X

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1711 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 11 styczeń 2016 - 19:28

Żywienie trzody chlewnej

Mój finisher z łubinem:

Wersja 1:

pszenżyto - 65%

jęczmień - 15%

łubin - 10 %

śruta rzepak. - 8 %

premiks - 2 %

kreda 0,5 kg na 100 kg i zakwaszacz 

Wersja 2:

pszenżyto - 60%

kuku kiszona - 17%

łubin - 10 %

śruta rzepak. - 9 %

śruta soj. - 2 %

premiks - 2 %

kreda - 0,5 kg na 100 kg(zakwaszacz zbędny ze względu na kuku)

Dość fajnie ten finiszer wygląda cenowo :) Mógłbyś podać jeszcze jaką odmianę łubinu stosujesz ? Ja myślałem nad żółtym misterem dość dozo białka i mało alkaidów co o tym sądzicie ?Było by fajnie jak podał byś jeszcze skład startera i growera jaki stosujesz w oparciu o łubin i jeszcze jak byś mógł napisać jakie masz średnie zużycie paszy na 1kg przyrostów i ile dni zajmuje ci tucz :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 11:09
  •  

#1262 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 20:33

Żywienie trzody chlewnej

Od trzech lat mam wąskolistny Zeus - białko ok.31-32 %, żółty ma więcej min. 40 to jego trzeba mniej. Starteru z łubinem nigdy nie robiłem i raczej

nie zaryzykuję. Grower to np.jęczmień-35%, kuku kiszona-16%, łubin 5%, pszenżyto- 16%, pszenica -12%, koncentrat 15%, olej 1%.

Skłądy pasz zmieniam w zależności od tego co i ile mam w domu i jakie są ceny śrut i innych dodatków, można powiedzieć że szukam

tzw. "złotego środka" miedzy kosztami i jakością. Dokładnego zużycia paszy nie jestem w stanie ci podać ale nie widzę specjalnych różnic między spożyciem

paszami ze strączkowymi i bez.

Tucz od urodzenia do sprzedaży(ok.120kg) zajmuje mi od 5(najlepsze sztuki) do 6 miesięcy(najgorsze sztuki).

Mięsność też jest dobra, zdarza sie że U jest rzadkością, ogólnie nie narzekam.

Za czasów mączek mięsno-kostnych sialiśmy z ojcem groch na pasze, wtedy to świnie rosły lepiej jak teraz ale to już nie wróci.

#1263 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 21:13

Żywienie trzody chlewnej

A dlaczego siejesz wąskolistny a nie żółty przecieczesz to 10 % różnicy w białku ? Co sądzisz o tym http://bialkoroslinn...szanki2015.pdf 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 21:40

Żywienie trzody chlewnej

link mi sie nie otwiera. A sieję wąskolistny bo ciut wcześniej schodzi z pola co przy wtórnym zachwaszczeniu pomaga, no i zwłaszcza dlatego że 

więcej go ukoszę - ok. 1 tonę, poza tym mam najwięcej 4 klasy która jest trochę za dobra na żółty. mam też z reguły i groch i jeszcze się waham 

co będzie dla mnie lepsze- groch można podać szerszej grupie zwierząt i więcej niż łubinu ale jest bardziej kłopotliwy w uprawie.

Ogólnie nie ważne jakie strączkowe, bób , groch czy łubin- każdy może być dobrym składnikiem paszy i na pewno można dzięki nim zaoszczędzić,

im większe tuczniki tym się więcej da zaoszczędzić.

No i ważne jest pole po nich- jak były odpowiednio nawożone to stanowisko bliskie temu jak po rzepaku, a to tez się liczy.

#1265 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 22:07

Żywienie trzody chlewnej

Spróbuj teraz http://bialkoroslinn...eszanki2015.pdf

Dobre nawożenie tzn co masz na myśli ?

#1266 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 23:05

Żywienie trzody chlewnej

Powiem ci że ciekawe te tabelki, z biegiem czasu wiele mitów na temat karmienia strączkowymi pada ale opór i utrwalone zwyczaje na nie są niełatwe do wyparcia.

Jest tez kwestia że gdyby wszyscy nagle się przestawili na strączki i rolnicy mieli swobodny dostęp do różnych składników paszowych to wielu by sie to nie spodobało na pewno- firmy paszowe póki co ciągną z rolników ile się da. Światowe lobby sojowe też by zbiedniało. W związku z tym nowa wiedza jest często niekoniecznie rozsławiana. Kiedyś natknąłem się na artykuł odnośnie herbicydów do łubinu i innych (jakieś niezależne testy)- ponoć wiele substancji mogłoby być użytych bo nie szkodzą roślinom ale firmy się z tym nie kwapią.

Z nawożeniem to niektórzy myślą że łubin to urośnie na niczym, bez PK, bo wyciągnie z ziemi cuda.

A wiadomo że jak się da to się gleba nie zuboży i plon łaskawszy. 

#1267 Share bambrzwlkp1

bambrzwlkp1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Zainteresowania:Trzoda,bydlo, roślinki itd.

Napisany 12 styczeń 2016 - 07:15

Żywienie trzody chlewnej Dobra dawka:
875kg zboza
50kg sruty sojowej
50kg sruty rzeepakowe
20 kg premiks
5kg kredy
W proporcji 12, 5%
Co myślicie? Prosze poprawiać jesli źle. :)
,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

#1268 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 14:16

Żywienie trzody chlewnej

Mi się wydaje że za mało białka o ok 1%, nawet jak dasz samą pszenice czy pszenżyto.

ewentualnie może być dla tuczników tuż przed ostatnią podróżą

#1269 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 19:12

Żywienie trzody chlewnej

byłem na tym szkoleniu w Siedlcach o strączkowych, ale na samym wstępie było powiedziane i podkreślone że: da się zastąpić całkowicie soję dopiero od 40-50 kg w WARUNKACH FERMOWYCH(a te się różnią od domowych)  i mimo wszystko tucz wydłuży się średnio o tydzień a na mięsność strączkowe wpływu znaczącego nie mają. Najbardziej z ekonomicznego punktu widzenia w przeliczeniu na kg białka opłaci się siać łubin biały a najbardziej bezpieczny w stosowaniu jest groch tylko i wyłącznie biało kwitnący bo różnowy-pelucha ma jakieś substancje antyżywieniowe które pozwalają na stosowanie max 5% a grochu białego do 15%.

#1270 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 07:40

Żywienie trzody chlewnej

Dobra dawka:
875kg zboza
50kg sruty sojowej
50kg sruty rzeepakowe
20 kg premiks
5kg kredy
W proporcji 12, 5%
Co myślicie? Prosze poprawiać jesli źle. :)

tak na oko daj 75 kg soi i 25 rzepaku 

dorzuć ze dwa litry oleju 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 13:45

Żywienie trzody chlewnej

W warunkach nie wielkofermowych też da się tuczyć tylko na łubinie ale raczej na żółtym, i może od wagi 60 kilo a nie 40 czy 50. 

Ciekawi mnie co takiego może mieć duża ferma że da radę od 40 kilo. Bo nawet uchodzący za najmniej szkodliwy groch siewny też ma swoje 

ograniczenia(a białka ma dużo mniej od łubinu), czy chodzi tu o pozasojowe źródła białka czy jakieś inne triki.

#1272 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 15:42

Żywienie trzody chlewnej

no nie wiem co w tych Siedlcach uczyli ale z doświadczenia zastąpienie soji przez strączkowe nie jest bez wpływu na mięsność bo jak nie ułożysz aminokwasu i energii na dany poziom, antyżywieniowe są we wszystkich, proste obłuszczenie nasion pozwala na podniesienie poziomu podawania o 30 %.

#1273 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 17:35

Żywienie trzody chlewnej

w zeszłym roku próbowałem stosować łubin (sonet) delikatnie mówiąc szału nie było jako dodatek to może i tak ale nie jako podstawa 

#1274 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 17:46

Żywienie trzody chlewnej

no nie wiem co w tych Siedlcach uczyli ale z doświadczenia zastąpienie soji przez strączkowe nie jest bez wpływu na mięsność bo jak nie ułożysz aminokwasu i energii na dany poziom, antyżywieniowe są we wszystkich, proste obłuszczenie nasion pozwala na podniesienie poziomu podawania o 30 %.

Gdzie słyszałeś o odtłuszczaniu łubinu i w jaki sposób można to zrobić ?

#1275 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 18:18

Żywienie trzody chlewnej

W warunkach nie wielkofermowych też da się tuczyć tylko na łubinie ale raczej na żółtym, i może od wagi 60 kilo a nie 40 czy 50. 

Ciekawi mnie co takiego może mieć duża ferma że da radę od 40 kilo. Bo nawet uchodzący za najmniej szkodliwy groch siewny też ma swoje 

ograniczenia(a białka ma dużo mniej od łubinu), czy chodzi tu o pozasojowe źródła białka czy jakieś inne triki.

miałem na myśli inne triki które fermy stosują a zwykli rolnicy nie, bo o nich nie wiedzą...

A propos tego co ktoś napisał o obłuszczeniu łubinu to tam mówili że nie jest to uzasadnione ekonomicznie a żywieniowcy mówią zgodnie że jako  dodatek można ale żeby zastąpić całkowicie to nie bardzo da radę bo trzeba dodatkowo bilansować aminokwasy a strawność ciężko będzie poprawić bez obłuszczenia a obłuszczyć się nie opłaci

#1276 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 19:22

Żywienie trzody chlewnej

Ja nie wiem co wy tak się boicie tych aminokwasów, mam ściągniętą wersję demo Winpasze, przeniosłem średnie wartości podstawowych aminokwasów, białka i energii oraz dane z moich premiksów,śrut i zbóż do Excela, zrobiłem wzory żeby się automatycznie obliczało i próbowałem tworzyć różne warianty i aminokwasy wychodzą dobrze, z ewentualnymi niewielkimi odchyleniami. Wiem że to nie idealne rozwiązanie bo to nie pasza po badaniu z laboratorium ale po miesiącach 

stosowania takich receptur nie widzę różnic względem poprzedniego korzystania z koncentratów. 

Wielu żywieniowców to pracownicy firm paszowych które żyją z rolników i raczej nie będą głosić tez szkodzących ich interesom.

Poza tym zawsze uważałem i dalej będę że teoria teorią a praktyka praktyką.jak się nie sprawdzi to nie można twierdzić że to czy tamto jest nieprawdą.

Od trzech lat moje tuczniki jedzą sporo łubinu i nie ma żadnego spadku mięsności. Podejrzewam że jak komuś testy wypadły niepomyślnie to może być 

to wina tego że każdy używa innych składników paszy  lub innych proporcji- efekt będzie różny. Genetyka zwierząt też może mieć tu jakiś wpływ.

Tak czy siak nikogo nie namawiam, ale ja zamierzam się nastawić na łubin żółty, warchlakom dodam go do soi, tuczniki pojadą tylko na nim i zyskam

dodatkowo 50 zł na sztuce jak będzie wszystko Ok. Może to będzie jedyna szansa żeby lepiej zarobić w dzisiejszych czasach.

#1277 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 19:50

Żywienie trzody chlewnej

A  ja  kupiłem  łubin  żółty  [  widziałem  jak rósł  na  polu]  i  okazał się  gorzki.....  2  sztuki  padły ,takie po  60 kg.  [  łubinu było 10% i 5 % soi ]  Nigdy więcej nie kupię  , chyba że  sobie posieje .   Zaoszczędziłem  -  teraz  premix  i soja.

#1278 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:18

Żywienie trzody chlewnej

tak ale teoria nie idzie w parze z praktyką, to że w exelu wychodzi to nie znaczy że i w rzeczywistości to pójdzie. A strawność poszczególnych aminokwasów w łubinie względem soi nie gra roli? Patrząc na to że w exelu czy tam jakimś winpasze coś się zgodzi to można by było żyto, pszenżyto, otręby albo łubin żółty dawać prosiakom(pytanie ile by przeżyło), gdyby te łubiny były na tyle korzystne i dobre to nie jedna ferma wielkotowarowa nie inwestowałaby w droższą soję a poszłaby w łubiny a czemu tak nie jest?

#1279 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:35

Żywienie trzody chlewnej

Dlatego ja nigdy nie kupuje na rynku czy gdzieś, kupuję nasiona z centrali, sieję dla siebie i wiem co mam.

tak ale teoria nie idzie w parze z praktyką, to że w exelu wychodzi to nie znaczy że i w rzeczywistości to pójdzie. A strawność poszczególnych aminokwasów w łubinie względem soi nie gra roli? Patrząc na to że w exelu czy tam jakimś winpasze coś się zgodzi to można by było żyto, pszenżyto, otręby albo łubin żółty dawać prosiakom(pytanie ile by przeżyło), gdyby te łubiny były na tyle korzystne i dobre to nie jedna ferma wielkotowarowa nie inwestowałaby w droższą soję a poszłaby w łubiny a czemu tak nie jest?

chyba nie do końca mnie zrozumiałeś, jasne jest że nie tworzy się receptur z byle czego dla małych prosiaków(nawiasem mówiąc 

wcale nie daje im jeść byle czego, opieram się na jęczmieniu i pszenicy). 

Można się natknąć na stwierdzenia w artykułach, że strączkowe są alternatywą dla mniejszych gospodarstw.

Ja się do wielkich nie zaliczam, więc pasuje. ;)

A dlaczego duże fermy nie stosują- może dlatego że kupują duże ilości wszystkiego po cenach znacznie niższych

jak inni w detalu a towar sprzedają drożej za większe ilościowo partie zwierząt. I nie chcą się bawić w testy bo ryzyko

duże. Każdy robi co uważa za słuszne.

Edytowany przez piotrczem, 13 styczeń 2016 - 20:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:47

Żywienie trzody chlewnej

jeśli patrząc w ten sposób to kupując duże ilości łubinów też by mieli większy upust tak jak w przypadku soi. Tucz ma łubinie wydłuża się statystycznie o tydzień więc też amortyzacja i robocizna wychodzą drożej. A z tymi prosiakami to był tylko taki przykład podobny do tego że nawet koncentrat można zrobić z łubinu(białko się zgodzi) ale biorąc pod uwagę strawność, większe zużycie paszy i większe straty paszy bo łubin nie jest tak chętnie zjadany jak soja (wiem bo mam w tym roku łubin żółty) to nie wiem czy fermom opłaci się iść w tę stronę a mniejszym gdzie nie zależy na szprycowaniu tych świń w 130-150 dni od urodzenia i nie liczy się pracy własnej i amortyzacji  to faktycznie te łubiny to jest jakaś tam oszczędność ale ile można zaoszczędzić na tym w małej hodowli?