Skocz do zawartości

Zdjęcie

Suszarnia

296 odpowiedzi na ten temat

#281 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 517 postów

Napisany 08 październik 2016 - 20:49

Suszarnia

Kupiłem suszarnie 12t coś na wzór pedrotti silos z dziurkami i w środku ślimak, piec na olej grzewczy. teraz mam kilka pytań odnośnie suszenia:

- gdzie umieścić czujnik/termostat mierzący chyba temp ziarna ma skale 0-50stopni. czy na dole suszarni na środku czy może na górze?

-jaką temp. suszyć qq, termostat na piecu kończy się na 90 stopniach

-na jaką temp nastawić ten termostat mierzący temp qq wyłączający piec 

-na ile czasu ustawić schładzanie

-co ile minut i na ile minut ustawić mieszanie qq 15mieszać i 15 przerwy czy zapiąć na stałe ślimak i mieszać cały czas

Dodam że nie zależy mi na wydajności/czasie  suszenia tylko na koszcie wysuszenia tony ziarna. Jak suszyć aby było tanio i dobrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Suszarnia Dzisiaj, 10:10
  •  

#282 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2979 postów

Napisany 08 październik 2016 - 21:24

Suszarnia

Ojojoj tak to się nie da... :(  co suszarnia to inaczej.

Tam prawdopodobnie masz, ciągły przesyp raczej, najlepiej jak by ktoś ci powiedział jak suszy na suszarni o identycznym czy zbliżonym pojemności zasypu i podobnej mocy piecu.

Ja mam porcjową i tam przesyp włącza się co jakiś czas. Temperatura ziarna przy jakiej się kończy proces suszenia u mnie jest nastawiona na 55 st. Tylko że czujników jest co najmniej 2 a może i więcej, ale ja nie wiem w którym miejscu one są i czy zliczają średnią czy jak.

Temperaturą suszę 95-98 st. Ale znam takich co suszą i 110 st oraz takich co 90 nie przekraczają.

Po wysuszeniu jest proces wyrównania, czyli wszystko się wyłącza na 1 godz. Po tym zaczyna się proces schładzania i on trwa aż ziarno osiągnie temperaturę o 7 st wyższą niż temperatura powietrza. Chyba że na zewnątrz jest bardzo zimno to ustawiam amplitudę temperatur tak aby ziarno miało te 20 st.

Edytowany przez damianzbr, 08 październik 2016 - 21:29.

#283 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 04 listopad 2016 - 09:16

Suszarnia

Witam Mam pytanie do tych co suszą QQ. Jeśli do suszarni wsypie 10 ton qq 30 %  to po wysuszeniu do 14 %  jaki będzie ubytek masy ? ile kg ubędzie ? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1135 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 18:30

Suszarnia

około 19 %

#285 Share kafus

kafus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 16 listopad 2016 - 21:17

Suszarnia

Chciałem kupić suszarnie do kukurydzy i mam problem z doborem ponieważ do wysuszenia będzie ok 1500- 2000 t. Jaką polecacie Jakie źródło ciepła czy oo gaz czy może opał stało Daszkowa czy z siatek oraz czy porcjowa czy w ruchu ciągłym.Co najtaniej wychodzi? Suszarnia ma być używana na początek. Dziękuje za pomoc

#286 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 10:31

Suszarnia

panowie mam taka prozbe czy ktos by mogl mi wyliczyc jedna rzecz bo sam nie moge dosjc do tego otoz : mokra kukurydze ok 23 % sprzedalem za cene 428 zł z vat a teraz sucha jest 631 z vat . koszt suszenia gdybym najal bym musial zaplacic 80 zł tona to ile by mi zostalo tej kukurydzy suchej co by bylo bardziej oplacalne sprzedac mokra czy wysuszyc i teraz sprzedac ? jaka roznica na tonie by byla

#287 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 660 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 10:44

Suszarnia

no to w dobrej cenie przeda łeś  nie opłacało się siszyć no ale może na wiosne będzie po 1000 to na pewno by się opłacaółó wysuszyć i przetrzymać

#288 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 11:25

Suszarnia

ale jak to wyliczac bo mi sie jakos wylicza ze przy tej cenie to by sie zarobilo przy wysuszonej ale jak ktos moze niech mi to wyliczy

#289 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 660 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 11:50

Suszarnia

przy 23% to niby 8,5 % do 14,5 ale na ogół się przesusa do powiedzmy 13% a czasami do 11% tak więc ubytek na wodzie 12% plus ubytek na masie i zanieczyszczenia 2% to daje około 14% tak więc max do sprzedaży 8,6 tony suchej z 10 ton mokrej   tj 8,6 x 631    minus koszt suszenia przeładunku magazynowania ,ubytków podczas składowania i transportu oraz dodatkowej pacy własnej Te wyliczenia to nie teoria a wzięta z wysuszuszonych kilkunastu tysięcy ton  ale inni możliwe że po wysuszeniu twej kukurydzy uzyskają z mokrej 10 ton  9,15 tony suchej o 14,5% wilgotnośc i

5

Edytowany przez AleksanderX, 27 listopad 2016 - 12:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#290 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 16:52

Suszarnia

wedlug tych obliczen zostaje na 10 t 300 zł po odliczeniu kosztu suszenia czyli szyte na przebite to przewozic itd teraz by kuk musiala kosztowac ponad 600 zł plus vat .

aleksander dzieki za odpowiedz .a jak wychodzi koszty suszenia jak suszarnia jest napedzana na ciagnik ?

#291 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2979 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 18:14

Suszarnia

A skąd wiesz po ile będzie w czerwcu czy chociażby w styczniu? Chyba jak suszyć to tylko po to aby magazynować i czekać na lepszą cenę.

Po za tym wyliczyliście mniej więcej 300 zł na tonie więcej gdyby wysuszyć. I teraz weźmy tych ton 200 x 300 zł = 60 tys zł. Ja nie wiem jak mokra ma niby się opłacać...

Jak będziesz liczył to tu masz kalkulator: http://www.kws.pl/aw...ukurydzy/~ccbg/

#292 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:01

Suszarnia

300 złna 10 tonach . owszem jak ktos ma suszarnie to ma inne koszty ale na uprawianie 5 czy nawet 10 ha kukurydzy nie opalca sie meic suszarni

#293 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2979 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:04

Suszarnia

niby tak.

#294 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 28 listopad 2016 - 19:28

Suszarnia I Tu kolego jestes w bledzie jezeli masz swoj kombajn i swoja suszarnie jedziesz kiedy chcesz suszysz kiedy chcesz.

#295 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 29 listopad 2016 - 15:58

Suszarnia

no wlasnie jak sie by mialo nawet mala suszarnie t otrzeba miec kombajn z przystawka a tu juz problem jest to trzeba miec wielkie gospodrastwo

#296 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 835 postów

Napisany 28 grudzień 2016 - 07:39

Suszarnia Warto kupić tą suszarnie
https://www.olx.pl/i...tml#:b25caf2afd

Do suszenia mam około 60t zboża lub rzepaku w rok, planuje siać qq na ziarno.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#297 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 29 grudzień 2016 - 19:50

Suszarnia

z tego co zrozumialem to jest suszarnia na slome ? z piecem juz ?