Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#941 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 styczeń 2015 - 12:28

Żywienie trzody chlewnej

ja tez biore ze sano i daje min kiszone ziarno kukurydzy co obniża koszty

trzeba czekać na poprawe ceny

Edytowany przez szymon1089, 06 styczeń 2015 - 12:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 18:59
  •  

#942 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 12:31

Żywienie trzody chlewnej

62zl/NETTO

Witam koledzy czy możecie się wypowiedzieć po ile kupujecie SANO FORTE jeżeli ktoś ten dodatek stosuje pozdrawiam

#943 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 styczeń 2015 - 12:32

Żywienie trzody chlewnej mi wczoraj przywiozl dla tucznikow 750kg po 66zl za worek... stanial 3zl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 14:35

Żywienie trzody chlewnej

Witam

Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 

Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)

Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł

Waga sprzedazy : ok.120 kg 

Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu

Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni

Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 

Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 

Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid

Koszt przygotowania 1 t. paszy : 

15 % koncentrat = 330 zł 

20 % kukurydza  = 120 zł

15 % owies         = 67 zł 

25 % jeczmien    = 160 zł 

10 % żyto            = 42 zł 

15 % pszenzyto  = 75 zł

zakwaszacz        = 10 zł

Suma                  = 804 zł 

Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 

Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 

Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 

Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 

Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 

Prosze o komentarze smile.png

Witam dawno tak sobie humoru nie poprawiłem 5 zł koszty weterynaryjne dobre i Sano po 55 zł za worek pokażę to doradcy dlaczego u nas 10zł drożej sprzedają   

Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

#945 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo , Układanie kostki brukowej

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:18

Żywienie trzody chlewnej

A jakie masz kolego koszty weterynaryjne jak kupujesz prosiata szescio - siedmio tygodniowe ktore sa juz zaszczepione zelazem i wykstrowane i szczepione na kulawizne bo takie wszystcy sprzedaja :) co >? katar jeszcze maja Oj Janek Janek popraw sie :) A co do cen to dla nie ktotych cena jest normalna ale widac co nie ktorzy nie potrafai sie pogodzic jak to ich sprzedawca w tylek robi :P Wiesz na czym polega handel ? Na negocjacjach przede wszystkim i trzeba sie targowac ,

Tobie ubojnia czy posrednik ceny ustalaja wiecej Ci nie da i h... : P a Ty idziesz po koncentat gosc Ci mowi 70 zł a Ty na to poprosze palete :P i wg Ciebie jest ok ?

Nie tzeba mowic z Piasta woza po 58 wiecej jak 55 nie dam i tyle i gosc i tak sprzeda bo woli cos sprzedac niz nic :P

No ale nie ktorzy maja z tym problem niech was kroja jak chca . Przeciez rolnik zaplaci bo ma :Di tak srednio powiedzmy 200 workow w roku po 12 zł i juz mamy 2400 zł ale dla Ciebie Jan to pewnie grosze bo Ty jestes hodowca dobroczynca ktory sie nie targuje i sprzedaje po tyle i ile mu powiedza :P Jak tak by wszyscy robili to juz dawno by bylo pozamiatane :)

Wiadomo jak masz 10 sztuk to nic nie ugrasz ale jak przyjerzdzaja po 50 -60 sztuk i mowia wam 3,60 to pokazcie i brame i albo dajecie 3.80 albo wypad i sie zgodza bo nie wszedzie ktos ma 50 szt w jedym miejscu i im sie oplaca dolozyc 20 gr niz jedzic caly dzien po gminie i zbierac 50 szt Zrozumcie to wkoncu !

#946 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:40

Żywienie trzody chlewnej

Panowie ale co tu liczyć świnie sa nieopłacalne i już ............ja się już z tego wyleczyłem i nie hoduje ich Bo jak ostatnio policzyłem koszt zakupu prosiąt , pasze, zboże itd to na 14 sztukach zarobiłem 1000zł :lol: :lol: :lol:  Taki interes ze świniami , a dzięki Bogu ze mi żadne nie padło....

#947 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:50

Żywienie trzody chlewnej

Na 140 szt. zarobilbys 10 tys :P Wiadomo jak ktos sprzedaje 2o szt rocznie to dla niego raczeja hobby i zabawa niz sposob na zarabianie pieniedzy:P

#948 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:56

Żywienie trzody chlewnej

Na 14 sztukach 1000zł to po ile kolego sprzedawałeś? Teraz to marzenie.

#949 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 17:46

Żywienie trzody chlewnej

Już nie pamietam to było z 3-4 lata temu chyba.Od tej pory wyleczyłem się z trzody chlewnej.Z trzody chlewnej jedynie co się opłaca to mieć z 10 macior i sprzedawać prosiątka , pod warunkiem że prosiątka są ładne, nie jakieś krety itp. :lol:  Myślałem kiedyś o tym ale że mam dobrą i stałą prace to nie mam czasu bawić się w to .

