Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

312 odpowiedzi na ten temat

#101 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 28 grudzień 2011 - 09:21

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Ja mam 73 ha w dzierżawie od kilku właścicieli i wszystko za dopłaty , nic nie płacę obsiewam i zbieram co urośnie , oni mają pewne dopłaty a ja jak się uda ostatnie dwa lata nawet ok a co będzie dalej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Dzisiaj, 14:27
  •  

#102 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 12:09

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Ja mam połowę gospodarstwa własnego, i połowę w dzierżawach na różnych warunkach. Jestem w rolnośrodowiskowym, zrównoważonym, onw itp. Takie porównanie. Zasiewam 2 działki.Jedna moja, druga dzierżawa bez dopłat. Na moja za same zasianie mam już 1600zł sumy dopłat, na drugą też zasiałem i nie mam nic. Wszędzie te same koszta będe ponosił cały rok, ale pewności , że zarobię na dzierżawie nie mam żadnych. Na tych z dopłatami jestem spokojny o rentowność uprawy.

#103 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 28 grudzień 2011 - 18:22

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Mamy możliwość wziąść w dzierżawe 16ha ziemi.Właściciel chce dopłaty i żebyśmy placili podatek rolny .Całość to grunty orne klasa ziemi to głownie 3a i 4a.Najgorsze jest to że nie chce rzadnych umów :(

Edytowany przez kamil900830, 28 grudzień 2011 - 18:30.

#104 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:00

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty To dobre warunki, ja dzierżawie kilka ha 4 i 5 klasa to własciciel bierze dopłaty i ja płace mu jeszcze 500 zł od hektara, u mnie w okolicy wszyscy tak płacą i ciężko jest coś złapać.

#105 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:14

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty głupich nie sieją.
Ja wiosną miałem uprawione 15 ha i zaoferowałem koledze żeby sobie obsiał to powiedział że nie chce. A warszawiakom uprawia w sumie 600 ha, obsiewa i zbiera. I oni mu płacą za uprawę i materiał siewny. Co on zbierze to jego a dopłaty idą na pół

#106 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:18

Mamy możliwość wziąść w dzierżawe 16ha ziemi.Właściciel chce dopłaty i żebyśmy placili podatek rolny .Całość to grunty orne klasa ziemi to głownie 3a i 4a.Najgorsze jest to że nie chce rzadnych umów :(

Bez umowy może tobie w każdej chwili odebrać ziemię.

#107 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 21:23

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty saszeta --> chyba za bardzo bajerujesz.
Podumowując.
Warszawiak ma pole. Z tego swojego pola oddaje połowę dopłat, dodatkowo płaci za robotę. Ale zboża nie widzi.
Czyli ten twój kolega bez jakich kolwiek kosztów uprawy zbiera z cudzego pola plony i jeszcze dostaje pół dopłat?
Albo ci warszawiacy są nienormalni bo dają komuś pieniądze na robotę, pół dopłat i cały plon. Albo nie normalny jesteś ty że takie pierdoły opowiadasz.

#108 Share Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 21:51

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty raczej on jest nienormalny bo w mojej okmolicy tez ludzie z miasta nakupili ziemie i daja ja do uprawy za darmo a oni biora doplate i podatek placa,predzej niz by mieli ci za to doplacic ze to uprawiasz by zawolali zebys ty im doplacil

znam takich co jeszcze doplacaja po 300-500zl/ha ale dla mnie to idiotyzm bo robia ale niczego nie sa pewni a wlasciciel siedzi i jest pewien doplaty i czynszu

#109 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 29 grudzień 2011 - 00:25

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty mario3004
No właśnie w tym ból ,jeśli się zgodzi na umowe to nie ma problemu niech dopłaty zabiera ja podatek rolny zaplace 120zł/ha i tak mi się to opłaci ;) tylko umowa minimum na 5-10lat.Najgorsze jest to że bez umowy pole mu wywapnuje doprowadze do przyzwoitego stanu a on mi ziemie zabierze,na rozum nie choruję :D

#110 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 29 grudzień 2011 - 00:53

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Drodzy użytkownicy :] Śmiać mi się chce, jak czytam posty w stylu: 'dzierżawa za dopłatę to wyzysk" hehe. Proszę podajcie mi przykład, kto daje w dzierżawę ziemie 3 klasy i chce połowę dopłaty albo mniej...? Uprawiam 330ha, z tego własności mam 140, resztę dzierżawie na wspomnianych przez autora zasadach i jestem zadowolony, że mam taką możliwość :) Wg. mnie wychodzi, że ziemia jest za free, UE płaci dzierżawę, więc nic tylko odpalać ciągnik i obrabiać. Napiszę nawet więcej;) przyłóżcie się do tego co siejecie itd., żeby przynosiło to zyski ;) z drugiej strony, widział ktoś rolnika, który nie narzeka..? ;) pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 29 grudzień 2011 - 07:23

saszeta --> chyba za bardzo bajerujesz.
Podumowując.
Warszawiak ma pole. Z tego swojego pola oddaje połowę dopłat, dodatkowo płaci za robotę. Ale zboża nie widzi.
Czyli ten twój kolega bez jakich kolwiek kosztów uprawy zbiera z cudzego pola plony i jeszcze dostaje pół dopłat?
Albo ci warszawiacy są nienormalni bo dają komuś pieniądze na robotę, pół dopłat i cały plon. Albo nie normalny jesteś ty że takie pierdoły opowiadasz.

a nawozy i zbiór? Po prostu kolega jest dobrze zabezpieczony bo w razie kiepskiego roku nie dołoży do uprawy a warszawiaki zadowoleni bo pole mają uprawione ze nikt się nie przyczepi. W sumie to są trzy gospodarstwa i każdy inny właściciel. A swojego kolega ma 100 ha.
U mnie są takie realia. Nikt bez dopłat nie weźmie pola do uprawiania. A jeszcze gdyby miał dopłacać :lol: Po co robić za darmo albo żeby właściciel był zadowolony że ma pole uprawione.

Edytowany przez saszeta, 29 grudzień 2011 - 07:25.

#112 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 29 grudzień 2011 - 08:50

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty u mnie jeśli, ktoś by oddał pole w dzierżawę (bo o to ciężko) to :
1. dopłaty właściciela, ale dzierżawca nie płaci podatku i nie daje z dzierżawy
2. dzierżawca daje 350kg pszenicy lub jej równowartość i płaci podatek.
ja osobiście na innych warunkach bym pola nie wziął, jak właściciel taki mądry to niech sobie sam uprawia zobaczy ile mu zostanie, a nie kasa mu za darmo zleci na konto, a tu wszystko zależne od pogody. pozdrawiam

#113 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 29 grudzień 2011 - 22:36

mario3004
No właśnie w tym ból ,jeśli się zgodzi na umowe to nie ma problemu niech dopłaty zabiera ja podatek rolny zaplace 120zł/ha i tak mi się to opłaci ;) tylko umowa minimum na 5-10lat.Najgorsze jest to że bez umowy pole mu wywapnuje doprowadze do przyzwoitego stanu a on mi ziemie zabierze,na rozum nie choruję :D

O to mi właśnie chodzi. Wyporządzisz pole a później ci wezmą.

Drodzy użytkownicy :] Śmiać mi się chce, jak czytam posty w stylu: 'dzierżawa za dopłatę to wyzysk" hehe. Proszę podajcie mi przykład, kto daje w dzierżawę ziemie 3 klasy i chce połowę dopłaty albo mniej...? Uprawiam 330ha, z tego własności mam 140, resztę dzierżawie na wspomnianych przez autora zasadach i jestem zadowolony, że mam taką możliwość :) Wg. mnie wychodzi, że ziemia jest za free, UE płaci dzierżawę, więc nic tylko odpalać ciągnik i obrabiać. Napiszę nawet więcej;) przyłóżcie się do tego co siejecie itd., żeby przynosiło to zyski ;) z drugiej strony, widział ktoś rolnika, który nie narzeka..? ;) pzdr

Przykład? Mam w dzierżawie ziemię III, IV i V klasy biorę dopłaty, akcyzę, NW w zamian czynsz 500zł/ha + podatek.

