rolnik43

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła?

Polecane posty

rolnik43    0

Witam.

kolaga z mojej miejscowości (nie zarejestrowany na af) ma pytanie.

Dotyczy one kukurydzy na kiszonkę dl bydła mlecznego a dokładnie ile ma jej zasiać (posadzić). Ma narazie 20 sztuk bydła mlecznego ale chcę powiększyć do 35-40 sztuk. Ile będzie potrzebował ha kukurydzy aby wyżywić tę hodowlę. :huh:

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

 

na przyszlosc mysl więcej nad tytulem tematu

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

No może mieć dużo czasu przecież... :lol:


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skrzynia662    3

ja mam 24 sztuki bydła i siałem w tym roku 5.3 hektary ale zależy jak kto daje w jakich ilosciach zrobiłem 2 pryzmy w tym roku i jest jej 1/3 wiecej niz w tamtym roku ja daje dużo to tak do sierpnia wystarczy na spokojnie a wy koledzy jak nie odpowiadacie to z siebie debili nie rubcie :D

a on to niech zasieje około 6-7 hektarów

Edytowano przez skrzynia662

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To zależy też jak dużo będzie obdawał QQ, jak tak optymalnie nie za dużo to 5 - 6 ha powinno starczyć przy dobrym plonie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

Ja mam 18 opasów i 2 mleczne krowy i w tym roku zasiałem dobre 2 ha

z tych 2 krów to będziecie się śmieli ale to jest na od pojenie małych jak się :rolleyes: kupuje małe byczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
djlolo921    0

mój sąsiad ma 30 dojnych i około 20 sztuk jałowizny to sieje około 12 ha ale zawsze ma jedną pryzmę w zapasie w razie suszy :)myślę że 7 ha ci wystarczy

Edytowano przez djlolo921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trigo    0

jeżeli sieje kukurydzę teraz i jak mu wystarcza to niech sieje jej 2 razy więcej ;)

podstawowym założeniem w hodowli bydła mlecznego przy uprawie kukurydzy jest to aby zabezpieczyć tę samą paszę na cały rok.

lepiej jest zasiać więcej i zrobić jej zapas niż miałoby jej brakować - ale to jest chyba jasne.

przy zwiększeniu obsady bydła jednocześnie spada zapas innej paszy np. kiszonki z trawy i te braki trzeba również wziąć pod uwagę.

10ha kukurydzy dla 40 krów jest minimum (wystarczającym) - w polskich warunkach; należy jednak pamiętać że do tych 10ha kuku trzeba dołożyć kilka ha łąk - minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Zależy czy robi jakąś sianokiszonkę z traw, z motylkowych lub z żyta, czy ma buraki bo jak ma to ma pewnie liście i wysłodki czy ma pastwiska na lato czy krowy stoją w oborze. Jak zdaje paszę czy normalnie czy ma może paszowóz. Od razu sama QQ na 40 sztuk przy rozdaniu rano i wieczorem to spokojnie 8ha może zasiać. U mnie wygląda to tak: 11 krów mlecznych 2ha QQ z 3ha siano(pierwszy pokos) oraz z 3ha sianokiszonka(drugie dwa pokosy) + jeszcze od tak zwanej "bidy" mam 1ha ziemniaków.

W tym roku tego towaru starczyło mi akurat do dziś, ale nowa pryzma i kolejne 60 bel sianokiszonki i 30 bel siana jest. Więc kolega musi sobie dobrze rozplanować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Witam.

kolaga z mojej miejscowości (nie zarejestrowany na af) ma pytanie.

Dotyczy one kukurydzy na kiszonkę dl bydła mlecznego a dokładnie ile ma jej zasiać (posadzić). Ma narazie 20 sztuk bydła mlecznego ale chcę powiększyć do 35-40 sztuk. Ile będzie potrzebował ha kukurydzy aby wyżywić tę hodowlę. :huh:

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

 

na przyszlosc mysl więcej nad tytulem tematu

6 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukeski15    63

Koledze powinno starczyć przy dobrym karmieniu ok 8 ha. Ja na 65 sztuk mlecznych sialem w tym roku 15 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik43    0

a kolega jeszcze pyta czy na taki areau kukurydzy opłaca się kupywać śieczkarnie samojezdną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lucek279   
Gość lucek279

mój sasiad ma 60 sztuk mlecznego bydła z młodzieżą i sieje 3h kukurydzy i to wystarcza tylko trzeba o nią zadbać i nie dodaje żadnych zakiszaczy bo to nic nie daje.

 

nie ma co kupować sieczkarni samojezdnej lepiej zamówić na usługi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Nie opłaca się bo taki areał zetnie w ciągu jednego góra 2 dni... więc za cene maszyny może mu jakaś firma skosić i to przez dłuuugi okres czasu :D Chyba że sam by się zajął świadczeniem usług.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja na 20 krów i 15 młodzieży sieje 5-6 hektarów od maja dostaja mniej kukurydzy i starcza mi do września - października w zależności od tego ile masy zebrałem. z sieczkarnią też miałem takie zdanie żeby nie kupować wszytsko jest dobrze jak taka sieczkarnia jest gdzieś w okolicy i nie robi łaski to wszytsko jest dobrze ale jak ja chciałem zawsze kosić to przyjeżdżał kiedy chciał często kukurydza miała 25%suchej masy to ja się pytam po co ?! poza tym za każdym razem wszytsko robione w pośpiechu maszyna 500 KM to ma przemiał że hej nie na moje warunki cięzko nadążyć z ugniataniem i napieranie właściciela koszenie po nocy... wkurzyłem się i kupiłem swoją mam sporo klientów na usługi i mazyna nie stoi, nie żałuję


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Zgadzam się z atomik, zarobkiewiczom zależy tylko na skoszonych hektarach nie na jakości kiszonki, aby szybciej i aby więcej.. Ja sieje na przyszły rok 4-5ha QQ i też myślę nad jakąś tanią sieczkarnią, poza tym, jak masz zapłacić przykładowo za twoje 8ha 6400zł za skoszenie razem z odwożeniem i polowe ci się popsuje bo będzie słabo ugnieciona to lepiej kupić swój sprzęt i zrobić to porządnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

my chcemy siać 12h kuku i 15h łąk na sianokiszonkę do tego jeszcze po kuku siać żyto i na wiosnę kosić i zakiszać i zastanawiam się aby kupić jakiegoś Class'a do 160tys używanego z przystawką do trawy i kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

my mamy 31 krów i dając 10 dużych taczek dziennie(5 rano i 5 wieczorem) patrząc jak szybko schodzi silos to za mało te 4 ha by starczyło do maja takim tempem. Trzeba posiać 7-8ha wtedy będzie dość jak dla nas.

 

U nas w okolicy problemu nie ma, coraz więcej kosi sprzętu usługowego (2x jd 5720, w tym roku doszedł class 840 z możliwością transportu sieczki) aby tylko pogoda się nie psuła i poważniejszych awarii nie było to można się doczekać. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Kolega z Dalgety przysłał zdjęcie QQ co ma z 4 metry wysokości.Ludzie w niej stoją to ona jest raz wyższa. Odmiana inagua ziemia 4b i 5 klasa. Prezes twierdzi że ok 100 ton/ha. Chyba kiszonki. I nie połamała się.

Niestety zdjęć nie mogę przesłać.Takiej jeszcze nie widziałem.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dalgety ją rozprowadza.379 zł teraz za 80 tyś szt. Nie jest to zbyt nowa odmiana. Ma parę lat. koło mnie też była siana ale nie była aż taka.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

dobrze nawożona to dobrze urosła u nas kuku miała 3.6 wysokości i to siana przerobionym amazonem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj