dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RU68    1113

jeżeli to typ zbliżony do pedrotti  to nie wróżę sukcesu czy oszczędności   bez mieszania wilgoć z wewnętrznych warstw skrapla się na zewnętrznych poza tym pomiędzy za grzaniem  ziarna a oddaniem  wilgoci ze względu na wielkość i budowę ziarna kukurydzy potrzeba czasu albo dużo ciepła . Intensywne mieszanie jest ważniejsze niż bardzo wysoka temperatura 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@jacek472 w suszarniach w ruchu ciągłym przesyp co jakiś czas jest włączany, taka suszarnia o wydajności np. 120t/dobę wyrzuca co chwilę z siebie po 500kg ziarna i wtedy następuje mały ruch ale w całej komorze suszącej i wtedy za pewne najwięcej wilgoci zalegającej po między ziarnami jest wypierane po za suszarnię. W suszarniach nie widziałem takiego rozwiązania które ty planujesz. Mało tego, obawiam się że przypalisz ziarno przy rdzeniu.

Ale spróbować raz możesz będziesz wiedział. Suszarni nie podpal tylko :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Rok temu próbowałem  tylko qq miała 24 wilg i było ok suszyłem bez przesypu, potem ubrałem mniej więcej z wysokości tam gdzie jest siatka susząca i wysypałem na przyczepę i tak ze 3 razy, potem wsypałem zpowrotem i schłodziłem. Obawiam się że przy wilg powyżej 30% nie da rady tak suszyć może przypalić ziarno.

Kolejną suszarnie próbowałem tak że włączyłem przesyp jak w dolnej częsci wyschła na taki czas aż zaczęła lecieć u góry mokra, i tak 3 razy aż cała przeleciała i  schłodziłem i było lepiej niż ciągle mieszałem, stąd pomysł aby ciągle dosypywać i ubierać gorącą na schładzialnik. Problem u mnie jest tego typu że gdy mieszam to zabija mi syfem dziurki na zewnątrz suszarni i się kisi wszystko, stąd te problemy o których rok temu pisałem

A co do podpalenia to już raz mi się udało podpalić, spodnie pełne miałem xD

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
43 minuty temu, jacek472 napisał:

Rok temu próbowałem  tylko qq miała 24 wilg i było ok suszyłem bez przesypu, potem ubrałem mniej więcej z wysokości tam gdzie jest siatka susząca i wysypałem na przyczepę i tak ze 3 razy, potem wsypałem zpowrotem i schłodziłem. Obawiam się że przy wilg powyżej 30% nie da rady tak suszyć może przypalić ziarno.

Kolejną suszarnie próbowałem tak że włączyłem przesyp jak w dolnej częsci wyschła na taki czas aż zaczęła lecieć u góry mokra, i tak 3 razy aż cała przeleciała i  schłodziłem i było lepiej niż ciągle mieszałem, stąd pomysł aby ciągle dosypywać i ubierać gorącą na schładzialnik. Problem u mnie jest tego typu że gdy mieszam to zabija mi syfem dziurki na zewnątrz suszarni i się kisi wszystko, stąd te problemy o których rok temu pisałem

A co do podpalenia to już raz mi się udało podpalić, spodnie pełne miałem xD

kwestia zatykania to właśnie zbyt wolne mieszanie para skrapla się w zewnętrznej zimnej warstwie + przypuszczam że brak mieszadła i QQ zawiesza się pomiędzy ścianą a lejem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
11 godzin temu, damianzbr napisał:

jak do tego doszło? Czy właśnie przy takim zatrzymywaniu ziarna bez przesypu?

 

Ktoś miał do czynienia z tą firmą:

http://www.adnar.pl/oferta/suszarnie-przeplywowe/suszarnie-pracujace-w-cyklu-ciaglym-asc

Dogrzewałem gazem z butli którą podgrzewałem w wannie i po ubytku gazu butla się przewróciła i zaczęła pylić ciekły gaz który wentylator wepchną w ziarno i zaczęła się palić qq. na szczęscie w czas zobaczyłem i udało mi się ugasić ale 10 ton qq poszło.