#950 Share AgroDzasta

AgroDzasta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 17:56

Żywienie trzody chlewnej

zapraszam na mojego bloga www.agrodzasta.blog.pl pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 18:13

Żywienie trzody chlewnej

Pomyliłeś tematy......

#952 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 06 styczeń 2015 - 18:53

Żywienie trzody chlewnej

@ styrciak w większości  bobrze piszesz ale pewnych  sprawach się nie zgodze  i tak krycie loszek w wadze ok. 105 kg -niedopuszczalne i jak z ich wiekiem? i od nich tuczniki sprzedajesz nim następne się  urodza ? musi  być wszystko super genetyka mleczne lochy które mogą spokojnie wypic 20 l wody tyle ze przepustowość poideł zwiększ a co do żywienia to ze żółto we worku  nie znaczy ze lepsze od ciemnego rzepaku a sano nie jest az tak super chociaż ja nie stosuje go od kilku lat wiec nie wiem może cos ulepszyli

#953 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 19:04

Żywienie trzody chlewnej

To Maxiben powiedz mi jak z tymi loszkami w jakim etapie kryc i jakie sztuki zostawiac na loszki?;)Tak kiedys wyczytalem w jakims poradniku chodowcy i tak sie tego trzymalem :D A jesli chodzi o ten skład Sano to uzywam bo wg skladu jest ok mozliwe ze sa lepsze koncentraty ale poprostu tutaj mam blisko i cena odpowiada :)

A i jakie pasze stosowac dla loch zaproszonych i loch karmiacych/

No jesli chodzi o dlugosc tuczu tak jak mowilem jest super jak chociaz 60-70 5 tucznika zejdzie lub osiagnie wage min 115 kg kilka dni przed wyproszeniem .

Teraz mam w kojcu 33 szt odsadzone 5 wrzesnia maciora zaproszona 9 wrzesnia a w poniedzialem z tych 33 sprzedalem 17 szt a reszta musi poczekac okolo dwoch tygodniu srednia waga wyszla okolo 118 kg

#954 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 20:10

Żywienie trzody chlewnej

Ja jak miałem świnie to dawałem na 170kg pszenzyta z jęczmieniem 25kg prowitu + Dolfos.Od zakupu prosiąt 25kg -4mc i miały + - 140kg.

#955 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:04

Żywienie trzody chlewnej

@styrciak naprawdę bardzo dobry wynik w odchowie i tuczu takich najlepiej wyspecjalizowane trzodowe  gospodarstwo by się nie powstydziło  a powiedz mi jaka genetyka  czas laktacji  waga odsadzeniowa bo u mnie okres miedzymiotu  wynosi 145- 150 dni wiec odjąć 28dni przy losze i5 dni jalowych  zostaje 117 dni na wyprodukowanie zakladajac 8 kg odsadzonego prosiaka 110 kg  przyrostu wiec musi on wynieść 940gr dziennie przy zwyklej genetyce  chyba ze masz maxtery i średnich warunkach  mało prawdopodobne   ale jak teraz zauważyłem piszesz ze nie  wszystkie

loszki musza mieć min 220dni  i 130-140kg  i dwa szczepienia na parwo i druga trzecia ruja  z flushingiem w zywienieniu rowniez loch po odsadzeniu ja moje karmie locha prosna  jeczmien  55% koncentrat  ad libitum 15% i wysłodki 30%  karmiące 25% koncentrat i 75% jeczmien z pszenica plus biotronic i dla wszystkich mykofix na mikotoksyny

@ kulawa koza troche  fantazjujesz   z przyrostami na tak skąpym zywieniu choć na twoim filmie  warchlaczki calkiem przyzwoite  co dostawaly do koryta ekstra  skoro miały pasze w karmniku? a widzieliscie  film nowoczesna hodowla trzody chlewnej  na yotube  ? 

#956 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:37

Żywienie trzody chlewnej

u Mnie okres miedzy miotu to minimun okolo 155 dni poniewaz przy loszce sa piec tygodni nie mam jeszcze takich warunkow aby trzymac krocej. I co najwazniejsze ja insyminuje wszystko sztucznie i czasami zdarzaja sie powtorki szczegolnie po trzech czterech miotach ale to jest jeszcze dla Mnie do przyjecia .Zawsze sprawdzam prosnosc po min, 4 tygodniach .Przy odsadzaniu w piatym tygodniu prosieta maja juz okolo 11 kg moze niektore sa ciezsze wiec przy okresie tuczu 125 dni wychodzi okolo 900 g dobowego przyrostu dla najlepszych sztuk powiedzmy 60 %.Trzy lochy to  PIC C 24 kryte przewaznie Duroc a reszta to PBZ tez kryte Duroc lub Czasami Pietrein . Ostatnio dwie loszki mialem pokryte jakim hybrydowym niemieckim nasieniem i jeden miot byl 11 brugi 13 ( jeden martwy) prosiaki sa dlugie i maja bardzo krotkie ryjki :)

Wlasnie ja swoich loszek nie szczepie a chyba powinienem prawda ? W tamtym roku szczepilem tylko na cyrkowiroze bo w jedym miocie weteryniarz stwierdzi ze to cyrkowiroza trzy zdechy reszta zyla po szczeoieniach .

#957 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 06 styczeń 2015 - 23:06

Żywienie trzody chlewnej

ile masz loch  i co im dajesz zwłaszcza  karmiącym  ile zjadają paszy ?tez mam PIC tylko1080 ważysz  odsadzone prosiaki bo 11 kg to b.duzo nawet na 5 tydz u mnie za zeszly rok z 1536szt sprzedanych srednia waga odsadzonych wyszla 8,6 kg w 26-27 dniu upadki 2,3%

szczepienie na parwo to minimum 2 razy i obowiązkowe odrobaczenie  i na mikotoksyny cos do paszy

#958 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 23:17

Żywienie trzody chlewnej

Lochom karmiacym daje zboze( jeczmien , pszenica , pszenzyto  i 15 % Protamino Matra ze sano , sypie im okolo 3.5 kg na sztuke

Prosieta od pierwszego dnia maja dostep do Boni M z Sano .Dla prosiat stosuje tylko pasze sypkie zadnych granulek , w trzecim dniu szczepie zelazem.

Odsadzam zawsze jak skoncza piec tygodni w czawrtym tygodniu juz im mieszcza babsy pluz wlasne zboze 50-50 do tego tlenek cynku i zakwaszacz.

Nie zawsze waze prosieta przy odsadzeniu czasem waze wybiorczo i mialy po 10, 11 kg :)

obecnie tak jak pisalem mam 9 loch :

#959 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 07 styczeń 2015 - 00:50

Żywienie trzody chlewnej

cuda na kiju  ja 17 lat hoduje świnie  w rożnej ilości  i jakości  ale nie uwierzę ze po dawce 3,5kg słabej  paszy bo mógłbyś dodać olej  by podnieść energie  i jak kiedyś pisałeś ze mało wody dajesz to już w ogóle  nie realne osiągniecie 10kg oraz dawka polowa paszy i polowa zboża to jest bez sensu bo ograniczasz ich wzrost do tego pewnie niska temperatura  i  jeszcze taki przyrost maja  że ho ho ja tego ja nie łykam jestem za stary na takie bajery

ja moim maciorom karmiącym daje praktycznie do woli naprawdę dobrej paszy z olejem  i zjadają jej od 6 do 10 kg dziennie  i mogą  wypić 20 l wody  aby mogły pompować mleko- najlepsza pasze dla prosiąt i ważę każdy miot to rekordowe wagi to 130-140 kg i to przy 10 szt z miotu a jak ogólnie  odsadzam 100kg to super   na fermach jak średnia wychodzi 7,5 kg to są zadowoleni a ty 11kg bajka  na dobranoc idę spać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 01:22

Żywienie trzody chlewnej

"  Bo jeśli prosięta w wieku 28 dni osiągają średnią masę ciała około 7  - 8 kg , to po 4 tygodniach od oproszenia można uwolnić lochę od prosiąt."Karmione doskonałymi pełnoporcjowymi mieszankami paszowymi przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury szybko przyrastają i już w wieku 8 tygodni często uzyskują średnią masę ciała znacznie powyżej 20 kilogramów." To jest wypowiedz zamieszczona na stronie odr.

W paszu u mnie jako energia sluzy kukurydza no i faktyczne w czasie laktacji paszy jedza badzo duzo ja pisalem 3.5 kg w czasie miedzy miotu aby za bardzo ich nie utuczyc.

Wiadomo ze przy prosiakach zje jej dwa razy tyle .

Jesli chodzi o temp. to w kazdym kojcu przez cztery tygodnie jest lampa caly czas wlaczona pod daszkeim

"Waga od sadzeniowa w 28-29 dniu 7,8-9,2 (ważyłem z 15 grup po 120-200 sztuk). Najlepszy efekt jaki uzyskałem to waga miotu 9,1 kg przy 11,2 sztuki odsadzonej od lochy i 18 lochach w grupie. Owszem to jest średnia dla wszystkich loch a nie jednej najlepszej. "

Oto kolejan wypowiedz jednego z uzytkownikow wiec jak widac mozna