Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ?

91 odpowiedzi na ten temat

#61 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 21 listopad 2011 - 18:59

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Własciciel ma od drogi zabudowania - granica z jednej strony biegnie po scianie obory , miał jeszcze około 15 metrów szerokosci pola z drugiej strony zabudowań , jednak sprzedał sąsiadowi jakies 20 arów.
Teraz zeby dostac sie "za stodołę" gdzie nadal pozostało pole uprawne , jedyną prawną możliwoscią by się tam dostac jest podwórko właściciela , ale ma ono taką zabudowę ,że ciągnikiem się nie da przejechac między budynkami . Ja dzierzawię pole które graniczy z drugiego końca z tym co zostało "za stodołą" tego pana :)

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Dzisiaj, 16:50
  •  

#62 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 21 listopad 2011 - 19:36

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Powiem ci że sentyment gra tu rolę ale musisz mieć też to na uwadze że na sentymencie się nie utrzymasz ...

Ja do pewnego czasu też myślałem że zostanę tutaj gdzie mieszkam i wszystko się "jakoś" potoczy. Liczyłem na przychylność losu. Niestety... Jest inaczej. Musimy sprzedać kawałek działki by spłacić wujka i mieć budynki gospodarcze koło domu. Jednak nie to zadecydowało tylko kwota transakcji(jeżeli jesteś zainteresowany to zapraszam na gg). Wtedy dotarło do mnie to że nie ma sensu przy tym areale co mam i nawet znalezieniu 10-20ha dzierżaw żyć tutaj i oddawać jałmużnę właścicielom gruntów którzy żądają horrendalnych czynszów
Moja okolica zaczyna być przedmieściami Lublina, obok mnie praktycznie same firmy. Nieco dalej na drogach bocznych osiedla domków jednorodzinnych

Dziwię się Tobie że mając to w świadomości pakujesz się w niepewną przyszłość. Bo cały czas średni areał gospodarstw będzie rósł z roku na rok. A przy małym areale swoich ziem i niemożności kupna gruntów ornych dochodowość gospodarstwa będzie mała :(

Co do przywiązania do miejscowości to ja nie wiem czym się przejmujesz. Myślisz że ktoś by płakał za Tobą gdybyś wyjechał? Wątpię...

Postanowienie zostania przez Ciebie niewielkim gospodarzem uważam za marny pomysł. Kiedyś dużo było 10ha. Teraz ? 50ha? A może za 10 lat to będzie 200ha? Nie sądzę żeby dochodowość rolnictwa nagle skoczyła do góry także systematyczny zakup gruntów ornych będzie niezbędnym procesem które będzie decydowało o rozwoju gospodarstwa.

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#63 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 17:53

Co do przywiązania do miejscowości to ja nie wiem czym się przejmujesz. Myślisz że ktoś by płakał za Tobą gdybyś wyjechał? Wątpię...

No ba :D Ty byś nie płakał po takim sąsiadzie ? :P

A powaznie to pewnie nie , ale podejżewam ,że szybko zatęskniłbym za moją miejscowością - tak jestem bardzo sentymentalny , taki niedzisiejszy ;)

Ja jestem człowiekiem bardzo upartym i wiem ,że może dobrze mi radzisz ale w obecnej sytuacjii trudnoby było mi rzucić wszystko i wyemigrować gdzieś daleko .
Z drugiej strony , ceny ziemi a tymbardziej działek budowlanych raczej nie spadają a rosną także być może gdy "mieszczuchy" zaczną uprzykrzac mi życie , rzeczywiście będe zmuszony rozstać się z tym gospodarstwem a sentymenty schowac do kieszeni ;) może wtedy będzie mi łatwiej , może poprostu jestem nie dojżały by podjąć taką decyzję w tej chwili .

A Ty dlaczego nie sprzedasz pola na działki i nie wyemigrujesz gdzies dalej , a męczysz się pod Lublinem ? Sprzedaj co możesz a wuj niech sobie mieszka albo szuka kupca na jego część gospodarstwa .

Przepraszam za OT wróćmy do tematu .

#64 Share 255

255

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 17:09

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? McCormick C80l byłby idealny, lecz one ostanio podrożały

#65 Share kony111

kony111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 18:02

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Nie prawda. Jest promocja na McCormicki z 2011 roku. Kurs 1euro=4 zł.

#66 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 04 grudzień 2011 - 21:09

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? I no co wypadło @pawlus224 jaki ciągnik będziesz brał, czy może nie będziesz kupował żadnego tylko maszynki

#67 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 05 grudzień 2011 - 16:46

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Szczerze ?
Skłaniam się w stronę najtańszego (optymalnego) rozwiązania czyli ft 555 (bez napędu cena około 70 tys) , myślę ,że w tej cenie dealer dołożyłby coś z wyposazenia dodatkowego (chodzi mi o CBM , szersze opony , i inne bajery) a jesli nie to dopłacę . Chciałbym ,żeby ciągnik stał się bardziej funkcjonalny to też założyłbym mu samo mocowanie tura (rama + siłowniki , bez wysięgnika) , albo przedni tuz ...

A reszta pieniążków poszłaby na garaż na dwa ciągniki (taki typowo na ciągniki , zeby nigdy nie musiały stać na dworze) i chodzi mi po głowie wymiana pługa do C-385 ...

Albo jesli dealer zaproponuję korzystną cenę niewiele wyższą niż za farmtraca 555dt (z przednim napędem) na ursusa 3724 albo kioti dk551c to będę miał powazny dylemat i zadecyduję ostatecznie między farmtrackiem a kioti <-> ursus ...

Ursusów już nie produkują więc po nowym roku w sprzedazy będą tylko ciągniki z poprzedniego roku , do tego wydaję mi sie ,że nie cieszą się powodzeniem co widac chodzby po galerii AF , więc może dealerzy zechcą "wypchnąć" ostatnie sztuki i będą skłonni do sporych upustów ?
Tylko choroba wie jak jest z awaryjnoscią ursusów , opinii w internecie próżno szukać :unsure: Z kolei i farmtracu krążą zarówno dobre jak i złe opinie , a o kioti same pozytywne (?)

#68 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 13:43

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? No plan masz bardzo dobry na rozporządzenie pieniędzmi, ale ciągnik to chyba bierz z przednim napędem to ci się może zawsze przydać tak samo jak i mocowanie do tura

#69 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 grudzień 2011 - 14:39

...Skłaniam się w stronę najtańszego (optymalnego) rozwiązania czyli ft 555 (bez napędu cena około 70 tys) , myślę ,że w tej cenie dealer dołożyłby coś z wyposazenia dodatkowego (chodzi mi o CBM , szersze opony , i inne bajery) a jesli nie to dopłacę . Chciałbym ,żeby ciągnik stał się bardziej funkcjonalny to też założyłbym mu samo mocowanie tura (rama + siłowniki , bez wysięgnika) , albo przedni tuz ...
A reszta pieniążków poszłaby na garaż na dwa ciągniki (taki typowo na ciągniki , zeby nigdy nie musiały stać na dworze) i chodzi mi po głowie wymiana pługa do C-385 ...

Bierz ciągnik z napędem, ja mam dwa z napędem i ciapka. Napęd ma jedynie wadę w transporcie ale w każdym innym zastosowaniu jest baaardzo przydatny. Taka moja rada.
Co do garażu dobrze myślisz ale pomalutku ptaszku w górę bo byś zrobił w niebie dziurę ;)
Ja myślę podobnie ale na razie kombinuję garaż na dwa samochody. Później wiata na kombajn. Wtedy może ogarnę część wydatków i pomyślę nad budynkiem użytkowym na maszyny (garaż remontowy a na górze coś ale pomieszczenie socjalne, graciarnia i po prawej stronie wiata na maszyny czyli ciągniki, przyczepy itp). Chodzi mi o to aby upchnąć to wszystko w jednym ciągu i optymalnie wykorzystać małe podwórko. Robiąc tylko garaż na ciągniki myśl o tym jak chcesz widzieć swoje podwórko za 10 lat.

Co do pługa to się zastanów, ja kombinowałem i chiałem brać nowy, tato pytał po co Ci kolejny wydatek i tak sporo kupiłeś. Kumpel wziął taki pług jaki mi sie marzył (kverneland nówka). My przemęczyliśmy w tym roku starą UG, teraz wymieniliśmy piersi/odkładnie/płozy i pochodzi jeszcze parę ładnych lat a kumpel mając tyle samo ziemi ma spory kredyt a pług jak się okazało orze mniej niż u mnie bo część jego gospodarstwa to łąki. Jaka jest sytuacja finansowa całej UE sam widzisz. Zmierzam do tego że czasem lepiej wziąść używkę i się przemęczyć trochę niż łapać tę niby okazję jaką jest kasa z PROW/MGR na każdą maszynę. Dobieraj maszyny z głową. One nie zwracają sie w 5 lat. Gdybym ja wtedy wziął jeszcze nowy pług to dziś bym nie kupował ziemi a tylko zwiększenie areału daje wyższe zarobki.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#70 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 16:59

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Własnie u mnie to jest taka zagmatwana sytuacja ,że gospodarstwo które przejmuję jest około kilometra dalej niż gospodarstwo rodziców i dom w którym z nimi mieszkam i teraz nie wiadomo jak to się w życiu ułoży , i nie wiem czy budowac/inwestowac w swoje gospodarstwo (do użytku nadaje się tylko stodoła i obora , dom i reszta budynków kwalfikuje się raczej do rozbiórki niż remontu) . I tak z jednej strony chciałbym "wić sobie swoje gniazdko na swoim" a z drugiej dom rodziców jest duży , placówka też spora więc i tutaj miejsca by mi nie zabrakło .
Chyba zrobię tak ,że kupie garaż taki "blaszak" bo to będzie najtańsze rozwiązanie i narazie postawię go u rodziców , a jesli jednak pójdę na swoje kiedyś , to garaze przydadzą się moim rodzicom napewno a i mi nie będzie żal ich zostawić . Myślę ,że trzeba zaczynac od małych rzeczy , jaki sens kupowac drogi i dobrej marki ciągnik , gdyby miał stać na dworze albo w stodole ? Już lepiej pójdę po najniższej linii oporu , ale przynajmniej będzie "po gospodarsku" ;)

Co do napędu , nie mówię ,że go nie chcę , ale np. w przypadku farmtraca to koszt rzędu 10 tys zł (różnica 2x4 a 4x4) , to za taką sumę mogę miec przedni napęd do c-385 w której napewno byłby lepiej wykorzystany (nieprawdaż?) , po drugie , rozmawiałem z kilkoma osobami które twierdzą ,że przedni napęd przydaje sie do nawet lekkich prac typu siew nawozu , bronowanie itp. - mówią ,że ciągnik potrafi się mocno slizgac bez przedniego napędu :mellow: Z całym szacunkiem u mnie to się nie zdarza :unsure: no dobrze , przy wiosennym wożeniu obornika czasem przytrafi sie "wpadka" , czasem zdarzy się ciągnąć przyczepę z sianem i na łące też można "usiąść" - wtedy przedni napęd napewno by się przydał ...

... ale jesli ciągnik ma być wykorzystywany do koszenia łąk , pracowania siana (w kostkę) , zgrabiania siana , siewu , bronowania (no i może sporadycznych prac z turem) to może lepiej sprawdzi sie ciągnik bez przedniego napędu a z większym skrętem , bardziej wyrobny ? A gdyby mu tak na specjalne żądanie założyc opony 420/70 R28 na tył i 750-16 albo 9.00-16 na przód ?
Może to jest jakiś kompromis między dobrm skrętem a uciągiem ? co o tym sądzicie ?

A może jestem nie przekonany do 4x4 bo nie mam takiego ciągnika ? Może jestem w błędzie nie widząc dużych korzysci z posiadania przez mały ciągnik przedniego napędu :huh:

P.S. co do plugów to nie zamierzam sie pchać w nowe ;) jest bardzo duży wybór używanych zagonowych , a jesli nie uda mi się znaleźć czegoś sensownego zachodniego to kupię stary UG , wymienię odkładnice na te od TURA/IBISA i zobaczymy co z tego będzie :)

Edytowany przez pawlus224, 06 grudzień 2011 - 17:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 18:34

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Ja na twoim miejscu brał ciągnik z napędem. Jaki masz pług (chodzi mi o branie jedego korpusu w cm np.35cm) mój tato tak zrobił miał pług 5x32 i kupił odkładnie, lemiesze ,płozy, przedpiersia(od tura) i władował w to dużo kasy i wszystko na nic orał jeszcze gożej bo ściągało ciągnik cały czas w bok(bez napędu) no i nie przewracał dobrze ziemi. Na wiosne tato się wkurzył sprzedał tego (ledwo co się zwruciły pieniądze za lemiesze itd.) i dołożył trochę i kupił nowy.

