Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ?

91 odpowiedzi na ten temat

#81 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 09:36

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Nie wiem kolego co Ci radzić tym bardziej że masz jeszcze "spłółkę" z ojcem, taki aerał co masz to kolega obrabia jedną c 360 i sobie radzi, jeśli chcesz trzymać te wszystkie ciągniki bo tak ci wygodnie to ja nie widzę ekonomicznego uzasadnienia dla nowego ciągnika, masz jeszcze "zdrowego" 3512 to może lepiej zainwestować w sprzęt, bo musisz wydać 50 tyś z tej premii, pomyśl czego Ci brakuje bo samym ciągnikiem to co gałęź będziesz ciągał, nie masz agregatu nie masz pługów, pomyśl może o nowej przyczepie ładowacz do mf i wspomaganie kierownicy, jakimś silosie na zboże, zastanów się co musisz zmodernizować w gospodarstwie, nastawiasz się na gospodarzenie na rozwój, a wymagania będą coraz bardziej obostrzone, na tych 15ha pewnie każdym ciągnikiem robisz po 50-70mtg to co kupisz nowy żeby robił 100mtg, sam robie już 500mtg rocznie a znajomi dochodzą do 800-900mtg wtedy zakup nowego ciągnika ma ekonomiczne uzasadnienie, może w twoim przypadku lepiej pomyśleć o jakimś używanym ciągniku i trochę sprzętu doposażyć ;)

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Dzisiaj, 13:49
  •  

#82 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 grudzień 2011 - 09:47

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? coś w tym jest co mówisz - wymiana oleju w ciągnikach ursus/zetor jest chyba co 200 godzin (ja myślę na turdusie robic co max 250) lub raz na rok. Praktycznie wyjdzie że olej trzeba będzie częściej wymieniać bo minął rok niż dlatego że olej się zużył. Zasadnym jest raczej częściej wymieniać olej ze względu na zużycie i wypracowanie 200-250 godzin niż to że minął rok. U mnie jest o jeden ciągnik za dużo i wymiany są dokładnie co 12 miesięcy i co 250godziny (duże ciągniki tyle obecnie robią rocznie co jest lekkim przegięciem).
Może i faktycznie lepiej opchać większość ciągników i mieć po jednym (1 ojciec i 1 syn). Zawsze później można motywować w jakimś PROW/MGR konieczność kupna większego bo ma się tylko jeden ciągnik. Tylko z tego punktu widzenia patrząc to dużego ciągnika na ten areał później się nie dostanie więc lepiej teraz opchać małe ciągniki i kupić coś o mocy 70-85 KM a bajeczki że do opryskiwacza za duży do siewnika za duży to między kartki bajek Brzechwy włożyć (my opryskiwacz, rozsiewacz, siewnik ciągamy MTZ952.3 a kiedyś robiło się to ciapkiem). Później z MGR łatwiej będzie wyrwać mały ciągnik bo na 15 ha to ciągnika o dużej mocy nie da się.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 10 grudzień 2011 - 09:48.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#83 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 11:58

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Pewnie, wcale duży gożej nie wypada w lekkich pracach, sam też latałem z rozsiewaczem czy siewnikiem dużym i w paliwie nie ma prawie różnicy tylko i wyłącznie ze względu na zwrotność i gabaryty przydaje się mały ciągnik, no i to że do lasu w krzaki nowym nie wjadę, poza tym nie potrzebny do niczego jest mały ciągnik, haha mały ciągnik to teraz 70-80km wszystko mniejsze to papajki i pierdziawki :lol:

#84 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 10 grudzień 2011 - 16:56

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? W tym co mówicie jest dużo racji i nie sposób sie nie zgodzić z wami ;)

Tyle ,że co do ciągnika 70-80 km na stanowisku ciągnika pomocniczego w mojej sytuacji sie nie bardzo zgodzę , rozumiem jeśli ktoś ma 10 ha w 1-2 kawałkach , bierze duży pracuje kilka godzin i pozamiatane , ale u mnie gdy największa działka ma 3 ha a reszta przeważnie po 1 ha to samo poruszanie sie pomiędzy polami , tankowanie np. małego opryskiwacza czy rzsiewacza dało by się odczuć na kieszeni (spalanie) .

Głupia sytuacja , bo "niby" teraz jest 4 ciągniki do wyboru (i będzie nadal po zakupie) i napewno nie będą dobrze wykorzystane , ale myśląc przyszłościowo na SWOJE 10-11 ha będę miał 2 ciągniki , jeden do cięższych prac , drugi do lekkich i wtedy suma mth inaczej się rozłoży ;)

Myślałem o sprzęcie , ale na mój głupi rozum gdybym np. kupił nowy rozrzutnik obornika , czy nowy pług , inne narzędzie/maszynę to będzie ona jeszcze mniej wykorzystana niż ciągnik :unsure: Czy jest sens pchać ciężkie pieniądze w maszynę która będzie pracowała kilka dni w roku ? Ciągnik wydał mi sie najlepszym wyjściem , oczywiście tak jak mówisz @ferdek ten areał to i dobrą c-330 bym spokojnie obrobił , ale skoro się nadaża okazja to chyba lepiej wymienić starego ciapka na coś nowego , a za piniądze za ciapka np. kupic maszyny używane ?

Garaży itp. nie chciałem budować za program unijny , obawiałem sie ,że dużo łatwiej się "im" będzie do czegoś przy budowaniu budynku niż przy zakupie ciągnika . O BIN-ach i innych potrzebnych rzeczach myślałem również , dlatego tymbardziej skłaniam sie w strone tanich ciągnków ...

Już sam nie wiem :huh:

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#85 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 17:20

W tym co mówicie jest dużo racji i nie sposób sie nie zgodzić z wami ;)

każdy z nas gada ale to Twoje pieniądze, pamiętaj o tym

Tyle ,że co do ciągnika 70-80 km na stanowisku ciągnika pomocniczego w mojej sytuacji sie nie bardzo zgodzę , rozumiem jeśli ktoś ma 10 ha w 1-2 kawałkach , bierze duży pracuje kilka godzin i pozamiatane , ale u mnie gdy największa działka ma 3 ha a reszta przeważnie po 1 ha to samo poruszanie sie pomiędzy polami , tankowanie np. małego opryskiwacza czy rzsiewacza dało by się odczuć na kieszeni (spalanie) .

Zależy co uprawiasz, u mnie są 3 rośliny, czasem 4 i jak jedzie się z azotem to rozsiewacz do pełna i z pola na pole. Jak oprysk to podobnie. Jesienią przed siewem to nawozy siejemy 1 dzień łącznie z myciem sprzętu.

Głupia sytuacja , bo "niby" teraz jest 4 ciągniki do wyboru (i będzie nadal po zakupie) i napewno nie będą dobrze wykorzystane , ale myśląc przyszłościowo na SWOJE 10-11 ha będę miał 2 ciągniki , jeden do cięższych prac , drugi do lekkich i wtedy suma mth inaczej się rozłoży ;)

I dalej jednym wszystko obrobisz. Tato Ursusiakiem C330M obrabiał chyba 18ha (i co roku skrzynię zdążył zrobić bo ciągł 5 bron dwudziestek).

Pomyśl jeszcze nad jedym - na większy ciągnik możesz zawsze tura wsadzić i usługowo bele ładować, do prasy też się większy nada no i zimą do pługa do śniegu podobnie. To o czym teraz piszę może być pomocne gdy okaże się że z hektarów ciężko wyżyć i trzeba robić po ludziach (kasa z ARiMR też na takie rzeczy jest/była).

Mi już w zeszłym roku po głowie chodziło zbelowanie słomy i sprzedaż. Od 2 lat chodzi mi po głowie na Zetorka 10145 wsadzić TURa a na MTZ952.3 przedni TUZ, tylko nie zrobię tego za własną kasę - poczekam na nabór z modernizacji jak będzie.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#86 Share andrzej2257

andrzej2257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:Cross ENDURO

Napisany 10 grudzień 2011 - 22:05

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Czytałem ,w ostatnim top agrarze ,że ma być prow 2014 - 2020Dodany obrazek o ile unia się nie rozpadnie Dodany obrazek.Chociaż jakby nie było tych prowów to by jeszcze więcje straciła niż zyskała.

JD 5720, Fendt 412 vario, MF255

AF już nigdy nie będzie takie jak kiedyś...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#87 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 14:56

W tym co mówicie jest dużo racji i nie sposób sie nie zgodzić z wami ;)

Skąd wiesz że będzie tak, na mój gust nie spalisz więcej niż c330, nie bardzo cię rozumiem, na twój aerał kupił bym sobie agroplusa 60-70km lub new hollanda TT czy case quantum, lub małego mf-a chociaż przy obecnym kursie euro to z zachodnim ciągnikiem trochę nie wesoło może wyjść z ceną, ale coś sprytnego lekkiego 4x4 o kompaktowych gabarytach, jeździł byś sobie jak samochodem cichutko cieplutko w kabinie, skrzynia 40km/ha to spalanie w transporcie i na szosie z łatwością osiągniesz na poziomie c 330, w polu z obryskiwaczem czy rozsiewaczem wom 1000br pyrkasz na niskich obr silnika na wyższym biegu, nie spalisz na pewno więcej od c330 w każdej robocie ;)

#88 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 16:16

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? wiesz Ferdek07 ja bym raczej brał coś większego bo:
- to nowy ciągnik i zakup na lata a nie jakiś opryskiwacz czy agregat który można zmienić,
- przy dosyć małym areale ciężko jest później wyrwać z PROW/MGR duży ciągnik (nie wiem jak jest teraz w MR ale ja kupiłem duży ciągnik z MR jak na areał którym wtedy dysponowałem).

Jeżeli teraz kupi mały ciągnik a powiększy areał to zajedzie mały ciągnik, po prostu go zużyje i nie wiadomo czy zdąży obrobić ziemię. Jeżeli kupi duży ciągnik i dokupi ziemi to będzie jak znalazł a jeżeli nie dokupi to zawsze może uderzyć w usługi aby dorobić.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#89 Share creativ

creativ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 21:26

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Po 1 chcesz się rozwijac czy pozostac przy tym areale 25 ha +/-

Po 2 ciągnik ma byc 4 cylindrowy czy 3
Po 3 jakie pieniadze możesz przeznaczyc na ten traktor i czy będziesz kupywał nowe maszyny czy zostaną stare po c 330 i 3512 ?
Tu masz Linki : Cenny brutto
TYM T 603

http://otomoto.pl/ty...03-A110965.html

FARMTRAC 555 ciagnik 2X4

http://otomoto.pl/ci...iej-A93119.html
FARMTRAC 555DT
http://otomoto.pl/ci...iej-A93120.html

KIOTI DK 551C

http://otomoto.pl/ki...51c-A70738.html

Ursus 3724

http://otomoto.pl/ur...owy-A69724.html
Tu u góry są linki i to sa twoje pieniadze i twój wybór sam zdecydujesz co jest najlepsze dla ciebie. Jeśli mogłem ci jakoś pomóc to dobrzec Jescze mała sugestia 3 cylindry oszczedne (mały ale byk)ale 4 cylindry już (wół pociagowy ) .

Edytowany przez creativ, 06 styczeń 2012 - 09:25.

#90 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 25 luty 2012 - 13:18

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? http://otomoto.pl/ne...ny-A137857.html

#91 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 29 luty 2012 - 21:31

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? http://allegro.pl/fa...2177215212.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#92 Share piotrccc2

piotrccc2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:KPK kumurun Team

Napisany 07 maj 2013 - 20:27

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? ja posiadam fotona 404 i ma 720 mth żadnych awarii spisuje się super zamiast c 330 czy c 360 3p to akurat i ma 4x4 40 KM waga 2500 tony
KPK Kumurun Team