tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Gość   
Gość

Zacznij dawać tlenek cynku w ilości 2-3 kg na tonę paszy jeśli nie pomoże podaj kolistynę (a biegunke mają od razu po kupnie czy póxniej?

 

 

Tak zaraz po kupnie dostają biegunke, tlenek cynku to u weterynarza dostane ??

 

@saszeta jeśli na 100 kg dam tyle koncentratu to czy nie będzie za dużo białka bo boje się że mogą dostać obrzękówke ??

 

Kolego może pomożesz ułożyć jakąś recepture na II etap tuczu żeby zamiast pszenicy dać pszenżyto do tego jęczmień i groch tylko nie wiem w jakich ilościach z  koncentratem super kaban profi M http://www.schaumann...entraty.html#sk

 

Przepraszam że zawracam Ci głowe ale jestem zielony w tym temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krystian86    16

Ja u siebie stosuje 50 kg pszenicy 50 kg jęczmienia jarego, 500g zakwaszacza z Piasta, 300g czystego tlenku cynku i 25 kg koncentratu z Provimi 217


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tlenek cynku ja kupuję w mieszalni 

jak zaraz po przywiezieniu to weź worek swojej paszy i zmieszaj to z workiem śruty jęczmiennej po transporcie są zestresowane tak 3-4 dni ja zawsze daję słabsze 

u mnie zawsze w zapasie jest parę worków węgla drzewnego jak tylko zauważę biegunkę od razu pół worka obok paśnika tak przez dwa dni 2 razy dziennie u mnie pomaga 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@szczypka

Ja też zaczynam dawać węgiel drzewny i zobaczymy czy to coś pomoże jak dużo dajesz tego węgla ??

Ja rozrzucam po kojcu 4 garści  :)

Przez ile czasu dajesz te słabszą pasze ??

@Krystian86 

 

Od początku do końca dajesz jeden koncentrat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

słabsza pasza 3-4 dni w upały ok tygodnia 

węgla drzewnego daję ok pół worka na 50-60 sztuk 2 razy dziennie przez 2-3 dni jak starsze dopadnie to cały worek na kojec 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

 Tak daje koncentrat przepraszam za pomyłke.

 

Panowie mam pytanie jakie antybiotyki, środki stosujecie na biegunke u warchlaków bo mam z tym problem nie pierwszy raz,  jakie leki albo patenty macie żeby zapobiegać ??

 

 

Teraz warchlakom daje taką mieszanke i mi się zasrały 

 

50 kg jęczmienia

50 kg pszenicy

12,5 kg sano piggi

650 g zakwaszacza sanocid

 

To daje przez jakiś miesiąc od zakupu (waga 20-25 kg) jaką mieszanke polecacie na II etap tuczu ??

 Co dodać, zmienić żeby było lepiej  najwięcej do skarmienia mam pszenżyta i jęczmienia oraz pszenice do mieszanki moge kupić kukurydze, groch słodki. 

 

 

Koncentrat który dodaje do tego to sano piggi ale zastanawiam się czy z niego nie zrezygnować i od początku dawać koncentrat Schaumann Super kaban profi M tutaj dodaje link do składu mieszanki http://www.schaumannrolpol.pl/pl/62-koncentraty.html#sk profi 

 

Jeśli ktoś zechce mi pomóc będe bardzo wdzięczny :)

 Jesli jest to normalna biegunka  kup Enroxil  ,  i daj 1,5 - 2 cm , jest to dobry antybiotyk dla starszych prosiat  na biegunki


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gdzie dostane ten enroxil i jak go podawać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reniu86    0

Gdzie dostane ten enroxil i jak go podawać ??

Enroxil u wete kupisz ale pprzyczyna twoich problemów jest koncentrat, tez go kiedys dawałem przy odsadzeniu i zawsze była biegunka i upadki nawet lekarstwo nie pomoglo.. kup igotowa pasze dla prosiat odsadzonych i dawaj im przez tydzień potem koncentrat odsadzeniowy. Ja daje pasze z firmy neorol pasza nazywa sie idol a koncetrat bioprosie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

głodówka. Mi lekarz radził ze 3 dni na otrębach po kupnie. Ewentualnie dolej ze 2 litry oleju spożywczego na 100kg paszy

 

problemem jest bardzo często że sprzedający zabiera je bezpośrednio spod lochy. Do tego dojdzie zmiana paszy( często mocniejsza) i już są posrane. To się rzadko zdarza przy fermowym albo ponad 30 kilogramowym


Tak zaraz po kupnie dostają biegunke, tlenek cynku to u weterynarza dostane ??

 

@saszeta jeśli na 100 kg dam tyle koncentratu to czy nie będzie za dużo białka bo boje się że mogą dostać obrzękówke ??

 

Kolego może pomożesz ułożyć jakąś recepture na II etap tuczu żeby zamiast pszenicy dać pszenżyto do tego jęczmień i groch tylko nie wiem w jakich ilościach z  koncentratem super kaban profi M http://www.schaumann...entraty.html#sk

 

Przepraszam że zawracam Ci głowe ale jestem zielony w tym temacie 

 

ile ten groch i koncentrat kosztuje? Bo może się nie opłaca dawać grochu

 

 

 

 

 

 

ja jęczmienia nie stosuję bo za drogo wychodzi żywienie(za duże spożycie). U mnie od 40 kg idzie samo pszenżyto jako zboże.

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Enroxil u wete kupisz ale pprzyczyna twoich problemów jest koncentrat, tez go kiedys dawałem przy odsadzeniu i zawsze była biegunka i upadki nawet lekarstwo nie pomoglo.. kup igotowa pasze dla prosiat odsadzonych i dawaj im przez tydzień potem koncentrat

odsadzeniowy. Ja daje pasze z firmy neorol pasza nazywa sie idol a koncetrat bioprosie

Jakiej firmy koncentrat dajesz ?

Warchlaki mają po 20 25 kg więc sano pggi powinno być dobre ale przy następnym rzucie spróbuje na innym koncentkoncie zobaczę.

 

@ saszeta a z tym olejem spożywczym próbowałes pomaga ?

 

Koncentrat kosztuje 65zl a groch niewiem ile bo dopiero muszę zapytać. Jakie masz zużycie paszy na kg przyrostu jeśli dajesz samo pszenżyto, dajesz jeszcze jakieś dodatki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

 

Rozmawiałem z doradcą żywieniowym i powiedział mi że mogę dawać tucznikom gorzki łubin karo ,mówił że tucznikom to nie przeszkadza trzeba je tylko stopniowo do smaku przyzwyczaić, co o tym sądzicie ? Oczywiście chodzi o tuczniki tak od 40-45 kg wzwyż

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

No i karmię wywarem dalej, około 90 tuczników dostaje, daję im ok na koryto 20 kg paszy na 60 litrów wywaru, polewam im suchą pasze, i jak bilansować tą pasze

bo puki co  (wywar z odpadów ciastka czekolada) 

100 kg pszenżyta

100 kg pszenica

250 kg jęczmień

50 kg soja 46% 

minerały provimi 16,5 kg (na worku 2,5-3%)  Zwiększyłem o 4,5 kg/ 0,5 t

Kreda pastewna 4 kg (zrezygnowałem z zakwaszacza na rzecz wywaru) 

 

I teraz pytanie co posiada wywar? energie? Białko? co tam jest?  świnie rosną jak głupie paszy nie ruszą bez wywaru, jak wleje to wyjedzą same bez paszy, wywar jest gęsty bo się ostoi i z 1000 litórw spuszczam 600 i zostaje gęste nie wiem jak to bilansować  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

 

Może więcej soji dowalić ? Miał ktoś z tym styczność? Pobieranie paszy zmalało 30%-40 % na dłużej mi starczy 

 

serdecznie pozdrawiam ;) 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

biegunka u świń przywiezionych z "rynków" to normalna sprawa. Jakiej paszy nie dostaną to bez biegunki praktycznie się nie obędzie. Tam rolnicy przeważnie sprzedają 6-7tygodniowe świnie prosto od maciory. Taki prosiak nie je zazwyczaj paszy z koncentratem tylko zboże plus jakieś witaminy ewentualnie granulki. Dlatego dużo jęczmienia i to koniecznie jarego(jak masz ozimy to nie dawaj, albo małą ilość) plus pszenica, tlenek cynku, zakwaszacz i połowa koncentratu bo świnie pasowałoby przyzwyczaić do koncentratu wprowadzając go stopniowo. A po tygodniu już pełna dawka koncentratu czyli te 20%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

biegunka u świń przywiezionych z "rynków" to normalna sprawa. Jakiej paszy nie dostaną to bez biegunki praktycznie się nie obędzie. Tam rolnicy przeważnie sprzedają 6-7tygodniowe świnie prosto od maciory. Taki prosiak nie je zazwyczaj paszy z koncentratem tylko zboże plus jakieś witaminy ewentualnie granulki. Dlatego dużo jęczmienia i to koniecznie jarego(jak masz ozimy to nie dawaj, albo małą ilość) plus pszenica, tlenek cynku, zakwaszacz i połowa koncentratu bo świnie pasowałoby przyzwyczaić do koncentratu wprowadzając go stopniowo. A po tygodniu już pełna dawka koncentratu czyli te 20%.

