Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora na bydło mięsne

143 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 21 luty 2010 - 17:11

Obora na bydło mięsne Mam takie pytanie otóż otrzymaliśmy zgodę po wielomiesięcznej batalii z sąsiadem na budowę nowej obory dla naszych Limusi i zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem iż część obory ma mieś ruszta na podłodze a część ma być na głębokiej ściółce. Dodam też, że w okresie wegetacyjnym bydło przebywać ma zgodnie z nowymi zaleceniami odbiorcy na pastwiskach także dodatkowe zbiorniki na gnojowicę odpadają. Ktoś z was ma tak podzieloną oborę? Obara będzie wolnostanowiskowa, byki w wieku powyżej 1 roku mają przebywać już przez cały czas w boksach jedynie raz na tydzień przez pół dnia na wybieg.
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora na bydło mięsne Dzisiaj, 14:57
  •  

#62 Share troyan32

troyan32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 26 luty 2010 - 13:35

Obora na bydło mięsne Witam was. Mam Pytania do was. W tym roku kończę szkole rolniczą w Dowspudzie, no i nie wiem co zrobić. Mam 20 ha gruntu, dwie mniejsze obory jedna 5m x 18 m na głębokiej ściółce i druga 9m x 5m na betonie z kanałem. Tydzień temu zakupiłem dwie małe jałówki chorolaise, 3 jałówki simental też po ok 60 kg no i mam jednego buhaja 300 kg też simental, mam też 4 sztuki stare na mleko do spajania. Bym prosił o odp. Czy dokonałem dobrego wyboru i co mógłbym dalej robić, mam wszystkie maszyny potrzebne do uprawy polowej lecz mam za mało doświadczenia, czy warto brać jakiś większy kredyt na rozwinięcie się czy pozostać przy tym co mam?

#63 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 26 luty 2010 - 14:23

Obora na bydło mięsne Jak masz sprzęt, chęci i budynki to możesz rozwijać hodowlę bądź chów bydła mięsnego. Kupuj jedną sztukę miesięcznie tak abyś je hodował i co miesiąc sprzedawał to da Ci ciągły przypływ gotówki, wadą tego systemu jest to, że :
-dziwię się że ktokolwiek sprzedał tak małe charolaise i simentale to są czyściochy czy jakień mieszańce z dolewem krwi którejś z tych ras
-musisz mieć spory kapitał na start na zakup 16 sztuk abyś zapewnił sobie możliwość sprzedaży po 16 miesiącach.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#64 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 26 luty 2010 - 18:31

Obora na bydło mięsne dowspuda... świetna szkoła:-) ja też tak zaczynałem. Co miesiąc jednego cielaka. Powoli człowiek się rozwija
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#65 Share kazoo

kazoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 28 luty 2010 - 16:34

Obora na bydło mięsne Mam taki budynek jak na obrazku o szerokości 8,5m i długości 14m, te brązowe kółka to słupy. Zastanawiam się jak najlepiej będzie trzymać tam byki czy na głęboką ściółkę czy wiązane. Chodzi mi głównie jak najtaniej zagospodarować ten budynek
plan budynku

#66 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 28 luty 2010 - 16:50

Obora na bydło mięsne http://www.agrofoto....album&album=688 u mnie jest 7 m szerokości. Ty masz 8,5 wiec jest gdzie się popisać. Jedynie te słupy ciekawe czy trafią miedzy stanowiskami.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#67 Share krupekf16

krupekf16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 15:17

Obora na bydło mięsne Wygrodzenia u andrzej2110 najlepsze według mnie dla opasów mam podobne dobry dobrostan nie ma odgniotów u dużych sztuk obornik nie trzeba często wybierać trochę unowocześniony dawny system utrzymania krów. A co do rusztów to mam 20 stanowisk na krowy zasuszone i jałowice ale zdecydowałem się tylko dla tego ze słomy mi nie starczało nie mam przekonania chyba ze wolnostanowiskowa na rusztach jest lepsza stanowisk nie polecam pozdrawiam

#68 Share MARIUSZMOGIEL

MARIUSZMOGIEL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 14 maj 2010 - 16:55

