Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła?

50 odpowiedzi na ten temat

#21 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 07 listopad 2011 - 20:51

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? my mamy 31 krów i dając 10 dużych taczek dziennie(5 rano i 5 wieczorem) patrząc jak szybko schodzi silos to za mało te 4 ha by starczyło do maja takim tempem. Trzeba posiać 7-8ha wtedy będzie dość jak dla nas.

U nas w okolicy problemu nie ma, coraz więcej kosi sprzętu usługowego (2x jd 5720, w tym roku doszedł class 840 z możliwością transportu sieczki) aby tylko pogoda się nie psuła i poważniejszych awarii nie było to można się doczekać. :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Dzisiaj, 09:20
  •  

#22 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 07 listopad 2011 - 20:55

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Kolega z Dalgety przysłał zdjęcie QQ co ma z 4 metry wysokości.Ludzie w niej stoją to ona jest raz wyższa. Odmiana inagua ziemia 4b i 5 klasa. Prezes twierdzi że ok 100 ton/ha. Chyba kiszonki. I nie połamała się.

Niestety zdjęć nie mogę przesłać.Takiej jeszcze nie widziałem.

Edytowany przez tomek73, 07 listopad 2011 - 21:04.

#23 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 08 listopad 2011 - 07:59

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Ile ta odmiana kosztuje za jednostkę?? W ogolę dostępna jest w Polsce??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 09:11

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Dalgety ją rozprowadza.379 zł teraz za 80 tyś szt. Nie jest to zbyt nowa odmiana. Ma parę lat. koło mnie też była siana ale nie była aż taka.

Edytowany przez tomek73, 08 listopad 2011 - 09:19.

#25 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 09:29

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? dobrze nawożona to dobrze urosła u nas kuku miała 3.6 wysokości i to siana przerobionym amazonem

#26 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 08 listopad 2011 - 09:47

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Dużo zależy od nawożenia, zagęszczenia, rozstawu rzędów.

@ChiquitaB mówisz o zakupie sieczkarni za 160tys. na 12ha kuku i trawy. Nie ma u Ciebie konkretnych firm usługowych?

Edytowany przez Indiana, 08 listopad 2011 - 09:54.

#27 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 10:31

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? jest jeden facet w okolicy co tnie Jaguarem ale ma przystawkę rzędową do niego i jak przychodzi odpowiednia pora to nie obchodzi go że ktoś zamówił u niego usługę tylko jedzie do siebie. Tak razem bym miał 27h koszenia z czego 12 kuku i po kuku by było żyto siane do zakiszania a trwa 15h no i te 3-4 pokosy rocznie. co daje razem prawie 70h kiedy by maszyna w roku pracowała. No i usługi dodatkowo cięcia kuku też by wpadły zapewne. U nas tym jaguarem bierze 600 od H skoszonego z trawą nie wiem chyba się nie bawi nawet ale za to bym musiał kupić swoją prasę i owijarkę albo najmować usługę więc dla mnie to nie ma sensu bo jeszcze nie można wyjechać wtedy kiedy jest najlepszy czas aby osiągnąć jakość zbiorów tylko trzeba czekać:/

#28 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 08 listopad 2011 - 11:00

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Tylko, że cięcie traw sieczkarnią jest najdroższą formą, droższą niż przyczepa czy belarka.

#29 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 11:06

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? Ale też najszybszą i najlepsza jakościowo dla zbiorów . W ogóle ktoś tu na forum tnie sieczkarnią trawę ? Ciężko to policzyć dosyć co lepsze jest dla mnie bo wiadomo im lepsza jakość kiszonki tym mniejsze zapotrzebowanie przez krowy lepsza wydajność ale to się też wiąże z większym kosztem zbiorów więc nie wiem jak to policzyć w ogóle.
W sumie tak poczytałem sobie i przyczepa też by była dobra do zwożenia bo wszystkie pola mam w okół domu:) to dwa kawałki większe 600m drogi heh

Edytowany przez ChiquitaB, 08 listopad 2011 - 11:36.

#30 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 08 listopad 2011 - 22:00

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? ja kupiłem sieczkarnię z mleczarni jd 5830 hydrostat na oko blacha nie ciekawa jednak przygotowana w pełni do sezonu gniotownik nowy po jednym sezonie wyjmowałem do czyszczenia to aż miło po wymianie wszytskich filtrów i olejów na oryginał, instrukcji serwisowej serwisantów i mechaników oraz katalog części zapłaciłem 45 tysięcy niestety nie mam zdjęć zrobionych bo nei było czasu do tego jest kemper 3000 i przystawka do traw wożę kiedy chcę. miałem dwie awarie 1 - pękł wąż od hydrostatu zarza jak kupiłem po 1 km podróży - nieoryginalny zakuwany wąż - przyjechali z mleczarni wymienili wąż na nowy zalali śieżym olejem i do przodu a później pękł mi pasek i się przypchała sieczkarnia nowy pasek i do przodu z usługami :) poza tym dla mnie przy tej wydajności maszyny jest idealny odbiór masy i dobrze ubijam pryzmy. A płacić co roku coraz więcej (stawki 800 zł i więcej z ha z odbiorem) przestaje być śmieszne przy coraz wiekszej liczbie obsianych ha. Dodatkowo zawsze robilismy we trzech razem co by przyjechał facet na łaskę to za nim pierwszy okrył pryzmy i u wszytskich zrąbalismy minęło 2 dni nie raz więc na jakość kiszonki to też wpływa. o to jest dokładnie ta hahahahah tak się złożyło że znalazłem swoją sieczkarnię na af w momencie gdy jej jeszcze nie posiadałem

