Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wałek od mtza (MTZ 82TS)

20 odpowiedzi na ten temat

#1 Share szymoNmtz82ts

szymoNmtz82ts

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 17:20

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Dzieńdobry mam problem z moim ciągnikiem tj. MTZ 82ts a dokłądniej z wałkiem WOM, przestał przestał on się kręcić
Po kilu kilkukrotnych regulacjach osi mimośrody WOM wyczerpał się zakres regulacji czy jest możliwość wyregulowania w inny sposób taśm WOMu ?
Prosiłbym o porady i dziękuje bardzo : )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wałek od mtza (MTZ 82TS) Dzisiaj, 15:18
  •  

#2 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 05 listopad 2011 - 17:39

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Patrząc z góry na tylni most, za górnym mocowaniem ramion podnośnika, jest pokrywka na jak sie nie myle 4-5 śrubek, z odpowietrznikiem centralnie. Odkręcasz je, i w srodku są dwa motylki- jeden od tasmy ciągnącej, drugi od hamującej, nimi regulujesz. Ale najpierw cofnij to co podciągnąłes tą śrubą nad końcówką WOM. Wowczas jak wyregulujesz motylkami, i z biegiem czasu tasmy sie wytra, znowu bedziesz mogl podciagnac je tą srubą nad końcówką WOM.

#3 Share wpsowa692

wpsowa692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 21:52

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Panowie nie chcę zakładać nowego tematu wiec piszę tu ale do rzeczy.
1.Mam trochę inny problem z WOM , wałek działa czasem jak to w rusku nie chce ruszyć pod dużym obciążeniem ale to już norma myslę by może dać tą szerszą taśmę tylko nie wiem czy do starego typu dopasuje sie ten bęben i inne części może to już ktoś robił to mógłby się podzielić informacjami albo jakiego typu te taśmy kupić by maksymalnie wzmocnić wałek .
2.Druga sprawa z wałkiem może też tak macie jak ma ciężko czy w prasie Sipmy przy dobijaniu beli czy w rozrzutniku to takie gdakanie stukanie dobiega gdzieś ze skrzyni ale nie bardzo wiem skąd czy to coś z tą przekładnią planetarna z tyłu powiem szczerze taśmy wymieniałem ale tak to nic nie wymieniałem może komuś też tak gdakało niech sie podzieli wiedzą .
Pozdrawiam WP.

#4 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 07 grudzień 2011 - 22:01

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Najprościej jest zadzwonić do pronaru i zamówić modernizacje wom na szeroką taśmę, wiedza o co chodzi :) co do stuków to niestety nie pomogę.

#5 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 08:12

Wałek od mtza (MTZ 82TS)

Panowie nie chcę zakładać nowego tematu wiec piszę tu ale do rzeczy.
1.Mam trochę inny problem z WOM , wałek działa czasem jak to w rusku nie chce ruszyć pod dużym obciążeniem ale to już norma myslę by może dać tą szerszą taśmę tylko nie wiem czy do starego typu dopasuje sie ten bęben i inne części może to już ktoś robił to mógłby się podzielić informacjami albo jakiego typu te taśmy kupić by maksymalnie wzmocnić wałek .
2.Druga sprawa z wałkiem może też tak macie jak ma ciężko czy w prasie Sipmy przy dobijaniu beli czy w rozrzutniku to takie gdakanie stukanie dobiega gdzieś ze skrzyni ale nie bardzo wiem skąd czy to coś z tą przekładnią planetarna z tyłu powiem szczerze taśmy wymieniałem ale tak to nic nie wymieniałem może komuś też tak gdakało niech sie podzieli wiedzą .
Pozdrawiam WP.

To "gdakanie " to są stuki wywołane przez wyrobioną tulejkę w której pracuje wałek napędzający WOM. W sumie jak mi znajomy mechanik mówił to nic strasznego tyle tylko , że łożyska dostają więcej po d***ie. Jak będziesz wymieniał taśmy od WOMu to przejrzyj też wałki , tulejki i łożyska. Koszt nie wielki a na kawał czasu będziesz miał spokój.

Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

#6 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 20:21

Wałek od mtza (MTZ 82TS) robiłem remont kapitalny mozna powiedzieć :P
kiedys to mi nie tyle co gdakało a szeleściło tak jakby chrobotało no i w koncu przestał działać przy obciążeniu chodź trzeszczał a bez cicho ale przy wylączonym dalej a no dlatego bo rozlazły się kulki w łożysku (jak wyjmiesz tą całą przekładnię to zostanie koło z uzebieniem wewnętrzym to na jego wałku te łozysko tylko uwaga ono jest w tulejce zabezpieczonej śrubą trza pomacać na górze przed tym kołem

Za jakies dwa lata znowu stawał :lol: rozebrałem a tam satelity pogubiły igiełki i sie lekko poszczerbiły no i po wymianie ich i taśmy tylko jednej na nie (nie szerszą ) a lepszą (nie plecionka ) tylko taka zielonkawa to już tylko silnik jęczał a nie przepuszczał jedynie przy starcie pod dużym obciążeniem lekko pościła taśma a dalej sztywno :D

#7 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 08 grudzień 2011 - 21:47

Wałek od mtza (MTZ 82TS) A jakie taśmy są "te lepsze" Mam wom na szeroką taśmę i po regulacji jakiś czas było ok ale długo to nie trwało i pod obciążeniem stawał wom. Mam załączanie EH. Przed sianokosami muszę ten problem rozwiązać tak aby silnik stawał a nie wałek.

#8 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 19:09

Wałek od mtza (MTZ 82TS) witam taśmy które widziałem na allegro plecione t.z parciane ruskie to z filcaka (walenki) chyba robią u mnie w mtz 82 rok 91 to jeśli dobrze pamiętam całkiem inny materiał jest przypomina okładzinę szczęki są też na allegro droższe w taką kostkę sebe1033 pisze że zielonkawe to pewnie te będą a najlepiej jak by to był materiał jak na tarcze ceramiczne druga sprawa to załączanie w mechanicznych jest amortyzator który utrzymuje pozycję włączoną i wydaje się że ręką delikatniej jest załączany w EH tłoczek który nie wiadomo jak utrzymuje a czy zastanawiacie się czym można by wypełnić taśmy jakim materiałem dało by się zastąpić tą plecionkę lub z czego zrobić taśmy

#9 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 20:38

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Czyli takie "kostkowe" http://moto.allegro....1940286213.html są lepsze niż "parciane"? Miałem regulowane taśmy 1 raz i chyba muszę się zaopatrzyć w zapasowe bo w razie czego wymiana od razu. Skąd wiadomo że taśmy już nie można więcej podciągnąć tylko trzeba wymienić? Zastanawiam się czy nie można by zamontować amortyzatora do EH załączania który by dodatkowo wspomagał siłownik?

#10 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 07:25

Wałek od mtza (MTZ 82TS) tak właśnie takie założyłem
a najpierw to kupiłem nową parcianą i po dniu pracy ślizgała się a jak wyjąłem to śmierdziała spalenizną :blink: , a przy taj nowego typu problemu nie było ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wpsowa692

wpsowa692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 11:54

Wałek od mtza (MTZ 82TS) 1.Czy ręką jest delikatniej jak przeskoczy to i tak sprężyna pcha ciężko jest załączyć delikatnie oczywiście przy nowej taśmie i dobrze napietej sprężynie u mnie nie raz zdażyło sie sprzęgło w rozrzutniku albo inną piastke rozerwać nie wiem jak przy EH jak to tam jest załaczane jakim cisnieniem , np duże ursusy startują WOM delikatnie .
2.Ja jak przejołem swego MTZ to wałek ciągnoł tylko na pusto bo żaden młotek wychowany na ursusie nie potrafił tego naprawiać zaciągłem porady od kuzyna który na mtzetach zęby zjadł nawet dał mi książke podciągłem i sezon było dobrze potem znów zaczeło ślizgać pokrywkę zdjołem i chciałem podciągnąć a tu pipa śrubamotylek doszła już do bębna i nie mogłem dokręcić sezon jakos dokulałem i wymiana taśmy ale w Kutnie nikt mi nie powiedział że są klockowe sprzedał mi parciana i na początku było dobrze ale teraz szału nie ma(Ogólnie ten z kutna straszną lipe sprzedaje albo jakość ruskich części tak drastycznie spadła).
3.Być może wystarczyło by zmienić taśmę na klockową , muszę tam zajrzeć w końcu sezon remontów się zaczął :D

Edytowany przez wpsowa692, 11 grudzień 2011 - 12:01.

#12 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 18:28

Wałek od mtza (MTZ 82TS) mam mtz 82 z 1980 roku przestał działać wałek regulacja tymi dwoma motylkami koło siłownika już nic nie daje chyba się taśmy skończyły. czy wyciągając ten cały korpus z wałkiem z tylnego mostu musze te motylki co są na górze jakoś odłączyć czy śmiało moge ten korpus z tylnego mostu wyciągać?

jest gdzieś jescze jakaś regulacja wałka oprócz tych dwóch motylków?

