Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1716 odpowiedzi na ten temat

#801 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 luty 2014 - 18:33

Żywienie trzody chlewnej W tym roku zrobiłem pierwszy raz ccm i nigdy wiecej tego błedu nie powtórze. Na finiszerke jeszcze może być ale dla loch to jest najlepszy sposób żeby w bardzo krótkim czasie rozwalić caly rozród nie mówiac o jakości prosiat,wzroście martwo ur, spadku masy urodzeniowej i rodzeniu sie pijanych i rozjechanych prosiąt które przeżywały do 3 dnia i zgon. Kolejny problem to skuteczność krycia a to wszystko przez mykotoksyny mimo tego że zabezpieczam pasze ito srodkiem naprawe z górnej półki. Wiem też od weta że tam gdzie zaczeli dawac ccm wszystko sie rozjechało a ma troche ferm pod soba. Także dla tuczników od 40kg owszem ale nigdy dla loch!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 13:00
  •  

#802 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 luty 2014 - 18:59

Żywienie trzody chlewnej a niby czemu dopiero od 40kg ?
sa tacy co dodaja zyto do paszy od 30kg, kiszone ziarno kuku (nie mylic z ccm) mozna dawac spokojnie od 30kg

ccm - ziarno razem z kolbami zesrutowane i zakiszone, wiecej włókna niz zesrutowane zakiszone ziarno bez kolb

Edytowany przez ventador, 19 luty 2014 - 19:03.

#803 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 luty 2014 - 19:19

Żywienie trzody chlewnej Chodziło mi o zmielone ziarno kukurydzy zakiszone kwasem propionowym.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 luty 2014 - 19:34

Żywienie trzody chlewnej my już trzeci rok dajemy tucznikom i warchlakom kiszone ziarno kukurydzy i nic się nie dzieje pasza się tak nie kurzy nie ma problemu ze śrutowaniem elegancko się zakisza

#805 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 19 luty 2014 - 19:35

Żywienie trzody chlewnej u mnie idzie kiszone w dawce 50 % z pełnoporcjówką 21%białka na bazie qq :D
chleb żytnio pszennym świeży dawałem od 25kg i nic prosiakom nie było. Ze trzy rzuty

#806 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 19 luty 2014 - 19:49

Żywienie trzody chlewnej

W tym roku zrobiłem pierwszy raz ccm i nigdy wiecej tego błedu nie powtórze. Na finiszerke jeszcze może być ale dla loch to jest najlepszy sposób żeby w bardzo krótkim czasie rozwalić caly rozród nie mówiac o jakości prosiat,wzroście martwo ur, spadku masy urodzeniowej i rodzeniu sie pijanych i rozjechanych prosiąt które przeżywały do 3 dnia i zgon. Kolejny problem to skuteczność krycia a to wszystko przez mykotoksyny mimo tego że zabezpieczam pasze ito srodkiem naprawe z górnej półki. Wiem też od weta że tam gdzie zaczeli dawac ccm wszystko sie rozjechało a ma troche ferm pod soba. Także dla tuczników od 40kg owszem ale nigdy dla loch!

A możesz napisać jak go zrobiłeś, bo może jakiś błąd popełniłeś. Też znam hodowców którzy to robią i sobie chwalą. Jaka wilgotność zbioru, ile od zbioru czasu do ześrutowania lub zgniecenia, czy dobrze ubite i czy dobrze okryte?

#807 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:14

Żywienie trzody chlewnej @bartas91
Po prostu kolego przekombinowałeś. Wystarczyło ześrutować, ubić i szczelnie okryć folią od góry i dołu, względnie big bag, a ty żeś jakiś śmieci nakupił, wyszło Cię drożej niż suszenie i g*wno Ci z tego wyszło.
Sam daję nawet 60% w startera w przeliczeniu na 14% wilgotności, grower 50 , finisher 40, lk 50

#808 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 luty 2014 - 20:32

Żywienie trzody chlewnej Wilgotność 35% bo taka miała byc najlepsza do zakiszania,srutowana w tym samym dniu,ubita moim zdaniem bardzo mocno no i jest w rekawie także powinno byc ok. Kwasu wyszło około 3l na tone.
matava nic nie przekombinowałem i nie mówie ze nic z tego nie wyszło. Po prostu moim zdaniem nie jest to pasza dla loch i tyle. Dla tucznika idzie cały czas ale do loch juz nie wróci. Jak tobie to wychodzi to tylko sie cieszyc. U mnie poczatek też był ok a potem wszystko momentalnie walnęło. Niedaleko ode mnie koleś też robił i te same problemy ale w duzo wiekszym nasileniu.