 

Dokładnie świnie są od handlarza więc niemam pojęcia co wcześniej jadły, jęczmień mam tylko jary i taki daję w stosunku 50:50 z pszenicą a tlenek cynku to dawać czysty czy jest jakiś specjalny do paszy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

jeżeli już zaczęły biegunkować to polecam suibicol, ale pytaj u weta dyskretnie jak nikogo nie będzie bo przy ludziach tego nie bardzo chcą sprzedawać. Tlenek cynku jest często u tych co paszę sprzedają nazwa to "agrocynk" taki z pomarańczowo-brązowymi napisami. Suibicol jest droższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

No i karmię wywarem dalej, około 90 tuczników dostaje, daję im ok na koryto 20 kg paszy na 60 litrów wywaru, polewam im suchą pasze, i jak bilansować tą pasze

bo puki co  (wywar z odpadów ciastka czekolada) 

100 kg pszenżyta

100 kg pszenica

250 kg jęczmień

50 kg soja 46% 

minerały provimi 16,5 kg (na worku 2,5-3%)  Zwiększyłem o 4,5 kg/ 0,5 t

Kreda pastewna 4 kg (zrezygnowałem z zakwaszacza na rzecz wywaru) 

 

I teraz pytanie co posiada wywar? energie? Białko? co tam jest?  świnie rosną jak głupie paszy nie ruszą bez wywaru, jak wleje to wyjedzą same bez paszy, wywar jest gęsty bo się ostoi i z 1000 litórw spuszczam 600 i zostaje gęste nie wiem jak to bilansować  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

 

Może więcej soji dowalić ? Miał ktoś z tym styczność? Pobieranie paszy zmalało 30%-40 % na dłużej mi starczy 

 

serdecznie pozdrawiam ;)

 

nawet bez tego wywaru jest za mało soi. Jak czekolada to pewnie energii jest sporo dlatego rosną. Ale białka jest raczej za małe i mogą wyjść tłuste. Chociaż teraz soja jest we wszystkim. Najlepiej dać do badania

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeżeli już zaczęły biegunkować to polecam suibicol, ale pytaj u weta dyskretnie jak nikogo nie będzie bo przy ludziach tego nie bardzo chcą sprzedawać. Tlenek cynku jest często u tych co paszę sprzedają nazwa to "agrocynk" taki z pomarańczowo-brązowymi napisami. Suibicol jest droższy.

 

Z biegunką już się uporałem ale będe wiedział co dawać na przyszłość :)

 

Ile tego cynku podawać na 100 kg paszy http://allegro.pl/agro-cynk-preparat-z-tlenkiem-cynku-tlenek-10-kg-i5243899578.html to ten ??

 

Co myślisz o dodawaniu do paszy jeszcze Agromaślan http://allegro.pl/agromaslan-na-apetyt-smak-z-maslanem-sodu-2kg-t-i5243842209.html

 

weterynarz mówił że jest to dobre ma racje czy naciąga mnie na kase, stosował to ktoś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Cynku początkowo podawaj ok 3 kg na tonę czyli 0,3/100kg później można trochę zmniejszyć, ile mają wagi prosiaki przy kupnie? bo maślan  dobrze wpływa ochronnie na przewód pokarmowy w okresie okołoodsadzeniowym i jakiś czas po odsadzeniu później nie ma sensu go podawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trudno mi powiedzieć ale tak na oko 20-25 kg po kupieniu powinny mieć, przez jaki okres podawać cynk ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

tak to jest ten z linku. Cynk podaje się przez max 2 tygodnie ale ja to odstawiam po tygodniu jak minie biegunka po przejściu z granulek na paszę sypką ze zbóż. Maślan dobry jest po odsadzeniu. Nie łudź się że te świnie mają 20-25 kg. Takie świnie to ludzie sprzedają w wieku 6-7 tyg więc jakieś 15-18 kg to max. Podnieś worek z koncentratem a prosię z rynku, zobaczysz różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego teraz uświadomiłeś mi że ze człowiek uczy się całe życie  :)  :o  Te świnie kupuje od handlarza i nigdy ich nie waże ale na pewno są lżejsze od worka koncentratu  :lol:  

 

W takim przypadku podawać ten agromaślan czy dać sobie z tym spokój ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

to zależy, jeśli cynk nie pomoże to trzeba i maślan, ja tego nie stosuję bo u mnie cynk i zakwaszacz w zupełności wystarczają. Polecam przejść na własny rozród bo od tych handlarzy to sobie można syfu naprzywozić do chlewu(np. kaszlu, świerzbu itp.) od nich zawsze trzeba świnie odrobaczać bo robale są w nich niesamowicie długie a odrobaczenie w zastrzyku nie wychodzi drogo a świnie lepiej rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akuraciarz    1

Panowie, czy przyrosty dzienne na poziomie 1100g/dobe w tuczu 25-70kg to nie za szybko przy mięsnej rasie? Mam kłopot właśnie z mięsnością i już nie wiem w czym szukać przyczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj