Sport

Obora na bydło mięsne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sport    0

Witam

Ile bydła mięsnego można trzymać w oborze o wymiarach 13 na 6m i jak można ją urządzić

pozdrawiam sport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

ile?? zależy od tego jak są umiejscowione drzwi i ich szerokość. czy są w środku jakieś słupy czy coś innego??

 

jeśli drzwi by były w szczycie to nawet 20 sztuk by weszło (uwięziono). Było by tylko ciasno :P no ale tyle by zmieścił :P


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

oczywiście wolnostanowiskowo te pasy mają byc? najlepiej jak największą powierzchnię pod bydło, bo przecież tylko na zime będziesz je tam trzymał a cały rok na pastwisku?Jakiś korytarzyk tylko żeby było gdzie belke roztoczyc to myśle około 12 - 14 sztuk wejdze kumpel ma podobnych wymiarów obore to około 11 - 12 krów i jeden byk w tym stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Moim zdaniem to do opasów w tej oborce najlepiej rozwalić podłogę, wykopać dół i położyć ruszta. Mój wuj tak zrobił i bardzo chwali. nie potrzeba żadnych dodatkowych zbiorników na zewnątrz, bo wszystko będzie pod oborą.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Mozesz wrzucic zdjecia opasow na rusztach. A nie choruja?? Sa czyste?? Sam zastanawiam sie nad obora na rusztach,albo glebokiej sciolce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0

Ja również jestem zainteresowany utrzymaniem opasów na rusztach wiec jak mozesz to wrzoc kilka fotek i napisz cos wiecej jak to sie odbywa u twego wuja.Dzieki i pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

jak opasy to tylko na rusztach,co prawda ja nie posiadam na rusztach ale widziałem wielokrotnie takie hodowle i jest naprawdę super. Koszt budowy jest większy przy takiej inwestycji ale zwraca się bardzo szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0

Możesz coś wiecej napisac na ten temat. gdzie sa takie obory? jakiej wielkosci byly kojce i po ile sztuk trzymano w jednym? jak mozesz to wrzoc pare zdjec. Napisz cos wiecej o zachowaniu bykow w takiej oborze urazach itp. dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Z tgo co widziałem to kojce były na 5szt.,bydło miało wypalone rogi i było czyste,a nie opancerzone jak co u niektórych hodowców.

Nie znam hodowców w Polsce co mają takie obory,ale np:w Niemczech,Danii w 90% tak właśnie hoduje się te zwierzęta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Kojce na cztery pięć sztuk na rusztach to najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o robociznę i czystość. Moim zdaniem przy tych wymiarach jednak będziesz miał problem z korytarzem paszowym. kojce muszą mieś conajmniej długość zwierzęcia plus około metra to na korytarz paszowy zostaje około metra.

Jest też druga możliwość oborę traktujesz jako miejsce do leżenia a żywienie załatwiasz na podwórku stół paszowy pod wiatą z dostępem dla wszystkich sztuk. Oczywiście jeżeli masz miejsce przy oborze na wybieg i stół.

Jeżeli nie masz tego miejsca to pozostaje Ci system uwiązowy ale tu też polecał bym ruszty a nie ściółkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0
Z tgo co widziałem to kojce były na 5szt.,bydło miało wypalone rogi i było czyste,a nie opancerzone jak co u niektórych hodowców.

Nie znam hodowców w Polsce co mają takie obory,ale np:w Niemczech,Danii w 90% tak właśnie hoduje się te zwierzęta

 

Mozesz napisac coś wiecej np w jakim wieku byly najmlodsze sztuki utrzymywane na ruszazch. Jkai system wentylacji tam stosowano? jak wyglądały grodzenia kojcy? jakie były drabiny paszowe czy wogóle byly a może tylko rura pozioma. Jak wygladalo zadawanie paszy itp wiele innych informacji. Jka masz to podrzuc linki do stron gdzie mozna zobaczyc taki system lub napisz jak w jezyku niemieckim sie pisze ruszty i oapasy itp. to moze sam znajde cos Z gory dzieki za info i pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

U tego wuja obora była przerobiona z takiej od krów mlecznych. Teraz krowy siedzą w oborze o powierzchni ok. 15 arów. A w starej ( kiedyś stało ok. 20 krów) stoi pewnie tez ze20 albo więcej byków. Ciekawy jest system tych zbiorników, otóż : zbiornik pod oborą jest przedzielony w połowie ścianką (która nie łączy się ze ścianami zbiornika) po jednej stronie jest świder, który wymusza obieg cieczy (mieszanie wywołuje się różnicą poziomów w obu komorach) jest on napędzany od WOM ciągnika. Korytarz paszowy jest wzdłuż budynku pod ścianą, ale nie jest aż tak szeroki żeby wjechać z paszowozem, chociaż czy paszowóz opłaca się przy opasach....... Byki mają po przypalane rogi i są czyste nie jak na głębokiej ściółce. Co kawałek są rury nad kojcami, żeby zwierzaki na siebie nie skakały :P


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Boniek ma rację ale mnie cały czas martwi ta szerokość. 6 metrów to trochę mało chyba żeby zrobić korytarz paszowy pod jedną z ścian i wrota nie wzdłuż obory a w poprzek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0

to opisz ja czy byki sa w kojcach czy na uwiezi. jezeli w kojcach to jakie przegrody sa zrobione jak wyglada dostep do stolu paszowego lub koryta po ile ssztu jest w kojcu itp Pozdrawiam (moze uda ci sie cos zakombinowac z tymi zdjeciami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

W kojcach to jest po 10-15 sztuk. Stół jest tak oddzielony żeby tylko byki nie wyszły. Te byki są nawet w różnym wieku, a mają po przypalane rogi i się nie bodą.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0

Widze że jest mały zastoj w tym temacie. Jak ktos cos jeszcze wie to niech napisze a najleiej jak wrzuci zdjecia z opasami na rusztach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

na mięsne najlepiej wolnostanowiskowa obora ja nad takim czymś rozkminiam bo będę rezygnował z mleka i na opasy przechodził, dobra sprawa tylko bydło mięsne dość drogo kosztuje ale to i tak się opłaci.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
Moim zdaniem to do opasów w tej oborce najlepiej rozwalić podłogę, wykopać dół i położyć ruszta. Mój wuj tak zrobił i bardzo chwali. nie potrzeba żadnych dodatkowych zbiorników na zewnątrz, bo wszystko będzie pod oborą.

To twój wujek pewnie jest milionerem co?? :):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Może biedny to nie jest... Czemu takie "dziwne" pytanie zadajesz koleś???


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj