Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 16 październik 2016 - 15:01

Żywienie trzody chlewnej

Mit że kuku ma dużo białka narodził się w latach 70-80 gdy w Polsce pojawiła się kuku zakupiona? przez ówczesne władze ze Zachodu.Kuku +owczesne koncentraty+rasy świń w przeciętnym gospodarstwie =częste występowanie obrzękówki.Weterynarze podczas wizyt mówili że prze białkowane , że to wina kuku i do dziś panuje takie przekonanie :rolleyes:

Strączkowymi możesz uzupełnić ,ale nie zastąpić śruty poekstrakcyjnej ,chyba że wrócą mączki zwierzęce wtedy można się zabawić i samemu zrobić koncentrat :mączka +słodki łubin,osobiście karmiłem takim wynalazkiem w latach 90 i wychodziło to bardzo dobrze :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 17:29
  •  

#1642 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 październik 2016 - 15:58

Żywienie trzody chlewnej

N o można ją zastąpić strączkowymi

Strączkowymi możesz co najwyżej uzupełnić ale nie zastąpić

#1643 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 16 październik 2016 - 18:36

Żywienie trzody chlewnej

Dlaczego nie zastąpić ?Innym się opłacnam nadal nie bo ktoś nam wmawia że się nie da a to nierawda

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 październik 2016 - 19:15

Żywienie trzody chlewnej

a próbowałeś zastąpić i całkowicie wyeliminować soje? w jakich dawkach i jakie strączkowe? jakie miałeś białko w paszy i czy nie było pogorszenia przyrostów ani zużycia paszy?

#1645 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 16 październik 2016 - 19:34

Żywienie trzody chlewnej

Spróbuj przy mięsnosci 60 % i więcej,latem miałem 24 szt tucznika,udział sruty soj 46%-12,5 +2,5%wypasiony premixLNB jak się zaczeły gryzć to 6 poszło do piachu na skutek powikłań po streptokokozie i nikt nie był wstanie dlaczego tylko ten patyk się gryzł,sprawa sie wyjaśniła po sprzedaży  pozostałych sztuk srednia mięsność wyszła   63,3% więc udział śrut soj należało by zwiększyć do 15%,a dopiero byłby sajgon gdybym zaczął kombinować z zamiennikami śrut.soj,ewentualnie w roli zamienników sprawdzają mączki pochodzenia zwierzęcego

#1646 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 16 październik 2016 - 20:18

Żywienie trzody chlewnej a nie zamalo bialka?

#1647 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 16 październik 2016 - 20:59

Żywienie trzody chlewnej

z tą agresją u świń to tak nie do końca zależy od żywienia w zeszłym roku jedna partia 180 sztuk podzielona na kojce po 20 sztuk jadły to samo a w jednym kojcu jakaś masakra 4 padły zaczeło się jak miały ok90 kg porozganiałem to towarzystwo gdzie tylko mogłem a i tak w garażu gdzie przegnałem 4 sztuki jedną mi zatłukły 

#1648 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 16 październik 2016 - 21:23

Żywienie trzody chlewnej

Spróbuj przy mięsnosci 60 % i więcej,latem miałem 24 szt tucznika,udział sruty soj 46%-12,5 +2,5%wypasiony premixLNB jak się zaczeły gryzć to 6 poszło do piachu na skutek powikłań po streptokokozie i nikt nie był wstanie dlaczego tylko ten patyk się gryzł,sprawa sie wyjaśniła po sprzedaży  pozostałych sztuk srednia mięsność wyszła   63,3% więc udział śrut soj należało by zwiększyć do 15%,a dopiero byłby sajgon gdybym zaczął kombinować z zamiennikami śrut.soj,ewentualnie w roli zamienników sprawdzają mączki pochodzenia zwierzęcego

Ws71 to ile miałeś białka ogólnego w paszy  pod koniec tuczu?

#1649 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 16 październik 2016 - 21:28

Żywienie trzody chlewnej

No większych bredni w życiu nie słyszałem kto Ci tej ciemnoty nawciskał ? :P :P :P :P B)

#1650 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 październik 2016 - 22:11

Żywienie trzody chlewnej

Dlaczego nie zastąpić ?Innym się opłacnam nadal nie bo ktoś nam wmawia że się nie da a to nierawda

Odpowiesz mi na pytanie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 17 październik 2016 - 06:34

Żywienie trzody chlewnej

No większych bredni w życiu nie słyszałem kto Ci tej ciemnoty nawciskał ? :P :P :P :P B)

Może brednie ale oparte na własnych 20 letnich doświadczeniach,z realnych zródeł białka można brać pod uwagę śrutę rzepakową pod warunkiem że na pewno pochodzi z rzepaku dwu zerowego, a w ostatnich latach bywało z tym róznie.Praktycznie każdą dostawę ,łubinu grochu należalo by zbadać:zawartość białka ,związków anty odżywczych.

#1652 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 17 październik 2016 - 09:25

Żywienie trzody chlewnej

A soję badałeś na zawartość substancji antyodżywczych? Zawartość biała może wpływać na przyrosty ale nie na to czy świnie się gryzą

Odpowiesz mi na pytanie?

Tak żywiłem od 6o kg bobikiem 15 % w dawce i niższych przrostów czy mięsności nie zauważyłem zwróć uwagę że większość firm swoje receptury robi na pzenicy i jęczmieniu gdzie praktycznie w niemczech czy dani wogóle w tuczu tych  zbóż się nie używa podobnie ze soją  Ale każdy żywieniowiec mówi że się nie da wiadomo z jakich względów

#1653 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 październik 2016 - 17:18

Żywienie trzody chlewnej

dając 15% bobiku to zabraknie jeszcze jakieś 15% żeby poziom białka w paszy był odpowiedni, bo jak dawałeś tylko bobik i żadnej soi to poziom białka zapewne miałeś na poziomie około 14-14,5% i to pod warunkiem że w paszy była dobra pszenica.

Natomiast przy sztukach 60kg poziom białka powinien być na poziomie 16,5%

#1654 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 17 październik 2016 - 17:55

Żywienie trzody chlewnej

No niby masz rację też tak uważam jednak różnic nie zauważyłem ,fakt była to tylko jedna grupa 30 sztuk bo była susza a bobik słabo plonował w tym roku podobnie ale zamierzam spróbować żywieniowcy są sceptycznie do tego nastawieni ale SĄ ROBIONE DOŚWIADCZENIA GDZIE ŚRUTĘ SOJOWĄ CAŁKOWICIE WYELIMINOWANO Z DOBRYM SKUTKIEM CO WIĘCEJ POPRAWIŁA SIĘ JAKOŚĆ MIĘSA Z TUCZNIKÓW ŻYWIONYCH STRĄCZKAMI

#1655 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 17 październik 2016 - 20:37

Żywienie trzody chlewnej

Ws71 to ile miałeś białka ogólnego w paszy  pod koniec tuczu?

Zaczeły sie ciąć po 4 tyg jak  zmieniłem [pasza warchlak 16,5 % białka] na pasze grower 16% białka , gryzły się najlepsze sztuki ,wdała się streptokokoza i po .zawodach.Po osiągnięciu 80 kg zmiana paszy na finiszer 15,5% spokój do końca tuczu

#1656 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 17 październik 2016 - 20:41

Żywienie trzody chlewnej

ja do 15% bobiku dodaje jeszcze 5-6% soji. co do firm paszowych to z tą pszenica to bym tak nie patrzył optymistycznie bo pszenżyto jest troche tańsze a białko jest kalkulowane.

doświadczenia są nawet z dobrymi efektami jednak wszystko za leży od cen bo nie zawsze opłaca sie kompinowac w tym momencie cena śruty sojowej to coś koło 1500 wiec kupując groch po 750 nie bardzo się go opłaca dawac.

co do mięsności im wiecej zmieszanych komponentow tym lepiej sie uzupełniają i wychodzą lepsze efekty poubojowe

#1657 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 17 październik 2016 - 21:09

Żywienie trzody chlewnej

W systemie zamkniętym nie ma miejsca ani czasu na eksperymenty ,lansujesz coś co powinno teoretycznie sprawdzić się w praktyce ale teoria a praktyka to są dwa różne światy.Znajomy próbował  ciąć koszty i zastąpił część śrt soj. śrutą rzepakową na początku wydawało się że się uda jednak po 3 miesiącach już były problemy z gryzieniem,mniejszy przyrost i musiał wypychać80-90 bo w kolejce czekały warchlaki ta próba była przeprowadzona na200 sztukach ,od tego czasu nie chce słyszeć ożadnych zamiennikach soi ;)

#1658 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 18 październik 2016 - 18:49

Żywienie trzody chlewnej

jedną partie odchowałem bez soi na łubinie i mączce rybnej przyrosty ok  mięsność ok ale wyszło drożej jak na soi 

#1659 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 18 październik 2016 - 19:59

Żywienie trzody chlewnej

W systemie zamkniętym nie ma miejsca ani czasu na eksperymenty ,lansujesz coś co powinno teoretycznie sprawdzić się w praktyce ale teoria a praktyka to są dwa różne światy.Znajomy próbował  ciąć koszty i zastąpił część śrt soj. śrutą rzepakową na początku wydawało się że się uda jednak po 3 miesiącach już były problemy z gryzieniem,mniejszy przyrost i musiał wypychać80-90 bo w kolejce czekały warchlaki ta próba była przeprowadzona na200 sztukach ,od tego czasu nie chce słyszeć ożadnych zamiennikach soi ;)

Nie ma czegoś takiego jak zamiennik soi są jedynie zamienniki mięsaw wędlinach pasza jeśli jest dobrze zbilansowana to niema znaczenia jakie białko dajesz B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 październik 2016 - 22:32

Żywienie trzody chlewnej

Łączenie  łubinu  z mączkami zwierzęcymi przynosiło dobre efekty,jednak lobby sojowe w Unii dobrze działa ,od paru lat jest  gadane ,że mają wrócić mączki mięsne izawsze znajduje się jakiś powód aby przesunąć decyzję w czasie[obecnie brak możliwości rozpoznawania  na skalę przemysłową DNA mączki drobiowej i trzody chlewnej] ,wtedy ma sens zwiekszanie produkcji  łubinu i bobiku.Kiedyś miałem dojście do mączki rybnej polskiej w cenie 2zl/kg białko do 46% i dało się robić paszę na samej mączce a jak rosły :) tylko smród okrutny