Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

312 odpowiedzi na ten temat

#221 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 08:12

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Ja dzierżawię 5ha blisko domu , wyjeżdżam z bramy przez asfalt na drugą stronę przez podwórko i pole w 2 kawałkach . Biorę na to dopłaty bo podpisałem umowę z sąsiadką . Na umowie pieczątka z gminy . Biorę na te hektary dopłatę , składam o zwrot akcyzy i podatku nie płacę. Z tym , że po żniwach płacę tej sąsiadce z miasta 500zł i jak dostaję dopłatę 500zł . Jej to pasuje bo w tamtym roku chciałem przedłużyc o 5 lat kolejne to mnie pytała czy chcesz może notarialnie na 10 lat:)
Z czasem i tak to sprzeda więc trzymam się tego pola bo już je dobrze poznałem i trzochę kasy tam utopiłem :)

Na tym podwórku oprócz domku co mieszka jej matka jest tez spora stodoła w której składuję 100 bel słomy . Dla mnie jest to w miarę dobra dzierżawa.

Kolejne 5ha to już nie biorę dopłat niestety , składam tylko o zwrot akcyzy i nie płacę podatku ani innych należności tak jak w pierwszej dzierżawie.
wschodni koniec mazowsza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Dzisiaj, 10:42
  •  

#222 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 01 marzec 2012 - 12:52

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty To może ja tylko przedstawię taką kalkulacje ale to i tak nie wiadomo jak będzie w przyszłości.

W moich stronach cena za hektar to ok. 20 tyś. zł podczas kredytu na MR jeśli oczywiście się jest młodym to się dostanie.
20% wkładu własnego + dodatkowe zabezpieczenie w postaci dodatkowych 50% wartości kredytu + biznesplan.
Chcąc kupić powiedzmy 170ha kwota inwestycji to 3.400.000 zł z czego wkład własny to ok. 700 tyś. zł.
Do tego roczna spłata kredytu 135 tyś. zł + 54 tyś. odsetek czyli liczmy 190 tyś. zł rocznie.
W związku z tym za ha wychodzi nam 1200 zł na spłatę kredytu.
Chyba, że coś pokręciłem.

Obecnie biorę pod zarządzanie powyższy areał ziemi, właściciel zatrzymuje dla siebie dopłaty a osiągnięty zysk dla mnie + dodatkowo umowa o pracę za opiekę.
Biorąc pod uwagę, że nigdy w życiu nie miałbym możliwości zgromadzenia gotówki na potrzeby udziału własnego podjęcie się dzierżawy w zamian za dopłaty to jedyna słuszna droga rozwoju gospodarstwa.
Jeśli umowa jest sporządzona na dłuższy termin 5 czy 10 lat to brać w zamian za dopłaty i się nawet nie zastanawiać.
Warunek mieć trochę szczęścia do uprawy i dużej wiedzy na ten temat.

Reasumując wolę wziąść ziemię w dzierżawę niż ją kupować. Kredyt to zawsze ryzyko w chwili kryzysu czy braku możliwości spłaty kredytu zabierają nam kupioną ziemię plus to co daliśmy pod zastaw.

Według mnie warunkiem dzierżawy jest zapis że umawiamy się na kwotę według której naliczana jest JPO bez UPO i ONW.
Czyli tak jak za zeszły rok ok. 700 zł, no chyba ze jeszcze UPO i ONW ale to już indywidualna sprawa.

#223 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 13:16

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Jak bierzesz w dzierżawę 20 ha to też tak liczysz? To już nie są tak astronomiczne kwoty... . A policzyłeś wartość ziemi? Po piętnastu latach możesz sprzedać ziemię, bo już się spłaci (Tobie nie, bo oddajesz ratę). To ile jesteś do tyłu? :) Nie ma to jak kreatywna księgowość :)
Najlepszy interes - kupić ziemię, znaleźć jelenia, który zapłaci równowartość raty rocznej (dopłaty), poczekać 15 lat - ziemia za darmo :)

Edytowany przez maniek33, 01 marzec 2012 - 14:44.

#224 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 01 marzec 2012 - 15:46

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Podałem tylko przykład. Jak uprawiasz 100ha co powinno Cię stać aby mieć wkład własny na kredyt na 10ha. Ale jeśli uprawiasz 10ha to nie masz już takiego pola do popisu i zostaje Ci jedynie dzierżawa.
A z kredytem to chodzi mi o to, że istnieje ogromne ryzyko, że nie dasz rady go spłacić a po drugie raty roczne i tak wychodzą o wiele drożej niż dzierżawa.

I nie wiem dlaczego się tak dziwisz ilu jest inwestorów co kupują mieszkania w miastach i wynajmują studentom. Kredyt się sam spłaca ale to właśnie oni najwięcej ryzykują a nie ci co wynajmują.
Nikt nie będzie chciał wynająć, wartość mieszkania spadnie, różnice kursów walut itp.
A jak skończą się dopłaty i rolnicy nie będą chcieli uprawiać ziemi to z czego owi inwestorzy będą spłacać kredyt ?

Skoro widzisz to tak jak widzisz to nakup ile się da ziemi w okolicy i wynajmuj jeleniom, złoty pomysł na biznes według Ciebie.

#225 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 16:54

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Ja mam aż za dużo :) . Ryzyko, o którym pisałeś to dotyczy bardziej tych, co dali 50 tys za ha... . Pisałeś o wkładzie własnym - ten też trzeba mieć i to niemały na ŚOR, nasiona, paliwo, amortyzację. Więcej ryzykujesz w przypadku niepogody na dużym areale.... Generalnie g.. no mnie obchodzi co robi ktoś inny. Powodzenia. Wszystko i tak reguluje rynek. Jak ceny dzierżaw będą tak rosły, to niedługo sam oddam ziemię w dzierżawę :) . Pozdr

#226 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 17:34

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Tylko jak długo ziemia będzie drożeć? Na razie drożeje bo jest koniunktura w rolnictwie jak i w gospodarce. Na Węgrzech, w Irlandii czy Hiszpanii ceny poszły w dół z powodu recesji tamtych gospodarek. Polskę także to czeka tylko pytanie kiedy. Więc osobiście nie widzę sensu płacić po 40 czy 50 tys/ha bo to jest drożej niż we Francji a taka sama cena jak w zachodnich Niemczech. Chyba, że kogoś jest stać bawić się w takie spekulacje ale czy rolnika który ma 30ha stać zamrozić na 15 lat 500 tys. złotych + koszty kredytu za 10ha ziemi? Ciekawe także czy za 15 lat ziemia będzie dalej w cenie?

#227 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 18:32

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty kolego dyczko z tą ziemią sytuacja jest podobna jak z mieszkaniem w dużym mieście , jak mam płacić za wynajem 1200-1500 miesięcznie to już lepiej spłacać te 1500zł kredytu z myślą ,że za kilka lat to będzie moje. Tak samo z ziemią , ja kupiłem rok temu 3ha w kawałku 1550m x 19m , średnia klasa bonitacyjna IVa , w tym 0.14ha działki z dostępem do drogi asfaltowej , działki budowlanej ( zjeżdżam z asfaltu , jadę 100m jadę przez tą budowlaną i poxniej długi pole . Zapłaciłem za to 45.000zł , teraz mogę to wystawić za 100tyś i chętny by się znalazł .

Płacę kwartalnie 1700zł kredytu 2%-owego , po 5 latach hektar mi unia spłaci. O ile będą te dopłaty jeszcze.

Edytowany przez milanreal1, 04 marzec 2012 - 01:19.

wschodni koniec mazowsza.

#228 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 18:51

kolego dyczko z tą ziemią sytuacja jest podobna jak z mieszkaniem w dużym mieście , jak mam płacić za wynajem 1200-1500 miesięcznie to już lepiej spłacać te 1500zł kredytu z myślą ,że za kilka lat to będzie moje.

I co z tego skoro za mieszkanie zapłacisz 600tys.(wartość mieszkania+koszty kredytu po 20 latach) a będzie warte 300 tys.? Wiele osób już na takim myśleniu się przejechało. W szczycie hossy kupili na 20 letni kredyt mieszkanie warte 300 tys. które dzisiaj jest warte ok. 260 tys. złotych i ciągle spada. Więc czy to jest dobry tok myślenia? Taniej już wyjdzie wynająć zamiast brać 30 letni kredyt.

Tak samo z ziemią , ja kupiłem rok temu 3ha w kawałku 1550m x 19m , średnia klasa bonitacyjna IVa , w tym 0.14ha działki z dostępem do drogi asfaltowej , działki budowlanej ( zjeżdżam z asfaltu , jadę 100m jadę przez tą budowlaną i poxniej długi pole . Zapłaciłem za to 45.000zł , teraz mogę to wystawić za 100tyś i chętny by się znalazł .

Głupie porównanie bo kupiłeś działkę która jest także atrakcyjna inwestycyjnie. Ale czy zapłaciłbyś 45tys/ha za działkę która jest na uboczu, zero mediów i jest daleko od drogi asfaltowej, której plan zagospodarowania nie przewiduje przekształcenia na budowlaną?

Edytowany przez StasiekS, 01 marzec 2012 - 18:52.

#229 Share danielo324

danielo324

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 19:12

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty mam dwa pytania. czy takie dzierzawy będziecie zgłaszać w KRUS żeby naliczyli składkę i drugie pytanie jeżeli w tym roku rolnicy mający powyżej 5 tys euro dopłat. mają mieć obniżone o 10 % to właścicielom ile kasy dacie .zmierzam do tego że oni mogą powiedzieć że co go to obchodzi,bo gdyby sam złożył to dostał by pełne bo załóżmy ma 6 ha a nie np 25ha

#230 Share Izabela4555

Izabela4555

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 11:07

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Dzień dobry. Moja mama ma pole w dzierżawie. Jest to niewielkie pole,bo to zaledwie 2,5 hektara. Chciałabym wiedzieć ile mama powinna dostać pieniędzy za te 2,5 hektara od osoby, która je dzierzawi. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 12:30

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty to zależy jakiej klasy ziemia, w jakiej kulturze i jaki rejon kraju. Jeśli klasa 5-6 to więcej jak równowartość dopłat nikt nie da. A jeżeli lepsza to dopłaty + 300zł więcej nikt raczej nie zapłaci.

#232 Share grzepo

grzepo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 14:33

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Zależy jakie pole. Zachwaszczone przez poprzedniego dzierżawcę, ugór lub jeśli na dobrym już polu zasieję coś ze strączkowych to wtedy nic nie daję. W pozostałych przypadkach daję na podatek (wszytko gdy właściciel ziemi sam składa wniosek o dopłatę). Ziemie klasy głównie III.

#233 Share Karczycho

Karczycho

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 07:31

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Jak potrzebujesz ziemi to się opłaca. Ja dzierżawie 5 i trochę 4 klasy bez dopłat i u nas mówią, że się opłaca.
Tylko, że oni się biją o każdy kawałek ziemi nawet 6z :D

#234 Share jacekbee

jacekbee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Zainteresowania:agronomia

Napisany 20 marzec 2012 - 08:51

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Uważam przede wszystkim, że jakakolwiek to by nie była dzierżawa, musi być na papierze, nawet gdy właściciel żąda dopłaty to trzeba go przekonać że to my, (użytkujący pole) składamy wniosek o dopłatę, a jemu płacimy równowartość dopłaty w gotówce. W takim przypadku przysługują nam, dzierżawcom dodatkowe prawa np. zwrot akcyzy, dopłata do poplonów czy dopłata do zrównowazonego rozwoju.
Osobiście dzierżawimy ok 50 ha. Umowy są kilkiuletnie, na wszystko składam wniosek o dopłatę. Strama się na bierząco wykupywać dzierżawy na kredyty preferencyjne, ponieważ gdy wykupię mam pełne prawo do dopłaty, a rata kredytu jest podobna do np. wyskości kosztów dzierżawy.
Dodatkową sprawą jest stan kultury pola.... ...nigdy nie przejąłem pola dobrze utrzymanego....

Przeczytałem 4 strony postów i muszę przynać, wnioskująć, że to naprawdę indywidualna sprawa jeżeli chodzi o dzierżawę. Gospodarstwo każdy ma inne. Mając 5 ha w jednym komleksie wydzierżawię na 10 lat za wysokość dopłaty 2 ha w granicę jeżeli nie będzie chciał sprzedać albo negocjować, ale nie będę jechał specjalnie np. 5 km na 2 ha bo to jest dla mnie chore i nieopłatcalne.

Także, zastanówcie się zanim podejmniecie dzierżawę. Kilka razy. Czy czasami nie robimy z siebie ''chopłów pańszczyźnanych''??
Jeżeli będziemy mieli więjec hektarów a zysku z tego żadnego to co nam zostanie??

#235 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 20 marzec 2012 - 16:41

Dodatkową sprawą jest stan kultury pola.... ...nigdy nie przejąłem pola dobrze utrzymanego....

od razu bierzesz na kilka lat? Ojciec jak pamiętam to na początku miał na max 4 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 4. Jak po tych 4 było widać (albo i wcześniej) że nie ma sensu się w to pole "pchać" to się umowę rozwiązywało, a jak szło dobrze do dalsze dzierżawa i wykup
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#236 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 20 marzec 2012 - 20:51

to zależy jakiej klasy ziemia, w jakiej kulturze i jaki rejon kraju. Jeśli klasa 5-6 to więcej jak równowartość dopłat nikt nie da. A jeżeli lepsza to dopłaty + 300zł więcej nikt raczej nie zapłaci.

Piszecie jak to jesteście poszkodowani, że musicie oddawać dopłaty, a mam tutaj przykład jak sami ładujecie się w to g..no!

Uważam przede wszystkim, że jakakolwiek to by nie była dzierżawa, musi być na papierze, nawet gdy właściciel żąda dopłaty to trzeba go przekonać że to my, (użytkujący pole) składamy wniosek o dopłatę, a jemu płacimy równowartość dopłaty w gotówce. W takim przypadku przysługują nam, dzierżawcom dodatkowe prawa np. zwrot akcyzy, dopłata do poplonów czy dopłata do zrównowazonego rozwoju.
Osobiście dzierżawimy ok 50 ha. Umowy są kilkiuletnie, na wszystko składam wniosek o dopłatę. Strama się na bierząco wykupywać dzierżawy na kredyty preferencyjne, ponieważ gdy wykupię mam pełne prawo do dopłaty, a rata kredytu jest podobna do np. wyskości kosztów dzierżawy.

Przeczytałem 4 strony postów i muszę przynać, wnioskująć, że to naprawdę indywidualna sprawa jeżeli chodzi o dzierżawę. Gospodarstwo każdy ma inne. Mając 5 ha w jednym komleksie wydzierżawię na 10 lat za wysokość dopłaty 2 ha w granicę jeżeli nie będzie chciał sprzedać albo negocjować, ale nie będę jechał specjalnie np. 5 km na 2 ha bo to jest dla mnie chore i nieopłatcalne.

Także, zastanówcie się zanim podejmniecie dzierżawę. Kilka razy. Czy czasami nie robimy z siebie ''chopłów pańszczyźnanych''??
Jeżeli będziemy mieli więjec hektarów a zysku z tego żadnego to co nam zostanie??

To teraz powiedz jak go przekonać.

#237 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 21 marzec 2012 - 08:33

...Także, zastanówcie się zanim podejmniecie dzierżawę. Kilka razy. Czy czasami nie robimy z siebie ''chopłów pańszczyźnanych''??

fajnie że ktoś rozumie o czym mówię. Bo dzierżawy na gębę to opłacanie KRUSu cwaniaczkom i tyle. Najpierw każdy bierze co się da a później płacze że tak ciężko, jakby z głową brał to nie miałby może tyle ziemi ale by żył jak człowiek a nie wypłakiwania w TVP.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#238 Share Izabela4555

Izabela4555

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 09:30

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty Moja mama ma ziemie klasy 5. Mieszkamy w mieście i niestety nie znamy się na tych wszyskich dopłatach. Pisze dlatego,bo myślę,że osoba,która dzierżawi od mamy to pole ją trochę oszukuje. Mama raz na rok dostaje 250zł za te 2,5 hektara. Tyle dostaje po odliczeniu podatku.

#239 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 21 marzec 2012 - 19:57

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty To praktycznie za darmo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 20:42

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty To wez sie sama za uprawe jak ci żal tych piachów a dopłaty są do użytkownika.