21:24

Ochrona kukurydzy Koledzy podpowiedzcie który wariant wybrać, otóż drugą część kukurydzy będę siał w II plonie tzn. po życie w mulcz. Jak lepiej zrobić - po gruberze zasiać i bezpośrednio opryskać Randapem, czy może po gruberowaniu opryskać, odczekać z 10 dni i wtedy zasiać. Siew będzie wykonywany siewnikiem talerzowym więc ziarno będzie osadzone +/- 7cm.

#819 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 15 maj 2013 - 05:09

Ochrona kukurydzy siej od razu. Opryskasz przed wschodami. Jak siewnik talerzowy to nie rób żadnych uprawek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 16 maj 2013 - 09:32

Ochrona kukurydzy Zastosowałem w tym roku WING P, poniewaz wycofano guardiana, no i na kilku kawalkach pojawil sie perz, tylko miejscami, ale nic bardziej mnie nie denerwuje jak chwasty w kukurydzy:D czym to najlepiej zwalczyc?