dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

eco-e    4

niekompletny, ale za 1,5tys. zł zostanie uzbrojony w dobry sterownik (umożliwiający pracę na odpowiedniej mocy i podawanie takich ilości paliwa jakie są potrzebne) oraz wentylator, palenisko jest żeliwne - producent pancerpol, mam w domu piec z palnikiem na ekogroszek

 

To ty robisz własnej konstrukcji suszarnię na zboża? Nie wiem czy się zmieścisz w tych cenach z pełnym sterowaniem mocą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja zasadniczo nic nie robię;] ale kompletuję taki zestaw suszarnia daszkowa + chłodnica (lejowy silos z perforowanej blachy) + piec zasilany ekogroszkiem, sterowany elektronicznie będzie wyłącznie palnik na ekogroszek, a cała instalacja będzie w tym sezonie sterowana ręcznie, chyba że na szybko mi coś jeszcze automatyk wyrzeźbi

 

ekogroszek płukany dokładnie 470zł/t netto (25MJ/kg)

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

kissmy

wszystko mozna samemu zrobić.

Dobry ekogroszek to 800zł, bo to nie jest zwykły węgiel.

Co to znaczy płukany? Płukany to jest miał i grubsza frakcja sprzedawana jest pod nazwą ekogroszek.

Rolnicy są bardzo bogaci ( nie wszyscy oczywiście) bo stać co niektórych na płacenie kilka razy za to samo.

Pellet kosztuje netto 400zł i 750 zł. Zależy z czego jest zrobiony. Tak jest ze wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mnie interesuje zasadniczo wyłącznie wartość opałowa (w stanie roboczym), ilość popiołu i wilgotność, miał jest przesiewany i odchodzi od niego groszek 25-50mm i ekogroszek (8-25mm); zasadniczo dobre ekogroszki mają 27-29MJ/kg, ale już miałem nieprzyjemność zakupienia niepalnej jego wersji, także wszystko zależy od optyki dla mnie liczy się głównie cena uzyskanej energii, jeśli uda mi się złapać dobry miał (lekko koksujący) to nie będę się spłukiwał na ekogroszek, gdyż nie jest to zwykły węgiel lecz eko, a to musi kosztować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

ale kompletuję taki zestaw suszarnia daszkowa + chłodnica (lejowy silos z perforowanej blachy) + piec zasilany ekogroszkiem, sterowany elektronicznie będzie wyłącznie palnik na ekogroszek

A powiedz jaką zakładasz uzyskać wydajność swojego systemu 300kw dla wilgotności kukurydzy z 25% na 15%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

założenie to 25-30t suchej kukurydzy na dobę, tylko muszę ustalić jeszcze dwa parametry

- ilość powietrza wchodzącego do suszarni, która będzie implikowała również jego temperaturę,

- tempo mieszania kukurydzy, czyli wydajność podajnika, który będzie przesypywał kukurydzę w suszarni,

najprawdopodobniej będę wzorował się na parametrach suszarni Drzewicz 810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Jeżeli nie jest to kopia 1:1 to moc i rozmiary będziesz będziesz mógł dobrać tylko eksperymentalnie :)

Druga sprawa to ten ekogroszek. Będziesz miał bardzo dużo popiołu i sadzy. Palenisko i instalację trzeba przy takim paliwie regularnie czyścić i przedmuchiwać. Jednym słowem syf a ty tu zamierzasz suszyć ziarno które mają potem jeść ludzie lub zwierzęta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja mam taki "syf" w domu i jeszcze w nim mieszkam, także nie jest tak źle (piec czyszczę raz na rok)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Plusy i minusy każdego rozwiązania. Tu masz tanie paliwa ale obsługa jest dosyć kłopotliwa. Ale jak sobie porównałem ceny to przy tradycyjnej technologii w grę jako alternatywa wchodzi tylko drewno, które również ma swoje wady.

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a co chcesz wiedzieć o tej chłodnicy? znam kilku użytkowników i sam o mało co nabyłem całego drzewicza m851

 

Ale jak sobie porównałem ceny to przy tradycyjnej technologii w grę jako alternatywa wchodzi tylko drewno, które również ma swoje wady.

jak pojmujesz tradycyjną technologię? w swoim piecu również będę miał ruszt (palnik zajmuje połowę długości pieca), więc teoretycznie spali wszystko co się zmieści w drzwi, moim zdaniem ekogroszek jest najwygodniejszy i ma najlepszy stosunek ceny do jakości i efektywności, najtańszym paliwem jest miał/słoma i ewentualnie jak zauważyłeś drewno, ale w moich okolicach z jego dostępnością jest problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Tradycyjne mam na myśli rozwiązania gdzie produkujesz ciepło bezpośrednio spalając paliwo stałe w tzw. komorze spalania. To jest tanie rozwiązanie ale wady też są znane - niższa sprawność, bardzo dużo zależy od jakości paliwa, dosyć kłopotliwa obsługa (ale niektórzy to lubią jak widać).

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

około 90% krajowej energetyki jest oparte o paliwa stałe, oczywiście najwygodniejszy jest gaz, ale węgiel jest i tak kilkukrotnie tańszy, więc nawet przy niższej sprawności oszczędności są spore, poza tym nie każdy ma dostęp do gazociągu, a LPG czy OO to już są dużo droższe paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

kissmy... czy chłodnica może stać w środku budynku,jeśli tak to czy nie ma problemu z wentylacją,

o ile może zwiększyć przepustowość suszarni,w moim przypadku jest to sc 600 i przy wilgotności kuku 30% robi 2,5 cykla na 24 h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a czy drzewicz robi takie duże chłodnice? musiałaby mieć pojemność co najmniej taką jak kosz suszarni, w pomieszczeniu może stać o ile będziesz w stanie zapewnić wystarczającą wymianę powietrza, proces przyspieszysz o czas chłodzenia, czyli suszarnia non stop będzie pracowała na gorąco, czyli jeśli robisz obecnie ponad 2 cykle (suszenie + chłodzenie) to spokojnie zyskasz 30% na wydajności, chyba że obecnie nie chłodzisz w koszu (suszenie jednofazowe), w takim przypadku wydajność znacznie nie wzrośnie ale zaoszczędzisz sporo paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

Drzewicz robi chłodnice o poj 28 i 36 ton tylko cena kosmos ok 50 tyś i tak rozważam czy warto??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przy takiej ilości kukurydzy chłodnica jest już niezbędna, ale ja w tak drogie rozwiązania bym nie wchodził (o ile nie masz zapewnionego dofinansowania dla takiej inwestycji), kukurydzę można schłodzić w najprostszym silosie umożliwiającym wentylację ziarna, a ostatecznie nawet na pryzmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Jaki masz koszt suszenia qq przeliczajac na t/% a propan butan czy ziemny? Dużo spala gazu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

Suszarnia spala ok 1.8-2 litry gazu,wszystko zależy od gazu i warunków,gaz czysty propan (podobno) B) cena propanu w tej chwili 1,78 brutto ale cena na pewno wzrośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj