Sport

Obora na bydło mięsne

Polecane posty

zuras    1

A mam pytanie czy byki na wolnostanowiskowej można by chować od małego do dużego? Czy jak maja ok 400 kg trzeba by na uwieź żeby się nie bodły?? Jak to jest??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Kolego @milkman91, na 1DJP przypada 6mkw.

Kolego @zuras ja trzymam byki przez cały okres hodowli w boksach i osiągają grubo ponad 800kg, to kwestia przyzwyczajenia się zwierzęcia i oczywiście mocnej zagrody, bo czasami jak im co do głowy strzeli to potrafią ganiać w kółko przez godzinę B)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

A jak z opłacalnością?? Jak bym chciał; kupujac małe byczki i chować do tych 800kg?? Zostaje coś z tego?? I ile trzeba by czasu chować takiego byczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

To zależy, jakie cielęta kupisz i jakie zakładasz karmienie, do jakiej wagi zamierzasz je utrzymywać. To w jakiej oborzę będą stały nie zrobi im wielkiej różnicy, najtaniej dostawić utwardzoną wiatę do ściany istniejącego już budynku.


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Wiatę postawić i jak by miały teraz w niej siedzieć non stop to trochę za zimno w zimę B) A co do ceny to powiedzmy jakieś cielaki rasy typowo mięsnej do 1000zł i chować do tych 700-800kg na kiszonce z qq traw i jakaś sruta B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek232    0

Witam przerabiam starą oborę po świniach na byki i nie mam zielonego pojęcia jak to urządzić!!!.Obora będzie tak na 20 sztuk, po 10 po obydwu stronach. Chcę to zrobić jak najtańszym kosztem, widziałem stanowiska dla krów ale dla byków to chyba za słabe. Prosiłbym o jakieś dorady i fotki prezentujące wykonanie przegród, mam trochę narzędzi w tym giętarkę wiec zrobił bym to sam.Zależy mi na takiej konstrukcji aby byki stały tam od małego aż do jakieś 800kg, Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Witam. Słuchajcie chłopaki czy blacha trapezowa się nada na bukaciarnie nie będzie się na nie skraplać?

Będzie się skraplać na bank. Każdy materiał który nie ma izolacji ma temperaturę z zewnątrz inną i wewnątrz inną i na granicy powietrze wilgotne osiągnie p-kt rosy.

 

Witam przerabiam starą oborę po świniach na byki i nie mam zielonego pojęcia jak to urządzić!!!.[...]

A jaka technologią chcesz to robić głęboka ściółka, płytka czy bezściółkowy, jakie masz ściany, jaki dach (kubatura,-płaski?), jakie wymiary budynku, czy w środku będzie potrzebne jeszcze jakieś pomieszczenie, jak masz zasilanie wodą. Jak wyciągasz obornik czy masz słomę na to?

Podaj jakieś konkrety to pomyślimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek232    0

Obora jest 16m na 8m na wysokości 2,50m zalany strop, jest to na razie jedna wielka przestrzeń po likwidacji kojcy dla świń. Planuje na płytkiej ściółce słomy mam pod dostatkiem, a jak się co dzień gnój wywali to nie będzie go aż tak wiele, pasowało by zamontować jakiś zgarniacz. Nie wiem jak się wyrobię z kasą możliwe że na początku będę wypychał turem. Chciałby to zrobić jak najszybciej żeby nie stało puste i zaczęło zarabiać!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0
Napisano (edytowany)

Wg mnie najbardziej ekonomiczny sposób to wyrzucenie stołu paszowego na zewnątrz.

Ma to takie zalety:

-Wykorzystujesz maksymalnie przestrzeń, pod dachem,

-Masz od razu okólnik. Przy głębokiej ściółce strasznie padają racice. Powoduje to spadek mleka, zwiększenie zachorowalności itp historie. Nie mówiąc już o kosztach leczenia.

-Stół który zajmuje dużo miejsca nie zajmuje miejsca wewnątrz, a na zewnątrz lepiej go obsłużyć. nie robisz wewnątrz wejścia na zadawanie paszy. Zrób stół płaski i lekko podniesiony, tak żebyś mógł go łatwo czyścić.

