Skocz do zawartości

Zdjęcie

Suszarnia

294 odpowiedzi na ten temat

#281 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 08 październik 2016 - 20:49

Suszarnia

Kupiłem suszarnie 12t coś na wzór pedrotti silos z dziurkami i w środku ślimak, piec na olej grzewczy. teraz mam kilka pytań odnośnie suszenia:

- gdzie umieścić czujnik/termostat mierzący chyba temp ziarna ma skale 0-50stopni. czy na dole suszarni na środku czy może na górze?

-jaką temp. suszyć qq, termostat na piecu kończy się na 90 stopniach

-na jaką temp nastawić ten termostat mierzący temp qq wyłączający piec 

-na ile czasu ustawić schładzanie

-co ile minut i na ile minut ustawić mieszanie qq 15mieszać i 15 przerwy czy zapiąć na stałe ślimak i mieszać cały czas

Dodam że nie zależy mi na wydajności/czasie  suszenia tylko na koszcie wysuszenia tony ziarna. Jak suszyć aby było tanio i dobrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Suszarnia Dzisiaj, 19:40
  •  

#282 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 08 październik 2016 - 21:24

Suszarnia

Ojojoj tak to się nie da... :(  co suszarnia to inaczej.

Tam prawdopodobnie masz, ciągły przesyp raczej, najlepiej jak by ktoś ci powiedział jak suszy na suszarni o identycznym czy zbliżonym pojemności zasypu i podobnej mocy piecu.

Ja mam porcjową i tam przesyp włącza się co jakiś czas. Temperatura ziarna przy jakiej się kończy proces suszenia u mnie jest nastawiona na 55 st. Tylko że czujników jest co najmniej 2 a może i więcej, ale ja nie wiem w którym miejscu one są i czy zliczają średnią czy jak.

Temperaturą suszę 95-98 st. Ale znam takich co suszą i 110 st oraz takich co 90 nie przekraczają.

Po wysuszeniu jest proces wyrównania, czyli wszystko się wyłącza na 1 godz. Po tym zaczyna się proces schładzania i on trwa aż ziarno osiągnie temperaturę o 7 st wyższą niż temperatura powietrza. Chyba że na zewnątrz jest bardzo zimno to ustawiam amplitudę temperatur tak aby ziarno miało te 20 st.

Edytowany przez damianzbr, 08 październik 2016 - 21:29.

#283 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 04 listopad 2016 - 09:16

Suszarnia

Witam Mam pytanie do tych co suszą QQ. Jeśli do suszarni wsypie 10 ton qq 30 %  to po wysuszeniu do 14 %  jaki będzie ubytek masy ? ile kg ubędzie ? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 18:30

Suszarnia

około 19 %

#285 Share kafus

kafus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 16 listopad 2016 - 21:17

Suszarnia

Chciałem kupić suszarnie do kukurydzy i mam problem z doborem ponieważ do wysuszenia będzie ok 1500- 2000 t. Jaką polecacie Jakie źródło ciepła czy oo gaz czy może opał stało Daszkowa czy z siatek oraz czy porcjowa czy w ruchu ciągłym.Co najtaniej wychodzi? Suszarnia ma być używana na początek. Dziękuje za pomoc

#286 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 10:31

Suszarnia

panowie mam taka prozbe czy ktos by mogl mi wyliczyc jedna rzecz bo sam nie moge dosjc do tego otoz : mokra kukurydze ok 23 % sprzedalem za cene 428 zł z vat a teraz sucha jest 631 z vat . koszt suszenia gdybym najal bym musial zaplacic 80 zł tona to ile by mi zostalo tej kukurydzy suchej co by bylo bardziej oplacalne sprzedac mokra czy wysuszyc i teraz sprzedac ? jaka roznica na tonie by byla

#287 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 10:44

Suszarnia

no to w dobrej cenie przeda łeś  nie opłacało się siszyć no ale może na wiosne będzie po 1000 to na pewno by się opłacaółó wysuszyć i przetrzymać

#288 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 11:25

Suszarnia

ale jak to wyliczac bo mi sie jakos wylicza ze przy tej cenie to by sie zarobilo przy wysuszonej ale jak ktos moze niech mi to wyliczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#289 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 11:50

Suszarnia

przy 23% to niby 8,5 % do 14,5 ale na ogół się przesusa do powiedzmy 13% a czasami do 11% tak więc ubytek na wodzie 12% plus ubytek na masie i zanieczyszczenia 2% to daje około 14% tak więc max do sprzedaży 8,6 tony suchej z 10 ton mokrej   tj 8,6 x 631    minus koszt suszenia przeładunku magazynowania ,ubytków podczas składowania i transportu oraz dodatkowej pacy własnej Te wyliczenia to nie teoria a wzięta z wysuszuszonych kilkunastu tysięcy ton  ale inni możliwe że po wysuszeniu twej kukurydzy uzyskają z mokrej 10 ton  9,15 tony suchej o 14,5% wilgotnośc i

5

Edytowany przez AleksanderX, 27 listopad 2016 - 12:08.

#290 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 16:52

Suszarnia

wedlug tych obliczen zostaje na 10 t 300 zł po odliczeniu kosztu suszenia czyli szyte na przebite to przewozic itd teraz by kuk musiala kosztowac ponad 600 zł plus vat .

aleksander dzieki za odpowiedz .a jak wychodzi koszty suszenia jak suszarnia jest napedzana na ciagnik ?

#291 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 18:14

Suszarnia

A skąd wiesz po ile będzie w czerwcu czy chociażby w styczniu? Chyba jak suszyć to tylko po to aby magazynować i czekać na lepszą cenę.

Po za tym wyliczyliście mniej więcej 300 zł na tonie więcej gdyby wysuszyć. I teraz weźmy tych ton 200 x 300 zł = 60 tys zł. Ja nie wiem jak mokra ma niby się opłacać...

Jak będziesz liczył to tu masz kalkulator: http://www.kws.pl/aw...ukurydzy/~ccbg/

#292 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:01

Suszarnia

300 złna 10 tonach . owszem jak ktos ma suszarnie to ma inne koszty ale na uprawianie 5 czy nawet 10 ha kukurydzy nie opalca sie meic suszarni

#293 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:04

Suszarnia

niby tak.

#294 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:28

Suszarnia I Tu kolego jestes w bledzie jezeli masz swoj kombajn i swoja suszarnie jedziesz kiedy chcesz suszysz kiedy chcesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#295 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 29 listopad 2016 - 15:58

Suszarnia

no wlasnie jak sie by mialo nawet mala suszarnie t otrzeba miec kombajn z przystawka a tu juz problem jest to trzeba miec wielkie gospodrastwo