Edytowany przez atomik, 08 listopad 2011 - 22:19.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 17:34

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? a ja mam ok 60 sztuk (20 krów + młodzież)i sieję 3 ha qq ale dokupuje młóto ok 10 t/1,5 m-c

#32 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 18:37

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? zależy u kogo jaka baza paszowa jeżeli kukurydza podstawa no to trzeba więcej
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#33 Share Marcin1997

Marcin1997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze
    Hodowla bydła
    Muzyka
    Siłownia

Napisany 21 styczeń 2012 - 20:04

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? ja tam mam 45 sztuk i 5 ha w zupełności wystarcza

#34 Share Sokol2

Sokol2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 20:14

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? ja mam bydo opasowe różnej wielkości srednio 40-50 szt. sieje 3 hektary kukurydzy i starcza mi na pół roku od listopada do maja. OD maja do listopada daje sianokiszonke

#35 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 20:24

zależy u kogo jaka baza paszowa jeżeli kukurydza podstawa no to trzeba więcej

Im słabsza klasa ziemi tym w strukturze upraw kukurydza ma większy udział. U nas na jakieś dwadzieścia parę dojnych+przychówek czyli koło 40 sztuk siejemy 6 ha, przy dobrym roku spokojnie wystarcza od pryzmy do pryzmy, trafi się susza i wtedy jest problem...

#36 Share Marcin1997

Marcin1997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze
    Hodowla bydła
    Muzyka
    Siłownia

Napisany 07 luty 2012 - 16:37

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? jakieś 5 ha powinno starzyć

#37 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 08 luty 2012 - 13:55

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? proste wyliczenie ile potrzebnej jest qq na 40 sztuk:
dawka na jeden dzień: 25kg x 40=1000kg
dawka na rok(365dni): 1000kg x 365=365000kg=365t
jakiś zapas kiszonki(w szkole mnie uczono 20%): 365t x 1,2=438t
ilość ha(przy plonie około 50t/ha): 438:50=8,5ha

Wszystko zależy ile dajesz kukurydzy dla jednej sztuki. Wyliczasz ile potrzebujesz na 1 dzień i mnożysz przez 365 dni, no i ważny jest jakiś jej zapas, ponieważ trochę się zmarnuje, albo dasz trochę więcej dla krów o większej wydajności
Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#38 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 08 luty 2012 - 15:56

Im słabsza klasa ziemi tym w strukturze upraw kukurydza ma większy udział. U nas na jakieś dwadzieścia parę dojnych+przychówek czyli koło 40 sztuk siejemy 6 ha, przy dobrym roku spokojnie wystarcza od pryzmy do pryzmy, trafi się susza i wtedy jest problem...

tak się składa że u mnie jest identycznie około 20 krów do tego 15 sztuk młodzieży co dostaje kuku w róznym wieku i sieję od 5 do 6 ha, zazwyczaj braknie mi na miesiąc do dwóch, czasem wystarczy do nowej a sieję głównie na 5 i 6 klasie niektóe przepłony to 4, kukurydza w monoklururze ze względu na dziki i na oborniku. Średnio z ha jest od 15 do 24 rorzutników z ha zakładki 50 cm 2 rorzutniki 3,5 t i 2 4,5 t.

#39 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2012 - 15:24

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła? .

Edytowany przez peres100, 20 grudzień 2012 - 00:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 14:11

Witam.
kolaga z mojej miejscowości (nie zarejestrowany na af) ma pytanie.
Dotyczy one kukurydzy na kiszonkę dl bydła mlecznego a dokładnie ile ma jej zasiać (posadzić). Ma narazie 20 sztuk bydła mlecznego ale chcę powiększyć do 35-40 sztuk. Ile będzie potrzebował ha kukurydzy aby wyżywić tę hodowlę. Dodany obrazek
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam

na przyszlosc mysl więcej nad tytulem tematu

To proste: na sztukę zakładasz 20kg kiszonki na dzień (wiadomo, że krowa w laktacji zje i 27kg ale dla zasuszonej nie dajesz nic kukurydzy), cielęta też mniej zjedzą, ale nie odliczasz od tego strat w zakiszaniu. Tak samo liczysz opasy. A więc 40sztx20kgx365= będzie z zapasem, krowy mleczne powinny mieć kukurydzy na cały rok, bo wtedy mleka jest więcej a i stado jest zdrowsze. Potem tą ilość dzielisz na oczekiwany plon z hektara. Nie zakładaj 50 ton, bo tylko wariaci twierdzą, że mają z ha 50ton... Tyle to może w Argentynie, w Polsce rzadko, czasami w Wielkopolsce jak zasieją kukurydzę z wysokim FAO i dobrze nawożą. Zwykle zakłada sie, że z dobrego stanowiska jest ok 35-40 ton.
Jeśli założysz 35 ton z ha, to potrzebujesz ok 8 ha dobrej kukurydzy.
pozdro