Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jumz 6am

50 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • Zainteresowania:Ciekawostki naukowe i nie tylko

Napisany 17 listopad 2011 - 22:25

Jumz 6am Co prawda dawno ale byłem na wycieczce w górach i też tam widziałem sporo t-25. Tyle że większość miała koła bliźniacze. Więc i w górach jakoś sobie radzi :). Ale swoim golfem też byłem i właśnie w górach przypaliłem pierwszy raz sprzęgło ;). No ale nie jestem przyzwyczajony do gór więc mi się zdarzyło :).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jumz 6am Dzisiaj, 11:06
  •  

#22 Share drax

drax

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 16:38

Jumz 6am No niestety porównywanie tych ciągników nie jest najlepsze, u mnie jest dość płasko, małe wzniesienia jedynie. A takie pytanie, skoro Geo masz i T-25 i jumza, to ile one palą w jakich pracach na mth lub godzine pracy ?

#23 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów

Napisany 24 listopad 2011 - 12:17

Jumz 6am Do tej pory nie robiłem dokładnych pomiarów, ale T-25 pali około 4 litrów na godzinę pracy przy orce (nie podorywce) pługiem dwuskibowym, a jumz potrafi spalić nawet i 15 litrów na godzinę orki pługiem 3-skibowym. Oczywiście to maksimum przy bardzo ciężkiej orce. Mormalnie pali około 10-12 litrów na godzinę średnio ciężkiej pracy. Ale różnica jest znaczna jeśli chodzi o ilość zoranego pola. Myślę, że jumz zaoruje ponad 2 razy więcej w godzinę niż t-25. Odkąd mam jumza T-25 jest sporadycznie używany do orki. Ale mały traktor bardzo się przydaje w gospodarstwie do lżejszych prac i do małego transportu. Jest wręcz niezastąpiony ;). Dodam tylko, że mój jumz chyba nie należy do najbardziej oszczędnych, są egzemplarze oszczędniejsze. Wiem, bo mam jeszcze jumza koparkę i w niej silnik pali znacznie mniej.

#24 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 24 listopad 2011 - 17:17

Jumz 6am jumz pali tobie 15 l na mtg to tam niema silnika t-25 pali 4 l mtg to jumz 60km z 8 l powinien góra spalić mtz82 żeby spalić więcej jak 10 to trzeba dobrze się przyłożyć

#25 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Zainteresowania:radzieckie ciągniki, mechanika, elektryka

Napisany 24 listopad 2011 - 18:59

Jumz 6am Spalanie ma h jest zupełnie nieporównywalne ze spalaniem na mth! Wiem cos o tym, bo jedną mth ciężko jest wykręcić przez godzinę!!!

KPK Kumurun Team
Olej Turdus SHPD do silnika, Lux 10 do hydrauliki
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki, kontakt na PW

Ważne sprawy GG: 33264431 t:724772311

#26 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 13:02

Jumz 6am ale jak przeliczyć spalanie na 1 h pracy ja przeliczam na mtg lub 1ha bo dla przykładu w głębokiej orce traktorem mtz 82 schodzi około 2 godz a mtg z 1,5 do 2 i przyjmijmy że spali 10 litrów to na 1ha wyjdzie od 15 do 20 litrów to jumzem pługiem 3 skibowym gdyby zeszło 2-2,5 h to spalanie wyszło by w granicach 30-37 l

#27 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 10:59

Jumz 6am Wracam do tematu, bo właśnie wydaje mi się, że ten mój jumz jednak pali trochę za dużo. Oddawałem już pompę do regeneracji i nic nie pomogło. Oddawałem, bo silnik ma nierówną pracę, tzn tak jakby na jednym garze nie palił do końca dobrze, albo jakby miał źle ustawiony kąt wtrysku. Chodzi bardzo równo na wolnych obrotach, ale jak już się przyspieszy to słychać każdą serię 4 odpaleń na cylindrach. Czy ktoś może się z tym spotkał i czy powodem, może być źle ustawiony kąt wtrysku? Dodam, że silnik nieco kopci. Nie jest to duże kopcenie, ale jak się np. orze to widać lekki dym z tłumika, nie tak jak we władku, że właściwie dymu nie widać, albo tak jak mój sąsiad orze C-360, że dym jest prawie czarny :). Tu dym jest nie jakiś strasznie duży ale widoczny. Najbardziej mnie martwi to taktowanie. Mam jeszcze jumza koparkę i tam silnik chodzi jak zegarek, nie dymi, ale też czasami na zimnym silniku słychać taktowanie, ale w tym traktorze jest to taktowanie ledwo zauważalne no i na pewno koparka mniej pali.

