Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie trzody chlewnej

1710 odpowiedzi na ten temat

#661 Share Aranka

Aranka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 13:16

Żywienie trzody chlewnej Witajcie, ja siedzę w dziale specjalnym o innej specjalności, ale chciałam wyhodować 2 świnki jedną dla siebie a drugą dla rodziców i nie wiem co robię żle. 26 kwietnia zakupiłam 2 świnki o wadze ok 20 kg sztuka mające bez 3 dni 6 tygodni. Nie chcę ich pędzić na siłę, bo w końcu to dla siebie, a nie mam doświadczenia, bo to moje pierwsze świnki. Aktualnie po tylu miesiącach mają jakieś ok 100 kg i nie wiem co robię żle.
Karmię ich dziennie wiadro 20 litrowe suchego pszenżyta ześrutowanego z owsem 50% do 50% zalewam wodą do tego jeszcze dodaję 2 chleb i jakieś okruszki z piekarni plus otręby pszenne ( 2 kubki litrowe), wcześniej były pszenne i jęczmienne ale jęczmienne się skończyły, co tego pokrzywy i witaminy calwit. Idą święta wydałam już tyle pieniędzy na pasze ( na worek wchodzą 4 wiadra) a one jakoś słabo rosną( to norma dzienna na 2 świnki czyli do podziału na rano i wieczór). Mam tylko 1 ha ziemi, więc wiele nie zwojuję ale myślałam że chociaż te 2 mi urosną. Niby rosną ale jakoś tępo i mają zbite mięsnie. Jak były male dałam tylko 2 worki startera ( dosypywałam w małych ilościach) bo nie chciałam tym faszerować. Dodatkowo dodaję jeszcze co jakiś czas, kwaśne mleko lub serwatkę z mleka koziego ( krowy nie mam), więc karmię raczej zdrowo, ale nie wiem co robię żle :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie trzody chlewnej Dzisiaj, 23:26
  •  

#662 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 17:46

Żywienie trzody chlewnej Po pierwsze 20 kg prosiaki nie mogą mieć 6 tygodni bo to niewykonalne. Prawdopodobnie miały 6 tyg po odsadzeniu czyli 10 tygodni.
Po drugie świnie karmione w sposób "naturalny" czyli samo zboże + jakieś resztki z domu rosną jakieś 8,10 czy nawet 12 miesięcy i to jest normalne.

#663 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 19 listopad 2013 - 19:19

Żywienie trzody chlewnej zamiast tych otrębów i okruszków trzeba było chociaż łubin dać. Pewnie cenowo podobnie by wyszło. Teraz by po 140-150 kg miały

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share Aranka

Aranka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 12:48

Żywienie trzody chlewnej Odnośnie soi, grochu i łubinu coś czytałam ale nie wiem jak to się daje. Dajecie to w postaci zielonej np. jak to kwitnie, czy już jak jest suche lub dojrzałe np. suchy czy dojrzały groch czy chodzi o te zielone badylki, podobnie jak łubin w którym miesiącu się go daje jak zaczynają pojawiać się zielone łodygi czy jak kwitnie na żółto czy jeszcze w innym czasie?

#665 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 23 listopad 2013 - 12:56

Żywienie trzody chlewnej Łubin się daje w postaci ziarna ześrutowanego albo pocięte całe rośliny jako zielonkę ale to bardziej w ekstensywnym systemie żywienia.

#666 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 23 listopad 2013 - 13:08

Żywienie trzody chlewnej co moge dodac do koncentratu żeby świnie lepiej przybierały ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#667 Share Aranka

Aranka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 13:15

Żywienie trzody chlewnej Wielkie dzięki, jeszcze tylko chciałabym się dowiedzieć od jakiego wieku świniom można już to dawać?

JA też jeszcze słyszałam o makuchach ale to podobno drogie :(

#668 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 14:20

Żywienie trzody chlewnej @Michalmeer a co teraz dajesz?

@Aranka nie kombinuj z żadnymi łubinami, makuchami (które na marginesie nie są drogie) tylko kup normalnie do tych 2 świnek kilka worków koncentratu, dosyp go tyle ile pisze na opakowaniu (maksymalną dawkę jeśli jest podane "od do") a świnie będą normalnie rosły i ot cała filozofia.

#669 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 23 listopad 2013 - 15:31

Żywienie trzody chlewnej Ale jeżeli ktoś dla siebie trzyma to warto pakować w nie koncentraty ?

#670 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 17:26

Żywienie trzody chlewnej skład paszy to 10% koncentratu sano premium 30% jeczmienia 30% zyta i 30% pszeżyta no ale niechcą rosnąć nie wiem dlaczego ;/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share fergusonki

fergusonki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 17:45

Żywienie trzody chlewnej

skład paszy to 10% koncentratu sano premium 30% jeczmienia 30% zyta i 30% pszeżyta no ale niechcą rosnąć nie wiem dlaczego ;/

10% koncentratu to trochę mało :)
Zmniejsz dawkę żyta, dodaj jęczmienia i pszenżyta:) Dla małych dawaj więcej jęczmienia niż pszenżyta.
Karmisz na sucho czy mokro?
I ile rosną CI od warchlaka do końca chowu? Bo już paru gagatków się żaliło że im nie rosną, bo chcieli by rosły miesiąc i na sprzedaż :D
Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

#672 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 17:48

Żywienie trzody chlewnej średnio rosną około od odsadzenia około 7 miesiecy niektóry sie wybije ze urosnie w 5 i sam juz nie wiem co robić

#673 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 19:35

Żywienie trzody chlewnej @PeterG14 no to jak nie chce ktoś dawać koncentratów to niech się nie dziwi ze świnia rośnie 10 czy ileś tam miesięcy.

@Michalmeer no 10% koncentratu to mało. W chwili obecnej zaleca się 12,5-15% udziału koncentratu. No i brakuje mi u ciebie napewno energii bo pewnie oleju do paszy nie lejesz a powinieneś te 10 litrów wlać.
Moim zdaniem żyta 30% wcale nie jest za dużo może tyle być tylko trzeba wyliczyć jak wychodzi reszta aminokwasów bo samym białkiem i energią też się wszystkiego nie zwojuje ale to już żywieniowiec musi wyliczyć.

#674 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 21:49

Żywienie trzody chlewnej Akurat matematyka, gdy ma się w miarę dobre dane , nie jest żadnym problemem. Każdy głupi policzy na komputerze i paszę zbilansuje.

#675 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 24 listopad 2013 - 00:38

Żywienie trzody chlewnej a wlasnie nie kazdy bo kto bada zboze druga rzecz to ze niektorym tuczniki nie beda rosly szybciej ani mialy lepszej miesnosci i nizszego zuzycia paszy o wygladzie nie wspomne nawet dajac najlepsze koncentraty i zboza dopoki w swoje swinie nie zainwestuja mam na mysli glownie genetyke zdrowotnosc i utrzymanie

#676 Share rafalus8

rafalus8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 01:08

Żywienie trzody chlewnej o co chodzi z tym dolewaniem oleju do paszy? ja robię paszę suchą i miałbym do niej dawać olej?, jeśli tak to jaki i w jakiej ilości i w czym ten olej pomógłby moim prosiakom?

#677 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 24 listopad 2013 - 05:31

Żywienie trzody chlewnej

@Michalmeer a co teraz dajesz?

@Aranka nie kombinuj z żadnymi łubinami, makuchami (które na marginesie nie są drogie) tylko kup normalnie do tych 2 świnek kilka worków koncentratu, dosyp go tyle ile pisze na opakowaniu (maksymalną dawkę jeśli jest podane "od do") a świnie będą normalnie rosły i ot cała filozofia.

łubin kupi po 800-1000 za tonę a soję po ile? A jak komuś gmo nie pasuje?
Łubin w dawce do 10% od 30 kg. Kolega dawał 20 % . Świnie nie chciały jeść ale nic im nie było

#678 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 08:52

Żywienie trzody chlewnej

średnio rosną około od odsadzenia około 7 miesiecy niektóry sie wybije ze urosnie w 5 i sam juz nie wiem co robić

5 miesięcy to rośnie od urodzenia do ok 120 kg i bez pitolenia i wielkigo bilansowania nigdy nie daję oleju do paszy a na przyrosty nie narzekam może masz jakieś choroby może biegunki przechodziły to też wydłuża okres tuczu jakie koncentraty dajesz ?

No doczytałem Sano to nie najlepsza firma ja jadę na Bergophor i jest super idą w oczach niskie zużycie na kg przyrostu A dajesz to Sano od prosiaka ?

#679 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 10:21

Żywienie trzody chlewnej

a wlasnie nie kazdy bo kto bada zboze druga rzecz to ze niektorym tuczniki nie beda rosly szybciej ani mialy lepszej miesnosci i nizszego zuzycia paszy o wygladzie nie wspomne nawet dajac najlepsze koncentraty i zboza dopoki w swoje swinie nie zainwestuja mam na mysli glownie genetyke zdrowotnosc i utrzymanie

I tu właśnie jest rola żywieniowca. Wyznaczenie optimum dla konkretnych świń i warunków. Tu jest potrzebna wiedza i doświadczenie, a nie wyliczanie recepturek zza biurka za pomocą " cudownego" programu, o którego sposobie działania niektórzy nie mają zielonego pojęcia.
Zobacz na te wszystkie pytania w temacie, czy myślisz, że ci ludzie mają paszę zbilansowaną po względem składników pokarmowych, a od tego należałoby zacząć.

Edytowany przez matava, 24 listopad 2013 - 10:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2013 - 10:38

Żywienie trzody chlewnej my dodajemy kiszone ziarno kukurydzy do paszy i w brew stereotypom tuczniki lepiej przybierają, szybciej rosną, pasza sie tak nie pyli