Wady to:

Koszt wybetonowania kawałka podwórka i wybudowania kawałka dachu nad stołem paszowym.

 

Nie bój się otwarcia obory na zewnątrz, krowy wolą zimno niż wilgoć, a w zamkniętej oborze takiej jak ta będziesz miał z tym problem.

Zwiększ max okna i powstawiaj siatki antyprzeciągowe, żadnych otwieranych szklanych okien, bo zwierzęta się poranią.

Poidła kup najtańsze np z Grene, z podgrzewaniem na 24V, żadne kulowe wynalazki nie idzie tego odczyścić, nie muszą być drogie firmowe. Ustaw je tak żeby nie przeszkadzały w wypychaniu towaru. Wodę puść dołem, pod posadzką. Górą będzie zamarzać.

Wygrodzenia zrób tylko jak chcesz oddzielić poszczególne grupy.

Nie baw się w żadne wygarniacze, to koszt. Do tura zgarniacz lub krokodyl i będzie ok.

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Mam takie pytanie otóż otrzymaliśmy zgodę po wielomiesięcznej batalii z sąsiadem na budowę nowej obory dla naszych Limusi i zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem iż część obory ma mieś ruszta na podłodze a część ma być na głębokiej ściółce. Dodam też, że w okresie wegetacyjnym bydło przebywać ma zgodnie z nowymi zaleceniami odbiorcy na pastwiskach także dodatkowe zbiorniki na gnojowicę odpadają. Ktoś z was ma tak podzieloną oborę? Obara będzie wolnostanowiskowa, byki w wieku powyżej 1 roku mają przebywać już przez cały czas w boksach jedynie raz na tydzień przez pół dnia na wybieg.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
troyan32    0

Witam was. Mam Pytania do was. W tym roku kończę szkole rolniczą w Dowspudzie, no i nie wiem co zrobić. Mam 20 ha gruntu, dwie mniejsze obory jedna 5m x 18 m na głębokiej ściółce i druga 9m x 5m na betonie z kanałem. Tydzień temu zakupiłem dwie małe jałówki chorolaise, 3 jałówki simental też po ok 60 kg no i mam jednego buhaja 300 kg też simental, mam też 4 sztuki stare na mleko do spajania. Bym prosił o odp. Czy dokonałem dobrego wyboru i co mógłbym dalej robić, mam wszystkie maszyny potrzebne do uprawy polowej lecz mam za mało doświadczenia, czy warto brać jakiś większy kredyt na rozwinięcie się czy pozostać przy tym co mam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Jak masz sprzęt, chęci i budynki to możesz rozwijać hodowlę bądź chów bydła mięsnego. Kupuj jedną sztukę miesięcznie tak abyś je hodował i co miesiąc sprzedawał to da Ci ciągły przypływ gotówki, wadą tego systemu jest to, że :

-dziwię się że ktokolwiek sprzedał tak małe charolaise i simentale to są czyściochy czy jakień mieszańce z dolewem krwi którejś z tych ras

-musisz mieć spory kapitał na start na zakup 16 sztuk abyś zapewnił sobie możliwość sprzedaży po 16 miesiącach.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

dowspuda... świetna szkoła:-) ja też tak zaczynałem. Co miesiąc jednego cielaka. Powoli człowiek się rozwija


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazoo    5

Mam taki budynek jak na obrazku o szerokości 8,5m i długości 14m, te brązowe kółka to słupy. Zastanawiam się jak najlepiej będzie trzymać tam byki czy na głęboką ściółkę czy wiązane. Chodzi mi głównie jak najtaniej zagospodarować ten budynek

plan budynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=user&user=564&do=view_album&album=688 u mnie jest 7 m szerokości. Ty masz 8,5 wiec jest gdzie się popisać. Jedynie te słupy ciekawe czy trafią miedzy stanowiskami.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupekf16    8