#28 Share egal

egal

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 14:58

Jumz 6am Mam to samo- jumz przed jak i po kapitalnym remoncie pali bardzo duzo.
Ostatnio slyszalem, ze powodem moga byc koncowki wtryskiwaczy. Mtz ma 5-otworowe, a jumz 4. U siebie sprawdzalem i mam te 5, czyli niewlasciwe.
Jak masz czas spradz jakie masz w ciagniku i koparce- to jest gora 3min roboty.
Musze swoje wymienic, ale mi sie nie spieszy, bo tym ciagnikiem prawie nic nie robie.

#29 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 12:36

Jumz 6am jest jumz stan jego nie najlepszy wymagał by remontu gość twierdzi że odpala , takie pytanie jak z częściami czy coś od mtz-a się nada,jak z dostępnością

#30 Share tommy83

tommy83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 marzec 2012 - 18:36

Jumz 6am Części są dostępne zamawiam głównie przez internet z czarnej białostockiej ale pasek, filtry, wskaźniki,siłownik hydrauliczny,rozdzielacz pasują od mtza ale jumz to w ogóle inna konstrukcja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kamil555

kamil555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 20:08

Jumz 6am Witam. Po przeczytaniu ostatnich postów jestem w szoku. Ja mam jumza już 6 lat i przy agregacie 2,8m na podniesionych kółkach na maxa spali góra 10l.

#32 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 22:45

Jumz 6am Ja to wiem :). Niech ktoś powie dlaczego mój jumz jest taki paliwożerny :)? W tym roku sprawdzę dokładniej ile pali, bo do tej pory nie były to dkoładne pomiary. Końcówki wtryskiwaczy rzeczywiście będę musiał sprawdzić, bo kiedyś je robiłem i ustawiałem ciśnienie, to dwie musiałem wymienić i jakież było moje zdziwienie kiedy kupiłem w Czarnwej Białostockiej dwie końcówki zapakowane w jednej folii i obie były inne. Jedna z walcową tą cieńszą częścią i 4 otworami, a druga baryłkowata i z 5 otworami. Po założeniu traktor tak jak taktował tak taktuje, ale przynajmniej wtryskiwacze już nie lały.

#33 Share kamil555

kamil555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 10:24

Jumz 6am A może ci go ktoś na pompie przestawił, że tyle pali?

#34 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 12:07

Jumz 6am Pompę oddawałem do regeneracji :) więc nie sądzę, żeby po regeneracji nadal była źle ustawiona.

#35 Share kamil555

kamil555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 18:53

Jumz 6am To jak dla mnie ciekawy przypadek szczególnie, że różnica między ciągnikami to jest ok. 50% :blink:

#36 Share andrzeju207

andrzeju207

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:motocykle, auta, piłka czyli to co każdy facet lubi najbardziej :D

Napisany 06 maj 2012 - 20:32

Jumz 6am Witam nie chciałem otwierać nowego tematu więc myślę, że tu mi pomożecie. Otóż moje pytanie czy ktoś mi może przybliżyć historię ciągników JUMZ? Gdzie były produkowane i czy jest to to samo co MTZ. Zawsze mnie to zastanawiało więc jako użytkownicy tych maszyn przybliżycie mi ten temat. Chciałbym wiedzieć jak najwięcej gdzie były produkowane w jakim kraju coś o konstrukcji itp. itd. Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam.

#37 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów

Napisany 07 maj 2012 - 11:32

Jumz 6am Z tego co kiedyś od kogoś usłyszałem (więc nie musi to być do końca prawda) to traktory jumz pochodzą w prostej linii od ciągników gąsienicowych produkowanych na wzór amerykańskich spychaczy dostarczonych w czasie trwania drugiej wojny światowej do Rosji. Jeśli się mylę proszę mnie skorygować.
Generalnie traktory JUMZ i MTZ mają wiele ze sobą wspólnego głównie dlatego, że były produkowane w tej samej fabryce na Białorusi. Mam instrukcję obsługi do traktorów od JUMZ 6L do JUMZ 8280 oraz do MTZ 80 do MTZ 102 oczywiście po rosyjsku lub białorusku ;). Skoro jest jedna instrukcja do wszystkich typów tych traktorów to muszą to być do siebie podobne traktory. Oczywiście z instrukcji widać, że jest spora różnica pomiędzy poszczególnymi typami traktorów. Mają inne silniki, skrzynie biegów czy sprzęgła, ale generalnie jak to było u ruskich sporo podzespołów jest wspólnych.

Edytowany przez Geo, 07 maj 2012 - 11:46.

#38 Share GniewPGR

GniewPGR

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 00:04

Jumz 6am Ciągnik Jumz pochodzi od spychacza dt-75 bo od niego ma silnik i nie był produkowany w fabryce w Białorusi tylko na Ukrainie, Jumz to Ukraińska marka :) i nie powiedziałbym, że ma zbyt wiele wspólnego z mtz'tem, głównie są to drobne rzeczy, jednak silnik, skrzynia, mosty są kompletnie inne. O Historii zbyt wiele nie wiem, ciężko znaleźć informacje na ten temat w języku Polskim, proponuje poszukać na Ukraińskich albo Białoruskich/Rosyjskich stronach.

Wracając do tematu spalania. Z Jumzem Geo musi być coś ewidentnie nie tak :) Proponuje sprawdzić wszystkich końcówki wtrysków, a najlepiej kupić nowe i uważać przy kupnie, bo często zdarzają się niespodzianki w postaci np. 3 wtryski dobre 1 kiepski albo od mtz :D Następną sprawą jest pompa oraz dawka paliwa która jest na niej ustawiona, możesz mieć po prostu źle ustawioną pompę. Tutaj zaczynają się ogromne kłopoty bo znaleźć dobrego pompiarza( przynajmniej w moim terenie) od radzieckich ciągników jest niezwykle trudno, ponadto ciężko ogólnie kupić dobrą pompę. Wiem bo mój jumz rok temu przechodził kapitalny remont i co śmieszne, mimo że silnik miał dość spory przebieg i był slaby, to stara pompa chodziła całkiem nieźle i ciągnik bardzo mało palił. Jednak z remontem przyszły zamiany, najpierw były to wtryskiwacze które o dziwo nie naprawiły problemu nierównej pracy silnika, myśleliśmy że przyczyną jest stara pompa, więc ją wymieniliśmy na nową, która chodziła gorzej :) następne wymieniliśmy na regenerowaną, ta też nie jest rewelacyjna, ale cóż, widać nie można mieć wszystkiego :P Głównym problemem jest "fachowiec" który mi ją ustawiał, na szczęście dawka paliwa jest dość mała, więc ciągnik bardzo mało spala.

Nie potrafię podać idealnych danych, ale na pewno spala mniej od mtz'ta a może wykonywać praktycznie taką samą pracę, bo bez problemu radzi sobie z 4 skibowym pługiem :) Na mojej rędzinie Jumz radził sobie w głębokiej orce z pługiem 4x40 i spalanie nie było specjalnie większe. Nigdy nie robiłem super dokładnych pomiarów ale jest to mniej więcej w granicach od 5-6 l na godzinę w bardzo lekkiej pracy do ok 8 l na godzinę w ciężkiej orce(zrobienie hektara zajmuje mia jakieś 1,5h z pługiem 3x50), więc jak dla mnie jest nie niesamowicie mało, oczywiście bardzo ważne są obroty, żeby nie dawać gazu do podłogi, ja pracuje zwykle maksymalnie w granicach 1500-1600 obrotów/min. Jumz ma bardzo dobry moment obrotowy i "ciągnie" od bardzo niskich obrotów w porównaniu do mtz. Poza tym moja pompa ma ustawioną raczej małą dawkę paliwa, dlatego spalanie jest na takim poziomie.

Co do głównego tematu. Wszystko zależy od tego co będziesz chciał robić tym ciągnikiem. Bo jeżeli ma to być transport większej ilości drewna na dłuższy dystans, to zdecydowanie lepszy będzie Jumz, choćby dlatego, że jest szybszy(Posiadam też t-25 :) ) i na pewno mnie spali w stosunku do czasu i ilości wykonanej pracy. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz użyć tego traktora, ile drewna, na jaką odległość? Bo jeżeli jest tego niewiele, to nie opłaca się inwestować w Jumza, swoją drogą bywa, że jumz jest tańszy od władka, ale wtedy jest raczej wychuchany :)

Oczywiście jumz ma też swoje wady jak choćby:
-mała i ciasna kabina(w starych wersjach)
-bardzo duży promień skrętu (słyszałem że można z tym sobie poradzić robiąc pewne przeróbki)
-słaby podnośnik
-mała masa i słabo dociążony przód

Trochę odgrzałem temat, ale mam nadzieję, że komuś pomogłem :) w razie czego zadawajcie pytania.

Pozdrawiam

Edytowany przez GniewPGR, 24 wrzesień 2012 - 00:08.

#39 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 01:57

Jumz 6am Witam -popieram pogląd i ocenę Twoją- GniewPGR, na powyższy temat, też mam JUMZA oraz małego IWANKA ale czytałem na temat produkcji Jumza, to piszą że po części były produkowane na Białorusi, a potem z jakiś tam powodów politycznych i gospodarczych produkowała Ukraina, tak jak i małe.Co do ilości spalania paliwa przez Jumz to też, jeżeli dasz końcówki wtrysków od MTZ to wiadomo że też będzie więcej palił, ja w tym roku robiłem robiłem wymianę góry i powiem że jest oszczędny tak przed remontem jak i po niemożna narzekać ale tu masz rację trzeba delikatnie z obrotami bo inaczej też dostanie apetytu na paliwo, a jest dość mocny tak ze nie ma potrzeby go gnieść na obrotach.Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 07:10

Jumz 6am Co znaczy jumz ma słaby podnośnik ? Ile powinien mieć udźwigu żeby nie być nazywanym słabym ?

Dodaj odpowiedź