#809 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:33

Żywienie trzody chlewnej Ja a właściwie ojciec daje ccm od 1990 i nigdy nie było problemu. Powiem więcej że po ccm są lepsze przyrosty i wogóle świnki zajadają tak że aż ogony by im się kręciły gdyby nie to że mają obcięte. Największy błąd przy ccm to nieszczelność pryzmy i się po prostu psuje. Ja mam silosy gdzie w czasie mielenia 2-3 osoby rozgarniają i ubijają depcząc. Maciorom daje tylko prośnym żeby za bardzo się nie spasły i jest różnica pomiędzy dawaniem ccm Prosięta są większe zdrowsze także polecam coś takiego. Dużo taniej wychodzi jak suszenie. Ja śrutuje samo ziarno kiedyś jeszcze dochodziła osadka ale kiepsko się kisiło.

#810 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:38

Żywienie trzody chlewnej O pogadaj o tym z żywieniowcem jakimś to Ci cuda zaczną wymyślać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:51

Żywienie trzody chlewnej Ja jak jeszcze miałem świnie dwa lata temu to robiłem ccm ale jest jeden warunek żeby wyszła ładna kiszonka nie tylko wilgotność 35, ale podczas zbioru należy dać jak najmniejszy wiatr żeby kuku była mocno zanieczyszczona z tymi łuskami wtedy wychodzi naprawdę dobra pasza. Tylko później jest kombajn nieźle za...bany. Lochy mogą się ładnie zapaść więc trzeba uważać. Jak ją stosowałem na mieszalnik to śrutowałem mniej żeby się nie grzała w workach i nawet 30 %. Pryzma musi być szczelnie przykryta jak w każdej kiszonce.
Ale chyba w obecnej cenie trzeba by było ze żwirem mieszać żeby się opłaciło :D

#812 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 20 luty 2014 - 01:01

Żywienie trzody chlewnej W zeszłym roku kisiłem 22% wilgotności i było świetnie.

@PawelWlkp

Nie ma większej zmory niż żywieniowiec z cudownym programem.

@bartas91
Nie chciałbym jeść mięsa z tych twoich tuczników żywionych taką kukurydzą.

#813 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 20 luty 2014 - 07:54

Żywienie trzody chlewnej bartas91, a po co ten kwas? U mnie przy wilgotności 40% ph kiszonki spadło do 4.

#814 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 luty 2014 - 09:26

Żywienie trzody chlewnej Pawel a co z bakteriami? Nie pojawia ci sie pleśń? Nie psuje się kiszonka? Bo wlasnie po to konserwuje się ja kwasem. Dziwna sprawa z ta kiszonka bo praktycznie każdy robi ja inaczej i każdy ma o niej różne zdanie.

#815 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 20 luty 2014 - 10:34

Żywienie trzody chlewnej A z tym kwasem to jakiś przedstawiciel Ci powiedział? Spróbuj na próbe bez, chociaż część. Pryzme ujeździj dokładnie traktorem, najlepszy jest silos ze ścianką bo się nie rozjeżdza na boki, albo big bagi w których samo się ubije. Czym śrutowałeś, bo za drobno niema co śrutować. Choć o maciorach słyszałem kilka opini że są problemy, więc może rzeczywiście lepiej sobie je odpuścić.

#816 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 luty 2014 - 23:09

Żywienie trzody chlewnej To wiem od ludzi którzy robili juz to wcześniej i wg nich bez konserwacji nie ma mowy zeby kiszonka przetrwała w rękawie do wiosny dlatego zdziwiło mnie to że wy robicie to bez zakwaszacza i że nic sie z tym nie dzieje. Śrutowane bylo maszyną która nabijała od razu rękaw i nie jest zbyt mocno zmielona.

#817 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 21 luty 2014 - 12:49

Żywienie trzody chlewnej Nie widziałem pryzmy po prasie silosującej,ale może jest zbyt słabo zbita i stąd problem. Ja śrutuje młynkiem i następnie ubijam traktorem i łopate ciężko w to wbić ostrą tak mam ubite. Obecnie przykryłem ziemią tam gdzie wybierałem, bo narazie robie przerwe w hodowli z uwagi na sytuacje na rynku i nic się z kukurydzą nie dzieje. Zobacze jak odkryje za jakiś czas jak będzie wyglądać ale myśle że bez zmian.

#818 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 21 luty 2014 - 16:43

Żywienie trzody chlewnej Po prasie silosującej ubicie jest super. Główną zaletą konserwacji kwasem jest późniejsza oszczędność na zakwaszaczu i lepiej zakiszona pasza. Psuje się wtedy gdy jest za wolno wybierana.

#819 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 luty 2014 - 17:51

Żywienie trzody chlewnej Zgadza sie,ubita jest bardzo mocno i ja akurat nie mam zastrzeżeń co do jakości tej kiszonki bo nic sie nie psuje,nic nie odrzucam. chodzi tylko o to że jest doskonałym źródłem mykotoksyn i nie nadaje się dla loch.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 21 luty 2014 - 22:02

Żywienie trzody chlewnej To może problem z mykotoksynami zaczął się już na polu? kiedy kosiłeś?? W tym roku wilgotność była znaczna, oddawanie wody kiepskie, grzyby miały pole do popisu na polach.