#72 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 17:38

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Mam zwykła trójkę (3x30 bodajże) jakich pełno wszędzie ;)

Myślałem o tym by albo kupić pług 2 skibowy (za 500zł się to uda) , uciąć jeden korpus i dospawac wraz z kawałkiem ramy do trójek (dostawka wyjdzie drożej , a tak jeden korpus byłby w zapasie) - nie wiem na ile by się to udało dobrze zrobić , ale też myślałem o wymianie wszystkich czterech odkładnic , to co mówisz skłania mnie do przemyślen ...

... albo kupić zachodni pług 3x40 lub 4x30 na jakiejś lekkiej ramie , za to z odkładnicami półśrubowymi - nawet gdyby mi nie pasował to myśle ,że kupiec się łatwiej znajdzie niz na pług polski ?

#73 Share Kryniak

Kryniak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Elektronika

Napisany 08 grudzień 2011 - 18:20

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Zetor Proxima 75 F4 4WD byłby dla Cb idealny :D . Traktor posiada 4x4, co bardzo często przydaje się w gospodarstwie, silnik 72 konny, skrzynię biegów 30 km/h lub za dopłatą 40 km/h.

Edytowany przez Kryniak, 08 grudzień 2011 - 18:22.

#74 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 20:17

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Ooo tak ..... :)

Tylko już za proximę 65 F2 powiedzieli mi 90 tys zł brutto , około 100paru za F4 ... To jednak sporo w porównaniu chodzby do ft 670/670dt ;)

Jaką one mają skrzynie w standardzie ? bo miałem doczynienia tylko z 7421 z skrzynią 10x2 ...

#75 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 20:31

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? taka proxima to ze 110 tys jak byś odliczył vat to nie wiele byś musiał dołożyć do premii ;)
red power

#76 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 18:14

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Lepiej kup używany zachodni, bo jak zaczniesz dokładać do tego starego to nic z tego nie wyjdzie i za tą kase co w niego włożyłeś kupiłbyś używany zachodni w bdb. stanie
PS. bierz Farmtraca z szerokimi oponkami i 4x4 może wytargujesz na początek taki ci wystarczy lepszy taki niż c-360

Edytowany przez rolnikursus, 09 grudzień 2011 - 18:16.

#77 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 09 grudzień 2011 - 18:51

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Na MR sprzęt nie może być starszy niż 2 czy 5 lat.

A ile kosztuje FT 555 i FT 555 dt,Kupując ciągnik nowy na pewno bym kupił ciągnik z 4x4,na mokre łąki na pewno nie zaszkodzi a przyda się dodatkowa para kół która ciągnie.

#78 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 19:46

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? 5 lat .

Różnica w cenie z napedem a bez niego w przypadku farmtraca to 10 tys zł .

#79 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 22:20

Witam :)

Przeczytałem kilka podobnych tematów ale nie znalazłem ciągnika który byłby "uniwersalny" w mojej sytuacjii ...

Pół roku temu pojawiła się nadzieja na nowy ciągnik rolniczy po ponad 24 latach od zakupu ostatniego nowego ciągnika jakim był ursus c-360 3p . Początkowo miał to być MTZ belarus 820/820.1 , ale po przemyśleniu doszedłem do w niosku że największy ciągnik ma u nas najmniej do roboty , a stara poczciwa 385 ma jeszcze zdrowe serce i nie ma potrzeby jej wymienianiać .
Ale po kolei ...

Obecnie tata ma gospodarstwo o powierzchni około 15 ha użytków rolnych plus nie wiele mniej użytków zielonych i łąk , w tym roku złożyłem dokumenty o przyznanie srodków w ramach programu "młody rolnik" - udało się B) decyzja pozytywna , także za ciągnikiem trzeba się rozejżeć ;) Przejmuję gospodarstwo 10 ha i teoretycznie mam ursusa c-330 i 3512 , tata zas ma c-330 i c-385 , Ja swoją c-330 planuję sprzedac i zastąpić nowym ciągnikiem który narazie będzie ciągnikiem pomocniczym (kosiarka , prasa kostka , siewnik itp.) na "naszych" 20-paru ha, ale nie wykluczone ze za kilka lat będzie musiał sobie poradzić jako ciągnik główny na "moich" 10 ha , ponieważ ursusa 3512 zdecydowanie w tej roli nie widzę .

Reasumując przez pierwsze lata ciągnik bedzie pracował wraz z ekipą ursusów
c-330
3512
c-385
a później prawdopodobnie tylko z ursusem
3512

I o to jet pytanie , jaki ciągnik kupić ? jakiej marce zaufac ? Czy postawić na ciągnik z 4x4 czy odpuscić to sobie ?

Nie ukrywam ,że jako młodemu rolnikowi zależy mi żeby zmiescic się w 75tys zł brutto lub ewentualnie pare tys dołożyć ;)

Myślę intensywnie nad : farmtrackiem 555 (przy tym modelu zastanawiam się tez nad założeniem szerszego ogumienia , tura lub przedniego tuz'a) , ursusem 3724 , kioti dk551c z ciągników mniejszych
i farmtrackiem 670 , fotonem 604 z ciągników mocniejszych .
Ważne zeby ciągnik palił jak najmniej , miał w miarę dobry uciąg , i miał przeswit porównywalny z ursusem c-360 , poprostu szukam idealnego następcy legendarnego 3p :)

Poradzicie coś ?

http://moto.allegro....1956099117.html
http://otomoto.pl/fa...670-A72505.html
rozumiem że na tak nieduży aerał chcesz coś najtańszego a jednoczesnie coś z czego będziesz zadowolony kiedyś polecał bym Ci coś zachodniego ale przy obecnym kursie euro może być nie teges, a dlaczego upierasz się na tego 665dt a nie może być 670dt? heh dziwnie duża różnica w cenie jest za tego perkinsa ale może i warto musisz obczaić jak się sprawdzają te nowe silniki forda i pamiętaj lepiej mieć te kilka km mocy zapasu niż potem piłować ciągnik a możesz być spokojny bo nawet żeby ten 670dt czy nawet 675dt musiał pracować z tymi samymi maszynami co i 3512 tzn agregacik, siewnik zbożowy prasa kostka, czy kosiarka 1,65m to różnicy w spalaniu nie będzie albo będzie na znikomym poziomie i lepiej wysprzedawaj wszystkei staruszki i zostaw sobie jednego bo po co ci nowy ciągnik jak masz nim 200mtg pracować a 2 razy tyle na starych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 00:01

Nowy ciągnik uniwersalny na gospodarstwo 10 -20ha ? Z tym ,że narazie do ciężkich prac mam c-385 , a jeśli by sie miała zmienić moja sytuacja w tym zakresie ze jakimś cudem pola by przybylo , albo 80 nie dawała już rady to sprzedałbym 3512 i nią a wtedy kupił ciągnik główny już o większej mocy tak jak mówisz ;) Do 3512 już nawet agreagatu nie mam ... Można powiedzieć ,że dopóki "jestem pod skrzydłami ojca" to własnie 3512 i "nowy" będą miały najwięcej do roboty , a gdy pójdę na swoje to albo dam ojcu ferdka a sprzedam 80 , albo sprzedam obydwa a tacie kupię np. zetorka 5211 a sobie z pomocą programów unijnych jakiegoś BYKa :)

Co do mth. chciałem na początku wymienic 385 na coś nowego ale starczyłoby tylko na belarusa , który tak jak 385 robiłby najmniej , a najwięcej mth klepałbym nadal 3512 w nie oszukujmy się nie komfortowych warunkach ;) To już wolę kupić mniejszy ciągnik , odciążyc trochę fergusona ,( ba ferguson będzie teraz odpoczywał , no chyba ,że może przejmie kilka zadań po c-330 )i spędzac czas na pracy w lepszych warunkach przy lekkich pracach a w ciężkich w c-385 też najgorzej nie będzie .

Wiem ,że propagujesz nawet na małe gospodarstwa większej mocy ciągniki , ale Ja się z tym nie zgodzę ;) Ze już nie wspomnę ,że wolę miec 3 - 4 starsze ciągniki , niż jeden nowy dużej mocy - nie pytaj dlaczego .