 

A co do zatykania, to wydaje mi się że problem tkwi w konstrukcji blachy perforowanej, gdyż przy ruchu masy w dół drobiny qq i łuski zatykają otwory, a jak otwory się przytkną zaczyna się skraplać i dokitowuje otwory, gdy zacząłem suszyć bez przesypu problem znika, chyba że gdy zaczynam wyrzucać porcje ziarna suchego i nie wyłącze wentylatora to zaczyna przytykać

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ło kurna... Dobrze że od razu się zapalił, bo jakby się nazbierał nazbierał i później by pizdnęło to popkorn by był :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli rozsypie wymłócone ziarno kukurydzy cienko po klepisku w stodole to wyschnie od betonu? Robiłem już tak z kolbami i praktycznie żadna nie zapleśniała ....

Edytowano przez dssewgtthufgr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

od betonu to na pewno nie. Ale gdybyś rozłożył jakiej pudła kartonowe najlepiej ze 2 warstwy i w stodole był by przeciąg, to może może. Kto wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
velkurczak    6

Macie w swoich suszarniach mieszadła ziarna na dole? Może ktoś ma samoróbkę i jakieś swoje patenty? W mojej samoróbce mam czasami problem z przyklejona kukurydza w dolnej części leja, szczególnie z dentem. Suszarnia a'la pedrotti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Ja mam właśnie bez mieszadła i zawsze coś zostaje.Trzeba coś zrobić, może silnik wibracyjny by załatwił sprawę.

W tym roku kukurydza mokra więc musiałem kupić palnik bo przez dwa lata suszy dało się wysuszyć z butli 11kg palnikami od papy.Jak macie zamontowane palniki.Wiem że powinien być za wentylatorem ale wtedy ciśnienie nie wepchnie płomienia do palnika?Czy to będzie działać?Nie które suszarnie mają taki wąż między wentylatorem a palnikiem w miejscu gdzie zasysa on powietrze .Wydaje mi się że to jest do wyrównania ciśnienia i wtedy płomień nie zgaśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
1 godzinę temu, krzysztofz14 napisał:

Ja mam właśnie bez mieszadła i zawsze coś zostaje.Trzeba coś zrobić, może silnik wibracyjny by załatwił sprawę.

W tym roku kukurydza mokra więc musiałem kupić palnik bo przez dwa lata suszy dało się wysuszyć z butli 11kg palnikami od papy.Jak macie zamontowane palniki.Wiem że powinien być za wentylatorem ale wtedy ciśnienie nie wepchnie płomienia do palnika?Czy to będzie działać?Nie które suszarnie mają taki wąż między wentylatorem a palnikiem w miejscu gdzie zasysa on powietrze .Wydaje mi się że to jest do wyrównania ciśnienia i wtedy płomień nie zgaśnie.

Mieszadło wystarczy aby się obracało czasowo 2-3razy na godzinę -silnik wibracyjny  zadziała przy wysypywaniu ale przy pełnej? .Co do palnika to jeżeli wentylator to wytrzyma może być przed za wentylatorem palnik musi być osłonięty a ciśnienie wyrównane (cały palnik w komorze ciśnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Będę montował przed wentylatorem ,powinien wytrzymać.Z butli potrafiło na początku dobić do 150  stopni na suszarni ale wiadomo butle marzną .Kupiłem palnik olejowy i martwią mnie spaliny czy kukurydza nie będzie śmierdzieć.Chce zrobić komorę spalania ,mniejsza rura w większej.palnik będzie zamontowany w mniejszej .

Edytowano przez krzysztofz14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
6 minut temu, krzysztofz14 napisał:

Będę montował przed wentylatorem ,powinien wytrzymać.Z butli potrafiło na początku dobić do 150  stopni na suszarni ale wiadomo butle marzną .Kupiłem palnik olejowy i martwią mnie spaliny czy kukurydza nie będzie śmierdzieć.Chce zrobić komorę spalania ,mniejsza rura w większej.palnik będzie zamontowany w mniejszej .

Dołóż lepiej drugi gazowy a butle możesz połączyć równolegle nie będą tak zamarzać lub wstawić do wanny z bieżącym przepływem wody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2903    3

Chciałbym kupić piec na ekogroszek do suszarni daszkowej araj, ma może ktoś taki i chciałby się podzielić opinią oraz zięciami. Z góry dziękuję za odpowiedź 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Z węglem może być wkrótce różnie zainwestuj trochę więcej w piec na słomę i trochę ekologii i mogą ci naskoczyć sąsiedzi jak się zakopci jadę już ponad 10 lat na 12 t dwa bale 160 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2903    3

Masz może jakieś zdiecia pieca? Co ile podkładasz do pieca? Jaka masz temp powietrza na wlocie do suszarni? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

temp do 130 ale staram się max 110 powyżej ziarno ma popękaną część szklistą a to dla QQ grysowej nie najlepiej Po rozpaleniu zimnego dwa bale spalają się w ciągu 1 godz jak osiągnie temperaturę co 2 h 1 bal  .suszarnia musi pracować non stop bo wystudzenie to 8-10h (całość pieca  waży około 8 ton) 5ton stali i 3 tony cegły szamotowej )  więc trzeba mieć coś do schładzania  .Ile masz do suszenia to powiem ci czy warto bo nie tanie sprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2903    3

Przez ostatnie 3 lata nie sieje kukurydzy wcześniej na olej opałowy suszyłem (suszarnia Araj) ale nie dość że drogo to jeszcze miałem problem z osiągnięciem temp powyżej 80 stopni. Około 100t. Piec sam robiłeś. Dzwoniłem do firmy z Biłgoraja to za piec na ekogroszek z podajnikiem ok 350 kw chcieli 37 tyś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

na ile się orientuję to w daszkowej wiele większa temperatura nie jest potrzebna w typu pedrotti gdzie QQ jet tylko chwilowo w strefie gorącej może być nawet 130 stopni .Poczytaj ile araj ma zapotrzebowania cieplnego i raczej piec 30% powyżej tej mocy aby posłużył dłużej -ciągle przegrzewany szybko sie przepali u mnie wszystko jest z blachy 18 mm wyłożone szamotem Ale same materiały to ponad 50 tyś zł .Jak masz gdzie podpytac gdzie ich piee pracują kilka lat można spróbować o ile śą dobre opinie .Niestety producenci określają moc na papierze u mnie w piecu w strefie palenia występuje około 1300 stopni (cegła jest żółta od temperatury)  18 m wymiennika i 9 m komina w formie wymiennika i jeszcze na wylocie spaliny mają ponad 400 stopni ( w niższych temperaturach słoma kopci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7
Dnia 2.11.2019 o 22:55, RU68 napisał:

A opuść i poszerz na dole komorę z powietrzem bo wnioskuję że mieszadła nie można zrobić wtedy ta warstwa będzie lepiej dosuszona albo zrób  mieszadło na bazie obrotnicy z przyczepy wystarczy że się obróci raz na 1 h  .100 kg mokrego  wymieszane w 10 t się nie zepsuje pod warunkiem że nie jest w jednym miejscu  i przechowujesz max do maja . Ja w płaskim magazynie przerzucam  w raz grudniu raz w marcu i raz na koniec czerwca .Kukurydza w grubej warstwie nie ruszana ma tendencję do zbijania się a wyniku oddychania na szczycie pryzmy dochodzi do niskotemperaturowego pleśnienia (na zielono )  

A tak jako ciekawostkę suszę słomą trzy -cztery zasypy Pedrotti na dobę 

Czy dało by radę suszyć QQ taką przyczepą? nagrzewnicą z dmuchawą na gaz z mieszadłem ziarna?

Widziałem że są tylko na olej napędowy.

Edytowano przez mf235angol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Oczywiście że można ale będzie bardziej energochłonne a jak chcesz na przyczepie zrobić mieszadło będziesz jeździł gruberem? Zawsze dolna warstwa bliżej źródła nawiewu będzie suchsza . w latach 90 miałem suszarnię 5t forma silosu zbożowego (coś takiego https://www.olx.pl/oferta/suszarnia-do-zboza-i-kukurydzy-CID757-IDHQ6N9.html#445bba23bf ) i suszyłem 20 ha 2 miesiące ale można było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Jak masz chęci jak najbardziej będzie działało  choć stopień skomplikowania uważam za wysoki .Moim zdaniem wolni kręcące się mieszadło poziome (jak w starym rozrzutniku obornika z dłuższymi zębami było by prostsze  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Wykonaniu tak jak najbardziej tylko zastanawiają mnie prowadnice oraz el. napędowe takiego wałka czy aby nie mieliły by ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj