Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

312 odpowiedzi na ten temat

#61 Share egal

egal

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 29 październik 2011 - 18:23

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Najlepiej wziasc pod uwage kalkulacje WIR wg ich wyliczen biorac doplaty z ha jestemy do przody 920zl... pomyslcie ile zarabiacie nie biorac doplat? Jak dla mnie sensu w tym nie ma. Moja polityka jest taka, ze bez doplat pola nie biore. Moj sprzet moze stac, a ja sie wole wyspac niz niepotrzebnie przerzucac ziemie.
Jakby ktos byl zainteresowany moge swoje pole wydzierzawic bez doplat- oddaje bez namyslu wymagam jedynie zachowania jej w tej kulturze, co jest teraz! Nie sztuka brac pola, a potem na nawoz nie miec.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Dzisiaj, 22:48
  •  

#62 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 29 październik 2011 - 18:38

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Szkoda że plon 5 t/ha, przy takim plonie to nie można liczyć na zysk.

Jestem tego zdanie że nie robię dla idei aby się tylko narobić ja po prostu chcę zarobić, i uważam że to jest indywidualna sprawa czy komuś się opłaci czy nie.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#63 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 29 październik 2011 - 22:59

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty apropo kalkulacji - material siewny 250kg?? - kto dzis tyle sieje?
Troche malo tej saletry zaaplikowali- z 50-100kg wiecej by sie zdalo i mozna by sie pokusic o 6-7ton , dokladajac lepsza ochrone fungi.

wydatki na zbior slomy - 45zl sznurek , prasa 155zl , zwozka slomy 70zl , razem 270zl , a sloma sprzedana 3t za 330zl - super interes , ja slome sprzedawalem w tym roku po 80zl/t z pokosu <a pewnie mozna bylo wyciagnac wiecej>.

koszty ogolnogospodarcze - 888, w tym amortyzacja? bo z amortyzacja, kosztami elementow roboczych i paliwem to sie zmieszcze w podanych cenach za prace polowe.

Koszt pracy ludzkiej -350zl jak ktos robi sam to nie liczy chyba ze zarabia u siebie sam? liczy sie wtedy zysk z uprawy?

zbior bizonem 377zl/ha pszenicy sypiacej 5t ? chetnie wykonam usluge za 300 zl /ha claasem 204mega , za 270 pewnie tez bym sie skusil jak pole byloby wieksze ;p

Wniosek - zawsze da sie policzyc tak zeby sie nie oplacalo.
Oczywiscie mozna tez policzyc za malo ,ze ma sie mniejsze koszty niz sie ma - w mojej kalkulacji pszenica po rzepaku robiona z zalozenia na 7ton - to koszt ~2900-3100zl/ha

Ktos prosil o kalkulacje wiec mu rozpisze jak to u mnie wyglada :

koszt uprawy z amortyzacja, czesciami i naprawami po odliczeniu akcyzy i vatu
podorywka gruberem 60zl
orka 120zl
uprawa 50zl
siew upr-siewnym 75zl
rozsiew nawozu przedsiewnie 30zl
oprysk 4x 30zl=120zl
rozsiew saletry = 3x17zl=50zl
zbior 250zl
odbior ziarna 50zl<chyba ze odbiorca bierze prosto z pola>
rozsiew wapna i wapno 90zl/ha/rok
=900zl
nawoz pod korzen 600zl
saletra 550zl
chwasty 150zl
grzyby 300-350
robaki 30zl
antywylegacz 50zl
nawozy dolistne <mikro ,mocznik ,siarczan magnezu> 120zl
material siewny - doplata = 240zl
wszystko netto

2940zl+podatek od nieruch.+ moja praca + amortyzacja budynkow wykorzystanych do dzialalnosci ,
zbior = 6-7 ton pszenicy + 2,5-3tony slomy = >5000zl w 2010i2011r , w 2009 ~3300zl

Edytowany przez strzechu, 29 październik 2011 - 23:01.

#64 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 30 październik 2011 - 07:29

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty nawiązując do pierwszego postu to się opłaca. Na parę lat masz ziemię za darmo. U mnie warszawiaki tak mają że ich dopłaty ale płacą za uprawę dzierżawcy a co zasieje i zbierze dzierżawca to jego.
Np we Francji dzierżawa łąki z dostępem do wody kosztuje 100-150euro/ha. Przy ich zarobkach to są grosze więc właściciele nawet nie chcą w papiery się bawić. Dopłatę bierze dzierżawiący.
Gdyby u nas dopłat nie było lub były by minimalne ziemia zapewne by leżała odłogiem albo by się prosili żeby ją uprawiać bo tak parę lat temu było. Bo proporcjonalnie do zarobków na zachodzie to powinno być góra 250zł/ha u nas.

#65 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 październik 2011 - 08:36

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

apropo kalkulacji - material siewny 250kg?? - kto dzis tyle sieje?
Troche malo tej saletry zaaplikowali- z 50-100kg wiecej by sie zdalo i mozna by sie pokusic o 6-7ton , dokladajac lepsza ochrone fungi.

wydatki na zbior slomy - 45zl sznurek , prasa 155zl , zwozka slomy 70zl , razem 270zl , a sloma sprzedana 3t za 330zl - super interes , ja slome sprzedawalem w tym roku po 80zl/t z pokosu <a pewnie mozna bylo wyciagnac wiecej>.

koszty ogolnogospodarcze - 888, w tym amortyzacja? bo z amortyzacja, kosztami elementow roboczych i paliwem to sie zmieszcze w podanych cenach za prace polowe.

Koszt pracy ludzkiej -350zl jak ktos robi sam to nie liczy chyba ze zarabia u siebie sam? liczy sie wtedy zysk z uprawy?

zbior bizonem 377zl/ha pszenicy sypiacej 5t ? chetnie wykonam usluge za 300 zl /ha claasem 204mega , za 270 pewnie tez bym sie skusil jak pole byloby wieksze ;p

Wniosek - zawsze da sie policzyc tak zeby sie nie oplacalo.
Oczywiscie mozna tez policzyc za malo ,ze ma sie mniejsze koszty niz sie ma - w mojej kalkulacji pszenica po rzepaku robiona z zalozenia na 7ton - to koszt ~2900-3100zl/ha

Ktos prosil o kalkulacje wiec mu rozpisze jak to u mnie wyglada :

koszt uprawy z amortyzacja, czesciami i naprawami po odliczeniu akcyzy i vatu
podorywka gruberem 60zl
orka 120zl
uprawa 50zl
siew upr-siewnym 75zl
rozsiew nawozu przedsiewnie 30zl
oprysk 4x 30zl=120zl
rozsiew saletry = 3x17zl=50zl
zbior 250zl
odbior ziarna 50zl<chyba ze odbiorca bierze prosto z pola>
rozsiew wapna i wapno 90zl/ha/rok
=900zl
nawoz pod korzen 600zl
saletra 550zl
chwasty 150zl
grzyby 300-350
robaki 30zl
antywylegacz 50zl
nawozy dolistne <mikro ,mocznik ,siarczan magnezu> 120zl
material siewny - doplata = 240zl
wszystko netto

2940zl+podatek od nieruch.+ moja praca + amortyzacja budynkow wykorzystanych do dzialalnosci ,
zbior = 6-7 ton pszenicy + 2,5-3tony slomy = >5000zl w 2010i2011r , w 2009 ~3300zl

Wyliczenia są nie głupie. Tylko że teraz biorąc dzierżawę trzeba dodac do kosztów 15% ze względu na podwyżki ON i nawozów. Przy kosztach nawet 3tyś i zbiorze pszenicy 6t po 700zł to masz 4200zł-100 podatku-3000zł kosztów-100 ubezpieczenie-100 kosztów odsetek kredytów-500żł na utrzymanie rodziny(powiedzmy za pracę własną bo z czegoś rodzine trzeba utrzymać)=+400zł i jak z tego jeszcze odjąć 400zł czynszu to mi wychodzi na zero.Aha i nie każdy jest na vacie. Przy kalkulacji własnych gruntów było by jakieś 1500zł do przodu.
Więc kto na tym interesie wychodzi lepiej? Wydzierżawiający z 1500zł za hektar na plusie bez żadnych kosztów czy wydzierżawiający z stanem konta w okolicy 0 z uprawy ha?
Nie którzy będą podważać te wyliczenia, ale to jest w przybliżeniu +-200zł.

#66 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 30 październik 2011 - 09:46

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Nie mozesz do kalkulacji z ha - wrzucac kosztow typu "utrzymanie rodziny" , rodzine utrzymujesz z zyskow.
Piszesz +400zl czynszu , za taki czynsz + doplaty bym nie wzial takiej ziemii, no chyba ze jest naprawde w b.dobrej kulturze, +100zl podatek tak samo rozwazamy ze placi go wydzierzawiajacy.
co do VATu - na Vacie moze byc kazdy , jednym sie oplaca innym nie.

Wychodzi 1000zl dodatkowego zysku z takiej dzierzawy przy obecnych kosztach i cenach przy zalozeniu 6t. paszowki. podzial zysku 1000/900, co przy koszcie zakupu ziemii 3kl. ~20k zl daje 4,5% zwrotu rocznie wydzierzawiajacemu, przy obecnych cenach uwazam taki podzial za sprawiedliwy.

#67 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 październik 2011 - 10:13

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty ok, w takim razie te 500zł z ha zaksięgujmy jako inwestycje w maszyny lub budynki bo z czegoś trzeba te ciągniki kupywać, każdy dodatkowy hektar obciąża w jakims stopniu park maszynowy i infrastrukturę gospodarstwa.
Doliczyłem czynsz bo w kilku postach piszą że płaca po kilkaset do dopłat jeszcze i w tym kierunku była ma kalkulacja.
W mych stronach bierze sie ziemię i robi, a wszelkie korzyści z dopłat i obiążenia podatkowe ponosi właściciel, a dzierżawca jedynie łyka akcyzę za ON. To są najgorsze warunki jakie można przyjąć i takie się zdarzają, ale są też takie pół na pół lub 70% dla dzierżawcy dopłat i te lubię najbardziej. :lol:

#68 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 30 październik 2011 - 10:40

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Czytam i czytam i wniosek jest 1 że wszyscy którzy obrabiają ziemie dzierżawioną powinni być już bankrutami, a jednak tak nie jest.

Czytając to jakbym słuchał Swojego sąsiada (od którego kupiliśmy ziemię) Jemu też nic się nie opłaciło, "dobrze" że dostali rentę bo by nie mieli za co do garnka włożyć.

I też Go słuchając to wszyscy wokoło źle robią, tylko On upadł a każdy jakoś pomalutku do przodu idzie.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#69 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 październik 2011 - 10:51

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty tanie dzierżawy są tam gdzie ziemia jest tania tam gdzie cena za ha przekroczyła już dawno 30tys można zapomnieć o tym żeby dzierżawić za same dopłaty chyba że 5-6 klasę.

#70 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 30 październik 2011 - 12:29

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty @sadek ma rację. Zanim weszły dopłaty to niektórzy np na lubelszczyźnie co brali ziemię w dzierżawę też płacili. I jakoś gospodarzyli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 październik 2011 - 12:39

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty @sadek, rozumiem że u ciebie koszt uprawy pszenicy to 1000zł i 7-8t plon, to co innego.
@saszeta, zgoda tak było, ale za ropę płaciłem 1zł za litr, a za saletrę 380zł. Ty tego nie pamiętasz, a ja owszem.

#72 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 30 październik 2011 - 13:15

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty ale tu jest temat o dzierżawie 15 ha a nie o opłacalności w rolnictwie. Na pewno jeżeli to weźmie to nie będzie dokładał bo jeżeli nic nie musi dopłacać to nakład ma taki sam na swoje co i cudze pole. W najgorszym przypadku wyjdzie na 0 i to w jakimś pechowym roku co dana uprawa nie przyniesie dochodu. A na dłuższą metę na pewno zarobi

#73 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 30 październik 2011 - 14:01

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty wiecie . ja sobie tak myśle że jak bym miał wziąć dzierżawe (klasa ziemi IV, V, VI) i jeszzce dopłacić to wole kupić wiecej nawozów, oprysków itd. i wpakować je w swoje pole <_<
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#74 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Projektant konstrukcji budowlanych. Projekty, optymalizacja

Napisany 30 październik 2011 - 15:15

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Pewnie i tak weźmiesz te ziemie na takich warunkach jak mówiłeś, pewnie sam bym też tak zrobił. Ale mam nadzieje że tak jak pisze kolega @ferdek07 coś się zmieni. Chodz z drugiej strony czarno to widzę.

A jeżeli słyszę że ktoś oddaję jeszcze 8q pszenicy to nie wiem czy mam się z tego powodu śmiać czy płakać.

#75 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 30 październik 2011 - 16:10

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Jeśli np. ja mam dużą hodowlę byków brak mi słomy za którą płacę duże pieniądze no i przydałoby się jeszcze trochę pola na QQ bo przy gorszym roku czasem trudno dopiąć bilans paszowy,a z drugiej strony mam furę obornika i nawożę praktycznie co 2 rok,to te parę hektarów gdyby były blisko to chętnie oddał bym dopłaty i jeszcze coś dorzucił bo i tak wyszedłbym na swoje.

#76 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 październik 2011 - 16:22

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty tak jak pisze @hoodoowca w moim wypadku musiał bym swoje pola obsiać sama kukurydza i trawa do tego dokupić jeszcze trochę sianokiszonki czy siana. Całą słomę czyli około 300 bali 120*120 i około 50 ton zboża czy też gotowej paszy. To chyba lepiej dać te parę złotych ponad dopłaty i być prawie samowystarczalnym.

#77 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 30 październik 2011 - 19:45

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Oczywiście warunkiem jest wzięcie dzierżawy na min 5-10 lat żeby stosować obornik,wapno itd.

#78 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 30 październik 2011 - 23:32

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty @strzechu - Jaki miałeś ŚREDNI plon pszenicy z wszystkich pól w okresie 2 poprzednich lat? 6 - 7 ton?
Jak tak to szacun :) . Skoro koszt uprawy to 4 - 4,5 t/ha ( ok 3 tys) to chyba lepiej kupić bez pracy i ryzyka te brakujące 2,5 tony (koszt ok 1900zł)? Czyli jak ktoś ma ŚREDNI plon pszenicy 7 ton z ha (szacun jeszcze raz :) ) i płaci czynsz dzierżawny powiedzmy te 1500 zł to pozostaje mu 400 z ha. Dobrze liczę?
Nie wiem jak inni ale ja nie potrafię przewidzieć ani czarować pogody ( te 7 ton rok do roku przez 10 lat :) ) Chłopaki powiedzcie jak to robicie .

Edytowany przez maniek33, 30 październik 2011 - 23:55.

#79 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 31 październik 2011 - 09:02

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Robie zeby bylo 7 ton ,ale natura doklada swoje w ostatnich latach i wychodzi troszke ponad 6 ton , niecale 6,1t. wiadomo , plon w zaleznosci od pola. Moje ziemie to przewaga 4a.
na 3klasie w kulturze spokojnie mozna sie pokusic o 8 ton- apropo tematu.

A co do kalkulacji ,niech kazdy zrobi sobie sam , dostosowana do warunkow swojego gospodarstwa , osiaganych plonow i zakladanych cen zbytu.

@maniek33 - zle liczysz - przy nadwyzce 2-2,5ton z ha - masz ~2000 - czynsz dzierzawny( nie wliczajac doplat) <w 1poscie mowa o samych doplatach wiec 0zl , inni pisali ze doplacaja do 500zl>

Edytowany przez strzechu, 31 październik 2011 - 09:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 01 listopad 2011 - 15:10

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty U mnie najgorszą dzierżawą jaką mam to ja biorę dopłatę i płacę spółki wodne, podatek i oddaje równowartość 200kg pszenicy z ha.
A kupę ziemi mam na zasadzie że biorę dopłaty i płacę spółki i podatek bez jakiego kolwiek czynszu.

Ale w okolicy jest masa amatorów ziemi co oddają dopłaty, płacą podatki i spółki i jeszcze po 200zł do ha. I im się opłaci gospodarować.
Tylko że od 20lat robią starymi ciągnikami i maszynami, pole nie widzi nawozu ani oprysków ale za to miotłę i perz. Tną koszty jak sie da żeby coś z tej ziemi zarobić. Plony to porażka.
Ja bez pomocy unii kupuję JD, lemkeny i amazonki. I polu niczego nie żałuję.

Także oczywiści że niektórym oddawanie dopłat się opłaci tylko jakiś po nich tej opłacalnosci nie widać. Bo kasy na produkcję nie starcza a sprzęt się zużywa i na nowy nawet jak unnia dokłada to niema.
Ja tam wolę robić na siebie zamiast na kogoś.