#114 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 grudzień 2011 - 09:17

Drodzy użytkownicy :] Śmiać mi się chce, jak czytam posty w stylu: 'dzierżawa za dopłatę to wyzysk" hehe. Proszę podajcie mi przykład, kto daje w dzierżawę ziemie 3 klasy i chce połowę dopłaty albo mniej...? Uprawiam 330ha, z tego własności mam 140, resztę dzierżawie na wspomnianych przez autora zasadach i jestem zadowolony, że mam taką możliwość :) Wg. mnie wychodzi, że ziemia jest za free, UE płaci dzierżawę, więc nic tylko odpalać ciągnik i obrabiać. Napiszę nawet więcej;) przyłóżcie się do tego co siejecie itd., żeby przynosiło to zyski ;) z drugiej strony, widział ktoś rolnika, który nie narzeka..? ;) pzdr

Ale w systemach ARiMR masz tylko 140ha?
Albo inaczej - bierzesz dopłatę i dajesz gościowi czy gość wnioskuje o dopłatę. Bo jeżeli jest to na gębę to może być jak u nas ostatnio było - znudziła się dzierżawa na gębę i znajomy znajomego policją pogonił jak ten już pół pola obsiał.
Tak samo jeżeli dopłaty są na gościa to do PROW/MGR jestes udupiony bo chcesz większy sprzęt niż Ci przysługuje.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#115 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 30 grudzień 2011 - 12:51

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Też mam sporo dzierżaw w różnych formach, większość na zarejestrowane w EGiB płacąc czynsz w wysokości dopłat i powiem tak; gdyby to nie było opłacalne nie byłoby z czego inwestować w zakup maszyn, budowy a także kupno dotąd dzierżawionych gruntów. ;) :)

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2011 - 21:09.
cytowanie poprzedniego posta

kto sieje ten zbiera....

#116 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 grudzień 2011 - 14:14

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty ech - ja tam owszem biorę w dzierżawę ale po 3-5 latach albo ktoś mi to sprzedaje albo rezygnuję z dzierżawy. W ten sposób z ostatnio dzierżawionych ponad 12 ha to oprócz 1,8ha (w rzeczywistości 1,5 bo reszta to wysuszony staw - nic nie rośnie) to 2ha idzie w przetarg a 8,5 kupuję bez przetargu tylko kredyt muszę załatwić. Nauczyłem się na własnej skórze że dzierżaw na gębę nie biorę.
Pod domem leży 1ha gruntu. Tylko wykopać staw albo połozyć sączki i super łąka, od północy mam łąkę, od zachodu mam podwórko od południa drogę asfaltową czyli super działeczka ale właścicielce wymyśliło się że znajdzie frajera który to obrobi, doprowadzi do użytku a ona będzie brać dopłaty przez ten czas. Grunt leży od 5 lat i nikt go nie chce a ja mam czas poczekać, zresztą wolę kasę inwestować w inne grunta ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#117 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 21:00

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Ziemię lepiej kupić i wziąć kredyt niż dzierżawić bez dopłat,to tak jakbyś wynajmował mieszkanie i ktoś taki czynsz ci dał że za 15 lat mógłbyś mieć to mieszkanie na własność, także ja osobiście uważam że takie interesy to jest wyzysk, lepiej wziąć kredyt preferencyjny i wykupić ziemię no chyba że ktoś nie planuje gospodarzyć dłużej jak 10 lat.

#118 Share konury125

konury125

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Zwierzęta z mojego gospodarstwa lubię też majsterkować w zawodzie ślusarz

Napisany 05 styczeń 2012 - 21:20

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty u mnie w miejscowości to za dzierżawę biorą dopłatę + mało tego musisz jeszcze zapłacić 1000zł i to oczywiście bez umowy

#119 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 06 styczeń 2012 - 01:55

u mnie w miejscowości to za dzierżawę biorą dopłatę + mało tego musisz jeszcze zapłacić 1000zł i to oczywiście bez umowy

Taaa- i jeszcze powiedz że i podatek rolny mają zapłacić (w tym roku 2 razy wyższy gdzieniegdzie) To ja ciekaw jestem jakim cudem można na tym cokolwiek zarobić- no ale skoro komuś się to opłaca to ci co uprawiają własne pola w twojej okolicy to muszą być dopiero krezusi w porównaniu do tych co dzierżawią na takich warunkach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 06:58

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty wszystko napędza drogie zboże. My jesteśmy w takiej sytuacji że ze swoich pol zbieramy tylko kukurydzę na kiszonkę i trawy a zboże trzeba kupować i jak było po około 400 to było ok a ostatnie lata to sami wiecie co się dzieje. W tym roku mam więcej dzierżaw i zbiore sam wystarczająca ilość paszy. Dużo ludzi jest w podobnej sytuacji i dlatego ceny tak rosną. Jak zboże spadnie to i ceny dzierżaw spadną. Płace dopłaty+200zł ale umowa na rok tylko. Na dłużej ciężko coś dostać bo nikt głupi nie jest i wie że za rok pewnie będzie drożej.