Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora na bydło mięsne

156 odpowiedzi na ten temat

#141 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1906 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 09:32

Obora na bydło mięsne

i od razu 200? Też jak miałem 10 lat to miałem takie pomysły :D Może zacznij od 10-20szt? 

U Nas też dużo poszło na głęboką wodę z bydłem jak dopłaty weszły tyle że już w lutym nawet słoma im się skończyła i jak tak dalej będzie to stanie się droższa od zboża byk to nie królik że garść trawy z miedzy mu starczy trzeba zrobić bilans paszowy i to rzetelny B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora na bydło mięsne Dzisiaj, 07:35
  •  

#142 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 15:18

Obora na bydło mięsne

Siemka. Mam pytanie do weteranów obór wolnostanowiskowych dla opasów, po ile sztuk trzymacie w boksie, czy w ogóle w boksach, czy może jedna wielka hala? 

#143 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2309 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 03 kwiecień 2016 - 15:47

Obora na bydło mięsne

Tyle ile ma wynosić jedna partia - u jednego 5 u innego 30 ;)

#144 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 15:50

Obora na bydło mięsne

U mnie 48, i pytanie czy to nie za dużo jak na jeden kojec? Ojciec się troche tego boi, bo jednak byk troche siły ma.

#145 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 13 styczeń 2017 - 21:44

Obora na bydło mięsne

ktoś ma tutaj doświadczenie z dobrostanem, zdrowotnością oraz ogólnie z utrzymaniem bydła opasowego na rusztach?

#146 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 14 styczeń 2017 - 22:40

Obora na bydło mięsne

ktoś ma tutaj doświadczenie z dobrostanem, zdrowotnością oraz ogólnie z utrzymaniem bydła opasowego na rusztach?

Dobrostan to weterynaria ustala metry kwadratowe na sztukę . ja mam byki na rusztach od 8 miesięcy zdrowotność dobra ściany nie są pełne po dach tylko mają wysokość 1,9m reszta to plandeka. w mrozy -13 woda nawet nie zamarzła. nie mają kaszlu dużo świeżego powietrza. na lato plandeki zdejmę.  

dodam jeszcze że dach z drewna i tylko papa na nim.

#147 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 23:17

Obora na bydło mięsne

no tak jeśli masz duże zagęszczenie to nagrzeją i woda nie zamarznie. ale masz płytko pod rusztami i osobny zbiornik czy pod rusztami głęboki zbiornik? ja bym musiał pod rusztami zbiornik głęboki zrobić i boję się że będą chorować bo je spod ruszt przewieje, tak na ściółkę się położą i ładnie przytulnie a tu mało że beton to jeszcze zimne powietrze od dołu. chyba że masz legowiska? 

Edytowany przez cycu12, 15 styczeń 2017 - 23:17.

#148 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 20:12

Obora na bydło mięsne

no tak jeśli masz duże zagęszczenie to nagrzeją i woda nie zamarznie. ale masz płytko pod rusztami i osobny zbiornik czy pod rusztami głęboki zbiornik? ja bym musiał pod rusztami zbiornik głęboki zrobić i boję się że będą chorować bo je spod ruszt przewieje, tak na ściółkę się położą i ładnie przytulnie a tu mało że beton to jeszcze zimne powietrze od dołu. chyba że masz legowiska? 

ja mam 1,8m pod rusztami. mam budynek 6x8 z tego 4,5x8 to przestrzeń gdzie bydło chodzi 9 szt. powiedz mi dlaczego ma przewiać je i skąd wiatr spod ruszt? dziurę do miksera się zatyka np ja mam deski i gumę położoną. nie mam legowisk jest 3m rusztu i beton po bokach. z jakiego województwa jesteś?

#149 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 23:00

Obora na bydło mięsne

ja ze Śląska, napiszę może na PW bo mam dosyć dużo pytań :)

kurde coś nie tak, nie mogę na pw napisać, to może tu jednak: możesz mi powiedzieć coś więcej o oborze? jakie masz konkretnie ruszta (szczeliny, grubość), myjesz też ruszta? jeśli tak to co ile? na ile Ci starczy miejsca na gnojowicę? dokładniejsze wymiary zbiornika? są jakieś problemy z racicami, jakieś uszkodzenia czy coś? a najlepiej to jak byś fotkę podesłał, był bym bardzo wdzięczny  :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#150 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 styczeń 2017 - 10:03

Obora na bydło mięsne

ruszta myje sporadycznie najczęściej przed pompowaniem gnojowicy. mam zbiornik 1,8m głęboki x 8m długi x 3m szeroki. 36m sześciennych. wywiozłem gnojowice 20 listopada i teraz mam pół stanu około 18m sześciennych ale nie dolewam wody żeby do 1 marca przetrzymać. szczeliny 3,5cm, 15cm grube standard. nie ma problemu z racicami ani z płucami. teraz w okresie zimowym są lekko brudne ale nie mają baków jak na uwięzi przez długą sierść. latem i jesienią były czyściutkie. na tą stodołę w tle nie zwracaj uwagi bo to jej ostatnie dechy :P w tym roku przerabiam ją na byki na głęboką ściółkę ze względu na to ze koparka nie wjedzie a konstrukcja jest drewniana. już pół stodoły przerobiłem i fajnie to wyszło pomimo tego że drewniana. 

Załączone miniaturki

• 20160730_180022.jpg
  • 20160730_180038.jpg

#151 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1007 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 21 styczeń 2017 - 10:57

Obora na bydło mięsne

Ja dobrze widzę? Poidło od środka? :blink: Dach drewniany też po kilku latach zgnije

Ta brameczka na drugim zdjęciu jakaś konkretna też się nie wydaje

Edytowany przez robert123farmer, 21 styczeń 2017 - 10:58.

#152 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 styczeń 2017 - 13:36

Obora na bydło mięsne

Ja dobrze widzę? Poidło od środka? :blink: Dach drewniany też po kilku latach zgnije

Ta brameczka na drugim zdjęciu jakaś konkretna też się nie wydaje

tą "brameczkę" ciągnikiem byś nie wyrwał. dach drewniany więc i szybko nie zgnije, mój ojciec w 2003 roku taki zrobił na wielkiej oborze i do tej pory nic się nie dzieje 14 lat poza tym jest odsłonięty za kilka lat zmienię sobie i będzie znów mnie to kosztować 1200zł. poidło w środku ale jak zauważysz to jest obudowane profilem 50x50x3 więc mogą tłuc łbami do oporu.

#153 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 21 styczeń 2017 - 14:54

Obora na bydło mięsne No ładne to masz :) a gnojowicę mieszasz? Jeśli tak to w ilu miejscach i co jaki czas? A na tym betonie między stołem a rusztami Ci się nie gromadzi gnój?

#154 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 styczeń 2017 - 22:02

Obora na bydło mięsne

No ładne to masz :) a gnojowicę mieszasz? Jeśli tak to w ilu miejscach i co jaki czas? A na tym betonie między stołem a rusztami Ci się nie gromadzi gnój?

mam mikser pod rusztami na wom od ciągnika. w środku zbiornika jest ściana z bloczków i wymurowane okno na ten mikser co robi obieg dookoła. powstaje wir i jest jednolita konsystencja kału z moczem i wodą dolewaną żeby rozrzedzić. ostatnio mieszałem gnojowicę w poniedziałek a ostatni raz mieszałem podczas wybierania 20 listopada. prawie 2 miesiące.na betonie nie gromadzi się gnój bo nie ma w nim słomy. byki narobią a później moczem to płuczą. błąd powstał z tym betonem bo byki najwięcej stoją przy korycie i przy nim robią najwięcej a ten beton powinien być od strony ściany no ale nie jest źle chociaż robiłbym na czyimś miejscu beton przy ścianie. 

#155 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 542 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 03:04

Obora na bydło mięsne

z czego zrobione te sciany na zdjeciu?

#156 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 07:52

Obora na bydło mięsne

a wiesz trochę mnie niepokoi wygrodzenie! po co ta poprzeczka w połowie wysokości? zobaczysz że bydło będzie miało problem- moim skromnym zdaniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#157 Share KarolGo

KarolGo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 09:50

Obora na bydło mięsne

a wiesz trochę mnie niepokoi wygrodzenie! po co ta poprzeczka w połowie wysokości? zobaczysz że bydło będzie miało problem- moim skromnym zdaniem

ta poprzeczka to jest pas transportowy przyczepiony na 2 wysokościach. na fotce jest nisko miesiąc temu był na połowie wysokości a za miesiąc zdejmę pas i zostanie samo wygrodzenie. 

z czego zrobione te sciany na zdjeciu?

ściany to cegła dziurawka 30x25x25 chyba