Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Pawel330

Pawel330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,konie zimnokrwiste motoryzacja

Napisany 19 maj 2009 - 13:56

Żywienie trzody chlewnej Ja prosiętom od 3 tygodni daję śrutęz mieszanki zbożowej jęczmień jary pszenica i troszke wosa i do tego starter(granulki) potem też ta sama pasza ze zboża i presstarter firmy Sano protamino Pigi :) kiedy już przestaję dawać Pigi to do śruty zbożowej midomielam żyto i owies i prowit Sano protamino premium forte i tak dostają do końca swego żywotu ;)
PS dodaję też i otręby pszenne od 1 miesiąca życia prosiąt
Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 19:47
  •  

#162 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 19 maj 2009 - 15:20

Żywienie trzody chlewnej Ja tucznikom daje młóto+śruta+koncentraty potem woada do osobnego koryta i te pasze polewam serwatka rosna jak na drozdzach ;)
pozdro
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#163 Share nimar1999

nimar1999

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 22 maj 2009 - 15:27

Żywienie trzody chlewnej Mógłbym mi ktoś napisać ofertę koncentratów de heus dla tuczników, jaka cena i jakie zawartości białka, lizyny itp?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 23 maj 2009 - 18:54

Żywienie trzody chlewnej Obecnie przeprowadzam mały eksperyment na grupie tuczników 6 sztuk. Do paszy, którą sam sporządzam tj śruta z jęczmienia, pszenicy i pszenżyta oraz sanocid, dosypuję mlekopan firmy Trouw nutrition dla cieląt - worek 25 kilo kosztuje 75 zł. Myślę, że ten woreczek wystarczy mi na cały okres tuczu dla tych 6 sztuk. Na dzień dzisiejszy tuczniki mają ok 60 kg. sypię ok 150 g/dzień na 6 sztuk. Jak na razie zużycie paszy jest na tym samym poziomie ale przyrost większy niż tuczników żywionych tradycyjnie. Ale dokładne wyniki podam jak zakończę eksperymencik.

#165 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 26 maj 2009 - 09:45

Żywienie trzody chlewnej Kolego sprawdzone porady, ten eksperyment nie ma sensu. Po pierwsze w tym mleku jest dużo laktozy za którą płacisz a świnki trawią ja max do 20 kg masy ciała, później nie produkują laktazy-enzymu rozkładającego laktozę. Pozornie pozytywny efekt możesz zauważyć bo zwiększyłeś ilość białka w dawce dziennej, ale rozsądniej jest tego białaczka dosypać w postaci poekstrakcyjnej śruty sojowej czy rzepakowej. To mleko kosztuje 3zł za kg i jak sądzę ma sporo mniej białka od soi którą obecnie kupisz za 1,8zł. Zapytać jeszcze chciałbym czy w twoich paszach jest jakiś premiks bądź koncentrat?? Bo nic nie piszesz na ten temat. Napisz tez co według Ciebie znaczy żywienie tradycyjne. pozdr

#166 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 28 maj 2009 - 18:00

Żywienie trzody chlewnej Czy nie ma sensu to się okaże po zakończeniu. Jeśli wynik nie będzie mnie zadowalał to nic się przecież nie stanie. W żywieniu tuczników trzeba ograniczać udział białka. Nie liczy się ilość ale jakość białka. Zwiększając ilość białka musimy pamiętać aby dostarczyć więcej energii aby mogła przetworzyć białko. Nadmiar białka to choroby dla tuczników, bo nadmiar wydalany jest w postaci mocznika i amoniaku. W mlekopanie jest dość duża ilość energii i witamin. Żywieniem tradycyjnym nazwałem żywienie tuczników paszami bez mlekopanu, receptura nie jest tajemnicą. Śruta z jęczmienia, pszenicy, pszenżyta, sanocid, śruta rzepakowa, protamino premium forte. Wszystko w odpowiednich proporcjach dobranych do masy tuczników. Średnia zużycia paszy na 1 kg przyrostu wynosi u mnie 3 kg na głębokiej ściółce.

#167 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 28 maj 2009 - 18:58

Żywienie trzody chlewnej To podobnie jak u mnie masz zużycie paszy tylko że ja daje zamiast pszenicy trochę łubinu moim zdaniem lepie rosną... zauważyłem że premium forte zmniejsza dużo zużycie  i podnosi jakość mięsa jest dobra ostatnio zdałem 150 sztuk mięsność 56% co do białka to wątpliwa sprawa wg mnie że sanocid coś da... możesz mieć lepsze przyrosty dlatego że gniazdo małe... ale pochwal się jak zakończysz eksperyment.

pzdr.

#168 Share adammm

adammm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 28 maj 2009 - 21:16

Żywienie trzody chlewnej To wszystko prawda, ale do zwiększenia energii używa się oleju a nie preparatów mlekozastępczych. Ktoś mądry już to zbadał i po to jest mleko dla młodych prosiąt że jest źródłem najlepszej formy energii jaką można im dostarczyć, czyli cukier mleczny - laktozę. W miarę upływu czasu zwierzęta przestają ją trawić więc energię dostarcza się w postaci innych komponentów. Oczywiście jakość białka się poprawi wraz z podaniem mleka i smakowitość także więc świnki urosną szybciej i może nawet mniej zużyją paszy. Wniosek jest jednak taki że ten efekt uzyskać można tańszymi i lepszymi komponentami dla tej grupy wiekowej. Pozdro

#169 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 03 czerwiec 2009 - 16:44

Żywienie trzody chlewnej O to mi chodzi aby urosły szybciej i zużyły mniej paszy. Jak na razie to zużycie paszy może niewiele mniejsze ale za to przyrost większy widoczny gołym okiem.

#170 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 16:36

Żywienie trzody chlewnej Koledzy wasze świnki przy karmnikach też tak walczą? Na karmnik jednostanowiskowy mam 11 sztuk prosiaków takich 20 kilogramowych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 17:57

Żywienie trzody chlewnej A pasza jest non stop w karmiku??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#172 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:23

Żywienie trzody chlewnej

Koledzy wasze świnki przy karmnikach też tak walczą? Na karmnik jednostanowiskowy mam 11 sztuk prosiaków takich 20 kilogramowych

Jednostanowiskowy to nie bardzo. Lepiej mieć dwu a najlepiej trzy stanowiskowy. Tak przynajmniej jest u mnie. I żadne świnie nie walczą o dostanie się do paszy.

#173 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:26

Żywienie trzody chlewnej Tak pasza jest cały czas było napisane że ten karmnik tak max do 12 sztuk tuczników

#174 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:27

Żywienie trzody chlewnej A pasza jest dobrze zbilansowana pod względem białka i energii?

#175 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:33

Żywienie trzody chlewnej Tak pasza jest ok bo to pełnoporcjówka. Ja podejrzewam że one muszę się przyzwyczaić do tego karmnika i nauczyć się jeść z niego

#176 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:52

Żywienie trzody chlewnej U mnie na około 12 sztuk tuczników przypadają dwa karmiki jednostanowiskowe i jest luz, w drugiej chlewni mam duże kojce i tam na 25-30 sztuk mam zamontowane mniej bo po 3 karmiki na buchtę i tez jest oki. Świnki pukają sobie cały czas dzień i noc przepychanek nie widać. hehe

#177 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:56

Żywienie trzody chlewnej Wiesz u mnie te prosiaki to są od wtorku bo kupiłem je dopiero i jak jeden zacznie pukać w karmnik to reszta też chce i myślę że je się przyzwyczają to będzie ok

#178 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 21:06

Żywienie trzody chlewnej No to wiadomo... czuja jedzenie to się pchają tylko wiesz co ostrożnie bo u mnie jest tak ze jak odsadzam prosiaki to w pierwszych dniach zakręcam wodę do karmika i staram się obserwować jak małe radzą sobie z karmikiem żeby nie "popekały" od żarcia bo chwila i dostają biegunki z przejedzenia.

ps: karmiki są na mokro pasza + smoczek z boku

#179 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 21:08

Żywienie trzody chlewnej tomek321455

Ja myślę że te świnie nie były nigdy wcześniej na tego typu karniku - znaczy żeby najpierw musiały pukać żeby coś im spadło, z czasem na pewno się naucza góra tydzień czasu, ale puki co to sypnij im trochę paszy na dół bo jak piszesz pasza jest w karniku ale pewnie jeszcze za słabo pukają i stąd te przepychanki.
Druga opcja jest taka że karnik jest za mocno skręcony i porcja paszy przy jednym puknięciu jest z mała, ale wątpię w to.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 21:13

Żywienie trzody chlewnej Tak na mokro smoczek z boku. Karmnik jest rozkręcony odpowiednio. Ale spoko paszy ubywa z karmnika ;)