Skocz do zawartości

Reklama

Obora na bydło mięsne

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
124 odpowiedzi na ten temat

#1 Sport

Sport

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 07 październik 2007 - 18:25

Witam
Ile bydła mięsnego można trzymać w oborze o wymiarach  13 na 6m i jak można ją urządzić
pozdrawiam sport

#2 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 07 październik 2007 - 18:39

a wogóle opłacalna jest produkcja opasów>?

#3 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9278 postów

Napisany 07 październik 2007 - 19:26

ile?? zależy od tego jak są umiejscowione drzwi i ich szerokość. czy są w środku jakieś słupy czy coś innego??

jeśli drzwi by były w szczycie to nawet 20 sztuk by weszło (uwięziono). Było by tylko ciasno :P no ale tyle by zmieścił :P
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

#4 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 07 październik 2007 - 19:58

oczywiście wolnostanowiskowo te pasy mają byc? najlepiej jak największą powierzchnię pod bydło, bo przecież tylko na zime będziesz je tam trzymał a cały rok na pastwisku?Jakiś korytarzyk tylko żeby było gdzie belke roztoczyc to myśle około 12 - 14 sztuk wejdze kumpel ma podobnych wymiarów obore to około 11 - 12 krów i jeden byk w tym stoi

#5 Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • 7514343

Napisany 17 październik 2007 - 18:44

Moim zdaniem to do opasów w tej oborce najlepiej rozwalić podłogę, wykopać dół i położyć ruszta. Mój wuj tak zrobił i bardzo chwali. nie potrzeba żadnych dodatkowych zbiorników na zewnątrz, bo wszystko będzie pod oborą.
Forza JUVE!!!

#6 czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 17 październik 2007 - 18:50

Mozesz wrzucic zdjecia opasow na rusztach. A nie choruja?? Sa czyste?? Sam zastanawiam sie nad obora na rusztach,albo glebokiej sciolce.

#7 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 17 październik 2007 - 18:58

Ja również jestem zainteresowany utrzymaniem opasów  na rusztach wiec jak mozesz to wrzoc kilka fotek i napisz cos wiecej jak to sie odbywa u twego wuja.Dzieki i pozdro

#8 Turbina

Turbina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 867 postów

Napisany 17 październik 2007 - 19:26

jak opasy to tylko na rusztach,co prawda ja nie posiadam na rusztach ale widziałem wielokrotnie takie hodowle i jest naprawdę super. Koszt budowy jest większy przy takiej inwestycji ale zwraca się bardzo szybko.

#9 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 18 październik 2007 - 13:37

Możesz coś wiecej napisac na ten temat. gdzie sa takie obory? jakiej wielkosci byly kojce i po ile sztuk trzymano w jednym? jak mozesz to wrzoc pare zdjec. Napisz cos wiecej o zachowaniu bykow w takiej oborze urazach itp. dzieki

#10 Turbina

Turbina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 867 postów

Napisany 18 październik 2007 - 18:00

Z tgo co widziałem to kojce były na 5szt.,bydło miało wypalone rogi i było czyste,a nie opancerzone jak co u niektórych hodowców.
Nie znam hodowców w Polsce co mają takie obory,ale np:w Niemczech,Danii w 90% tak właśnie hoduje się te zwierzęta

#11 Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 20 październik 2007 - 22:38

Kojce na cztery pięć sztuk na rusztach to najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o robociznę i czystość. Moim zdaniem przy tych wymiarach jednak będziesz miał problem z korytarzem paszowym. kojce muszą mieś conajmniej długość zwierzęcia plus około metra to na korytarz paszowy zostaje około metra.
Jest też druga możliwość oborę traktujesz jako miejsce do leżenia a żywienie załatwiasz na podwórku stół paszowy pod wiatą z dostępem dla wszystkich sztuk. Oczywiście jeżeli masz miejsce przy oborze na wybieg i stół.
Jeżeli nie masz tego miejsca to pozostaje Ci system uwiązowy ale tu też polecał bym ruszty a nie ściółkę.

#12 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 21 październik 2007 - 19:36

Zobacz postTurbina, o Oct 18 2007, 19:00, powiedział:

Z tgo co widziałem to kojce były na 5szt.,bydło miało wypalone rogi i było czyste,a nie opancerzone jak co u niektórych hodowców.
Nie znam hodowców w Polsce co mają takie obory,ale np:w Niemczech,Danii w 90% tak właśnie hoduje się te zwierzęta

Mozesz napisac coś wiecej np w jakim wieku byly najmlodsze sztuki utrzymywane na ruszazch. Jkai system wentylacji tam stosowano? jak wyglądały grodzenia kojcy? jakie były drabiny paszowe czy wogóle byly a może tylko rura pozioma. Jak wygladalo zadawanie paszy itp wiele innych informacji. Jka masz to podrzuc linki do stron gdzie mozna zobaczyc taki system lub napisz jak w jezyku niemieckim sie pisze ruszty i oapasy itp. to moze sam znajde cos Z gory dzieki za info i pozdro

#13 Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • 7514343

Napisany 23 październik 2007 - 19:40

U tego wuja obora była przerobiona z takiej od krów mlecznych. Teraz krowy siedzą w oborze o powierzchni ok. 15 arów. A w starej ( kiedyś stało ok. 20 krów) stoi pewnie tez ze20 albo więcej byków. Ciekawy jest system tych zbiorników, otóż : zbiornik pod oborą jest przedzielony w połowie ścianką (która nie łączy się ze ścianami zbiornika) po jednej stronie jest świder, który wymusza obieg cieczy (mieszanie wywołuje się różnicą poziomów w obu komorach) jest on napędzany od WOM ciągnika. Korytarz paszowy jest wzdłuż budynku pod ścianą, ale nie jest aż tak szeroki żeby wjechać z paszowozem, chociaż czy paszowóz   opłaca się przy opasach....... Byki mają po przypalane rogi i są czyste nie jak na głębokiej ściółce. Co kawałek są rury nad kojcami, żeby zwierzaki na siebie nie skakały :P
Forza JUVE!!!

#14 Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 24 październik 2007 - 06:15

Boniek ma rację ale mnie cały czas martwi ta szerokość. 6 metrów to trochę mało chyba żeby zrobić korytarz paszowy pod jedną z ścian i wrota nie wzdłuż obory a w poprzek.

#15 mkprox

mkprox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 październik 2007 - 12:16

Witam. Jeśli chodzi o obory dla opasów to znalazłem kilka projektów gotowych na stronie www.rbprojekt.pl
projekty gotowe obór dla opasów

#16 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 październik 2007 - 14:14

Do Bonka
Czy mozesz zrobic kilka fotek tej obory dla opasow bylbym wdzieczny i inni mysle tez Pozdrawiam

#17 Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • 7514343

Napisany 24 październik 2007 - 19:01

Nie mam dobrego aparatu :P
Forza JUVE!!!

#18 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 październik 2007 - 19:18

to opisz ja czy byki sa w kojcach czy na uwiezi. jezeli w kojcach to jakie przegrody sa zrobione jak wyglada dostep do stolu paszowego lub koryta po ile ssztu jest w kojcu itp Pozdrawiam (moze uda ci sie cos zakombinowac z tymi zdjeciami)

#19 Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • 7514343

Napisany 26 październik 2007 - 17:32

W kojcach to jest po 10-15 sztuk. Stół jest tak oddzielony żeby tylko byki nie wyszły. Te byki są nawet w różnym wieku, a mają po przypalane rogi i się nie bodą.
Forza JUVE!!!

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 03 listopad 2007 - 11:01

Widze że jest mały zastoj w tym temacie. Jak ktos cos jeszcze wie to niech napisze a najleiej jak wrzuci zdjecia z opasami na rusztach.

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk