Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#741 Share nowy83

nowy83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:59

Żywienie trzody chlewnej Bede dodawal bobik tak jak Ty. jaka masz odmiane?.obrzekowki nie dostaja te w przedziale 15-30?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 07:07
  •  

#742 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:39

Żywienie trzody chlewnej zycze powodzenia ale szczęścia nie wroze z tym bobikiem dodaj jeszcze zyto i owies przynajmniej będzie tanio a i otrąb żeby się nie posraly

#743 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 02 styczeń 2014 - 22:08

Żywienie trzody chlewnej

Bede dodawal bobik tak jak Ty. jaka masz odmiane?.obrzekowki nie dostaja te w przedziale 15-30?

Odmiana nisko taninowa kasztelan. Nie dostają obrzękówki ale przyuczam je powoli od jak są odsadzone dostają pełnoporcjówkę, owies, jęczmień i koncentrat wtedy bobiku nie wolno dawać. Dopiero jak okres biegunkowy przechodzi jak mają 25-30kg to wtedy odstawiam pełnoporcjówkę i a sukcesywnie dodaję bobik ale nie wcześniej niż od 25kg.

Edytowany przez jaco25, 03 styczeń 2014 - 09:43.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 03 styczeń 2014 - 06:45

Żywienie trzody chlewnej

zycze powodzenia ale szczęścia nie wroze z tym bobikiem dodaj jeszcze zyto i owies przynajmniej będzie tanio a i otrąb żeby się nie posraly

kiedyś nie wiedzieli co to soja a świnie też rosły. W książce z 1954 roku z roślin białkowych jest bobik i groch. Nawet niech 2 tygodnie dłużej rosną do tej samej wagi co na soi to i tak lepiej na tym wyjdzie.
U mnie jakiś czas szły na łubinie i ziemniakach (i ciut śrutu) a w 100 dni miały po 110 kg( od 18-20kg)

#745 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 10:04

Żywienie trzody chlewnej

kiedyś nie wiedzieli co to soja a świnie też rosły. W książce z 1954 roku z roślin białkowych jest bobik i groch. Nawet niech 2 tygodnie dłużej rosną do tej samej wagi co na soi to i tak lepiej na tym wyjdzie.
U mnie jakiś czas szły na łubinie i ziemniakach (i ciut śrutu) a w 100 dni miały po 110 kg( od 18-20kg)

Święte słowa kolego Saszeta, tylko nie którym wydaję się, że pozjadali wszelkie rozumy. Nie sztuką jest na kupić p.ś.s, premiksów, koncentratów i dodawać najdroższe zboża tylko pytanie ile z tego potem zostanie. Ja z wyjątkiem mieszanek mineralnych, zakwaszacza i koncentratu jadę wyłącznie na własnych paszach, mam co świni dać a potem mam na czym pszenicę zasiać.
Jak już wspomniałem bobik dodaję w na końcu pierwszej fazy tuczu czyli tak od 25kg. Bobik zawiera dużo substancji anty-żywieniowych tanin, jest to substancja, która powoduję cierpki i gorzki smak paszy, dlatego może te substancję ograniczać siejąc odmiany nisko taninowe np. Amulet, Kasztelan. Jeśli stopniowo dodaję się bobik to już od fazy 30-70 dodawać ok 20% do całej paszy a od fazy 70 do końca fazy tuczu dodawać 25% zmniejszając przy tym zawartość koncentratu. Tylko należy pamiętać zaczynać od małych dawek i stopniowo dodawać by organizm warchlaka był w stanie się przyzwyczaić.

#746 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 10:17

Żywienie trzody chlewnej przeliczcie sobie strawnosć bobiku, zawartość w nim białka, cenę i porównajcie to do soi. Wyjdzie wam może kilka % różnicy czyli bardzo niewiele.
Jak już chcecie bawic się w jakieś modyfikacje i inne źródła białka niż soja to taniej od bobiku wyjdzie śruta rzepakowa.

#747 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 10:34

Żywienie trzody chlewnej @jaco25
Już wielu takich samouków jak Ty na rynku nie zostało. Ciekawe dlaczego.

#748 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 16:14

Żywienie trzody chlewnej

przeliczcie sobie strawnosć bobiku, zawartość w nim białka, cenę i porównajcie to do soi. Wyjdzie wam może kilka % różnicy czyli bardzo niewiele.
Jak już chcecie bawic się w jakieś modyfikacje i inne źródła białka niż soja to taniej od bobiku wyjdzie śruta rzepakowa.

Tylko soje muszę kupić a bobik mam swój i mam na czym pszenicę posiać...

@jaco25
Już wielu takich samouków jak Ty na rynku nie zostało. Ciekawe dlaczego.

matava
Nie narzekam póki co :) Zresztą Twój post nic do dyskusji nie wniósł więc daruj sobie takie komentarze. Nikogo nie przymuszam do stosowania strączkowych z krajowej produkcji , jeżeli macie ochotę to kupujcie p.ś.s. bo ja zostanę jednak przy bobiku :)

Edytowany przez jaco25, 03 styczeń 2014 - 17:28.

#749 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 17:30

Żywienie trzody chlewnej

To jest bez znaczenia czy ty masz swoje, czy kupiłeś, czy wyniosłeś w nocy sąsiadowi ze stodoły.
Przyjmujemy cenę rynkową która wynosi 1000-1100 zł i na podstawie tej ceny robi się wyliczenia.

#750 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 17:36

Żywienie trzody chlewnej no ja Cie lukaczmarek w pełni rozumiem, że wyliczenia się robi od ceny danego produktu masz rację :) ale prócz bobiku zostaję mi jeszcze super stanowisko na pszenicę. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:05

Żywienie trzody chlewnej no i ja cie rozumiem, ale rozmowa jest o żywieniu trzody w oparciu o spodziewane przyrosty i aspekt ekonomiczny a nie o to czy dana roślina zostawi nam dobre stanowisko :)
Wiadomo że jak ktoś bobik sieje sam i policzy sobie cene po kosztach uprawy to ani soja ani rzepak go nie przebiją.

#752 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:33

Żywienie trzody chlewnej jaco gdybysmy mogli uprawiac soje to tez byłoby fajna pasza w dodatku tania bo z własnego pola z dobrym stanowiskiem dla pszenicy ale tak nie jest wiec ja sieje rzepak go sprzedaje za pieniądze kupuje bialko potrzebne do zywienia swin wiec poki co tez nie jest to bobik tylko poekstrakcyjna sruta sojowa i rzepakowa co nie zmienia faktu ze możesz go dawac w swoim zywieniu
saszeta w 1954 roku były inne swinie o zupełnie innych predyspozycjach dluzej zyly więcej tluszczu mialy mniejsza presje chorob a 2 tyg dluzszy tucz nie zrekompensuje straty większego zużycia paszy

#753 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 20:55

Żywienie trzody chlewnej Niedawno byłem na pewnym szkoleniu, i była tam mowa o uprawie soi, i pewien profesor mówił że pierwsze próby uprawy soi w Polsce robił 25-30 lat temu, plony były takie że z jednego wysianego ziarenka soi , zbierał 1,5 ziarenka (dosłownie) . Obecnie również robi doświadczenia z tym że zbiera około 2 ton z ha. Klimat się ociepla, to fakt , więc pomału należy się przymierzać do uprawy soi. Problemem jest tylko to że bez obróbki termicznej bez sensu jest jej podawanie trzodzie( ale na pewno o tym Wiecie).

#754 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 04 styczeń 2014 - 10:18

Żywienie trzody chlewnej Stosując żywienie na ,mokro można dawać wysłodki buraczane świnią?

#755 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 05 styczeń 2014 - 07:12

Żywienie trzody chlewnej

Tu akurat chłopy mają rację. Liczy się po tyle co można sprzedać. Chociaż dla niektórych np. obornik to strata a dla mnie dodatkowy zysk z chowu świń. W przypadku uprawy strączkowych też można to tak liczyć

Problemem jest tylko to że bez obróbki termicznej bez sensu jest jej podawanie trzodzie( ale na pewno o tym Wiecie).

Dokładnie. I gdyby paszarnie się wysiliły i chciały nasze strączkowe przerabiać... Ale po co skoro grupa cargill( a w tym nutrena i provimi) są największymi producentami uprawianej w Argentynie soi. Zresztą to wszystko i tak należy do monsanto które w latach 60 ub. wieku powiedziało że kiedyś będzie kontrolować całą żywność na świecie. Nie jestem ekologiem :D

#756 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 09:20

Żywienie trzody chlewnej Nie da rady lobby importerów soi jest zbyt silne namieszali ludziom w głowach że bez soi się nie da i chłopki uwierzyli :D :D a kiełbasę bez mięsa można ;)

#757 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1701 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 12:20

Żywienie trzody chlewnej

To jest bez znaczenia czy ty masz swoje, czy kupiłeś, czy wyniosłeś w nocy sąsiadowi ze stodoły.
Przyjmujemy cenę rynkową która wynosi 1000-1100 zł i na podstawie tej ceny robi się wyliczenia.

Bardzo dobrze @lukaczmarek pisze: że trzeba liczyć po cenie rynkowej, a nie jak co nie którzy tu pisza zboże mam swoje to mnie nie kosztuje
ZETOR TEAM

#758 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 19:10

Żywienie trzody chlewnej To się zgodzę Panowie, że od ceny rynkowej robi się obliczenia :) chodziło mi w pewnym sensie, że to jest swoje nie potrzeba zadawać sobie trudu z zakupem tylko idę do magazynu i biorę, o to mi chodziło tylko źle ubrałem w słowa poprzedni post :D

#759 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 17:28

Żywienie trzody chlewnej Siałem w tym roku soje , bardzo łatwa uprawa , dwa opryski , sama doszła w połowie sierpnia .Plon na IVb ziemi 1.5t odmiana ukraińska Anuszka .Świnki zjadły ze smakiem ,ziarko bardzo tłuste tylko te substancje anty żywieniowe.Podobno na lepszej ziemi można kośnąć nawet 3t .

Edytowany przez annabiedronka, 17 styczeń 2014 - 17:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 17:39

Żywienie trzody chlewnej Ile u Was wychodzi wykorzystanie paszy na 1 kg przyrostu dziś sprzedawałem to wyszło mi 3,346 kg średni przyrost dzienny 0.666 kg długość tuczu 130 dni , od wagi 20 kg do średniej wagi 107 kg , to bardzo zły wynik ?