Obora na bydło mięsne Zamierzam satwiac obore takom http://www.rbprojekt...006/wa-006.html i chcial bym sie dowiedziec czy ktos ma takom ile go wyniosla aby ja postawic itd

Edytowany przez andrzej2110, 14 maj 2010 - 17:06.
Caps Lock

#69 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 14 maj 2010 - 18:34

Obora na bydło mięsne Jestem właśnie w trakcie budowy takiej obory ale ile będzie kosztowała to jeszcze za wcześnie, jak chcesz więcej info. to pisz na pw. albo gg

#70 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 10 czerwiec 2010 - 05:25

Obora na bydło mięsne Witam czy ma ktoś z kolegów stanowiska żywieniowe, wiązane typu "Detroit"dla opasów i jak one zdają egzamin ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share matas22

matas22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 08 sierpień 2010 - 08:30

Obora na bydło mięsne Mógłby ktoś dodać zdjęcie obory dla bydła mięsnego?

#72 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 08 sierpień 2010 - 14:02

Obora na bydło mięsne Koszt jest zawsze zależny od ilości włożonej pracy własnej. Wg mnie zawsze lepiej stawiać zadami do korytarza bo zawsze lepiej obornik turem wypchać niż montować zgarniacze albo taczka wozić. Lżej zawieść taczka pasze niż wozić obornik. Ja na byki mam w poprzek stodoły, nie pamiętam wymiarów ale główny korytarz ok2,5m i spokojnie c330 przejadę, paszowe ok 1,10-1,20 i stanowiska ok 105-115cm. Weszło mi 13szt. oprócz murowania wszystko samodzielnie robione od tynku, ustawiania wygrodzeń do instalacji wodnej. A jak by do wszystkiego nająć to by x razy więcej wyszło

#73 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 07:37

Obora na bydło mięsne Panowie, ile zostaje wam średnio na jednej sztuce?? Noszę się z zamiarem wybudowania obory, chciałbym sprzedawać około 100 sztuk rocznie. Zakupić 25 cieląt na początek, umieścić je w boksie, podrosną do około 200-300kg przegonić do większego boksu i zakupić kolejne 25 sztuk. Potrzeba by mi było 4 boksy. Po jednej stronie dwa: największy(byki 700kg i najmniejszy(cielęta), po drugiej dwa średnie boksy (byczki 200- 400kg0. Stałby na głębokiej ściółce, wywalanie obornika turem co 4 miesiące (ciekawe czy się tyle obornika zmieści) wraz z przeganianiem do większych zagród, musiałbym do każdego kojca drzwi robić żeby móc wjechać turem. Chce wprowadzić jak najwięcej usprawnień jak najtańszym kosztem. Zadawanie paszy wozem paszowym, ścielenie rozdrabniaczem np Tmahawk. Myślę jak to rozwiązać żeby jednym korytarzem przez środek zadawać paszę i ścielić.
A teraz pytania:
Jaka powierzchnia będzie mi potrzebna? O koszt nie pytam bo to kwestia materiału: pustak lub wiata.
Jeżeli 100 sztuk to zbyt dużo mogę zawsze zmniejszyć liczbę do 50-60 i tym samym budować mniejszy budynek. Proszę o jak największą liczbę odpowiedzi. Każdy pomysł mile widziany.

Mógłbym zamiast czterech kojców zrobić kilka tak żeby po 10 sztuk wchodziło, do każdego kojca wybieg żeby obornik usunąć.
Mam zamiar kupić ciągnik 100km do ciężkich prac, 65-70km z turem, wóz paszowy i rozdrabniacz. Wydaje mi się że tona zboża wystarczy na sztukę, do tego około 700-800zł za cielaka. Przy większej ilości powinno zostać 1000zł na sztuce.

#74 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 08:21

Obora na bydło mięsne No bardzo optymistyczna wizja zarobku 1tyś na sztuce. Tylko dobrze policz hehhh. Żebyś na początek nie dołożył do tej sztuki 1tyś.

#75 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 10:54

Obora na bydło mięsne 1t zboża, 1t siana/sianokiszonka, 500kg kiszonki z kukurydzy, ciele.
600 + 400+ 100+ 700= 2800 zł
byk waży 700kg na czysto. 700x5,2= 3640zł.
3640 - 2800= 840zł.
Wszystko liczone po dużych cenach i średnia cena żywca. Oczywiście zboża nie muszę kupować bo mam swoje, siano i kukurydzę też. Zostaje jedynie ciele kupić. Na 100 sztukach rocznie powinno zostać 80000 zł czystego zysku. 50 tys na spłaty kredytów, 30 tys na życie. Jeżeli ktoś ma inne wyliczenia to bardzo proszę.

#76 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 11:49

Obora na bydło mięsne Naprawdę policz bo ta kalkulacja ogólna jest. Zboże masz swoje ale za darmo nie rośnie. Kiszonkę żeby zrobić też kosztuje. Zapomniałeś napisać że cielaki które kupisz to pewnie mleczaki więc dolicz preparat mlekozastępczy. Dolicz lekarstwa i lekarza, dolicz wodę i prąd słomę musisz też zgromadzić ja powoli myślę żeby na ruszta przerobić. Dolicz pewne upadki bo tego nie unikniesz. Poza tym piszesz 500kg kiszonki z kukurydzy ale to na ile czasu?? Kiszonkę to Ty w tonach licz na sztukę.

#77 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 13:44

Obora na bydło mięsne No to proszę bardzo, będzie szczegółowo:
Uprawa hektara kosztuje mnie 1000zł. 5t plon. 1t-200zł
Uprawa kukurydzy 2000tys. 30ton 1t-70zł
Łąka - 1 ha - tutaj szczegółowo nie podam bo nie wiem ale na oko: I pokos 15 rolek sianokiszonki po 400kg, 10 rolek siana po 200kg, 8 rolek siana po 200kg
Wydam na to około 300zł na nawóz i 400 na koszenie, owijanie itp. - pierwszy pokos. Kolejne dwa pokosy to jakieś 400zł.
tona siana - 100zł, rolka kiszonki 45zł
ciele wypije worek mleka - 85zł ale licze 100zł.
tona siana, tona zboża, tona kiszonki z kukurydzy, 4 rolki sianokiszonki, worek mleka.
100zł+200zł+70zł+ 180zł+100zł+cielak 700zł+ weterynarz 200zł= 1550zł
byk 700kgx 5zł= 3500zł.
Nie liczę słomy bo nie wiem ile idzie na sztukę.
Mogę się mylić w trzech kwestiach: ilość zjedzonego siana, sianokiszonki, kukurydzy dlatego dodam do kosztów 450zł. Wychodzi że na byku zostaje 1500zł.
Marian 892, proszę o zweryfikowanie danych. Znasz się na tym więc jeżeli coś jest źle to napisz.

#78 Share waldemarek123

waldemarek123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 18:52

Obora na bydło mięsne Witam, mam zamiar założyć hodowle bydła mięsnego. Czy dla 5 krów i buhaja wystarczy pastwisko ogrodzone o powierzchni 45arów?

#79 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 19:39

Obora na bydło mięsne Nie, trochę mało musiałbyś dokupić paszy.
U mnie na jedną mamkę jest 1 ha i jest akurat
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 26 listopad 2010 - 21:13

Obora na bydło mięsne Ja jestem na etapie kosztorysu bo szykuję budowę obory na opasy. Oczywiście z nadzieją że załapię się na MGR (bez tego nawet nie ruszę). :(

Obora ma być na 15-20 szt. tylko nie mam pojęcia jaki system ściółkowy zastosować i czym różni się obora na płytkiej ściółce od tej na głębokiej. W projekcie są 3 korytarze z czego jednen paszowy jest przejazdowy i dwa przy ścianach mają ścianę oporową. :lol:

Jeśli robić kanały na gnojówkę to jak to rozwiązać żeby się nie zapychały i czy musi być szambo, czy może na pryzmę niech ścieka. Projekt w pierwotnej wersji miał zgarniacz w kanale 0,5m który do okoła obory był zamontowany, ale projektant który adaptację robił wykreślił mi go bo niby bardzo drogi system i nie opłacalny i teraz mam płaska podłogę w całej oborze. Tak czy inaczej jakieś kanały muszę zrobić tylko jak i jaki?
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone