Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 15 maj 2016 - 19:49

Żywienie trzody chlewnej

Gdybym był na twoim miejscu zrobił bym tak: piggi 15%, jęczmień 40, pszenica 43, olej 2l/100kg a owies całkowicie wywalił. Owies jest dla macior a nie dla małych prosiąt i pamiętaj że jęczmień zawsze podawaj jary, nigdy ozimy dla małych prosiaków. Zakwaszacza dałbym jeszcze 4 kg/tonę i cynku ze 3kg a białko zwiększał tak żeby po 7-9dniach dostawały konc na te 19-20%. Nigdy od razu nie dawaj tyle koncentratu no chyba że stosujesz cynk i antybiotyk. Ja tak robię i zero upadków. Kiedyś robiłem tak jak Ty i były problemy z biegunkami ale bardzo dużą rolę odgrywa olej przy odsadzaniu.

ok. dlaczego owsa się nie podaję prosiętom? ciężko strawny? jęczmień jary tylko daje chociaż ozimy też posiadam.

Jak podajesz do woli czy dzielisz dawkę żywieniową? Czy do woli podajesz też przed osadzeniem?

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 09:09
  •  

#1522 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 15 maj 2016 - 21:09

Żywienie trzody chlewnej

Owsa nie podaje się ze względu na dużą zawartość włókna,które zalega w żołądku powodując wzrost  ph a to powoduje namnażanie bakterii coli odpowiedzialnej za obrzękowkę.Osobiscie odsadzam w wieku 5-7 tygodni ,po odsadzeniu pasza do woli.Skład paszy:jęczmień 37,5%,pszenica 37,5% +koncentrat 25%LNB zawiera duży   udział  mączki rybnej +na tonę 5kg zakwaszacza dobrej firmy.Przez ostatni rok na odsadzonych 300 sztuk na typową  obrzękówkę padły góra 3 szt.Prosieta szczepione po 3tygodniu na cirko+mycoplazma

#1523 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 15 maj 2016 - 21:16

Żywienie trzody chlewnej

zasada u mnie jest taka że odsadzam w wieku max 4 tyg gdy odsadzasz większe jest większe prawdopodobieństwo przeżarcia i biegunek. Pasze(granulki) dostają do woli od 7 dnia życia, wodę od drugiego dnia. Oczywiście najpierw sypie im po garści i stopniowo zwiększam a to co nie zjedzą zawsze usuwam i daję dużym tucznikom. Przed odsadzeniem i przez 2 tyg po odsadzeniu zawsze dostają tę samą paszę(granulki te co dostawały na porodówce)! ważne aby im nie zmieniać paszy bo to dodatkowy stres. Owsa i jęczmienia zimowego nie daje się w ogóle bo mają ostre ości które kaleczą prosiakom jelita. Jak kiedy Ci zdechnie to przekrój go i rozetnij jelita i zobaczysz że będą uszkodzone. A na zboża to się przechodzi bardzo powoli i stopniowo bo łatwo o biegunki np. 75% granulek, 26 pasza ze zbożem i konc. później 50/50, i 25/75.(u mnie takie przejście trwa tydzień) i przy takim przejściu nie mam biegunek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1524 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 15 maj 2016 - 21:42

Żywienie trzody chlewnej

Jedyny owies dal prosiąt to owies bezłuskowy..

#1525 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 16 maj 2016 - 09:41

Żywienie trzody chlewnej

no ale po co na siłę pchać owies skoro można spokojnie dawać jęczmień jary. ozimy spokojnie można dawać od 30 kg jest troche bardziej zaplewiony od jarego ale białko jest na wyższym poziomi.

#1526 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 16 maj 2016 - 10:24

Żywienie trzody chlewnej

a co podajesz do tej pory że mają obrzękówkę? do zbóż małe prosiaki trzeba przyzwyczaić co jest trudne. Dlatego polecam pełnoporcjówkę i zawsze do woli!

A pełnoporcjówkę to z czego robią? Z kapusty. Tak samo zboże +dodatki.

#1527 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 16 maj 2016 - 13:51

Żywienie trzody chlewnej

tak kolego jest zboże ale jak kupisz dobry towar to będzie to zboże poddane obróbce- lżejsze w trawieniu i niejako trochę "odkażone" 

plus różne inne rzeczy do których nie zawsze rolnik(a zwłaszcza ten z mniejszą ilością świń)

ma łatwy dostęp bo mieszalniom i producentom pasz wolno więcej. 

#1528 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 16 maj 2016 - 18:25

Żywienie trzody chlewnej

dokładnie, pełnoporcjówka szczególnie MPU ma to do siebie że jest zabezpieczona cynkiem i większą dawką zakwaszacza i po niej biegunka czy obrzękówka występuje już sporadycznie.

#1529 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 16 maj 2016 - 21:36

Żywienie trzody chlewnej

Gdybym był na twoim miejscu zrobił bym tak: piggi 15%, jęczmień 40, pszenica 43, olej 2l/100kg a owies całkowicie wywalił. Owies jest dla macior a nie dla małych prosiąt i pamiętaj że jęczmień zawsze podawaj jary, nigdy ozimy dla małych prosiaków. Zakwaszacza dałbym jeszcze 4 kg/tonę i cynku ze 3kg a białko zwiększał tak żeby po 7-9dniach dostawały konc na te 19-20%. Nigdy od razu nie dawaj tyle koncentratu no chyba że stosujesz cynk i antybiotyk. Ja tak robię i zero upadków. Kiedyś robiłem tak jak Ty i były problemy z biegunkami ale bardzo dużą rolę odgrywa olej przy odsadzaniu.

a powiedz jakbym na swojej paszy robił jedzenie to te 43% pszenicy to nie za dużo?, bo chodzi o to, że  mam tylko pszenicę wysoko glutenową czy nie zaszkodzi? czy dla bezpieczeństwa nie lepiej dać więcej jęczmienia jarego?

I jak są upały i macie prosięta do odsadzenia to też karmicie do woli???

Edytowany przez jaco25, 16 maj 2016 - 21:38.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1530 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 16 maj 2016 - 23:45

Żywienie trzody chlewnej

prosiak to chyba nie jest niemowlak z uczuleniem że musi mieć kaszkę bezglutenową, co do jęczmienia to ja daje max 30%, 

reszta to pszenica a w lecie jak gorąco nic nie zmieniam-jedzą do woli.

W chłodnej połowie roku daje im jeszcze na jakiś tydzień lampę z której chętnie korzystają, czasem wsuwają też węgiel drzewny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 17 maj 2016 - 07:41

Żywienie trzody chlewnej

no wlaśnie wysokoglutenowa pszenica nie jest zbyt dobra jeśli masz taka to daj na poziomie do 30% a resztę jęczmienia bo jest bezpieczniejszy

#1532 Share RoRo

RoRo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 17 maj 2016 - 08:33

Żywienie trzody chlewnej

Daj jeczmien pszenica 50/50 ja tak robie i nie ma problemu

#1533 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 17 maj 2016 - 19:50

Żywienie trzody chlewnej

ja bym dał w takim wypadku trochę więcej jęczmienia np 45 jęczmienia, 40 pszenicy, 15 piggi i 2 l oleju. Tylko zawsze z granulek na paszę ze zbożem przejście musi być stopniowe, to jest najważniejsze(pisałem o tym w poprzednich postach)! zawsze do woli.

#1534 Share dragonek80

dragonek80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 17 maj 2016 - 20:09

Żywienie trzody chlewnej

jaki jest okres trwałości paszy z dodatkiem oleju ?

#1535 Share Piotr0224

Piotr0224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 17 maj 2016 - 21:20

Żywienie trzody chlewnej

dragonek80 to zależy od oleju najlepszy jest olej sojowy bo nie jełczeje i może stać podobno do pół roku spokojnie (nigdy nie sprawdzałem) więc pasza też może troszkę stać co do innych nie jestem w stanie Ci powiedzieć

#1536 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 18 maj 2016 - 07:20

Żywienie trzody chlewnej

żywieniowcy mówią że do tygodnia może stać z olejem rzepakowym.

#1537 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 18 maj 2016 - 07:37

Żywienie trzody chlewnej

ja jade na rzepakowym troche tańszy od sojowego i jakoś wyniki tuczne i odchowanie lepsze są rzepakowym. olej spokojnie stoi do 2-3 mieś w pojemniku i nic się nie dzieje. natomiast co do paszy to do okolo 2 tyg stoi pasza po zrobieniu ale też nie zaobserwowałem jakichś problemów z pobieraniem czy z samą pasza

#1538 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 18 maj 2016 - 07:59

Żywienie trzody chlewnej

aż 2 tyg stoi pasza, przecież się nie zaleca tak długo przetrzymywać pasz ześrutowanych bo mogą rozwijać się w nich pasożyty nie mówiąc już o tym że świniom lepiej smakuje świeże.

#1539 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 18 maj 2016 - 10:19

Żywienie trzody chlewnej

heh 2 tyg to nie jest dużo i jakoś nie widzę żeby coś se działo a jak robie po 2 tony starterów to do 2 tyg stoi to w silosie. a jakie pasożyty sie rozwijają w paszy?

a jak dajesz pełnoporcję to wg Ciebie ta pasza zawsze jest świeża i wczoraj robiona?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 18 maj 2016 - 13:15

Żywienie trzody chlewnej

nie zdziwiłbym się jakby w paszach pełnoporcjowych z wytwórni (które mają długi okres przydatności) były konserwanty.

co do olejów to nawet przy największych upałach po tygodniu pasza z rzepakowym nie wykazywała jakiś niedomagań,

może jakby była za wilgotna np. po dodaniu dużej ilości kiszonej kuku to wtedy może...