#13 Share klama

klama

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 19:21

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Musisz odkręcić te motylki. Już po taśmach jak regulacja nic nie daje.
KPK - Ochrona

Zapraszam na moje konto YT /user/klama958

#14 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:13

Wałek od mtza (MTZ 82TS) A jak mocno podciągać te motylki żeby było prawidłowo?

#15 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:28

Wałek od mtza (MTZ 82TS) podciągałem po trochu ale to nic nie dawało a potem do oporu i też nic

#16 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 08:54

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Czy masz dodatkowo regulację taśm mimośrodem tj. patrząc od tyłu po twojej prawej, powyżej wałka, jest blaszka w kształcie łezki osadzona na ośce i przykręcona śrubą 10. Jeżeli jest takie ustrojstwo, to odkręć śrubę, weź klucz 13 i przekręć wałek w prawo do koła, tak aby zdejmując blachę z wałka przestawić ją o 2-3 frezy. Zabezpiecz blachę śrubą10, wałek powinien ciągnąć.

Jeżeli nie masz szybkiej regulacji to:
- śrubkę 8 <klucz12> dokręć aby unieruchomić obudowę sprężyny naciągającej taśmy <to ten walec dopierający śrubę 16 wkręconą w dźwignię za prawą osią koła>
- zluzuj przeciwnakrętkę 16 i wykręć śrubę16 z dźwigni <obudowa sprężyny powinna swobodnie opaść na sworzniu>,
- odbezpiecz i wyciągnij sworzeń łączący cięgła dźwigni, element w który wkręcona była 16 powinien bez problemu poruszać się przód tył, unieruchom go przetykając przez otwór i wkręcając długą śrubę 10 w korpus tylnego mostu, WOM powinien lekko się dać pokręcić ręką,
- dobierasz się do tych śrub pod deklem przy siłowniku, wkręcasz jedną do momentu aż poczujesz opór obracając wałkiem, śrubę cofasz u 1/2 obrotu, z drugą robisz tak samo. Ważne jest to unieruchomienie dźwigni, jeżeli tego nie zrobisz to nie wyregulujesz poprawnie WOM.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#17 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 11 styczeń 2012 - 10:37

Wałek od mtza (MTZ 82TS) agromatik a ktory motylek jest bardziej wazny bo u mnie jeden sie podkrecil bardziej a drugi mniej ale w sieczkarni walek nie stawal nie wiem jeszcze jak w prasie bo po kuku juz prasa nic nie robilem na wiosne sie zobaczy w prasie

#18 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 11:01

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Patrząc od tyłu pierwsza śruba hamuje wom, dalsza służy do załączania wom. Nie ma ważniejsza, mniej ważna, jeżeli któraś będzie źle wyregulowana to będzie zawadzała tej pierwszej. Obydwie taśmy mają być luźne w położeniu neutralnym. Taśma od załączania szybciej się zużywa, więc śruba jest zwykle po pewnym czasie głębiej wkręcona. Zwykle przy wymianie taśm zużyta jest tylko ta od załączania, tej drugiej nie ruszam.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#19 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 19:22

Wałek od mtza (MTZ 82TS) wziąlem się dzisiaj za wyciąganie tego ustrojstwa zeby dobrać się do taśm odkręciłem wszytskie śruby dookoła i wkrędziełm dwie w te nagwintowane otwory co one są do tego ze ja się wkręca śrube ona odpucha wałek od korpusu ale nie chce wyjść góra się odłancza od korpusu ale dół nie chce idzie pod skosem jak by go coś trzymało ale wszystko poodkręcane, motyli z góry tez wykręcone

jak wyjąć ten cały wałek z tylnego mostu bo nie moge sobie z tym poradzić:/ coś jak by go tam trzymało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 20:23

Wałek od mtza (MTZ 82TS) Powinieneś odkręcić 4 nakrętki 16mm, 6 śrub 10mm, od dołu są jeszcze dwa miejsca na śruby mocujące dolny zaczep. Jeżeli masz odkręcone śruby mocujące, oraz regulacyjne, lekko naciągnij 2 śrubami i szarpnięciem spróbuj obrócić wałek, może masz wyrobioną przekładnię między wałkiem a przystawką WOM, i satelity zazębione są w kole koronowym.

Dodaj odpowiedź