Wygrodzenia u andrzej2110 najlepsze według mnie dla opasów mam podobne dobry dobrostan nie ma odgniotów u dużych sztuk obornik nie trzeba często wybierać trochę unowocześniony dawny system utrzymania krów. A co do rusztów to mam 20 stanowisk na krowy zasuszone i jałowice ale zdecydowałem się tylko dla tego ze słomy mi nie starczało nie mam przekonania chyba ze wolnostanowiskowa na rusztach jest lepsza stanowisk nie polecam pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Jestem właśnie w trakcie budowy takiej obory ale ile będzie kosztowała to jeszcze za wcześnie, jak chcesz więcej info. to pisz na pw. albo gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Witam czy ma ktoś z kolegów stanowiska żywieniowe, wiązane typu "Detroit"dla opasów i jak one zdają egzamin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

Koszt jest zawsze zależny od ilości włożonej pracy własnej. Wg mnie zawsze lepiej stawiać zadami do korytarza bo zawsze lepiej obornik turem wypchać niż montować zgarniacze albo taczka wozić. Lżej zawieść taczka pasze niż wozić obornik. Ja na byki mam w poprzek stodoły, nie pamiętam wymiarów ale główny korytarz ok2,5m i spokojnie c330 przejadę, paszowe ok 1,10-1,20 i stanowiska ok 105-115cm. Weszło mi 13szt. oprócz murowania wszystko samodzielnie robione od tynku, ustawiania wygrodzeń do instalacji wodnej. A jak by do wszystkiego nająć to by x razy więcej wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Panowie, ile zostaje wam średnio na jednej sztuce?? Noszę się z zamiarem wybudowania obory, chciałbym sprzedawać około 100 sztuk rocznie. Zakupić 25 cieląt na początek, umieścić je w boksie, podrosną do około 200-300kg przegonić do większego boksu i zakupić kolejne 25 sztuk. Potrzeba by mi było 4 boksy. Po jednej stronie dwa: największy(byki 700kg i najmniejszy(cielęta), po drugiej dwa średnie boksy (byczki 200- 400kg0. Stałby na głębokiej ściółce, wywalanie obornika turem co 4 miesiące (ciekawe czy się tyle obornika zmieści) wraz z przeganianiem do większych zagród, musiałbym do każdego kojca drzwi robić żeby móc wjechać turem. Chce wprowadzić jak najwięcej usprawnień jak najtańszym kosztem. Zadawanie paszy wozem paszowym, ścielenie rozdrabniaczem np Tmahawk. Myślę jak to rozwiązać żeby jednym korytarzem przez środek zadawać paszę i ścielić.

A teraz pytania:

Jaka powierzchnia będzie mi potrzebna? O koszt nie pytam bo to kwestia materiału: pustak lub wiata.

Jeżeli 100 sztuk to zbyt dużo mogę zawsze zmniejszyć liczbę do 50-60 i tym samym budować mniejszy budynek. Proszę o jak największą liczbę odpowiedzi. Każdy pomysł mile widziany.

 

 

Mógłbym zamiast czterech kojców zrobić kilka tak żeby po 10 sztuk wchodziło, do każdego kojca wybieg żeby obornik usunąć.

Mam zamiar kupić ciągnik 100km do ciężkich prac, 65-70km z turem, wóz paszowy i rozdrabniacz. Wydaje mi się że tona zboża wystarczy na sztukę, do tego około 700-800zł za cielaka. Przy większej ilości powinno zostać 1000zł na sztuce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

No bardzo optymistyczna wizja zarobku 1tyś na sztuce. Tylko dobrze policz hehhh. Żebyś na początek nie dołożył do tej sztuki 1tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

1t zboża, 1t siana/sianokiszonka, 500kg kiszonki z kukurydzy, ciele.

600 + 400+ 100+ 700= 2800 zł

byk waży 700kg na czysto. 700x5,2= 3640zł.

3640 - 2800= 840zł.

Wszystko liczone po dużych cenach i średnia cena żywca. Oczywiście zboża nie muszę kupować bo mam swoje, siano i kukurydzę też. Zostaje jedynie ciele kupić. Na 100 sztukach rocznie powinno zostać 80000 zł czystego zysku. 50 tys na spłaty kredytów, 30 tys na życie. Jeżeli ktoś ma inne wyliczenia to bardzo proszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj